Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

Astfel se codeaza fara maneta bc/calculator de bord si va merge butonul respectiv de pe volan.

Daca tu lasi cu calculator de bord,  merge si maneta si sagetile de pe volan, dar nu merge butonul meniu, de pe volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

 

Prin urmare, noul coding va fi: de la 0003042 va fi 0003022, corect?

 

Din care am inteles, ar ramane si o eroare permanenta pe steering column de "incorrect coding"? Am inteles bine din postarile anterioare? 

 

Si ar mai fi o intrebare. Dupa ce voi face acest coding cu 2 in loc de 4, daca totul va fi ok, as vrea pe viitor sa schimb maneta cu comenzi pt maxidot si sa pun una fara comenzi - ar trebui sa las apoi codingul asa sau sa pun 0003042?

Va multumesc inca o data pentru ajutor!

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, iar daca pe viitor as schimba maneta cu butoane cu una fara butoane, schimb codingul din 0003022 in 0003042 si totul va fi ok, fara erori, nu? Pastrandu-se doar butoanele de pe volan 100% functionale (volum, mute, butonul de meniu ce nu functioneaza acum, OKul etc)?

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie, da. Greu sa te pronunti 100%...garantat, pana nu ai un scan complet, coduri de piese, etc. Dar in teorie, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, la ce ieftine au ajuns piesele (am gasit maneta fara butoane 1K0953519N - modelul mai nou care are si inscriptii pe ea pt stergatoare - la incercat intai sa iau volanul.

 

Voi reveni aici cu un update cand voi face toate modificarile.

 

Multumesc tuturor pentru ajutor, astazi mai fac o proba cu volanul amicului meu cu 0003022 si revin.

 

Zi faina!

Screenshot_20201229-115208_OLXro.jpg

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus din nou volanul amicului meu, am codat 0003022, comenzile de pe maneta s au dezactivat, dar butonul de pe volan pt meniuri maxidot tot nu vrea, trebuie sa tin apasat pe butonul cu sageata in jos (aceeasi procedura ca la maneta) pentru a intra in meniul mare de selectie a submeniurilor - MFD RADIO ETC.

 

Am mai citit ceva ca nu este SW IC compatibil? Am atasat o poza cu datele despre IC meu (masina este 06.2004, a avut minidot, am pus maxidot 06.2004).

Screenshot_20201229-154222_OBDeleven.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit prin posturile mai vechi, spunea un baiat ca avea SW 812 (adica exact ce am eu) si avea aceeasi problema ca mine - nu ii mergea butonul de menu - apoi a rezolvat cu update de SW de la SW0812 la SW43xx. Aveti idee daca as putea sau cum as putea face si eu asta?

 

As incerca sa iau legatura cu baiatul care a scris postul dar a fost acum vreo multi ani, nu stiu care ar fi sansele sa mai fie pe forum :)

 

Multumesc!

Modificat de EQViking
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cunoaste nimeni pe cineva care m ar putea ajuta sa aflu, nu? 

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai da quote postarii anterioare!

Da,exista update sw ptr ceasurile tale,dar e nevoie de fisierul update+interfata cu care faci update. Vas...Vcp....etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar efectul este insignifiant,  din punctul meu de vedere.

Vrei ca de fabrica,  pune comenzile vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comenzile vechi nu-mi plac, e chestie de preferinte (mai ales ca vreau sa montez un volan de scirocco 2008 2009 care are comenzile noi :D) am avut un passat b6 2010 (al parintilor) cu acest tip de comenzi pe volan si sunt obisnuit cu ele, de aceea am vrut sa pun acest tip de comenzi si nu cele vechi, care mi se pare un pic prost gandite.

 

Voi schimba ceaurile (candva, dupa ce pun volanul) cu unele cat mai apropiate de 06.2006 (ca sa fie adaptarea usoara, masina fiind 06.2004).

 

Va multumesc mult pentru ajutor si un an nou fericit!

 

P.S. imi pare rau pentru partea cu "quote", obisnuit de la whatsapp.

Modificat de EQViking
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mandru posesor de volan de golf 7, functioneaza comenzile. Schimba aspectul total

IMG_20201225_165658.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Un mic update: am reusit pana la urma sa cumpar un volan cu comenzi si sa il montez pe masina, am codat tot ce trebuie, insa am cateva probleme:

 

1. butonul de mute din stanga nu merge, deloc, asa am patit si cand am probat volanul amicului meu dar am crezut ca era stricat al lui din moment ce nici lui nu ii merge, acum ma gandesc, oare de ce nu ii merge nici lui? masina mea este 06.2004 dar a lui este 2008 si a avut volanul de fabrica cu comenzi...ciudat. aveti idee cumva de ce nu imi merge acest buton de mute? (de precizat este faptul ca am pus comenzile noi cu Star - atasat poza)

2. butonul cu 3 linii tot nu merge, aici este din cauza ceasurilor, insa cand tin pasat pe sageata jos/sus se deschide meniu, selectez audio, iar din acest meniu daca vreau sa ies din el sa ma intorc de exemplu in MFD (consum, range etc), nu mai merge long press...si cumva se strica si nu mai pot sa schimb nici melodiile, practic cele 2 butoane sus jos de pe partea dreapta devin inactive. pot iesi din meniu numai inchizand radio-ul. vreo idee, ati mai patit/auzit de asa ceva? acceasi poveste se intampla si in meniul de navigation, daca intru in el si incerc sa ies cu long press sus/jos se strica si nu mai merge. Nu primesc nicio eroare pe instruments/steering column/radio/navigation.

 

In rest totul ok, butoanele de volum merg, la fel si cel de OK pentru diferitele meniuri.

 

Oare o spira si calculator type 2 ar ajuta la remedierea problemei? sau este din alta parte problema.

 

Cand aveam volanul fara comenzi si aveam doar butoanele de pe maneta, puteam fara probleme din meniul de audio/navigation sa ies si sa trec in MFD, Setup etc.

141059362_1600975270096138_2516491859668849517_o.jpg

Modificat de EQViking
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar trebui sa faci un upgrade spirei+calc coloana. Treci la type 2,calc coloana cu sw peste 110.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Este obligatoriu sa fie 110 minim? Observ pe ross-tech ca doar 2 sunt cu 110 - mai exact CH si CK cu SW 111 - care sa aiba si steering angle sensor, azi am fost sa iau o maneta de stergator fara BC si intentionam sa iau si spira cu terminatia C si calculatorul, dar era CF deci fara steering angle.

 

Insa intrebarea este, daca inlocuiesc calculatorul + spira, ceasurile fiind 06.2004, care sunt sansele sa se comporte cum trebuie? Adica sa mearga butonul de mute si cel de meniuri. Sau acest upgrade va rezolva doar partea de iesire din meniul audio/navigation, sa nu se mai bug-uiasca butoanele?

 

Multumesc pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cele cu sw 110 ai optiuni mai multe la codding dar in teorie ar fi trebuit sa mearga si un BG....de exemplu.Da-mi un autoscan  in PM sa ma uit..incerc sa te ajut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa mearga sau nu...dar dupa aia inlocuiesti si ceasurile...si va merge. Intrebarea e dacă merita..adică daca e greu sa accesezi meniul din sageti. Asta tu știi. 

Coding....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este problema ca nu merge butonul de meniuri si ca trebuie sa accesez mereu cu long press, din sageti, ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca nu mai pot iesi din meniul de audio fara sa inchid radioul, e puuutin enervant :)

 

Iar butonul de mute...hai ca nici de ala nu ma deranjeaza ca nu merge.

Modificat de EQViking
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu iese din meniu audio la long press pe sageata? Codeaza cu BC instalat, daca ai lasat maneta cu butoane pe masina si vezi daca te ajuta cu ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu

0003042 - nu vrea, nici pe maneta nici pe volan

0003022 - nu vrea de pe volan (maneta inactiva)

 

Acum am maneta fara BC

 

0003042 - nu vrea de pe volan, dar am eroare pe wiper intermitent switch

0003022 - nu vrea de pe volan, dar macar asa nu mai am eroare pe wiper intermitent switch

 

De pe orice as face long press in meniul audio/navigation (volan sau maneta bc) nu merge, pur si simplu butoanele sus/jos se buguiesc si nu mai merg deloc (nici sa schimb melodia) pana nu inchid radio ca sa ma scoata fortat din meniu.

 

Daca pun 0000042, isi revine la normal, pot iesi din meniul audio cu long press de pe maneta, comenzile de pe volan fiind inactive.

 

 

Modificat de EQViking
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

 

Am un golf 5 gti ed30 din 2007 pentru care am facut recent conversia la DSG. Toate bune si frumoase, insa doresc sa folosesc si padele. Am instalat deja un volan cu padele tot de mk5 gti ed30 + cablajul pentru airbag (folosind in continuare airbag-ul vechi), sperand ca am calculatorul de coloana highline, dar cu vcds am vazut acum ca am 1K0-953-549-BC, deci claxonul/butoanele/padelele nu functioneaza momentan. Din fericire, pe site-ul ross-tech vad ca as avea deja slip ring type 2 (cu terminatie C sau D).

 

Intrebarea mea: ce modul este necesar pentru volanul cu padele? E ok sa cumpar varianta 1K0-953-549-CH, sau e necesar alt cod (1K0-953-549-AK, de ex)?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!