Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

 

dar am exclus spira am exclus manetele am lasat doar calculatorul mufat si contactrul 

si tot claxoneaza de nebuna 

 

 

 

Daca ai lasat acelasi cablaj de airbag, atunci de asta claxoneaza de nebuna.

 

nici nu a pus cablajul..... a bagat doar calculatorul in mufe.. si tot claxona.

 

Daca era din cablaj ceva (la acest retrofit), nu claxona ... dar nu am intalnit sa claxoneze singura din cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alocarea pinilor este aceeasi... posibil calc de coloana sa nu fie ok... ai verificat de pe ce masina provine ?

 

problema este din calculatorul de coloana - o sa ma uit pe diagrame, sa vedem daca poti face ceva... e type 1 calc tau, nu ?

1K0-953-549-E Type 2 SW 0050 Lowline Yes

1K0-953-549-BC Type 2 SW 0070 Midline Yes Lin -

 

Totul bun a functionat perfect

1K0-953-549-AG Type 2 SW 0070 Highline Yes   Lin 1.3

claxoneaza de nebuna

Modificat de tuner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui 1K0-953-549-BC inapoi mai claxoneaza singura?

E posibil sa fie atunci o problema cu el.Am intilnit calc midline care desi era compatibil cu masina avea o problema interna in sensul ca nu vedea G85...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica releu 449 de pe centrala el de sub bord stinga la slotul b6.Scoate-l si vezi daca e functional.Verifica cu ap masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are legatura... atata timp cat nu claxoneaza aiurea, cu calculatorul de coloana original..... si cu celalalt - da... chiar si fara cablaj volan, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alocarea pinilor este aceeasi... posibil calc de coloana sa nu fie ok... ai verificat de pe ce masina provine ?

 

 

cam asta i-am zis si eu.... pana acum am dat de unul sau doua, care sa faca asa.... cumparate de la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi mai are o problema legata de meniul convenience care a disparut...desi a revenit la vechiul BC...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-am zis si pentru asta, ce sa incerce/faca.... no, doar nu l-a pierdut pe langa masina...  :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca totusi difera modelele de calc.Azi am avut in mana 2 unitati 1k0953549 af midline sw070 care erau diferite la configuratia pinilor din mufa lata cu 20 pini.Unul avea 20 celalalt 11.Lipsea un rind din cei 9...si cel cu 20 pini nu a mers pe un g5.cel cu 11 da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am următoarea dilema: 2 Golfuri GT Sport identice, același an, aceleași dotări.

Pe una am montat ulterior volan multifuncțional de edition 30, cu calculator de coloana. Totul a mers bine vreo 6 ani. Am vrut sa vindem masina, dar să păstrăm volanul. Am fost sa schimbam volanele intre mașini și din momentul ala calculatoarele nu au mai funcționat corect. Amândouă aveau codurile corecte, dar se comportau ca și cum nu ar fi fost codate corect - mai exact nu știau ca masinile au BC+ (nu intrau în meniu).

După "n" încercări de recodare cu același cod corect, calculatorul de la volanul multifuncțional a început sa meargă, celalalt nu (problema asta fiind remediata de noi). Am pus volanele și calculatoarele cum au fost inițial, însă cel mid line a continuat sa nu funcționeze normal.

Am fost la reprezentanta cu masina, au dat un "restore to factory settings", însă problema a continuat.

Vreau sa înțeleg ce anume s-a întâmplat la schimbarea volanelor și dacă e praf calculatorul mid line sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-am zis si pentru asta, ce sa incerce/faca.... no, doar nu l-a pierdut pe langa masina...  :winter:

 

pe langa masina sau nu cert e ca nu mai functioneaza si nici nu gasesc o codare ce se poate face sa isi revina ....

 

urmeaza sa caut o masina donatoare sa fac schimb de componente .... pana functioneaza 

Am următoarea dilema: 2 Golfuri GT Sport identice, același an, aceleași dotări.

Pe una am montat ulterior volan multifuncțional de edition 30, cu calculator de coloana. Totul a mers bine vreo 6 ani. Am vrut sa vindem masina, dar să păstrăm volanul. Am fost sa schimbam volanele intre mașini și din momentul ala calculatoarele nu au mai funcționat corect. Amândouă aveau codurile corecte, dar se comportau ca și cum nu ar fi fost codate corect - mai exact nu știau ca masinile au BC+ (nu intrau în meniu).

După "n" încercări de recodare cu același cod corect, calculatorul de la volanul multifuncțional a început sa meargă, celalalt nu (problema asta fiind remediata de noi). Am pus volanele și calculatoarele cum au fost inițial, însă cel mid line a continuat sa nu funcționeze normal.

Am fost la reprezentanta cu masina, au dat un "restore to factory settings", însă problema a continuat.

Vreau sa înțeleg ce anume s-a întâmplat la schimbarea volanelor și dacă e praf calculatorul mid line sau nu.

adica si la tine a disparut meniul de bc???   la una dintre masini ??

Se pare ca totusi difera modelele de calc.Azi am avut in mana 2 unitati 1k0953549 af midline sw070 care erau diferite la configuratia pinilor din mufa lata cu 20 pini.Unul avea 20 celalalt 11.Lipsea un rind din cei 9...si cel cu 20 pini nu a mers pe un g5.cel cu 11 da.

o sa verific si asta ... ca il mai am pe cel vechi fara bc si cruise 

le pot compara pe masa fara sa mai demontez 

Modificat de tuner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exact. S-a manifestat asa la amândouă după schimbare, pentru ca am fost la reprezentanta (unde fusese montat prima oara) sa le pună la loc ca sa vedem dacă se remediază.

Din punctul meu de vedere s-a defectat calculatorul mid line la prima schimbare.

Aștept totuși păreri. Cristi?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte posibil ca cel midline sa se fi defectat in urma schimbarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exact. S-a manifestat asa la amândouă după schimbare, pentru ca am fost la reprezentanta (unde fusese montat prima oara) sa le pună la loc ca sa vedem dacă se remediază.

Din punctul meu de vedere s-a defectat calculatorul mid line la prima schimbare.

Aștept totuși păreri. Cristi?...

NU stiu ce sa zic, ar fi primul calc care sa aud ca se defecteaza la montajul lui pe masina.

Cum au ramas acum? Ai dat masina? sau mai e si poti veni cu ambele sa vedem ce si cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tuner - partea cu claxonul, nu este din codare.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se va ocupa noul proprietar, însă speram sa înțeleg ce s-a întâmplat. Din moment ce nici la reprezentanta nu au reușit să-l mai facă slabe șanse sa mai fie în mințile lui.

Ciudat este ca amândouă calculatoarele au reacționat absolut la fel după schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tuner - partea cu claxonul, nu este din codare.

Atunci ? Cablaj ? Configuratia pinilor ? In mufa ? Ceva trebuie sa fie pana la urma este un fir de merge pana in releu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tuner Verifica totusi si releul cum ti-am spus mai sus.Daca e ok mai poti incerca sa pui contactul cu mufele scoase la calc coloana (cele 2 din spatele lui neagra 20 pini si cea galbena 4 pini)Daca nu mai claxoneaza pregateste-te de un calc coloana si pe asta vechi fa-l uitat....e dus.☺

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

tuner - partea cu claxonul, nu este din codare.

Atunci ? Cablaj ? Configuratia pinilor ? In mufa ? Ceva trebuie sa fie pana la urma este un fir de merge pana in releu

 

 

Am avut si eu vreo doua care faceau asa, nu parea sa fie problema de cablaj... atata timp cat fac si fara cablaj - nu-mi aduc aminte daca la ultimul, cand i-am pus si cablajul pt comenzi (si volanul), a incetat .......?? parca da....

 

oricum, daca incerci sa-l codezi fara volan multifunctional, tot asa face....

 

sigur nu va claxona fara mufele bagate in calculatorul de coloana.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut baieti ,vreau sa fac si eu un upgrade la volan cu comenzi fie de golf 5 fie de 6. Problema pe care mi-am pus-o este ca majoritatea anunturilor pe care le gasesc ,gasesc doar volanul fara airbag. Pot folosesc airbag-ul de pe volanul actual in 4 spite. In felul asta ar fi perfect as face update-ul si maine. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasesti capac pentru ala in trei spite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic vorbit airbag-ul meu de pe volanul cu 4 spite , se potriveste fara probleme pe volanul de gti /edition 30 etc.. A incercat cineva sa foloseasca airbag-ul de pe mk5 pe volanul de mk6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti ,vreau sa fac si eu un upgrade la volan cu comenzi fie de golf 5 fie de 6. Problema pe care mi-am pus-o este ca majoritatea anunturilor pe care le gasesc ,gasesc doar volanul fara airbag. Pot folosesc airbag-ul de pe volanul actual in 4 spite. In felul asta ar fi perfect as face update-ul si maine. Multumesc !

 

 

Daca gasesti capac pentru ala in trei spite.

 

... dar este destul de scump... ultima oara am gasit cu vreo 60-70 euro parca..... iar un airbag de 3 spite, trebuie sa fie cam 100 e.

 

Practic vorbit airbag-ul meu de pe volanul cu 4 spite , se potriveste fara probleme pe volanul de gti /edition 30 etc.. A incercat cineva sa foloseasca airbag-ul de pe mk5 pe volanul de mk6?

 

George - practic vorbind... nu se potriveste, fara capac. Daca iti cumperi capac, trebuie demontat airbag-ul, perna, tot... si mutat in capacul nou. Atentie mare cand lucrezi, sa nu faci vreo boacana.....

 

nu, pe volanul de mk6 - exclus - nu merge de niciun fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sa postez si eu problema mea, masina golf 5 2005

1.4 BCA masina nu avea bc nici cruise. Calculator coloana 1k0 953 549 E

Am montat calculator coloana 1k0 953 549 BC si 2 manete cruise 1k0953513F a doua de bc 1k0953519j

Totul bun a functionat perfect

pana am hotarat ca vreau comenzi pe volan am gasit calculator de coloana 1k0953549 AG

Eroarea este in felul urmator 0089 HORN ,007 -Short to ground

De atunci nu mai functioneaza convenience menu din instrument cluster cu toate ca am revenit la calculatorul de coloana cu 1k0 953 549 BC

am incercat scos borna scos ceasuri ....

pe vag com nu am gasit nici un meniu de acctivare ...

Am rezolvat problema am luat un calculator colana cu 1k0953549CH functioneaza si claxon si noul volan cu comenzi si BC si comenzile de mk6 bineînțeles cu cablajul aferent ...

Acum am alta buba nu mai merge cruise controlul ... Îmi da eroare pe maneta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!