Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

Verifica in blocurile de masura daca si ce nu functioneaza...trebuie sa se modifice bitii la actionarea switchurilor.Verifica pinii manetei.Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are ce sa verifice.....maneta lui e tip vechi, calculatorul nou... da jo maneta de temp si taie firul de la pin 5 din mufa manetei si leaga-l la pin 10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Am rezolvat problema am luat un calculator colana cu 1k0953549CH functioneaza si claxon si noul volan cu comenzi si BC si comenzile de mk6 bineînțeles cu cablajul aferent ...

Acum am alta buba nu mai merge cruise controlul ... Îmi da eroare pe maneta .

 

Scoti maneta, tai firul galben de la pin 5 si il legi de firul galben de la pin 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut.am si eu o mica intrebare....pe rcd510 ar trebui sa functioneze schimbarea melodiilor si a posturilor radio din comenzi volan partea dreapta in meniul audio? masina este un golf 5 din 2008 ,calculator de coloana CH si rcd510 bosch varianta led an 2013 parca si CAN cu L (merge afisarea climei pe ecran) . Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si eu am fix aceeasi configuratie ca a ta, Rcd 510 + calculator CH si cu butoanele din partea dreapta schimb melodiile si posturile de radio, iar din steluta alegi meniul, CB, setari sau audio. Ca sa poti schimba melodiile trebuie sa setezi intai varianta audio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

steluta este in partea stanga nu?butonul pentru meniu ce face? mie butoanele de pe partea dreapa imi merg doar pentru BC+ adica sus si jos normal,ok e ok si butonul pentru meniu imi schimba meniurile intre ele adica audio -> setup si asa mai departe. Steluta din partea stanga = mute.volumul e ok.

Sincer sa fiu nush cum sa setez mai intai varianta audio si nici nu am cu ce  ;)) . Mi-ai fi de maree ajutor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, am vrut sa spun butonul de meniu din dreapta, nu steluta. Din butonul de meniu alegi audio, si dupa aceea vei putea schimba si derula melodiile cu sagetile sus, jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu imi merg nici in meniu audio(nici cd nici sd-card nici pe radio sa schimb posturile). nu fac nimik sagetile. in rest merg normal ca si maneta de stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand apesi pe butonul de meniu nu se schimba setup-ul din bord, pe audio sau pe computerul de bord? In momentul in care melodia este afisata pe display-ul dintre ceasuri, atunci poti schimba si derula melodiile din sageti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta incerc sa-ti spun dar e mai greu ;)) . cand apas pe meniu se schimba schimba setup-ul in bord adica se muta pe audio dupa care pe setari si pe CB. Daca il dau pe audio nu imi merg sagetile fie ca ascut radio , cd sau de pe card.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce model de volan ai ? pune o poza sa-l vedem..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e volanul cu pricina.....si inca ceva ce am observat la comenzi- cand deschid masina cu LH activat comenzile nu se aprind.daca pun pozitiile sau le iau se sting odata cu celelalte luminiale bordului

post-142841-14217530774685_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa te uiti pe etichetele din interiorul lui, sa imi zici cand e fabricat, daca nu este cel original al masinii.... si ce cod ai la ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabricat e sigur in 2007.la ceasuri adica la BC?

Se poate afla fara interfata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu... dar daca sunt cele originale ale masinii - suporta, nu trebuie sa fie probleme de comunicatie.

 

e posibil ca unitatea - unde e f. noua - eventual vezi ce varianta de soft are.... sau probeaza cu una mai veche si vezi daca merg comenzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea fiind rcd-ul? Este posibil sa fie ceva din codare? Avand in vedere si faptul ca nu se aprind comenzile odata cu luminile din bord la deschiderea masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comenzile se aprind doar la punerea contactului, nu la aprinderea pozitiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, RCD-ul - oricum, e posibil sa nu il poti face sa lucreze altfel.

 

luminile la butoanele de pe volan - merg pe pozitie, dar numai cand ai contactul pus - asa este la toate.

 

L.E. = Sorin - scuze, dar am postat in aceelasi timp = sa nu dam  motive unora, rog a se sterge postul meu. Multumesc !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca prima si prima oara trebui sa testez cu alt rcd ( ce fel de rcd ai sor!n ) . la rns315 hartile tot asa sarace sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as incerca, macar stii ca am eliminat aceasta varianta.  Alta idee nu-mi vine in acest moment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update de soft la rcd sau defapt downgrade se poate face ca la rns?

Modificat de marius_style
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA RNS se face upgrade si downgrade de firmware, nu de soft intern.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca un rezumat :) :

Am calculator de coloana highline. Am gateway model vechi, volan care permite atașarea placutelor cu butoane, alt cablu la volan și RCD 300.

În prima faza vreau sa am comenzi pe volan. E suficient sa recodez calculatorul de coloana si can-ul dupa ce montez butoanele si cablul sau trebuie sa mai schimb ceva?

 

In a doua faza intentionez sa schimb si RCD 300 cu RCD 310. Stiu ca trebuie sa schimb gateway-ul și sa-l recodez. Ar fi suficient?

 

Nu am BC ... daca asta conteaza ...

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, e suficient montarea cablului si codarea calc de colana in consecinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!