Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

Ca un rezumat :) :

Am calculator de coloana highline. Am gateway model vechi, volan care permite atașarea placutelor cu butoane, alt cablu la volan și RCD 300.

În prima faza vreau sa am comenzi pe volan. E suficient sa recodez calculatorul de coloana si can-ul dupa ce montez butoanele si cablul sau trebuie sa mai schimb ceva?

 

In a doua faza intentionez sa schimb si RCD 300 cu RCD 310. Stiu ca trebuie sa schimb gateway-ul și sa-l recodez. Ar fi suficient?

 

Nu am BC ... daca asta conteaza ...

 

Pentru prima faza - nu ai treaba la codarea can-ului.

 

A doua faza - poti sa faci upgrade la can-ul tau (trebuie vazut ce cod de piesa are al tau... dar majoritatea suporta), dupa care codare RCD - daca este cazul - la can nu ai ce sa codezi, daca pui tot RCD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca majoritatea can-urilor sunt upgradabile ? Cu sculele necesare ,se poate face upgrade la majoritatea can-urilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... majoritatea suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproape la toate. Si aici vorbim strict de update-ul pentru a nu descarca bateria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 19: CAN Gateway        Labels: 1K0-907-530-V1.clb

   Part No SW: 1K0 907 530 F    HW: 1K0 907 951 

   Component: Gateway         H10 0120  

   VCID: 2A5BE423850AF24EEA7-807F

 

   Subsystem 1 - Part No: 1K0 907 530 F

   Component: Gateway         H10 0120

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă îi fac update-ul trebuie să pun 310 sau pot să-l mai țin pe ăsta 300 până găsesc ceva frumos? Cred ca update nu pot face eu cu VCDS ... imi trebuie VCP .... La service VW oare nu costa mai mult updateul decat sa iau alt CAN de pe la dezmembrari?

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut solutia la mine in oras sa fac update cu 400 RON si mai bine am cumparat unul cu 240 Lei Nou-dezmembrari tot aia e...stricat sa nu fie.L-am schimbat eu acasa,inca mai am o vanataie la umar...dar iti recomand sa-l cumperi tu(schimbi tu) ,poate gasesti si la 200 Lei.

Modificat de BazavanFlo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea care nu descarca bateria sub 2 milioane nu gasesti,adica eu sincer nu am gasit...am luat cu 240 lei pana la urma si m-am uitat destul...eu zic sa nu te zgarcesti la bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e L ... ma gandesc ca deja vine cu soft bun ..... A intrat in iunie 2008 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tot varianta L din fabrica, masina fiind din 05.2008 si este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e L ... ma gandesc ca deja vine cu soft bun ..... A intrat in iunie 2008 ...

 

este ok de la L in sus, nu mai sunt probleme.

 

400 lei update-ul ? F.F. mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e un oras mai mic...nu se ocupa multi si omul cand l-am intrebat parca l-am si vazut cum se gandeste ca sa-mi ceara cat mai mult.Se vedea ca a facut pretul pe loc si din ce mi-am dat seama nu cred ca a mai facut vreun update,dar avea sculele necesare sa-l faca.

 

Omul e intermediar la TCM turbo si m-am gandit ca TCM turbo se ocupa si de update Can-gateway contra cost si eu care am facut si o resoftare la ei si etc m-am gandit ca poate scap cu un 150 Lei in conditiile in care un update e pe la 200 lei,cand am auzit ca mi-a cerut 400 lei am sunat la domnul Mugur din Bucuresti si l-am intrebat daca se ocupa cu asa ceva si etc si i-am explicat despre cat a cerut omul si a zis ca ei nu se ocupa de asa ceva si na omul a crezut ca se face de 100 Euro in timpul lui liber ...tiganie curata,merita sa-l injur putin de ce apucam ca ma enervez si acuma cand imi amintesc,doar asa ca idee ca oricum mi-am luat direct alt can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam 100 lei este un update la can gateway.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am reusit si am schimbat Gateway, recodat, instalat RCD 310, instalat volan multifunctional si recodat calc de coloana.

Din pacate nu pot folosi nici o comanda de pe partea dreapta a volanului. Din cate am citit pana nu instalez si BC nici nu o sa mearga (macar sa schimb melodiile si posturile). 

Va rog sa-mi spuneti pot sa instalez si minidot sau am nevoie de maxidot pentru a ma bucura de aproape toate comenzile de pe volan, cu exceptia telefonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.am si eu o mica intrebare....pe rcd510 ar trebui sa functioneze schimbarea melodiilor si a posturilor radio din comenzi volan partea dreapta in meniul audio? masina este un golf 5 din 2008 ,calculator de coloana CH si rcd510 bosch varianta led an 2013 parca si CAN cu L (merge afisarea climei pe ecran) . Multumesc.

Multumesc baieti de raspunsuri.astazi am rezolvat si eu problema cu schimbarea melodiei si a posturilor radio din comenzi si anume am schimbat player-ul si totul merge perfect.nu stiu daca era de vina anul de fabricatie sau a avut vre-un defect ,cert este ca din el era.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius la mine e o diferenta si anume ca eu nu am nici BC nici MFD. Eu am nimic. La mine  nu pot sa trec de pe BC pe setari sau audio. Din cate citisem volanul comunica cu unitatea prin instrumente care la mine inca lasa de dorit. RCD -ul meu e 310 modelul dupa 2012 cu luminozitate pe negru si nu pe albastru.

Apropo cum afisez clima pe ecran la RCD-ul asta?

post-43737-0-05247400-1422477029_thumb.j

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti functioneaza comenzile de pe volan de pe partea dreapta pentru ca ai BC mini-dot, doar in momentul in care vei schimba ceasurile cu unele cu BC+ abia atunci iti vor functiona toate comenzile de pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai asta este ca eu nu am BC (nici mini nici maxi) deloc si nu stiu pe ce sa ma axez. Minidot sau maxidot. Acestea din urma se gasesc mai greu pe masina mea din cate pare iar minidot nu stiu daca o sa ma si ajute cu volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand alt climatronic.

Modificat de marius_style
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai l-am schimbat cu L la final. Alt climatronic?

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?2938601-DIY-Multi-Function-Steering-Wheel-Retrofit

"Button Functionality

If you do not have the MFD, the only buttons that will work are the radio volume controls. Whether it's worth it is, like any other mod, up to you."

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Va rog sa-mi spuneti pot sa instalez si minidot sau am nevoie de maxidot pentru a ma bucura de aproape toate comenzile de pe volan, cu exceptia telefonului.

 

daca tot vrei sa montezi, mergi pe maxidot.

 

alt panou de climatronic, model mai nou - de G6, Passat b6, b7, CC - daca vrei afisarea comenzilor pe HU

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare ! am montat un volan cu comenzi si as vrea sa stiu daca se aprind macar becurile pe volan pina imi cumpar calculator de coloana ,daca imi pun cablu de airbag multi functional? ..daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns ? cu respect !

Modificat de b300fun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, fara calc de coloana nu se aprind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!