Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

deci volanul mai are si modul.

 

Voiam sa experimentez pe un volan de la SH sa fac loc, dar daca tb si modul... complicat

 

 

 

 

MS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care e diferenta intre volan cu comenzi si cel fara? ca la mine capacele se pare ca pot fi demontate, si sincer m-ar tenta sa incerc.

 

calculatorul de volan=calcualtor de coloana?

 

daca spira e de tip 2 imi trebuie calc de coloana tot de aceeasi generatie?

 

log

 

Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl

Part No SW: 1K0 953 549 BC HW: 1K0 953 549 BC

Component: Lenksäulenmodul 036 0070

Coding: 0000042

Shop #: WSC 01279 785 00200

VCID: 74EDC20917A00E9

 

 

Ms

calculatorul de volan diferit de calcualtor de coloana.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mi-am montat volan cu comenzi,in stanga volanului am cele doua butoane de volum care functioneaza perfect si in dreapta am sageata in sus,sageata in jos,ok si inca un buton.Vreau ca din aceste sageti sa pot schimba melodia urmatoare sau sa derulez si nu pot.Ce sa fac? Acele butoane functioneaza sa navighez in meniul BC+ exact ceea ce face si butoanele de pe maneta stergator.Am incercat la adresa 16(steering wheel) toate codarile posibile si imposibile si tot nu vrea.Ce sa ii mai fac? Am calculatorul de coloana terminatia AG si spirala C.Masina e din 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge sa schimbi melodiile sau posturile radio numai dupa ce selectezi Audio din butonul cu trei linii orizontale (cel care schimba meniurile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butonul cu trei linii orizontale nu functioneaza si nici nu au functionat vre-odata.O sa dau jos maneta stergatoare cu butoane in cap si o sa pun maneta stergatoare simpla fara butoane in cap si atunci poate or revenii la normal functiile butoanelor de pe volan din partea dreapta.Normal cred caci  dupa punerea contactului daca apas butoanele cu sageti sus sau jos de pe volan se trece la melodia urmatoare sau se schimba posturile radio iar daca vreau sa intru in meniul si submeniurile BC+,mai intai apas butonul cu trei linii orizontale si dupa aceea tot din acele sageti cobor mai sus sau mai jos prin meniu.Exista cineva aici pe forum care are pe masina comenzi pe volan si maneta stergatoare cu butoane in cap si ii functioneaza totul normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pusei maneta stergatoare fara butoane in cap si tot nu merge! mai clar am volan cu comenzi si butonul din dreapta cel cu liniute cand il apas nu se intampla nimic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu am asa si merge totul perfect. Citeste cu atentie topicul si fa codarea corecta. Verifica si compatibilitatea slip ringului si a calculatorului de coloana din topicul dedicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volumul de pe butoane functioneaza...insa acel buton cu trei liniute nu! Bagai toate codarile posibile.Slip ring este cu terminatia "c" si calculatorul de coloana "AG"

http://vwforum.ro/topic/65187-fyi-compatibilitati-calculator-coloana/   la ce se refera Type I,Type II,si Type III? eu am pe masina calculatorul si spirala din type II.Oare sa-mi trebuiasca din type I ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu am asa si merge totul perfect. Citeste cu atentie topicul si fa codarea corecta. Verifica si compatibilitatea slip ringului si a calculatorului de coloana din topicul dedicat.

Ce codare ai ? slip ringul e "C" si calculatorul coloana "AG".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma bate gandul sa imi pun comenzi pe Golful meu din 2004, si am adunat mai multe oferte! Pot sa imi pun orice model de comenzi, sau doar cele pana in 2006?

post-21103-0-71239200-1368010391_thumb.j

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

depinde de ce calculator de coloana iti montezi.... poti pune si de Golf 6.... bine, cu tot cu volanul aferent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am volan de Golf 5 GTI si vreau sa ramana asta. Cu siguranta va trebui modificat si calculatorul de coloana!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

... inlocuit... da, cu siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pot cumpara orice comenzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Diferenta dintre cele doua tipuri, postate de tine, consta in butoane.

 

cel din 2005 are doua butoane de telefon pe stanga si cel pt radio sw - cel din 2006, are star, tel si volumul.

 

eu as cumpara modelul dupa 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pe un passat b7, se pot monta comenzi pe volanul actual in locul capacelor? ce cod de calculator imi trebuie?

acum am:

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 3C0-953-569.clb
   Part No SW: 3C5 953 501 BP    HW: 5K0 953 569 AA
   Component: LENKS.MODUL   014 0140  
   Revision: FF010040    Serial number: 20110826301309
   Coding: 4180250000
   Shop #: WSC 00028 028 00020
   ASAM Dataset: EV_VW360SteerWheelUDS A03004
   ROD: EV_VW360SteerWheelUDS_VW46.rod
   VCID: 74EDC209DFA00E9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La unele da. La altele nu. Depinde de volan.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa trag de un capac sa vad daca iese , si e prins cu un surub, exact cum se prind comenzile si sub capac se vede ceva spatiu liber. dar calculatorul?
 

Modificat de Laurentiuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un passat b7, se pot monta comenzi pe volanul actual in locul capacelor? ce cod de calculator imi trebuie?

acum am:

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 3C0-953-569.clb

   Part No SW: 3C5 953 501 BP    HW: 5K0 953 569 AA

   Component: LENKS.MODUL   014 0140  

   Revision: FF010040    Serial number: 20110826301309

   Coding: 4180250000

   Shop #: WSC 00028 028 00020

   ASAM Dataset: EV_VW360SteerWheelUDS A03004

   ROD: EV_VW360SteerWheelUDS_VW46.rod

   VCID: 74EDC209DFA00E9

 

poti incerca cu un 5K0 953 569 AB .... al tau e midline si nu suporta comenzi pe volan

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In sfarsit am rezolvat problema cu butonul de meniu de pe volan,cel care la apasarea lui nu se intampla nimic si nici track-ul urmator sau postul radio nu puteam sa schimb! degeaba am schimbat comenzile de pe volan,calculatorul de coloana,calculatorul din volan,modulul de comfort,maneta stergator,modulul can gateway,spirala.......caci acel buton tot nu voia sub nici o forma sa functioneze ! am incercat toate codarile posibile si imposibile la "steering whell" si nimic !  toate aceste piese de le-am schimbat le am de la un prieten bun care are o firma de dezmembrari si mi le-a dat sa le probez si tin pe aceasta cale sa-i multumesc......dar sa revin......de unde credeti ca  era "buba"? trebuia schimbata versiunea de soft la instrument clusters care la mine era SW 0812 si acum am SW4312.am intrebat in stanga si in dreapta si primeam tot felul de sfaturi si idei care nu au dus la nici un rezultat dar totusi le multumesc pe aceasta cale.Singurul care a fost 98% aproape de problema si care mi-a explicat si indrumat o ora la telefon pe unde sa umblu cu VCDS-ul si ce date sa-i citesc  de pe masina a fost un coleg de aici de pe forum(nu-I dau numele din motive lesne de inteles) si tot pe aceasta cale ii multumesc ...care tot imi spunea ceva de versiunea lin a ceasurilor de bord.Acuma totul este ok...imi functioneaza butonul menu si pot schimba melodia urmatoare.Am postat aici "buba" ca poate altii vor avea aceasta problema si sa stie exact cum am procedat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa schimb si eu volanul.Am tipul de volan simplu fara comenzi ca in imaginea alaturata si as dori sa-l schimb cu unul cu comenzi.Intrebarea este daca pot lua capacul si airbagul de la cel vechi sa-l montez in cel nou?

post-103307-0-08307700-1372756902_thumb.

post-103307-0-12314100-1372756925_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie da - verifica pozitionarea clemelor (sa fie precum cel din poza cu volanul multifunctional) la volanul tau - cu degetul, in spatele volanului - sa fie identice.... daca sunt - de obicei sunt - atunci merge pastrat airbag-ul (care e corp comun cu capacul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual ce modificari si ce piese suplimentare mai trebuie.Multumesc anticipat!

Florin faci asa ceva,modificari de genul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci - volanul care il vrei tu, cablajul din volan, calculator de coloana Highline (trebuie o scanare a masinii, ca sa iti zic ce cod sa-ti cauti) ... dupa care codat, etc... si gata treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!