Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

CAN-ul importa mai putin, la aceasta modificare.... calculatorul de coloana conteaza mai mult. Oricum,daca ai RNS sau RCD, se presupune ca ai CAN mai nou sau ai facut update la cel vechi - daca suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu am putea improviza cumva si la volanul de G5 sa mearga schimbate si melodiile daca nu avem maxidot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoanele de volum merg oricand pentru ca sunt dedicate, cele care schimba melodiile merg doar in meniul Audio de pe BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am volanul neconectat, as vrea macar sa schimb volumul, ce trebuie facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calc de coloana , cablu airbag pentru volan cu comenzi codare calc de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am schimbat CANul si am RCD 300.

BC nu am deloc ;-)

Sent from my LT26ii using Tapatalk 2

Modificat de Razv911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAN-ul importa mai putin, la aceasta modificare.... calculatorul de coloana conteaza mai mult. Oricum,daca ai RNS sau RCD, se presupune ca ai CAN mai nou sau ai facut update la cel vechi - daca suporta.

tu pana la urma ai inlocuit calculatorul de coloana sau nu ? ce volan ai si ce calculator ?

la CAN se face update si merge fara probleme (asta in functie de ce PN si SW are al tau)- ca sa nu iti descarce bateria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut update, am cu K, daca pe mine ma intrebai? Nu se poate face o legatura direct, sa ocoleasca can-ul si calculatorul de coloana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, dar nu au nicio treaba.... ce calculator de coloana ai si ce volan ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, calculatorul tau - 1K0 953 549 BC- este Midline.... deci, nu suporta comenzi pe volan. Nu ai ce sa faci, pana nu-l inlocuiesti cu un Highline. Abia dupa inlocuirea lui si a cablajului de la volan, o sa iti functioneze comenzile

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vreo problema ca nu am schimbat CANul si mi-am pus volan cu comenzi+calc de coloana+spira de golf 6?eu nu am sesizat nicio problema. Masina e din 2004. Intreb preventiv ...

Sent from my LT26ii using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Araym

Si unde il montez? :) Nu stiu daca accepta la reprezentanta VW Pitesti.

Nu ar avea de ce sa nu accepte. Orice ban adus in companie se accepta, a trecut perioada in care service-urile erau locuri exclusiviste, pentru prieteni si cunostinte.

Daca nu si nu, poti lua legatura cu colegul Terrabyt - am vazut recomandari pe un alt topic.

Modificat de Araym
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa va intreb daca exista 2 variante de volan-piele in 3 spite pt. G5.

- vad varianta cu clipsuri pt. prinderea cablului pt. comenzi pe volan si cea fara.

- se pot monta comenzi si pe prima varianta ? (capacele ar trebui sa aiba aceleasi dimensiuni intrucat volanele au acelasi airbag sau ?).

Untitled_1.jpg

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot monta comenzi pe volanul fara deoarece nu se scot acele capace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna,

 

Am cumparat recent un golf 5 goal edition. Singura fustrare pe care o am este ca nu am comenzi pe volan :))

 

As dorii sa stiu de ce componente am nevoie sa imi schimb volanul. Stie computerul de bord sa interpreteze comenzile ? 

 

Si cam cat de mare este investitia :)) sa stiu daca merita.

 

O zi buna,

Adrian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de volan, cablu airbag compatibil si calculator de coloana highline,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pt ca nu ai postat anul de fabricatie - sau o scanare... nu stim sa-ti zicem ce type iti trebuie.

 

Pune o scanare de pe modulul 16 - steering whell - sa ne uitat pe ea,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care e diferenta intre volan cu comenzi si cel fara? ca la mine capacele se pare ca pot fi demontate, si sincer m-ar tenta sa incerc.

 

calculatorul de volan=calcualtor de coloana?

 

daca spira e de tip 2 imi trebuie calc de coloana tot de aceeasi generatie?

 

log

 

Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl
Part No SW: 1K0 953 549 BC HW: 1K0 953 549 BC
Component: Lenksäulenmodul 036 0070
Coding: 0000042
Shop #: WSC 01279 785 00200
VCID: 74EDC20917A00E9

 

 

Ms

Modificat de Cib_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost dezbatuta pe larg problema in cele 24 de pagini din topicul asta. Da, poti sa le scoti, daca le scoti vezi si ce e sub ele, dupa ce vezi ce e sub ele o sa realizezi ca nu ai unde sa indesi comenzile. Totodata, nu ai unde sa tragi cablurile de la comenzi. Citeste topicul, uita-te la poze si o sa te lamuresti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai type 1.... in rest, trebuie alt calculator coloana - highline - comenzile complete - butoane si modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!