Jump to content

Stopuri cu LED


joe_p
 Share

Postare recomandată

Aaa, acum inteleg de ce venea invers.

 

Cum spuneam, e opera de arta ce-ai facut acolo. :)

Felicitari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    26

  • gygel

    17

  • FanBarcelona

    15

  • pavy

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scuze daca nu am fost atent. Ce fel de leduri ai folosit? Vreau sa ma apuc si eu de treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit led-uri flat top, wide angle, cauta cu cat mai multi lumeni, eu le-am luat de la chinezi dar cele rosii m-au cam dezamagit, nu respecta caracteristicile mentionate in anuntul de vanzare si am aruncat o parte din ele ca efectiv nu se lipeau, nici cu tratament cu pasta decapanta. Cauta de la un furnizor de incredere, chiar daca sunt putin mai scumpe, ieftin si bun cam greu...Bafta!

Modificat de Cris_NFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit niste leduri Piranha de 5mm cu 2000-3000 lumeni. Trebuie neaparat pe rosu? eu la B5 am sticla de la stop rosie si orice culoare as pune se vede tot rosu. Ledurile de care vorbesc sunt albe. Ce spui? Ar fi bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin: Leduri de 5mm cu 2000-3000 de lumeni nu s-au inventat inca si probabil nici nu se vor inventa in urmatorii 10 ani. Dar na..., nu toti le stim pe toate. Daca vrei leduri de calitate la un pret ok iti recomand sa arunci un ochi la tme.

http://www.tme.eu/ro/katalog/?art=MKRAWT-BIN020#id_category=100684&page=1&s_field=artykul&s_order=ASC

Poti sa pui leduri albe ca doar becurile nu dau lumina rosie dar daca de la soare se va decolora lampa se vor vedea roz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze asa scria in anuntul baiatului......Am dat-o in baraa :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pozitie, ceata si frana pune de culoare rosie! de altfel sunt si mai ieftine cele rosii decat cele albe. Si aspectul mentionat de colegul pavy e de luat in calcul, eu printre altele de accea am vrut stopuri pe led ca sa am rosu, nu roz-ul dat de bec prin sticla rosie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru cei ce vor sa-si construiasca stopuri,luati de aici leduri superflux rosi de 5 mm,eftine si foarte puternice,am achizitionat recent si sant mai bune decat ce am acum pe stopuri,un sfat luati toate ledurile odata,dintrun singur lot,pentru ca difera putin forma de la lot la lot.Succes. www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/led-flux-5mm-rosu-p-5605

Modificat de gygel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoase stopurile lui Gygel si Cris,dar iti trebuie multa indemnare si foarte multa rabdare pentru a face aceste lucruri deosebite.

Felicitari domnilor!

Ce spuneti de aceste stopuri?

post-125405-0-75871200-1384807359_thumb.

post-125405-0-62487000-1384807367_thumb.

post-125405-0-36028800-1384807387_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa vedeti ultima varianta de stop,la care ma opresc,sper ca va place.Daca doreste cineva sa-si mestereasca si are nevoie de indrumare poate apela cu incredere.Ledurile leam luat de la mivarom,si pot sa va zic ca a trebuit sa reduc mult alimentarea pentru ca sat foarte luminoase,aproape te orbeste din spate. 

post-39474-0-58423600-1385406682_thumb.j

post-39474-0-30199500-1385406695_thumb.j

post-39474-0-68625400-1385406707_thumb.j

post-39474-0-98136700-1385406852_thumb.j

post-39474-0-33010500-1385406917_thumb.j

post-39474-0-87078200-1385407068_thumb.j

Modificat de gygel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau eu sa imi zici valorile pt rezistente...eu tot de pe mivarom mi-am luat ledurile/rezistente insa nu am reusit sa le montez...am urmat indicatiile din ultima varianta postata de tn pe forum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am legat cate 3 leduri inserie cu o rezistenta de 47 omi 0,25w,si toate acestea vine in paralel,dupa care vin legate in serie cu o dioda by339 serie cu o rezistenta de 100 omi 3w asta se leaga la + pozitie,si paralel cu dioda si rezistenta de 100 omi, o alta dioda by 399 serie cu o rezistenta 5,6 omi 5w,legata la + frana

Modificat de gygel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
mircea_0072002

felicitari pt munca depusa! foarte buna ideea cu ledurile cu lumina la 40 de grade  :icon_thumleft:

 

am sa-mi fac timp sa incerc si eu la golf. la mine am observat ca pot folosi doar leduri albe, culoare o da sticla de la tripla. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gygel dar daca las redistentele date de tn ce le-ai folosit anterior? la primele modificari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trbuie testate sa fie diferenta intre lumina de pozitie si stop,si sa fi tu multumit,de obicei depinde foarte mult de puterea ledurilor,este mare diferenta intre anumite tipuri de leduri.Mircea nui indicat sa folosesti leduri albe,nu lumineaza rosul acela profun,in cel mai bun caz lumineaza caramiziu

Modificat de gygel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt o mai buna performanta folositi leduri SMDx3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am legat cate 3 leduri inserie cu o rezistenta de 47 omi 0,25w,si toate acestea vine in paralel,dupa care vin legate in serie cu o dioda by339 serie cu o rezistenta de 100 omi 3w asta se leaga la + pozitie,si paralel cu dioda si rezistenta de 100 omi, o alta dioda by 399 serie cu o rezistenta 5,6 omi 5w,legata la + frana

sa inteleg ca ai pozitia si frana pe aceleasi leduri, și iși modifica doar intensitatea la apasarea pedalei de frana??  Scuze daca spun prostii, sunt total pe dinafara. Vreau sa fac si eu ceva de genul, si incerc sa ma documentez. Si...., as vrea o recomandare de leduri pentru semnalizare. Cu erorile nu voi avea probleme, sunt pentru o remorca

Modificat de mmagdiel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

da pozitia si frana sant pe aceleas leduri,doar ca se modifica intensitatea,find alimentate diferit prin rezistente de limitare,de exemplu;plusul de la pozitie vine in serie cu o rezistenta de 100 omi,si plusul de pe frana vine inseriat cu o rezistenta de 5,6 omi,sper ca ai inteles este undeva mai sus si o schema cum se leaga.Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare? am ramas fara baterie dupa ce pozitita de pe spate nu s-a mai inchis. am incarcat bateria dar degeaba.nu vrea sa se inchida pozitita de pe spate sau farurile sa zic.Poate sa fie scurt .am scos siguranta altfel nu se inchidea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa deconectezi blocul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salut baietii..

ma ajutati si pe mn cu un desen pt legaturile in serie la ledurile piranha..(pt ceea ce a facut gygel?)

am atasat o poza, cu modul in care vad eu legaturile in serie si paralel la acest tip de leduri...

- insa la cele in serie nu se aprind ledurile, doar la cea paralel...

post-105026-0-49187300-1418739684_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema e buna. In desen, rezistenta legaturii paralel nu apare la + dar daca functioneaza, banuiesc ca e facuta.

Daca nu se aprind, e prea mare rezistenta la conexiunea serie. Trebuie cunoscut curentul maxim dat de producatorul ledurilor.

In functie de asta, calculezi valoarea rezistentei si puterea disipata pe ea.

Daca presupunem Inom=20mA, la cele 3leduri R va fi ~330-370 ohmi/0,25W.

Daca ai leduri la 100mA, R va fi 75 ohmi/1W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms cosmin de ajutor...ledurile sunt luate de pe mivarom, iar rezistentele ce le am sunt de 0,5w 47R...sunt cele recomandate de gygel prima data cand si-a facut el triplele, si erau pt 4 leduri in serie...maine modific lipiturile si o sa te tin la curent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce tensiune ai alimentat? 4 leduri e cam mult daca ai mers pe 12V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe dracu...2 baterii mici de telecomanda, pt proba...

p.s cand am pus unu la baterie la masina s-a ars...deci nu sunt de 12 v - si de aici, daca le fac legatura se ard?asta uitasem sa intreb..

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!