Jump to content

Stopuri cu LED


joe_p
 Share

Postare recomandată

cum a mai ramas .. ai terminat proiectu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    26

  • gygel

    17

  • FanBarcelona

    15

  • pavy

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu l-am mai terminat, si nici nu cred ca il voi mai termina, cel putin eu, din 3 motive:

-era prea costisitor, practic aproape in aceeasi bani aproape ca-mi luam stopuri cu led-uri de la diversi producatori;

-nu am timp liber mai deloc;

-probabil ca-mi voi schimba masina anul asta, asa ca nu prea as mai investi foarte mult in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pacat .. eu as vrea asa ceva .. ptr ca nu se gasesc stopuri cu leduri ptr passat :)(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Un proiect abandonat..pacat. Nu a gasit nimeni pana acum pe nicaieri stopuri ca cel prezentat in primul post???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ieri am vazut in oras un Audi cu stopuri pe LED. Arata super. Si chiar ma gandeam. Oare pentru Passat n-or fi de gasit asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as dori stopuri cu leduri pt b5.5 variant, dar pe unde am cautat nu am gasit decat incolore sau fumurii, mie unu mi-ar placea sa fie gen b6. Daca cumva descopera careva dati si aici un pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru modelul B5.5 variant nu cred ca se gaseste nimic cu leduri am cautat si eu peste tot si nu am gasit nici un model, doar pentru B5 sunt o gramada de stpouri cu led.

si eu ma intreb de ce draq nu au facut niciun model cu leduri pentru B5.5, oare o fi atat de greu, sau au ei impresia ca sunt bestiale(asa si e) nu vrea nimeni sa le schimbe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e arat bine si normale, mai ales sa nu ai becuri afumate(mai ales osram), dar pe led ar fi minunate. Pacat ca nu se fac :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar pentru B5 sunt o gramada de stpouri cu led.

Ce ai gasit si unde pe LED?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei de la FK au sau autoaccesorii.ro sau altuning.ro primele 2 sunt berlina iar ultimele 2 avant, bine daca cauti sunt mai multe modele dar astea mi s-au parut mai misto.

post-17496-1248275897_thumb.jpg

post-17496-1248275906_thumb.jpg

post-17496-1248275917_thumb.jpg

post-17496-1248275930_thumb.jpg

Modificat de dsf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc cosmine ca tu ai fi vrut sa fie cu leduri dar sa fie identice cu alea OEM ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo. primul link e in primul post al topicului, dar al doilea nu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, peste tot pe net apare rezultatul (primul link) dar nu si modul de obtinere al rezultatului (al doilea link).

Totusi eu unul nu m-as incumeta la asa ceva pentru ca nu mi se pare a fi o diferenta considerabila intre becuri si leduri (din punctul meu de vedere, vorba aceea: gusturile nu se discuta ;) ) la care mai adaugam volumul mare de munca si problema costului realizarii conversiei.

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc cosmine ca tu ai fi vrut sa fie cu leduri dar sa fie identice cu alea OEM ?!

Cu alea OEM de B5.5 mai tare. :icon_cool:

In orice caz, imi plac doar cele cu plastic rosu. Nu cele transparente.

Asa vazusem si la acel Audi de care am zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si astea oem, daca te uiti mai bine, au peste un strat transparent care la mine sa matuit si incepe sa nu mai fie chiar asa de transparent.

Eu n-am treaba cu aspectu lor, sunt ok, oricum arata mai bine decat cele transparente din comert, problema e lumina care cred eu ca e destul de slabuta.

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Un proiect abandonat pentru cine nu cauta. toata cheltuiala ajunge la 160 ron pentru un passat b5,5. Cine vrea sa ma intrebe.

PS : 160 ron toate piesele, insemnand toate ledurile 500 bucati(de 5.000 milicandeli 170 grade) si restul de piese :biggrin:

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai stai Vicius. Cum adica ... 160 de ron toate piesele? Pentru ambele stopuri ? Plus manopera banuiesc. Le faci tu ?! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate ajunge probabil la 160 de ron dar sigur fara manopera. Asta si fiindca in ultima vreme pretul ledurilor au mai scazut. Initial cand am reusit si eu sa fac un set complet de stopuri cu leduri costurile pentru acestea au ajuns la aproape 400 de lei. Am folosti initial aproape 260 de leduri.

post-20276-1262451798_thumb.jpg

Scazand nr de leduri aproape la jumatate dar si folosirea inteligenta a lor probabil ca costurile au scazut. Nu am facut un calcul acum dar sigur cu 200 -250 de lei reusesti acest lucru.

post-20276-1262451824_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu acum fac conversia la stopurile originale pt un A3 . in functie de cum iese probabil voi face si pt B5.5 .

nu stiu unde a gasit colegul de mai sus 500 leduri cu 160 ron insa as fi interesat sa iau si eu la pretul asta . cele superflux pe care le folosesc eu costa 1 ron/buc . insa nu este necesara folosirea a 500 buc . estimez undeva in jur de 200-250 leduri pt ambele stopuri .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial am cumparat ledurile , in 2008, din Germania cu 130 euro - 500 leduri. Erau cele mai ieftine gasite de mine la momentul acela. Apoi in 2009 cand am mai avut nevoie de ceva leduri am comandat de pe www.ledmaster.ro Sunt ok si rapizi. La preturile actuale de pe site , la un pret mediu de 0.7 lei/ led 500 leduri ar costa cam 350 lei.

Poate intradevar colegul vicius_the_one a gasit ledurile la banii aceia.Daca e asa, bravo lui. Poate ne spune si noua sursa.

Pentru a realiza stopurile trebuie luate in considerare multe alte componente :rezistente, placi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti cheltuiala totala e de 160 ron fara manopera. Dar manopera nu as face-o nici pentru bani. Imaginati-va migaleala si chinul sa lipesti 500 leduri cu rezistoare etc.

PS : Da pentru ambele stopuri.

Doar ledurile 500 de bucati costa 30 lire sterline cu transport gratuit aduse acasa. Restul de piese cam 25 ron deci cu totul cam 160 ron cu totul

Ledmaster, ledshop, dina electronics....toate sunt de r...t. am trimit mail la toti si au preturi nesimtite.

Mirceateodor, fara suparare, dar ale tale stopuri sunt ca alea cu leduri aftermarket de duzina, nu imi plac mie personal si nu o lua in nume de rau, dar cand le vad prin oras ma oripileaza p

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu acum fac conversia la stopurile originale pt un A3 . in functie de cum iese probabil voi face si pt B5.5 .

nu stiu unde a gasit colegul de mai sus 500 leduri cu 160 ron insa as fi interesat sa iau si eu la pretul asta . cele superflux pe care le folosesc eu costa 1 ron/buc . insa nu este necesara folosirea a 500 buc . estimez undeva in jur de 200-250 leduri pt ambele stopuri .

Daca poti sa faci asa ceva :

incep sa strang bani :banghead:

@vicius - daca nu sunt talentat si risc sa le stric/nu am timp de ce sa nu platesc pe cineva si cu un pret rezonabil sa-mi faca lucrarea?

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!