Jump to content

Stopuri cu LED


joe_p
 Share

Postare recomandată

Pentru ce sa strangi frate bani, ca nici un full de motorina nu mai faci cu 160 lei :banghead: . Exact ca ala poti face cu 160 lei :icon_thumright: .

PS : Ma apucasem intr-o zi si am dat jos un stop de pe stanga chiar si am gasit o groaza de praf in el, in plus ca la variant e si mai greu de taiat. Dupa ce l-am suflat de praf se vedea lumina mult mai bine si am renuntat la idee. Le fac numai daca prin 2 lampi de B5,5 gratuit

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    26

  • gygel

    17

  • FanBarcelona

    15

  • pavy

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

ce vrei sa spui ? ai doua stopuri cumva sau nu am inteles eu bine ? :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am referit la faptul ca strang bani sa ii trimit lui stopurile mele sa imi puna leduri pt. ca nu am timp/rabdare si nici nu ma pricep sa fac chestia asta.

Si 160 RON sunt decat ledurile..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vladut, tot mocaneala asterti... :P ,eeeee faceam si eu misto de tine.

Te mai intrebasem si cum introduci tu placile acolo, dai geamul transparent jos, sau faci o disectie pe lateral in spate sa introduci placile acolo si dupa astupi cu beton? :icon_thumright: :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

disectie pe lateral in spate :001: :D si nu astept mocangeala, am zis doar ca nu m-as apuca decat daca as gasi unele stopuri gratuite. Stopurile mele de "variant arata" impecabile. Chiar nu inteleg de ce alea de berline se prafuiesc mult ma irepede. Sunt multi prin oras si umbla cu ele de zici ca au pete negre. Iar ledurile, But_FNS, sunt 140 ron. Cu totul costa 160 ron.

:hainoroc: Apropo de leduri, ce e fratilor cu preturile astea ? Unii chiar nu mai au limite :ceuameni:

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu But_Fns la capitolul asta. Daca nu stii ce faci mai bine lasi pe cineva care stie. Eu unul as fi tentat sa platesc si mana de lucru daca ies "ca in poza"(aka link), bineinteles daca nu se ajunge la ceva de genu 100 de euro pentru stop. Dar asta's eu. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

500 lei cu tot cu manopera mi se pare rezonabil, dar ce mai migaleala :somnmare: , dar garantia e ca iese identic ca in link :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS : Da pentru ambele stopuri.

Doar ledurile 500 de bucati costa 30 lire sterline cu transport gratuit aduse acasa. Restul de piese cam 25 ron deci cu totul cam 160 ron cu totul

Ledmaster, ledshop, dina electronics....toate sunt de r...t. am trimit mail la toti si au preturi nesimtite.

Mirceateodor, fara suparare, dar ale tale stopuri sunt ca alea cu leduri aftermarket de duzina, nu imi plac mie personal si nu o lua in nume de rau, dar cand le vad prin oras ma oripileaza p

post-20276-1262518815_thumb.jpg

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut stopuri cu leduri dar am vrut si sa pastrez look-ul original al stopurilor.

Exact asta vreau si eu, chiar sa nu se cunoasca ca au sau nu leduri sau becuri. Ma multumeste doar modul de raspuns a ledurilor, cel putin pe semnalizare, fata de becurile incandescente.

Mie tocmai ideea aia de palnie nu imi place, ma iau de par cand le vad cat de ostentative sunt :winter: , gen tziganisme. De aia aspectul OEM trebuie pastrat si imbunatatita calitatea.

Pe scurt, as vrea cu leduri dar sa arate perfect identice la unel OEM cu becuri normale ! Si se poate! Faza cu perechea de rezerva e relativa, pentru ca nu mi-e frica neaparat sa mi le "distrug" pe astea existente, dar pur si simplu sunt multumit de cum lumineaza !

Stiu ce rol au palniile dar iti garantez ca la 5000 milicandeli nu ai nevoie de convergerea luminii :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurt, as vrea cu leduri dar sa arate perfect identice la unel OEM cu becuri normale ! Si se poate! Faza cu perechea de rezerva e relativa, pentru ca nu mi-e frica neaparat sa mi le "distrug" pe astea existente, dar pur si simplu sunt multumit de cum lumineaza !

Alt avantaj al stopurilor de rezerva e : nu ai probleme la RAR. Am un prieten care si-a modificat stopurile cu leduri. Look original. Aproape ca l-au trimis la plimbare. Eu unul nu vreau sa ma apuc sa dau spaga pentru niste stopuri sau poate la un moment dat vreau sa revin la original.

Cam asa arata.

post-20276-1262520459_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti garantez ca la B5,5 nici nu se vede ca au leduri prea tare :

Ia uite si aici ce frumos se comporta alea cu leduri fata de alea cu becuri.....si alea cu leduri nu tradeaza ca ar avea leduri !!!

PS : :frigbaitata:

post-15891-1262521326_thumb.jpg

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De ceva timp tot incerc sa-mi pun la stopuri niste becuri cu led-uri, dar de fiecare data primesc erroarea asta:

Address 03: ABS Brakes

Control Module Part Number: 4B0 614 517 G

Component and/or Version: ABS/ESP front 3428

Software Coding: 04255

Work Shop Code: WSC 05311

1 Fault Found

00526 - Brake Light Switch-F

36-00 - Open Circuit

In acelasi timp, daca le pun pe stop-ul de jos unde este pozitia si ceata, imi ramane aprins becul de ceata, desi ea nu este aprinsa. Am incercat sa merg la electricieni dar ei sunt prea "ocupati" ca sa faca asa ceva, asa ca m-am hotarat sa fac singur, dar as avea nevoie de niste sfaturi. Ce rezistente trebuie puse ca sa le pot pune ?

Erroarea mi-o da doar la pozitie+frana sau la pozitie+ceata. Am vreo sansa sa le fac sa mearga fara errori ?

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde vrei sa pui, pe stopul de frana, pe semnalizare sau pe pozitie?

Si oricum vezi ca subiectul se mai discuta sau sa mai discutat in alte topic-uri, nu mai stiu unde exact dar exista.

erorile ti le da din cauza calculatorului care nu "vede" becul, din cauza consumului redus de curent al ledurilor, trebuie puse rezistente ceramice in paralel pentru fiecare, nu mai stiu acum valoarea lor dar sa sti ca se incalzesc ff tare.

Modificat de Stelian.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la passat, pozitia si frana/pozitia si ceata sunt pe aceleasi becuri..deci pe astea as vrea sa pot pune. Pe semnalizare din cate am inteles, nu prea exista solutii sa pui..

Probabil ca s-a mai discutat, dar din ce am gasit la search sunt topic-uri de zeci de pagini, din care probabil cateva posturi au fost legate de asta, asa ca m-am gandit sa fac unu separat, legat doar de asta.

P.S.: In plus, nu inteleg de ce nu-mi da erroarea si cand am un bec ars. Atunci nu-mi zice nimic, doar cand pun led-urile imi da erroare

Modificat de rio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum zicea si colegul de mai sus,led-urile nu dau aceeasi rezistenta ca si un bec normal si din cauza asta iti da eroarea.Pozitia si Stopul pe frana sunt pe aceleasi becuri,doar ca in acele becuri sunt 2 filamente.Unul ptr. pozitie si celalalt ptr. stop.In momentul in care tu pui aceleasi leduri sa faca functiile unui bec cu 2 filamente,iti da intoarcere de curent si apar anomalii in functionarea luminilor!Am si eu o intrebare!Cu ce te ajuta ledurile alea in tripla?Sa nu invoci consumul de curent ptr. ca la amperajul alternatorului,becurile alea sunt "pistol cu apa" in priviinta consumului!Crezi ca o sa fie vreo diferenta in puterea luminarii triplelor?NU te supara,dar cred ca ai prea mult timp liber si nu ai cu ce sa ti-l incarci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile le-am cumparat inca de cand aveam celalalt passat, asa ca mi-au ramas deci as vrea sa le folosec pentru ca nu le-am luat pe ochi frumosi. In alta ordine de idei, avand un alt model de stopuri vreau sa pun led-urile pentru simplul motiv ca dau o lumina rosie, nu galbena precum becurile normale, iar lumina stop-urilor o sa fie rosie, nu rozalie.

Btw, ce fac in timpul liber ma priveste :icon_thumright:

P.S.: Am pus cateva rezistente ceramice, si am reusit sa reduc din intensitatea ledurilor la pozitie, iar la frana si-au marit-o. Problema este ca rezistenta a fost pusa doar provizoriu, iar erroarea tot nu se stinsese..

Modificat de rio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai pus rezistenta in serie sau in paralel?

Ce rezistenta ai pus?

Rezistenta trebuie pusa cu un circuit de decuplare atunci cand becul este stins.

Tu cum ai facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rio ce nu inteleg eu la tine esteca daca ai masina din semnatura aceasta nu da eroare de bec ars, decat la pasat 3c.

stopuri cu led am sieu (aftermarket) si nu dau niciun fel de eroare.

sa nu ai probleme cu suiciul de la frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pavy, nu eu am incercat ci un prieten care se pricepe cat de cat la electronica (se ocupa de muzica, alarme, xenoane..etc), dar nici el nu a stiut exact cum trebuie si cat. Din cate am vazut eu, a pus si in serie si in paralel, dar nu mai stiu la care s-au format 2 faze la led. Adica faza de poztie (mai slaba) si faza de frana (intensitate maxima a led-ului).

dsf, probabil la stopurile cu led-uri nu da erroare, dar daca pui bec cu led-uri iti da erroare. Nu ma intreba de ce, dar asa face. Am observat si eu ca daca am becu ars pe frana, sau nu este deloc bec, nu imi da nici o erroare. In schimb, cum pun becurile cu led, cum imi da erroare pe ABS, si nu mai am nici ABS nici ESP la masina. Adica mi se aprinde martorul de ESP, iar la pozitie si ceata mi se aprinde martorul de ceata, fara ca ea sa fie aprinsa.

Switch-ul este bun, l-am schimbat in urma cu un an, si nu imi face probleme. Aceiasi problema am avut si cu vechiul passat, din 2003 la care imi dadea aceiasi erroare cu becurile astea. Atunci n-am avut nervi si timp sa fac ceva sa le pun, dar acuma m-am saturat sa le am prin masina fara sa le folosesc..

Cred ca astea sunt specificatiile led-urilor: Product Description:

1:Model:T25

2:Socket: BA15S(1156)

3:LED quantity:20 super flux leds

4:LED specification: 5 pcs 5mm Super flux led( Round)+15 pcs super flux led (Arc)

5:Color:Red:yellow:green :blue:white:amber and so on :all are available

6:Working voltage: 12VDC / 24VDC

7:Packing:Card/Anti-electrostatic polybag packing

8:Guarantee :1 year (under normal use)

Led-urile fiind acestea

Modificat de rio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, n-am observat ca bec-ul din poza are doar un contact..Becurile mele au 2, dar sunt ca si cele din poza, ca format cel putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezistenta trebuie pusa in paralel cu ledurile doar pe circuitul de stop frana. Pe celelalte nu e nevoie.

SI cum becul de acolo e de 21w trebuie o rezistenta care sa suplineasca acest consum. Pune una de 22 ohmi la 17w sau mai multi ca o nsa se incalzeasca destul de tare. Deci una in dreapta si una in stanga doar pe circuitul de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot pune rezistenta in paralel cu becu ? Scuza-mi lipsa de informatii din domeniu.. :D

In plus, nu as putea face un "artificiu" punand pe fir un alt consumator ? Cum ar fi un alt bec, care sa-mi lumineze in portbagaj sau altundeva.. ?

Eu am incercat cu rezistente de 68 de ohmi, puse ori in paralel ori serie(nu stiu exact) si asa am reusit sa scadem din puterea led-urilor la pozitie si doar la activarea franei sa creasca in intensitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai rezistenta are rol de consumator atat timp cat este in paralel cu becul. Identifici firul de la frana si legi pe el un capat al rezistentei iar celelalt capat la masa becului. Trebuie masurata exact rezistenta becului la rece si la cald. In final consumul LED-urilor impreuna cu rezistenta sa fie 20-21W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!