Jump to content

Stopuri cu LED


joe_p
 Share

Postare recomandată

Omule, tu pui 3 leduri inseriate la 2 baterii de telecomanda? :laugh:

Apoi pui unul singur la 12v cu rezistenta aia minuscula? :laugh:

Apeleaza la un prieten electronist ca in ritmul asta dai foc la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    26

  • gygel

    17

  • FanBarcelona

    15

  • pavy

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

cosmin, ledurile inseriate nu se aprind dupa schema de mai sus...insa in paralel da...nu e vb de tensiune, ci de modul de inseriere..cum se face..restul nu e pb....

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu spui ca alea 3 inseriate le-ai alimentat la 2 baterii de telecomanda. Ceea ce NU e ok.

Deci totusi e vorba de tensiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul se calculeaza cu legea lui ohm daca cunosti toate caracteristicile ledurilor.

Sa zicem fiecare led este de 3V si 20 de mA. In acest caz cea mai buna varianta este legarea in serie a cate 3 leduri adica 9V la 20 mA.

Stiind ca tensiunea in baterie este aproximativ 14V-9V=5V cadere de tensiune pe rezistenta. Aplicand legea lui ohm R=U/I avem R=5/0.02 adica 250 de ohmi. Asta este valoarea rezistentei care trebuie folosita in exemplul dat. Ca sa aflam puterea disipata de rezistenta aplicam formula P=U*I adica P=5*0.02 adica 0.1W. Deci in exemplul dat ar trebui o rezistenta de 250 ohmi la 0.1W, in practica se foloseste valoarea uzuala de 0.25W

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin TENSIUNEA...bravo...am pus pe un transformator antic si imi duce doar 2 randuri de leduri inseriate cate 3...

pavy, apreciez explicatia, doar ca eu nu am nici o informatie despre led...foloresc R= 0.5w 47ohmi...am dat comanda de alte rezistente insa o sa iau si ceea ce imi recomanzi tu...cu ce am eu aici nu se aprind la 12 V auto..

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand faci un astfel de montaj, iti trebuie o sursa de tensiune stabilizata si potenta. Neavand cunostinte de electronica, eu cred ca tu faci experiente si in timpul experimentului iti cade tensiunea sau/si curentul sub limita si-ti da peste cap totul.

 

Tu trebuie sa stii odata la ce tensiune lucrezi si cam ce curent duce sursa respectiva.

Daca nu cunosti datele astea, orice test fa-l direct pe bateria masinii. Acolo macar stii ca ai 12-12.5V stabil.

Lasa transformatoarele tale antice daca vrei sa faci electronica. Pierzi timp, bani si nervi degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am incercat astazi sa imi pun si ledurile pe semnalizari insa ma deranjeaza faptul ca imi tacane foarte tare acel sunet din bord cand pun semnal stanga sau dreapta...daca pun inapoi becul merge normal..

aveti careva idee care este motivul intensificarii acelui tacanit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipsa consumului, pe care o sesizeaza releul. Se comporta ca si cu un bec ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

N-am gasit in alta parte si nu am vrut sa deschid alt topic. Stiti daca se arde becul de mers inapoi imi apare eroare de bec ars in bord? Sau mai precis daca pun bec cu led pe marsarier imi apare acea eroare? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Interesant, ceva proiecte noi?

Modificat de Ursu82_kiki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La stopuri cu led! Am o skoda superb si cochetez si eu cu ideea de a pune iluminat cu led in triple! Mai este varianta de becuri cu led dar ce am vazut mai in urma pare interesant cum au facut baietii! Si ma gandeam ca a mai facut cineva ceva intre timp!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 22.07.2009 at 6:18 PM, dsf said:

cei de la FK... mi s-au parut mai misto.

02.jpg

Actualizez putin topicul. Ceva experiente cu astea?

Mi se par mult peste cele oem de B5 sedan si peste orice kitsch de pe piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!