Jump to content

Stopuri cu LED


joe_p
 Share

Postare recomandată

_rio_ diferenta intre paralel si serie (este simplu) >>>

post-19883-1267083033_thumb.jpg

Modificat de yvaygrec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    26

  • gygel

    17

  • FanBarcelona

    15

  • pavy

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

yvaygrec mersi de teorie :icon_thumright: macar atat stiam si eu, doar ca nu stiam exact cum sa aplic practic :D in situatia data..

pavy, ma gandeam sa pun alt consumator care sa-mi fie si util, si sa nu se incalzeasca precum o rezistenta si sa risc alte chestii..

Cand isi mai revine vremea, o sa incerc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, arata super bine si mi-ar fi placut si mie, dar cum eu nu ma pricep, prefer sa nu ma bag la creatii. In plus, nu cred ca vrea vreun electrician sa se bage la munca asta migaloasa + ca e destul de scump din cate am inteles..Asa ca raman la becurile mele. Daca reusesc sa le fac sunt multumit..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu prea ai ce sa pui si sa fie si util. Concret trebuie sa fie un consumator: un bec, o rezistenta, un ventilator, o sirena, etc. Tu ce ai vrea sa pui???

Poti pune o rezistenta de 100W si nu se va incalzi probabil deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost acuma si am luat o rezistenta de 22 ohmi si cand o sa se mai opreasca ploaia, o sa vad ce pot face..

Ca si consumator, ma gandeam la un bec, stil plafoniera din portbagaj..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te complici enorm de mult pentru nimic . Stopul pe frina merge temporar si nu e mare diferenta intre led-uri si bec , de fapt nici nu are cine sa o vada , ca tu esti la volan iar cel din spate e atent la masina lui ... deci nu merita sa te complici si sa-ti dai si calculatorul tau peste cap .

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad cu ce as da calculatorul peste cap, in plus fac asta pentru mine, nu pentru restu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu mi-am pus leduri pe frana si am primit exact eroarea asta...am crezut ca e de la switch-ul de la frana, bineinteles mi-am comandat unul degeaba exact acelasi lucru aceeasi eroare.

eu am rezolvat prin a taia firul pentru becul de ceata si al lega pe firul de frana astfel cand pui frana se aprinde si cel de jos...in partea dreapta nu era pin in mufa dar ultimul bec de jos avea 2 contacte..am pus un pin cu fir l-am legat pe frana si am ajuns la acest rezultat...sus leduri jos becuri normale si nu mai da eroare

post-35229-1267116884_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe unde se gasesc leduri bune si la preturi decente prin romania?am gasit ceva in China si ma bate gandul sa iau de acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dudi, problema ii ca la mine stopurile sunt schimbate si se vede diferenta de culoare :rolleyes: Din cauza asta incerc sa pun peste tot..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci cel mai simplu e cu soclu pentru bec de frana dar vezi sa fie cu 2 contacte ca este si cu 1 si acolo se pune bec simplu cu un singur filament si cred ca are alta putere...il conectezi la firul pentru frana pui un bec normal si il ascunzi prin portbagaj...cat ti u picioru pe frana nu se incalzeste fff tare incat sa iti faci griji(nu conectezi si pozitia ca sa nu fie aprins tot timpu)...si ai scapat garantat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu info despre rezistenta ceramica folosita de mine, era de 17w cum a zis si Al Bundy, eu am folosit la semnalizare dar am renuntat pt ca se incingeau fff tare, trebuie sa le pui pe un radiator de aluminiu sau ceva de genul, risti sa topesti ceva sau mai rau sa ia foc daca stai cu piciorul pe frana la semafor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai din cauza acestui risc ma gandeam sa leg un alt bec/led in loc de rezistenta, si sa-l pun sa lumineze in portbagaj, ca o a doua plafoniera..Nu ar fi mai bine asa ? Cu cat imi complic munca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa pui o rezistenta de aceeasi valoare dar la o putere disipata mai mare. Sau fa un artificiu serie paralel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

M-am uitat pe site-ul de mai sus si as avea o intrebare pt cunoscatori care e diferenta intre valorile ledurilor ex: led alb transparent de la 5000 de lucsi pana la 15000 de lucsi, e vorba de intensitatea luminii sau de culoare alb galben pana la alb albastru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iluminarea se masoara in luxi si reprezinta iluminarea unei suprafete de 1m" ,care primeste un flux luminos de 1 lm, uniform repartizat pe aceasta suprafata. Este o unitate de masura mai putin intalnita.

Temperatura de culoare se masoara in grade kelvin, odata cu cresterea gradelor kelvin culoarea bate spre albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca pun becuri cu led, nu e aceeasi chestie ca ce faceti voi aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Pavy am inteles acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, se gasesc becuri pt frana mai puternice ca cele de fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pune si xenon...depinde ce urmaresti: daca stai la un semafor cu frana calcata sa-ti umple ala din spate frigiderul cu carnita sau sa topesti triplele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950
am si eu o intrebare, se gasesc becuri pt frana mai puternice ca cele de fabrica?

Becurile de frina au 21w. Pe vremuri, la Dacii, unii mai ciudati puneau la frine si la mers inapoi, spoturi de 50w/12V.

Daca vrei sa-ti nenorocesti masina poti incerca si tu varianta asta...

Acum, lasind gluma la o parte, nu inteleg de ce vrei becuri mai mari pe stopurile de frina,zau!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, mai este o problema pentru care da eroare,trebuie sa pui pe fiecare fir ,adica cel de pozitie si cel de frana ,cate o dioda,ca altfel vine retur tensiunea din pozitie in stop,si de pe stop la pozitie.succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!