Jump to content

Stopuri cu LED


joe_p
 Share

Postare recomandată

Cautam pe youtube si ia uitati ce am gasit---

ce ziceti? se poate face? sa ne dam cu parearea asupra costurilor si a posibilitatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    26

  • gygel

    17

  • FanBarcelona

    15

  • pavy

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut!

am gasit acelasi videoclip pe un site cu mai multe amanunte referitor la nr de leduri..cam multe:)

"Hi there, this is my new/last project. I decided to convert my Passat 3BG tail lights to LED :beerchug:) For that I bought a couple of used tail lights in eBay (59?) plus 500 leds (300 red + 200 yellow) also in eBay, by around 50?. Locally I bought also pre-drilled fibre PCB and small material such as resistors and sillicon to glue the PCBs to the light. This is a video showing the result"

si site-ul: http://www.thundercats-the-movie.net/video...taillights.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte ingenios, pot sa zic, dar daca facem niste calcule, o luam la fuga :angry:

Un LED dinala e minim 1,5 ron x 500 de bucati, cum spui tu, cam scump, + rezistentele aferente fiecarui LED. Astea fiind niste calcule sumare.

Dar daca banii nu sant o problema, eu zic ca lumina LED-urilor nu se compara cu nimic altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca banii nu ar fi o problema :D cum se pun ledurile alea in stopuri?ce lipesc sau cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ori le pui pe o placa de textolit placat cu cupru (cablaj imprimat), ori faci matricea dintr-un plastic in care dai gauri asezate ordonat, si faci legaturile la LED-uri pe spate cu fire. Asta chiar nu e o problema. Doar ca probabil va trebui sacrificat stopul. Din cate imi dau seama va trebui taiata toata partea din spate si inlocuita cu cablajul sau plasticul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Din clip-ul de pe youtube parca a doua variante era aleasa.

Oricum, destul de costisitor si migalos, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca e destul de scump si mai ales ca nu poti da "Undo" :cool: - vezi modificarile mecanice aduse stopului, sunt doar cateva probleme. Eu, dupa experiente indelungate (Cosmin stie :P ), am ajuns la concluzia ca solutia cu Led-uri pe masina este una destul de putin fiabila. Led-urie trebuie sa aiba acel rezistor de care vorbea si Cosmin mai sus, plus de asta, daca vrei sa fi sigur ca faci treaba buna si de durata, trebuie ca tensiunea (destul de variabila) sa fie cumva stabilizata. Altfel, Led-urile se ard destul de repede. Iar aceasta stabilizare cooosta si ocupa spatiu :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in stop este loc de stabilizare :D . Totusi, dezavantajul major ar ramane costurile ridicate ce le implica operatia. Asta in indeea ca gasesti niste stopuri ieftine pe care sa experimentezi.

Joe, poate gasesti undeva si detalii de montaj. Mai era un topic pe Bora despre modificarea stopurilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un stop acasa cu plexicul ala exterior spart...deci am pe ce experimenta... problema este timpul.

totusi am sa incerc sa fac treaba asta... o termin eu pana la vara. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca reusesti sa ne zici si noua...parca m-as baga la o chestie dasta.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai o sa va zic bineinteles... sper sa-mi permita timpul sa ma ocup de treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am demarat operatiunea. am "taiat" stopul, am facut cablajul, iar in momentul asta ar trebui sa fac comanda pentru led-uri. La faza asta m-am inpotmolit. Am nevoie de 225 led-uri albe de 5mm si 30 led-uri galbene pe un singur stop.

Dupa un calcul facut in functie de preturile de la zexstar m-am taiat... m-ar costa cam 600 de roni numai led-urile, plus ca mai am nevoie de rezistente, plus cablajul, dar astea 2 din urma sa nu le pun la socoteala ca le am la serviciu. In orice caz, costa cam mult: daca m-am apucat de treaba asta am sa incerc sa o duc pana la capat, dar acum sincer n-am de dat 600 lei pe treaba asta.

Am facut si ceva poze pe parcursul lucrarii. Am sa le pun diseara daca am timp, daca nu o sa le pun maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezistorii ca rezistorii, dar socoteste si circuitul de stabilizare. Fara el, led-urile tale se vor arde unul cate unul. Poti pune cate un 7805 la fiecare 3 led-uri inseriate. Din cate stiu eu furnizeaza 5V si rezista la un curent de 1.5 A, deci cu un radiator mediu, ar trebui sa fie exact ce-ti trebuie. Un astfel de circuit e undeva la 1.5 roni, asa ca mai adauga la buget. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din astea vinde si lexxus, de la noi de pe forum. In fine. Atasez ceva poze cu ce am lucrat eu pana acum. Dupa cum am mai zis, deocamdata ma opresc, aman putin chestia asta, ca nu imi permit sa cumpar led-urile acum. In momentul asta ar trebui sa pun led-urile si rezistentele....

post-3386-1204617320_thumb.jpg

post-3386-1204617333_thumb.jpg

post-3386-1204617348_thumb.jpg

post-3386-1204617361_thumb.jpg

post-3386-1204617377_thumb.jpg

post-3386-1204617501_thumb.jpg

post-3386-1204617519_thumb.jpg

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant .. parca m-as baga si eu la asa ceva .. am stopurile vechi acasa .. dar parca costa cam scump ledurile .. si plus ca sunt fumurii .. mai degraba as incerca pe cele fk de pe masina care sunt clear :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca trebuie sa fi tare de inger. cand tai stopurile nu trebuie sa ai mila :), iar totodata trebuie sa fi foarte atent sa nu atingi "sticla" stopului, ca atunci raman urme nasoale.

KMZ pune te rog o poza cu spatele stopului de la tine, sa vad daca si la sedan te incurca la fel de mult suruburile alea de fixare pe caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant Claudiu. :)

Nu trebuie sa te incurce sruburile alea. Nici nu trebuie sa tai atata din plastic, decat atat cat sa intre cablajul in stop, asa, dintr-o parte. In felul asta, maresti rezistenta plasticului din jurul surubului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Cosmine, am deprins de la tine arta taierii plasticului cu pistolul de lipit.

Am gasit ieri un site

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie de 225 led-uri albe de 5mm si 30 led-uri galbene pe un singur stop.

Dupa un calcul facut in functie de preturile de la zexstar m-am taiat... m-ar costa cam 600 de roni numai led-urile...

De ce trebuie sa pui led-uri albe (care sunt scumpe) pt pozitie si stopuri si nu pui led-uri rosii (din alea trasparente pt ca dau mai multa lumina) care costa 0,25 RON/buc. Acelasi pret il au si alea galben-transparent (sau portocaliu). Ar rezulta un pret de 63,75 RON pt led-uri. Pt lumina de mers inapoi as recomanda sa lasati becurile normale, deoarece cred ca lumineaza mult mai bine. Se pot pune led-uri albe, dar ridica costul lucrarii. Am mai vazut la magazin de electronice, matrice cu gauri regulate, de marime aprox. 200X100 mm, la 15 RON. Deci un total al materialelor n-ar trebui sa depaseasca 100 RON. Am o nelamurire: led-urile se leaga in paralel sau serie + paralel X n?

Modificat de Daniel Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai vazut tu LED-uri transparente cu lumina rosie la pretul de 0,25 ron? Sau daca stii, spune-ne si noua, va fi un ajutor imens la construirea stopurilor.

In link-ul postat de claudiu, mi se par cele mai mici preturi posibile, si cu toate astea, ajungi la 0,83 ron pentru o comanda de minim 200 de bucati.

Si cred ca de fapt era vorba de LED-uri transparente, cu lumina rosie. Oricum, pretul e acelasi la orice culoare.

Ai fi surprins sa constati ca lumina LED-urilor albe poate fi mai puternica decat a becurilor. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, intr-adevar. Sant si la 0,3-0,4 ron. Dar vad ca au lumina mult mai slaba :icon_thumright:

In fine, deci... iese la vreo 80-90 ron LED-urile, dar nu stiu cum va fi lumina lor. Ar trebui testat sau comparat cum e un led de-ala cu 0,8-0,9 ron si cum e unul dinasta mai ieftin. Nu intotdeauna pretul e justificat.

Probabil Claudiu va fi cel care ne va spune exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrat doar pe fuga pe forum si nu am timp acum sa mai uit pe link-urile date de voi, dar oricum ideea e ca nu poti pune orice led-uri, ca nu are rost, o sa se vada prea slab.

o sa ma interesez de led-uri mai ieftine si apoi o sa fac o comanda macar pentru un singur stop odata, ca sa fie mai usor cu banii, si sa vad in prima faza cum iese stopul asta "defect" pe care fac experimente.

am comandat intre timp de pe ledshop.ro tipul asta

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!