Jump to content

Log-uri - Interpretarea lor: probleme turbina, debitmetru, EGR?


alinica2001
 Share

Go to solution Solved by lupo_bv,

Postare recomandată

Da ala e senzorul, ar putea sa fie un contact imperfect dar verifica inainte sigurantele sa fie bune, asta daca ai sters erorile si totusi reapar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua, am un passat 3b5 cred din 2004 cel station vagon si nu merge bine de cand l-am luat : scoate fum alb cand motorul e rece ...consuma foarte exagerat ... moare in trepte mici ...adica murea ca i-am schimbat oring-ul la EGR si am curatat egr-ul ...masina am cumparat-o in italia o am de vreo 3 luni aproape dar m-a uscat cu banii de motorina e chiar exagerata ! Am facut un test log cu vcds nu prea stiu sa.l folosesc bine si de aceea sper sa fiu bun va rog, cine ma poate ajuta sa inteleg ce are aceasta masina !

EGR curatat, pierda pe la oring, debimetru schimbat dupa, aceste lucrari masina trage mai bine dat tot consuma mult. Si la mine relanti-ul la Adaption in vcds este 32737 si are 788 - 790 rot/min iar la un prieten cu acelasi motor 1.9tdi dar vw golf 4 la 32768 are 903 rot/min de aceea la un passat 1.9 TDI 130 CP din 2004 cat trebuie sa fie ??? Mentionez ca este prima mea masina vw si ce e drept nu mai ies dn vw ca imi plac dar ...mi-ar placea mai mult fara probleme ! Multumesc .

post-114717-0-47084600-1354267086_thumb.

post-114717-0-13105900-1354267092_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din log-uri se vede ca MAF si tubina sunt ok, dar ce consum ai?

Verifica injectoarele in grup 013 engine, sa vezi ce corectii au si avansul in grup 004 casuta a 4-a (syncro angle).

Referitor la turatia de relanti eu zic ca ar trebui sa fie intre 840-903, eu asa zic sa incerci sa adaptezi relanti-ul sa fi cam intre aceste valori, 788 - 790 rot/min e cam mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu stiu sa zic ce consum dar la nici 4- 5 zile pana la munca 12 km dus 12 intors se duc 40 euro de motorina ...sau nush ce sa zic acum computerul de bord imi zice ca fac sa zicem 300 km fac 5 km si imi ajunge la 270 si scade acul jos de la rezervor foarte repede ! Cum sa vad exact ce consum am cum se verifica ! Nu sunt asa expert in ale masinilor dar de cand am probleme incarc sa-i dau de cap eu...multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca cel mai adevarat consum de carburant se face, de la plin la plin, adica pui plinul faci 100 km dupa care pui plinul din nou, repeti operatiunea asta de vreo cateva ori, mai ales daca mergi cam pe acelasi traseu, dupa parerea mea asta e cel mai relevant mod de a norma consumul la masina.

Modificat de deztgmures
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La multi ani de ziua Romaniei!

Dupa ce am inlocuit actuatorul turbinei am facut log in mers si colegul nostru cristian pop(merci cristian) mi-a spus ca trebuie sa mai lungesc putin tija.

Azi am facut iarasi diua loguri in vit 3 si vit 4 dupa ce am mai lungit tia putin(aproximativ 2-3 milimetrii)

Puteti sa-mi spuneti daca dupa logurile atasate este bine?

Multumesc.

LOG-01-003-010-012 vit 3.xls

LOG-01-003-010-012 vit 4.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era super daca puneai in log gr. 011 sa vedem ce a iesit dupa modificare... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da o sa refac

nu mai stiam sigur daca 11 sau 12

eram pe fuga cu laptopul in masina

"ma bad"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Am si eu o problema la un VW Touran 2.0 TDI: cand schimb viteza de la 4 la 5 sau 5 la 6, are loc o reducere a puterii masinii si apare un tremurat al motorului. Senzati este de subturare, desi pe bord nu se modifica turatiile. La o scanare cu vag com nu apar erori. Am facut un log in mers la masina, respectand indicatiile (viteza 3, acceleratie de la 1800 la 4000 de ture). Se poate sa ma ajutati cu un sfat indicatie de ce poate sa duca la aceasta problema? Mentionez ca volant si kitul de ambreiaj sunt schimbate.

link la log: http://fbx.ro/kxwvaoeem4s6guor

Multumesc

Modificat de razvan3000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e bun logul, trebuie sa-l faci cu pedala acceleratiei calcata la podea. Logul tau e facut in frana de motor, acceleratia nu e calcata deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa l-am facut. O sa mai incerc si il postez. Multumesc.

Asa l-am facut. O sa mai incerc si il postez. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca l-ai facut asa inseamna ca ai postat alt log. Intra si tu pe link-ul ce l-ai postat mai sus si vei vedea ca e asa cum am scris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, va rog daca ma puteti ajuta cu o interpretare a log-ului, la un Passat 1.9 din 2003, specific ca masina din cand in cand intra in limp mode, si apoi isi da drumul, nu are nici o eroare, doar ca nu trage cateodata. Logul e facut in vit a 3-a la 3.000 RPM. Multumesc

Address 01: Engine (038 906 019 GS)

10:12:12 Group 003: EGR (Exhaust Gases Recycling)

2940 /min Engine speed 790-870

360.0 mg/str MAF (specified) 230-310

543.9 mg/str MAF (actual) 210-350

84.5 % EGR duty cycle 40-75%

10:12:12 Group 010: Air system (3rd gear - 3000rpm - full load)

563.5 mg/str MAF 900-1250

938.4 mbar Atmos. pressure sensor -f96-

1263.6 Intake air press. 2100-2600

40.0 % Throttle 100%

10:12:12 Group 011: Charge pressure control (3rd gear - 3000rpm - full load)

2961 /min Engine speed 2850-3150

1377.0 mbar Spec. intake press. 2200-2400

1345.5 Actual intake press. 2100-2600

54.2 % D.cycle MAP 35-80%

Modificat de ghitaSTT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai vezi odata cum se face un log in mers sau posteaza fisierul in .xls sau .csv daca il ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

logul l-am facut cum scrie : 01 - Engine >

Measuring blocks (meas.blocks) >

Pe prima linie selectezi: group 003.

Pe a doua linie selectezi: group 010.

Pe a treia linie selectezi: group 011.

Apoi

> Log

dar am tot cautat si nu gasesc cum pot atasa fisierul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gittaSTT- sub fereastra in care scrii ai buton

Attach Files

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi frumos....am citit, dar daca iti spun ca nu imi apare aia cu atachment ma crezi ? din cauza ca folosesc google chrome ?

Modificat de ghitaSTT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gitaSTT- si eu folosesc google chrome

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o mica problema al meu golf ia limp mode debea ce am cumparato de la o doamna care cred mergea f subuturat si iam fqt un log sa vil arat si voua dar nefiind membru inca nu pot adauga fisiere in posturi...e vreun coleg binevoitor sa il trimit pe mesenger sau mail si sa se uite pe el sa stiu exact care e sursa . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexaandru15- Salut, trimite-mi log-ul pe mail si il postez eu. (adresa de mail o gasesti la mine in profil) Modificat de deztgmures
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata lam trimis , multumesc inca o data pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Azi am schimbat intercoolerul la masina din semnatura (era spart si nu mai tragea masina), si i-am facut un log in mers, tr 3 si 4. De cand l-am schimbat am simtit ca trage un pic mai bine insa nu cum tragea odata :). Atasez Logul. Niste pareri ? Multumesc!

Alh.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian featured this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!