Jump to content

Spuma Activa Pentru Utilizare Acasa ?


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Cum sa te speli cu spuma activa nediluata? Am scris eu mai sus ca si diluata 1:20 tot ustura pe maini daca ai taieturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... mi-am dat seama doar dupa...

Oricum, de atunci au disparut deja efectele secundare. Sper ca pentru totdeauna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sal.am un kaercher k7.21 recent achizitionat.am luat detergent karcher...un fel de sampon..de 2 lei..nu face absolut nimic murdariei..chiar si cea usoara.

am luat "spuma activa" ..adica tot sampon..de la mafra....o porcarie cu puternic miros chimic..care de asemenea..nu facea spuma deloc si nu curata mai nimic.

in final..m-am enervat si am cumparat de la unii care se ocupa cu produse profesionale de curatat...si au un lant de spalatorii pe aici prin Bucuresti...http://www.utilaje-spalatorii.ro/

spuma activa la 20 litri!!..aprox 250 lei.....spuma care..atentie..se combina cu apa 1L-30 litri de apa.. pentru murdarie consistenta..deci va dati seama..

dar in orice caz..asta face si spuma, curata super..e exact ca cea de la spalatoriile bune.

daca are nevoie cineva..si vrea sa-i dau.. va dati seama ca nu am ce face cu cateva sute de litri de spuma activa:) mi-ar ajunge toata viata.

dar nu aveau in recipiente mai mici pt ca ei vand in cantitati mari la spalatorii.Urmeaza sa-mi iau ceara si alte alea..daca vrea careva sa ne combinam..astept propuneri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ingrijireauto.ro

apropo de spuma activa, am luat de la o spalatorie din cluj 2 sticle de 0.5 de la baietul care mi- spalat masina (novastar). Am uitat-o in masina in portbagaj cateva zile, si cand m-am uitat deja cursese dintr-una din sticle (am crezut ca s-a spart sticla). Dupa cateva zile am spalat eu masina si am uitat iar sticla cu sampon in masina :) (restul, ce mai ramasese) Ei bine am avut confirmarea ca plastuicul de fapt a fost topit, caci si aceasta a doua sticla am gasit-o sparta. In concluzie, spuma ce o folosesc cei de la nova star , nediluata, papa din plastic. Eu o voi folosi in continuare caci o diluez 1 la 40 (asa fac is ei la spalatorie) si limpezesc pe urma bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, ca am cumparat aparatul (Karcher K5.91), sunt deschis la sugestii privind spuma activa. :icon_thumright:

Ce parere aveti despre solutia oferita de Karcher ?

Cat ai dat pe aparatul asta,si cum functioneaza,esti multumit de el ,scoate spuma aceea alba?Sunt si eu interesat de asa ceva,vreau sa-mi cumpar,si pt.ce are doua rezervoare?Ti-a dat la el si peria aceea?Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.am un kaercher k7.21 recent achizitionat.am luat detergent karcher...un fel de sampon..de 2 lei..nu face absolut nimic murdariei..chiar si cea usoara.

am luat "spuma activa" ..adica tot sampon..de la mafra....o porcarie cu puternic miros chimic..care de asemenea..nu facea spuma deloc si nu curata mai nimic.

in final..m-am enervat si am cumparat de la unii care se ocupa cu produse profesionale de curatat...si au un lant de spalatorii pe aici prin Bucuresti...http://www.utilaje-spalatorii.ro/

spuma activa la 20 litri!!..aprox 250 lei.....spuma care..atentie..se combina cu apa 1L-30 litri de apa.. pentru murdarie consistenta..deci va dati seama..

dar in orice caz..asta face si spuma, curata super..e exact ca cea de la spalatoriile bune.

daca are nevoie cineva..si vrea sa-i dau.. va dati seama ca nu am ce face cu cateva sute de litri de spuma activa:) mi-ar ajunge toata viata.

dar nu aveau in recipiente mai mici pt ca ei vand in cantitati mari la spalatorii.Urmeaza sa-mi iau ceara si alte alea..daca vrea careva sa ne combinam..astept propuneri..

salut as fi eu interesat. Am tot un kaercher model 3.91 si nici eu nu sunt multumi de detergentul kaercher. L-am combinat cu un sampon Nigrin mai subtire recomandat ptr astfel de aparate si acum spala ok.

Dar nu stiu exact cum combina aparatul, cate parti de sampon/spuma si cate de apa...

Tu cum ai facut, ai pus spuma in rezervor ai dat pe mix si gata? Mere OK?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
salut as fi eu interesat. Am tot un kaercher model 3.91 si nici eu nu sunt multumi de detergentul kaercher. L-am combinat cu un sampon Nigrin mai subtire recomandat ptr astfel de aparate si acum spala ok.

Dar nu stiu exact cum combina aparatul, cate parti de sampon/spuma si cate de apa...

Tu cum ai facut, ai pus spuma in rezervor ai dat pe mix si gata? Mere OK?

nu chiar.e departe de a fi solutia completa.pentru spuma groasa trebuie achizitionata si o lance din aceea speciala.eu subliniam faptul ca spuma asta activa, chiar dizolva-inmoaie-curata mizeria, fara a fi nevoie sa ai 170 de bari ca sa dai jos un gainat.plus ca face spuma ok, numai ca nu sta pe masina cat cea de la spalatorie ca nu e aruncata sub forma de zapada din aia..deh..lancea..despre care vorbeam..

cert este ca o spuma activa proasta, si cu lance si fara, nu o sa faca spuma deloc, iar samponul auto e chiar de caca..nu curata nimic, si e conceput pentru a spala masina cu buretele, adica prin frecare...

toate cele bune..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am comandat spuma MA-FRA, is curios sa vad cum spala.. De unde se poate achizitiona o lance din aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, o fi buna si spuma activa, dar daca nu dispui de un aparat cu presiune de minim 250 bari, tot nu face nimic. Eu m-am lamurit si decat sa cumpar aparat superperformant tot la spalatorie e mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
.

Sincer si eu as lua o lance de spuma calumea, dar la 230Ron (55E) mi se pare cam scumpa.

De acord cu tine, dar pana la urma mi-am luat inima in dinti si am cumparat-o. Am mai gasit si cu 200 roni, dar problema era cupla rapida pentru aparatul meu (Lavor), iar in pretul asta a intrat si cupla. Sper ca sambata daca este timp frumos sa o pun la incercare. Tipul zicea ca a vandut si merge cu succes si pe aparate de 80 bari, dar pana nu o incerc nu ma pronunt. Am vorbit si cu o persoana care are o spalatorie auto despre lance, si a venit cu urmatoarele preturi:

-40 euro, dar fara sita (20 ron) si fara cupla

-45 euro, cu sita fara cupla

-55 euro, cu sita si cupla.

Ca urmare, am cumparat cea cu sita si cupla. Dupa ce am sa o pun la incercare, am sa va zic mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am un aparat bosch si o lance profi (50 euro) cumparata de la un tip din Timisoara. Spuma activa folosesc de la http://www.pro-x.ro/. Tot de la ei am si ceara, silcon de bord, solutie de dat pe cauciucuri, mie mi se par excelente. Daca vrea cineva numarul de telefon al tipului de la care am cumparat lancea dati un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A incercat cineva sa foloseasca un pistol de vopsit electric pentru aplicarea spumei active?

Observ ca acestea pot produce in jur de 140 bari, iar pretul lor este mult mai mic (~100 ron) fata de pretul unui nebulizator profesional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine, dar pana la urma mi-am luat inima in dinti si am cumparat-o. Am mai gasit si cu 200 roni, dar problema era cupla rapida pentru aparatul meu (Lavor), iar in pretul asta a intrat si cupla. Sper ca sambata daca este timp frumos sa o pun la incercare. Tipul zicea ca a vandut si merge cu succes si pe aparate de 80 bari, dar pana nu o incerc nu ma pronunt. Am vorbit si cu o persoana care are o spalatorie auto despre lance, si a venit cu urmatoarele preturi:

-40 euro, dar fara sita (20 ron) si fara cupla

-45 euro, cu sita fara cupla

-55 euro, cu sita si cupla.

Ca urmare, am cumparat cea cu sita si cupla. Dupa ce am sa o pun la incercare, am sa va zic mai multe.

Pai...zi-ne

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai zic: foarte multumit de achizitie. Timpul de spalare s-a redus foarte mult. Am fost putin sceptic la inceput, daca merita sa dau atatia bani pe lancea de spuma, dar acum nu regret. Intre timp am cumparat spuma activa de la Flowey, folosesc aproximativ 100 ml pe spalare, cu rezultate pe placul meu.

Spuma are efect de frisca, iar puterea de curatare e buna. Iar legat de lance, daca aveti nevoie de nr. de telefon al tipului de pe okazii care le comercializeaza (e din Timisoara) va stau la dispozitie. Ca o paranteza, totul e negociabil in ziua de azi.

Lavor-ul meu are 160 bari presiune maxima, intre 125-135 bari presiune de lucru, iar la mine iesirea e chiar dupa hidrofor, deci probabil ca am presiunea de lucru, chiar si la pistol arata ca e la maxim. Tipul zicea ca merge si pe aparate care au 80 bari. Daca e cineva din Timisoara care vrea sa incerce prima data, ii stau la dispozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ne poti da un link

fiindca sunt persoane care au cont pe okazii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad rostul de a investi atata sa iasa spuma activa sub forma aia de frisca cand efectul e acelasi si fara! Am incercat cam toate sampoanele auto din metro, praktiker, dedeman... una mai proasta ca alta! Pana am luat spuma activa, acum nu stiu cum se numeste dar am sa ma uit maine. La fel aceeasi problema am avut cu concentratia ca prin aparat habar n-am cati litri ies si dau doar cu bidonul din poza, concentratia de 60 ml la 1.5l apa, sau doar 40ml daca nu e prea mare dezastru! Iese impecabil fara spuma aia ca la spalatorie.

post-54320-1257543854_thumb.jpg

Modificat de clau18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am vazut si in Baumax bidonas cum este cel din poza pe la 12lei si 14 depinde de ce cantitate doreste fiecare, cred k zilele astea am sa imi cumpar unu sa vad daca are vreun efect, cu spuma activa de la Mafra m-am cam convins, ma asteptam sa faca spuma ca frisca dar nu am reusit. Sincer am fost mult mai multumit de o spuma activa cumparata din Selgros, era de culoare cafenie intr-o sticla din plastic de 250ml cred si era undeva la 10lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fratilor, dar nu a incercat chiar nimeni cu un Vermorel cumparat din OBI (sau din alta parte ...) cu numai 20 roni (maxim 30, depinde de unde il iei ...) ??? Eu mi-am luat unul d-asta, de 5L, cu vreo 20-24 roni; umparat niste spuma activa de la un coleg de serviciu, care aduce la bidon de 25L (o da cu ~13 roni/litru). Avand si un aparat de spalat cu presiune la serviciu, nu mai am probleme ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clau 18...sau oricare altu care stie sa-mi zica si mie de unde fac rost de un bidon dinala? pe unde as putea gasi? ca m-am tot uitat prin magazine si nu am gasit ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasiti bidoane din alea la sectorul de unelte de gradina. eu am folosit initial unul de 1 l care nu imi ajungea pentru toata masina. apoi am trecut la 1.5 l si apoi m-am plictisit sa tot pompez si am cumparat lance de aplicat spuma karcher + adaptor pentru BOSCH cu care termin de frishcalit masina in 30 de secunde. Dezavantajul bidoanelor este ca iti ia mai mult timp pana ce apuci sa "spumegi" toata masina si in acest timp se oxideaza prea tare cromul de la spuma activa. Ca tot e topic despre spuma activa, va recomand sa evitati spuma concentrata de la Selgros. Se vinde in bidoane negre de 5 si 1 litru. Nu are un producator foarte cunoscut, insa e jale. La temperaturi mai mici se separa compusii si ajungi sa arunci juma de bidon pentru ca ceea ce ramane in bidon dupa solidificare nu mai are efect de curatire. Acum folosesc spuma activa Sonax si e alta viata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu doua bidonase de stropit ca cel din poza de mai sus. Pe unul am dat 40 ron din bricostore iar pe altul 15 ron din carrefour. Nu va caliciti daca vreti sa faceti treaba buna. Cel de 40 de ron este net superior, face spuma cum trebuie, nu se compara cu cel de 15 ron .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!