Jump to content

Spuma Activa Pentru Utilizare Acasa ?


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Prefer sa imi pastrez protectia intacta cat mai mult timp. O spuma prea agresiva mi-ar da de lucru in plus si chiar nu am chef sa ceruiesc masina tot la o luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/18/2018 at 10:38 PM, amicull said:

renunt la marca pro-x, nu ma multumesc produsele si am probat si ceara, si spuma si alte produse lichide, sunt ieftine dar fac treaba mult mai slaba ca si un produs de marca pretul fiind pe masura.

AkaManah iti recomand sa faci un test la spuma pro-x power wash ca in acest video si sa vezi ce face...face exact ce face apa pura de la robinet...doar moaie dar nu curata, nu dizolva..

 

Daca zici ca spuma activa din imagine (Pro-X Power Wash) se comporta ca apa de la robinet si nu dizolva murdaria, se pare ca ai tu o problema undeva.  Folosesc de peste 6 ani aceasta spuma si sunt foart multumit. Am mai folosit ocazional spuma de la Prelix, Karcher sau Mafra Self, insa Power Wash este peste toate.

Pentru prespalare folosesc o dilutie de 1:30 cu un vermorel, iar pentru spalare folosesc o dilutie 1:20 cu un jet de apa de 130 bar. Cand o aplic cu lancea de spumare, se vede imediat cum murdaria se inmoaie si se prelinge, spuma devine cafea cu lapte din cauza murdariei nu mai este alba. In ultima vreme aplic un strat de ceara Super Wax tot de la Pro-X, dupa fiecare spalare. Intradevar ceara ajuta la spalare, murdaria se curata mai usor.

Daca vrei sa inveti tot ce se poate invata despre spalarea masinii cu spuma activa, iti recomand sa citesti fisa tehnica a produsului Power Wash. Acolo gasesti toate informatiile relevante si tehnici detailate pentru celele mai bune rezultate. Fisa o gasesti pe site-ul lor la: https://pro-x.ro/produs/power-wash-5kg/

Nu am facut testul cu paharul, dar din curiozitate am sa-l fac sa vad cum se comporta la acest test. Tu ai facut testul? Ai folosit dilutia corecta de pe ambalaj pentru test?

Power Wash 5Kg 1000.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am folosit dilutia recomandata de ei, am incercat si mai concentrama si la testul cu paharul nu face nimic nimic. Asa cum ai spus tu, unde este pamant se face spuma maro, dizolva dar mai mult de atat la mine nu face decat daca frec cu peria sau manusa, spuma face relativ multumitor, nu se face frisca dar satisfacator. 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit mult timp Power Wash fara nici un fel de probleme. In cazul meu rezultatele au fost peste asteptari in dilutie de 1/20. In ultima vreme folosesc Brilliant Wash de la Pro-X, fara soda caustica, care este mult mai concentrata. Intr-o dilutie de 1/60 are rezultate la fel de bune sau chiar mai bune decat Power Wash.

Dupa fiecare spalare cu spuma activa, aplic un strat de protectie (Super Wax tot de la Pro-X), dupa care o sterg imediat cu laveta din microfibra, iar rezultatele sunt wow. Culoarea vopselei, luciul intens si efectul hidrofob sunt foarte vizibil prezente pe masina pana la urmatoarea spalare. Mai mult de atat nu se poate...

https://pro-x.ro/produs/brilliant-wash/

https://pro-x.ro/produs/super-wax/

Amicul, citeste fisa tehnica a produsului Power Wash cum ti-a recomandat Andreib79 si incearca sa faci ajustarile necesare pentru a obtine rezultatul dorit. Am citit si eu documentul, am experimentat diferite variante si am invatat multe despre spalarea cu spuma activa. Din nefericire nu exista o spuma activa care o aplici oricum pe orice masina si obtii o spalare perfecta. Trebuie sa intelegi putin ce se intampla si cum functioneaza, trebuie sa faci ajustari de la caz la caz.

 

 

 

 

Super Wax Pro-X.jpg

Modificat de MSta84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu mi-am luat spuma de la prima spalatorie auto in care am intrat (Zalau). Mi-au turnat rapid intr-un flacon de 2 litrii, asta a insemnat 20 lei.

Merita incercata si treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Si eu folosesc Pro-x power wash cu rezultate neasteptat de bune.

La ultimele 3 -4 spalari nu am mai dat cu burete si sampon, doar am clatit bine spuma.

Spalator Karcher K4 + powerwash + lance de spumare chinezeasca MJJC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Confirm si eu : azi am folosit Power Wash iar la sfarsit , Super Wax . Aparat Karcher , model obisnuit . Rezultatul a fost peste asteptari ( in comparatiecu solutie spalat chiar de la Karcher ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

De curiozitate, cei care folositi Power wash cu lance de spumare,  cam cata spuma puneti in recipientul de la lancea de spumare ?  1 / 10 ? 1/5 ?

Stiu ca ar trebui  determinat  "stiintific" gradul de diluare .... dar nu am rabdare.

Eu pun cam 100 ml / l  .... ma gandesc sa nu fie prea mult.... ca parca spala prea bine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
flavius1611

@mihai_tmn au azi am folosit prima oara Power wash cu lance si am pus 150 de ml/l. a facut treaba,dar cred ca ar trebui mai concentrata,dupa parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna ziua.Stie cineva unde as putea gasi piese pentru o lance spumare LS3?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu folosesc Bottari la 1 litru cumparat din hypermarket Cora, diluez cu apa si stropesc cu asa ceva

611224277_image(2).thumb.jpeg.3214d4fe4db061c39070f684ebafef96.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
SHARANMAN2018

Salut .

 

Dețin un Bosch Professional GHP 5-75X + lance spumare PROFESIONALA tot Bosch iar azi am spălat mașina din semnătură după ceva drumuri făcute pe ploaie destul de puternica folosind O PORCARIE de spuma de la MA-FRA in diluția indicata de ei (150ml / Litru) .

Spun o porcărie de spuma deoarece după ce am înmuiat murdăria de pe mașină cu un ATOMIZOR de 2 L ce conținea soluție tot din spuma MA-FRA in diluție 0,5L + 1,3L apa aceasta spuma aplicata cu POMPA de presiune si care trebuie sa recunosc ca era ca frișca, si după ce am lăsat-o "SA ACTIONEZE" 10 min, după clătirea cu presiune am avut surpriza ca mașina era la fel de murdara când sa uscat .

 

Întrebarea mea este :

Ce SPUMA ACTIVA (FARA FRECARE sau PERIERE sau cum se mai zice) recomandați pentru a face treaba si SA CURETE !!

De preferat una care NU ataca elementele Nichelate / Cromate !!!

Am văzut ca unii colegi le recomanda pe cele de la NERTA sau cele de la KIMICAR !!!

Dar ceva poze cu rezultatul folosirii acestora ioc .

 

Mulțumesc .

Modificat de SHARANMAN2018
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicio spuma nu ia mizeria pe care o descrii tu, fara perie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, SHARANMAN2018 said:

care NU ataca elementele Nichelate / Cromate !!!

In cazul asta spuma ar trebui sa fie doar spuma ,fara “activa”

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuma de la spalatorii e plina de chimicale care ataca jegul si totodata si cromul.

Spuma ce o cumperi de la magazinele de detailing sau care se foloseste la ateliere de detailing e doar pentru prespalare, spalarea urmand a se face cu manusa/burete special pentru exterior..

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SHARANMAN2018
în urmă cu 20 ore, andrei_221 a scris:

 

Salut,

Țin sa te contrazic .

Spre exemplu in oraș la mine este o spălătorie SELF-SERVICE la care spăl mașina iarna deoarece eu închid robinetul de apa din curte iarna .

Si dau o "prespălare cu detergent" 

După dau cu spuma activa

Si la sfârșit o clătesc cu apa OSMOZATA  .

Iese mașina BEC si țin sa zic ca am spălat-o de murdărie mai mare ca cea descrisa mai sus fără frecat cu peria fără nimic

Așa ca exista spuma activa care face treaba dar probabil nu știm noi aici ce marca este .

O seara buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca spuma activa are continut mare de soda caustica, altfel nu prea are sanse sa indeparteze "traffic film-ul" fara atingere cu o manusa, burete sau microfibra pentru spalare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu Andrei. Spuma e doar pentru prespalare.
@SHARANMAN2018Mergi la spalatoria din oras si dupa ce zici ca masina e bec, ia un servetel alb si sterge 10cm sa vezi cat de curata e.
Printre cele mai bune sunt Bilt Hamber Touchless sau BH Auto foam, dar se gasesc mai greu la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, SHARANMAN2018 said:

 

cauta o spuma cu pH cat mai mare daca vrei sa faci treaba pe care o faci la self service.

dar in acelasi timp, va afecta elementele cromate sau eventual ceara de pe masina.

 

o spalare corecta inseamna procesul descris de tine , apoi slpalare "cu atingere" (galeata, sampon) sau stergere cu o solutie de tip ONR.

 

daca vrei incearca alta spuma si ajut-o cu un TFR / Citrus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa spuma mai conteaza si aparatul...

Eu am Karcher K7 si de curand am inlocuit lancea lui cu niste duze chinezesti...

1574758413_ScreenShot2023-04-10at12_33_29.png.5742d3aa4363ad27e6fedc0c36be5938.png

 

Acele duze fac presiunea mai mare si imprastie apa mult mai bine rezultand o spalare mult mai buna.

Asta fara sa umblu la spuma.

Murdaria se curata printr-o combinatie intre detergent si presiune...Important e sa le ai pe ambele...nu doar una...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 5 ore, Adi_vw a scris:

 

Spuma de la Bilt Hamber Touchless am găsit .

Si cred ca o voi folosi pentru prespălare . 

Iar pentru spălat manual voi folosi șampon de la OPTIMUM CAR WASH sau OPTIMUM NO RISE, șampon de care am fost foarte mulțumit in trecut si a făcut treaba buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal folosesc Autobrite Direct Magifoam pentru prespalare, Koch Chemie Nano Magic Shampoo pentru spalare, CarPro HydrO2 LiteTouchless ca protectie (cand mi-e lene sau e frig si usuc masina in mers) sau Turtle Wax ceramic wet wax cand o sterg cu prosopul. Protectia de baza este Auto Soft99 Fusso Coat 12M White.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, Laurentiu_LWR said:

Pe langa spuma mai conteaza si aparatul...

Eu am Karcher K7 si de curand am inlocuit lancea lui cu niste duze chinezesti...

1574758413_ScreenShot2023-04-10at12_33_29.png.5742d3aa4363ad27e6fedc0c36be5938.png

 

Acele duze fac presiunea mai mare si imprastie apa mult mai bine rezultand o spalare mult mai buna.

Asta fara sa umblu la spuma.

Murdaria se curata printr-o combinatie intre detergent si presiune...Important e sa le ai pe ambele...nu doar una...

le folosesc si eu.

ideal ar fi sa iei modelul potrivit pt aparat, tine de gaura duzei vs debitul aparatului astfel incat sa nu gatuie pompa , nici sa fie prea mari.

din pacate nu toti chinezii specifica aceste detalii.

 

Pressure-Washer-Nozzle-Chart.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!