Jump to content

Spuma Activa Pentru Utilizare Acasa ?


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Cu borcanul e o alta chestie , trebuie sa incerci sa faci amestecul de apa si spuma activa in asa fel incat sa aiba efect . Spuma activa e de multe feluri , am incercat si scumpe dar nu toate sunt facute pentru murdaria din Romania . Poti pune spuma activa in amestec cu apa si inntr-o pompitza puf-puf pt ca e acelasi lucru .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, teoretic poti sa il pui si in borcanul ala. practic tb sa calculezi ca apa din borcan+apa ce vine prin furtun sa fie exact cat trebuie pentru cantitatea de solutie.

Mai precis, umpli borcanul cu apa si apoi dai drumul la aparatul cu presiune, strangand apa intr-o galeata. cand s-a terminat apa din borcan calculezi cati litri de apa s-au consumat din robinet. apoi, tinand seama ca amestecul ar tb sa fie pe la 1/40-1/50 calculezi cata solutie trebuie sa pui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la Boschul meu nu arunca pe masina decat ce pui in borcan. Faci amestecul in borcan si el imprastie pe masina numai ce ai in borcan, exact ca si la aspiratoarele cu care se zugravea inainte..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca nu mai adauga apa? ataseaza bidonul dar fara apa in el, nu curge nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se goleste borcanul si atat. Dupa ce termina de golit ce este in borcan iese aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in cazul tau e mai usor. pui in borcanul de 500ml 10-15 ml solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am crezut ca asa este la toata lumea, altfel nu-mi bagam nasul in discutie. Scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am un karcher(varianta entrylevel:P), din ala mic si galben , din care ca sa dau cu sampon, iese un furtunas mic din el care trage cata solutie are nevoie. Ma gandesc daca as pune intrun recipient apa cu 40/50 la suta spuma activa ar fi concentratia optima. Solutia data de ei ca sa imprastii samponul/spuma este doar sa scot lancea, cu samponul facand putini bulbuci(oricum samponul de la ei nu are nici un efect), asa ca ma gandesc sa cumpar spuma sa vad ce efect obtin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

man, ai citit putin mai sus? dilutia pentru solutiile concentrate de spuma activa pentru spalatul exterior este undeva la 1/50 - 1/40. Pentru motor e de 1/10-1/8. Si tu vrei sa dai cu 1/2 pe vopsea si celelalte elemente ?!?!?!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare dragi colegi! Urmaresc cu mare atentie acest topic pt ca sunt posesorul un aparat de spalat masina cu presiune Black-decker ce 1300w si 100bari cu care imi spal masina defapt il folosesc numa pt limpezit ca nu face spuma deloc cu acea lance pe care o are el ,numa niste clabuci mici, atat cu spuma activa cat si cu sampon,masina spaland-o cu buretele iar el e bun pt indepartat spuma de pe ia. Am tot citit pe acest topic si pe alte forumuri cum ca ar fi necesara o alta lance pt o spumare cremoasa ca la spalatorii iar azi mi-am adus aminte ca am cumparat un set de scule penumatice de prin metro printre care se afla si un pistol de pulverizat asa ii zice si m-am gandit sa il adaptez la aparatul meu si sa incerc sa vad ce pot face cu el.Rezultatul ma surprins doarece nu ma aspteptam functioneze avand cam acelasi principiu ca si lancea care mi-a dat-o la aparat prima avand in plus reglare a jetului. Am facut un filmulet ca sa vedeti cum scoate spuma eu sunt spurspins pt ca eu cu vechea lance nu am reusit niciodata asa ceva.N-am mai avut spuma activa si am folosit un sampon cu care spal eu maisna si n-am tinut cont de diluare,am pus asa intaplator putin sampon si resut apa iar filmarea e pe farsite cand nu rea mai era sampon in bidonul lancei.

Atasez si niste poze cu toata instalatia la care mai trebuie facute mici adaptari , e facuta asa pe fuga

19032009318.th.jpg

19032009319.th.jpg

19032009320.th.jpg

19032009321.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte inventiv! cum ai facut legatura dintre lancea originala si furtunul ala ca nu imi dau seama din poza?

si da, scoate o spuma destul de densa...cam cat costa separat butelia aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine, mi-ai dat o idee... :blah_:

Cunosc genul ala de pistol. In mod normal se foloseste cu aer, iar in el se baga motorina si se spala motorul de grasimi.

Se poate modifica partea de sus prin eliminarea manerului si construirea altei reductii astfel incat sa intre direct in pistolul de la pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VALENTIN M. sistemul de prindere este de la lancea veche pe care ma luat-o si am taiat-o cu un bomfaier practic o distrugi si ramai numa cu partea aia care se baga in furtunul original si un stut de vro 4cm pe care eu am bagat furtunul si l-am prins cu colier. o sa fac maine o poza doar la acel stut ca sa-ti dai seama ce anume am taiat ce a ramas.Referitor la pret din cate imi aduc aminte eu am dat 50 ron pe toate sculele 4 sau 5 la nr si sigur in metro gasesti si acum poate nu tot la pretul asta dar nu cu mult mai scumpe si te alegi cu mai multe,io le-am luat pt pistolul de vopsit si asta pana acum imi era inutila , nu si de acum incolo :(

C O S M I N Tot la acelasi sistem de prindere ma gandeam si eu, spuneam mai sus ca trebuie facute mici adaptari pentru ca datorita presiuni mari imi arunca furtunul afara si pe langa colier am mai pus o sarma si nu il mai arunca acum.Deocamdata o mai las asa pana o sa spal masina odata ca sa vad cum se comporta si daca imi place ma voi duce la un strungar sa imi faca o reductie ca cea pe care o am acum numa ca sa intre pe filet si sa elimin manerul buteliei. numai bine

Modificat de Cosmin_TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh , daca va iese asa cum trebuie si suteti dispusi sa incepeti un mic "bizniz" nu o sa duceti lipsa de clienti ca suntem destui :biggrin: :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in weekend merg pe la Praktiker sa studiez pistolul ala si sa vad ce se poate face. Cat de curand demarez actiunea. :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ala se mai si terosonau vechile dacii pe dedesupt cu antifon. L -am folosit si eu de multe ori si chiar ma gandeam sa-l folosesc dar racordat la compresorul de aer nu la aparat. Maine la "tara" incerc si cu aer si cu apa sa vad cum iese mai bine. Cu aer trebuie facuta dilutia dinainte, vasul are cam 1l, cu apa e mai greu de calculat. Cu aer nu cred ca o sa iasa spuma asa densa deoarece are doar 8 bari, la apa e mai mult 100minim. Va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit sa cumpar spuma activa de pe un site. Daca este cineva interesat si se baga la un bidon de 25 litri...pretul fiind 165 ron. Sau poate sa cumpere oricine altcineva de AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna inventia. Am sa adaptez si eu un astfel de bidon, la lancea mea sa vad ce spuma face.

Eu nu folosesc spuma activa, pt ca matuieste vopseaua, pe masina.Am vazut rezultatul la mai multe masini care in 2 ani de spalat numai la spalatorii, arata ca dupa ce au fost smirgheluite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si ce folosesti daca spuma activa matuieste vopseaua, buretele o matuieste...care ar fi solutia ideala? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea, combinatia optima e un detergent de vase + laveta groasa (si curata) de microfibra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detergent, sampon auto, ceva ieftin. Dau primadata stratul de noroi de pe masina, jos, apoi dau cu samponul, folosesc o perie f f moale, si apoi clatesc cu pompa, cu multa multa apa.

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si detergentul contine SODA care ataca vopseaua....la fel ca si spuma activa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma spuma activa matuieste sau nu vopseaua ? Tot citind aici, am ametit de cate pareri au fost exprimate. Deci, care este concluzia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu o folosesti corespunzator da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat solutia cumparata saptamana trecuta. vestea buna este ca isi face treaba. cea proasta este ca tot trebuie sa gasim o solutie de a face spuma (ori prin pistolul ala de pulverizat ori prin lancea speciala). in prima poza este masina inainte de spalare. in a doua este dupa ce am luat grosul cu un karcher 2.61. in a treia rezultatul dupa aplicarea solutiei si clatirea masinii.

problema apare la stropirea masinii. spuma ce este la spalatorii, acum m-am prins, nu are rolul decat de a se 'prinde' de masina. altfel s-ar scurge foarte repede. pentru ca eu am aplicat samponul cu un puf-puf d;ala similar cu cel de geamuri, trebuie sa apesi de zeci/sute de ori pana acoperi toata masina. pe langa faptul ca te doare mana de la atata apasat, nici acoperirea nu este perfecta. poate ca, cu un bidon mai mare cu presiune se aplica mai bine dar cu un consum mai mare. eu am consumat 1,5 litri de solutie (50ml concentrat+restul apa) si nu am reusit sa dau peste tot si nici cat doream de mult (sa se scurga un pic de pe masina). Ar mai fi trebuit sa o iau la spalat final cu manusa dar ma grabeam.

post-20531-1237823343_thumb.jpg

In concluzie, cei ce au pistol din ala de vopsit haideti cu modificarile sa vedem daca merge sa faca spuma densa si statatoare :D [sau sa comandam lance dedicata] si sa dam comanda de un bidon de 25 kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!