Jump to content

Spuma Activa Pentru Utilizare Acasa ?


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Din ce stiam eu PUR-ul sau alte solutii de genul nu sunt prea prietenoase cu vopseaua. Citisem chiar aici pe forum pe undeva si auzisem destule voci care spuneau acest lucru, cu referire la folosirea acestei combinatii ca lichid de parbriz si posibilitatea scurgerii ei pe caroserie. Stiam ca trebuie stearsa cat mai repede posibl de pe vopsea, si pe cat posibil evitat contactul dintre vopsea si substante gen PUR.

Nici eu nu imi explic care ar fi cauza, totusi am tinut sa iti spun aceste lucruri, cu atat mai mult cu cat stiu sigur ca am si citit pe undeva de ele.

Tu nu ai observat nicio modificare a stratului de lac sau vopsea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu..in afara faptului ca imi spal masina foarte repede si foarte bine chiar nu... uite o sa ma interesez si eu. Merci pt sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Vin si eu cu urmatoarea propunere si poate se leaga ceva cu asta ca am vazut ca pe alte forumuri au mai facut asa.

Am gasit pe un site o lance pentru spuma ce poate fi comandata cu sistemul de prindere pentru aparatul pe care il detineti .

http://www.cleanyourcar.co.uk/washing-and-...s/prod_371.html

iata si un demo cu o asemenea lance :

Problema este ca pretul este putin cam mare . Pe un alt forum am vazut ca s-au strans mai multi cumparatori si au comandat mai multe bucati si au primit un discount de 15 %.

Ce parere avet? Eu am cont de paypal si am putea incerca dupa ce facem o lista .

Am gasit si ceva mai ieftin

http://www.halfords.com/webapp/wcs/stores/...tegoryId_165569

http://www.meguiars.co.uk/phpBB2/viewtopic...;highlight=foam

insa nu prea stiu cum face treaba . Pe forumuri din afara unii o lauda iar altii spun ca nu face spuma ca in clipul de mai sus ci mult mai lichida. Are cineva sa ne confirme si noua?

Ce ziceti?Ne bagam?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce forumuri e vorba? nu au postat si rezultatele spalarii cu instrumentele alea?

cea de la halfords poate fi comandata doar in uk. daca ai pe cineva acolo sa o trimita cu posta in romania, ma bag si eu. cred ca mai conteaza si puterea aparatului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=123790

...sut mai multe. Googaleste si tu putin.

In UK mai gasim baieti pe acolo..sa le expediaze la ei mai intai. Insa e vorba eu mai studiez piata. Poate gasim altceva.

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.eu ma bag.am aparat karcher.hai sa vedem cati ne strangem si la ce pret o scoatem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin cu noutati .

Am mai facut niste sapaturi si am gasit un importator in Romania care ne poate da asa ceva.

http://spalatoriileauto.ro/index.php/contact

Am vorbit cu ei si au spus ca ne fac discount sa le luam la 35 de euro +TVA daca ne strangem mai multi (vreo 20 ).Ar fi 42 de euro tva inclus .In lei la cursul de azi ar veni cam 180 de lei.

Inca mai sunt in tratative. Poate cunoaste cineva pe la firma asta sa ne puna si noua o pila :blah_:

Facem o lista preliminara?Adica posibili interesati ?

..si pana se ajunge la comanda finala vedem care -cum ramane insa la o comanda mai mare putem obtine ceva mai jos .

Later edit:

Eventual poate ne da si spuma la un pret mai de Doamne-ajuta

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se intimpla a doua oara sa am masina penibil de murdara pe drumurile din .ro si la toate spalatoriile sa fie coada de stat citeva ore. Solutia a fost sa ma duc acasa , sa o inmoi cu apa si sa dau jegul jos cu jetul . Asta duce la o masina mai putin penibila dar nu curata, spalata. Nu vreau sa dau cu buretele si detergent. O solutie ar fi sa gasesc niste spuma activa pentru utilizare acasa. Un vermorel sa o pulverizezi pe masina nu poate fi o avere. AM incercat o cautare la mafra dar e site-ul down . Ceva idei ?

Salut ,

Cred ca o pompa Bosch de 80 bar de la bricostore nu este de spart buzunarele si eficienta este multumitoare , si pretul este de 400 ron.

ola

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibili interesati ?
I'm IN. :somnmare:

Mai ales daca mai obtinem vreo (mini)reducere.

Mai ramane o veche problema: merge folosita cu pompa de inalta presiune sau doar cu compresor de aer. Ca asa... Doamne iarta-ma, da ma las de meserie... mai bine dau cu furtunul simplu...

tdapit, aia e buna de spalat spitele la mountain bike. Fara suparare. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit pe cineva care vinde pe okazii.numai ca pretul este de 55 euro.astept sa vad daca imi scade pretul.va tin la curent

Modificat de adrianharlea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma bag dar la asta http://www.halfords.com/webapp/wcs/stores/...tegoryId_165569

Lancea de spuma ECO de 40 euro din posturile de mai sus merge la Karcher?

Spuma activa am gasit in selgros la 67 ron 5 litri. Se dilueaza la 20 ml la litru pentru spalari usoare, deci e suficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai lancea aia de 40 de euro are tot felul de reductii, in functie de pompa pe care o ai. Are si pentru Kaercher.

Iar lancea care spui tu ca ai vrea-o, in review-urile puse de dukku nu e prea laudata de cei care au cumparat-o. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana mai apar interesati si pana ne mai strangem mai dezbatem problema.

Lancea aceea mai ieftina am inteles (de pe cateva forumuri externe) ca arunca detergentul destul de slab. Adica nu face spuma aceea alba si densa.

Ca asa sunt vermorele in Metro la 100 lei insa nu fac treaba .

Faza e ca cei de la spalatoriileauto.ro au depozitul in jud Ilfov si putem sa le pipaim inainte sa le cumparam . Am cerut pe mail daca o sa cadem de acord si cumparam mai multe sa vedem cu ochii nostrii un demo pe o masina de la ei ca sa nu dam banii aiurea.

Am mai gasit si aici.

http://www.autobritedirect.co.uk/shop/inde...0b203b67d2fb348

si un demo

http://www.youtube.com/watch?v=gQOOht4_elg

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ma bag si eu la ce e mai bun, nu vreau sa-mi para rau de banii dati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit pe mail raspunsul .

La peste 10 bucati pretul scade la 35 de euro+tva .

Acuma...el a zis sa vin cu pistolul la mine sa incercam daca se potriveste sau nu.

Poate dau o fuga saptamana viitoare sa vedem sau daca vreunul din voi are putin timp sa se intalneasca cu tipul asta la el la depozit si sa ia si lancea de la karcher sa probeze .

Atasat regasiti un prinscreen cu mailul primit.

Facem si lista preliminara?

1 dukku

2 Cosmin

3 Al Bundy

4...

post-10788-1237026502_thumb.jpg

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai el nu stie ce vinde? Contati pe mine in lista doar daca se potriveste la Kaercher.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a dat raspunsul tipul de pe okazii.pt 20 buc cumparate imi scade pretul de la 55euro cu 20%.ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce sa zicem?

35 la cel din Bucuresti sau 44 la tipul de pe okazii? Hmmm... grea decizie... :frigbaitata:

Poate daca scade sub 35...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E 35 +tva adicatele 41.65 euro .

Tipul de pe okazii ne poate face un demo?...ca sa nu sufle ca ala de 16 lire .

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine, DAR numai daca e ceva cu reglaj de debit pt detergent si eventual intensitate spumare. Adica 40E pt una care merge bine e OK, dar pt o spuma obosita nu.

Alea italiene se poate sa fie pt Lavor, caz in care nu se potrivesc la Kaercher. Si sunt si slabe peste toate (le aveau un Mr Bricolage dar au renuntat la ele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglaje nu au intrucat gradul de spumare se regleaza prin diluarea spumei cu apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu ai ce face cu ea. Este exact ca aia de la Bosch-ul Aquatak 100 al meu care e inutila pentru spuma activa.

Numai utilizand o lance cu sistem de reglare obtii spuma aia alba si densa. A mai scris cineva ori pe topicul asta ori pe cel "aparat de presiune-cu apa" ca are o lance comandata din Anglia cu reglare si numai asa obtine rezultate ca la spalatorie.

Deci cea mai buna dupa parerea mea este asta: http://www.cleanyourcar.co.uk/washing-and-...s/prod_371.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa scada sub 35 nu prea cred.si trebuie sa tineti cont ca este f tva.deci ajunge la 42.eu dupa cum am vazut in demonstartia video de mai sus se poate regla jucaria asta.pana la urma luam de unde vrea majoritatea dar daca stam ca facem economie de 3-4 euro....parerea mea este sa ne strangem, sa facem o lista reala si dupa aia vedem de unde luam si ce luam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este prea scumpa, nu intotdeauna masina este plina de noroi. La banii astia mai bine dau cu buretele. Daca ar fi la jumatate de pret ma inscriu si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cea mai buna dupa parerea mea este asta: http://www.cleanyourcar.co.uk/washing-and-...s/prod_371.html

Pai despre ea e vorba ca am dori s-o luam la grup. Pare cea mai evoluata si are si cuplaje pentru toate tipurile de pompe.

Pisicutza, oricum tipul propus de Dukku vrea sa ne faca o demonstratie cu scula respectiva (adica o va face celor prezenti acolo).

Glumetzu', de acord cu tine ca e cam scumpa, dar cu timpul incep sa se vada si urmele de la perie, oricat de fina ar fi. Asa ca tot mai bine dam cu spuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!