Jump to content

Spuma Activa Pentru Utilizare Acasa ?


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Am vazut rezultatul la mai multe masini care in 2 ani de spalat numai la spalatorii, arata ca dupa ce au fost smirgheluite.
Oare chiar asa sa fie? ;)

Atunci de ce ne mai straduim noi aici sa gasim metode de a spala cu spuma? :)

Am fost la Praktiker. Pistolul ala ce ar merge modificat e 51 de roni. Are 1L capacitate. Modificarile ar merge destul de usor de facut. Sa vedem cand o sa si ajung sa cumpar unul (momentan mi-am epuizat resursele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul a vopsit masina, un PASSAT ,ca faceam poze, sa vezi cum arata.

Chiar ieri am vazut ceva scule la Metro, care aveau in set si acel pistol cu bidonas rosu, de care zicea colegul, mai sus. Am vrut sa il achizitionez, dar la fel ca tine...........resursele.

Pt ca sa nu se matuiasca masina, de la solutia de spalat, ideal ar fi sa se aplice ceara, la 3-4 spalari, odata.Am discutat problema cu baieti de la o spalatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum daca numaram cate foi sunt intr-o placinta nu o mai mancam. Nu se poate si curata dar fara sa se matuiasca niciodata. Si rufele dupa un anumit numar de spalari nu mai arata ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat 5 l de solutie de la Selgros, mai aveau si la 10l dar am zis sa o incerc intai cu aparatul luat din Hornbach. Maine testez pe masina lu' socramiu sa vad ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat a fost spuma?

si cum vrei sa o dai? recipientul ala de la aparatul care il ai mi se pare foarte mic... dc se dilueaza inseamna ca trebuie reumplut de mai multe ori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi a fost 75 ron si la 10l e 120 ron. Am calculat si un bidonas de ala mic se goleste dupa ce prin lance trec 8 litri de apa. ca sa ajung la dilutie de 1:20 am pus 150 ml (trebuiau 160 ml de solutie) si borcanelul ala are 200 ml asa am masurat eu. Gresesc undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat si eu 72 RON 5 L

numai ca scrie sa pui 20ml pt o spalare normala si 30-40 ml atunci cand masina e extrem de murdara... ceea ce mi se pare foarte putin... DAR asa scrie, am citit de mai multe ori :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 ml la litru. Dar tinand cont ca pentru a se goli recipientul de spumare (care are 200ml) este nevoie sa treaca 8 litri de apa prin lance si dilutia e de 1:25, pentru e ajunge la dilutia de 1:20 pun 160 ml solutie, pentru spalari mai grele, nu pot depasi dilutia de 1:25., dar dau de 2 ori. Corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastian Rusu

Uitati ce folosesc eu pentru a da spuma activa pe masina. http://www.publivest.com/anunturi/anunt/77...piese-auto.html Sunt foarte multumit de el. se pune la pompa si face spuma ca si la spalatorie. Iar spuma mi-am cumparat de la spalatorie cu 160 ron un bidon de 22. Cei de acolo mi-au zis ca se pune 1:20 dar pun cam 1:5 in bidonasul pt spuma pt ca isi mai ia apa si de la pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati ce folosesc eu pentru a da spuma activa pe masina. http://www.publivest.com/anunturi/anunt/77...piese-auto.html Sunt foarte multumit de el. se pune la pompa si face spuma ca si la spalatorie. Iar spuma mi-am cumparat de la spalatorie cu 160 ron un bidon de 22. Cei de acolo mi-au zis ca se pune 1:20 dar pun cam 1:5 in bidonasul pt spuma pt ca isi mai ia apa si de la pompa.

Mai exact, te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastian Rusu

Ce te intereseaza mai exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vde nici o scula la linku tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebastian Rusu

Sorry, nu stiu ce s-a intamplat cand am pus link-ul. Nu stiu ce are si de ce nu pot sa pun link-ul corect dar o sa il scriu cu precizarea si scuzele ca nu o sa fie link.

"http://www.publivest.com/anunturi/anunt/77185/auto-moto-velo-piese-auto.html"

Mersi de intelegere.

Modificat de Sebastian Rusu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La banii astia, imi iau inca un aparat de spalat.

Era undeva pe forum un bidon rosu, facut de un user, si mergea perfect, vreau sa zic ca da spuma ca la spalatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit cu interes toate incercarile voastre esuate de a face spuma densa si consistenta. Singura problema pe care o intampinati este ca nu folositi aparate cu presiune mare!!! Prietenul meu este dealer pe zona Mures la astfel de solutii, si mi-a zis: " poti incerca cat vrei si cum vrei, daca aparatul tau nu scoate minim (!!!) 150-160 bari nu o sa-ti faca spuma niciodata!"

Deci concluzie, cu aparate "home made" sau "home user" nu o sa atingeti performante ca la o spalatorie. Si eu imi doresc achizitionarea unei astfel de "masina de spalat", dar cum inca nu dispun de buget pentru acesta, zic pass. M-am tot uitat si in Germania de un model, si ceea ce ar fi ideal si bun, costa peste 300EUR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am luat lancia de spumare am aflat ca sant doua tipuri

1- cu duza nr.1 (mai mica) sant pt aparate sub 140-150 bar

2- cu duza nr.2 (mai larga) pt aparate care scot peste 150 bar

diferenta intre ele ar fi cantitatea de spuma nu calitatea spumei, spuma buna se obtine cam de la 120 bar in sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit cu interes toate incercarile voastre esuate de a face spuma densa si consistenta. Singura problema pe care o intampinati este ca nu folositi aparate cu presiune mare!!!

Nu stiu daca ai fost atent dar la spa;latorii spuma nu se obtine cu aparatul de spalat ci amestec de lichid spumant cu apa si sub presiune de aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, exista si pulverizatoarele astea cu apa sub presiune. Sunt si ele o solutie OK daca nu are instalatie de aer comprimat spalatoria.

Sincer si eu as lua o lance de spuma calumea, dar la 230Ron (55E) mi se pare cam scumpa. Am vazut una demontata, si nu e chiar simplu de facut. Trebuie un strung si ceva alama ca sa faci una - si nu cred ca un unicat iese mai ieftin, asa ca asta e.

Chestia cu "bidonul rosu" nu prea merge. Cred ca e si periculoasa, si nici spuma nu prea cred ca iese cum trebuie... Cum spuneam, lancea de mai sus are 3 sectiuni:

1. Amestec de apa + detergent - zona unde e butonul de reglaj; contine o duza din inox care e calibrata pt debitul aparatului

2. Emulsificare amestec - are o piesa care amesteca sapunul cu aerul; apoi totul trece printr-o sita ca sa apara clabucii

3. Laminatorul - care formeaza jetul si il imprastie controlat.

E clar ca bidonul rosu nu are decat pct 1 (nu are posibilitate de reglaj)... asa ca e cam greu de obtinut o spuma buna.\

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, ca am cumparat aparatul (Karcher K5.91), sunt deschis la sugestii privind spuma activa. :)

Ce parere aveti despre solutia oferita de Karcher ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proasta parere, dar vezi ca ai gresit threadul. Este unul special pt spuma activa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e, doar ca e un post mai sus care e off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proasta parere, dar vezi ca ai gresit threadul. Este unul special pt spuma activa.

Am mai verificat inca o data titlul topicului, dar chiar asta este cel pt spuma activa. :)

Spui ca ai o parere proasta, ok, dar nu te limita doar la atat; ceva detalii si, mai important, variante.

Am vazut asta seara in Selgros spuma activa si ceara lichida de la firma Clean Clean (sunt facute aici in RO, dupa cum scria pe eticheta). Bidonul de 5L de spuma activa era ~60 Ron, iar cel de 5L de ceara lichida ~72 Ron. Ati folosit aceste produse (pareri) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturile nu erau invers?

Parca as aera cand am luat eu spuma activa 72 ron. Buna spuma, multumi de ea, doar ca e acida si daca ai taieturi pe mana ustura rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu erau invers preturile. :unsure:

Am cumparat in we ce tocmai a trecut un bidon de ceara lichida si atat a fost (mai exact 71,xx ron); poate ca spuma activa fiind intr-o promotie acum e ceva mai ieftina.

Deci esti multumit de spuma activa de la aceasta firma (clean-clean) ?

Ar fi ok de cumparat ? nu e zeama chioara ? :)

Si, destul de important, cu ce fel de lance o dai ?

P.S.: cam multe intrebari, dar....... :coolpics:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sambata am avut ceva de demontat la un motor si neavand la indemana alt detergent, m-am spalat cu spuma activa. Mi-a uscat pielea de zici ca n-a fost hidratata de 2 ani :)

Mi-a trecut spalatul cu spuma activa al masinii. Pe vopseaua mea nu pun asa ceva. Nu-i de mirare ca se albesc toate ornamentele cromate. :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!