Jump to content

Jurnal DSG6


Loth
 Share

Postare recomandată

vreau sa revin asupra unui post de mai sus.

@Andi, imi cer scuze am fost informat gresit si am aberat precizand de acea skoda de 1.9 si 130 CP. Era resoftata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva care a avut probleme cu DSG-ul si a trebuit schimbat in afara garantiei? Am o problema grava cred eu la DSG-ul meu de pe octavia 2.0 tdi. Intra in avarie si refuza sa schimbe treptele si pe deasupra am simtit si o smucitura. In marsarier merge foarte greu. Maine ma duc la dealerul din ploiesti sa fac o diagnoza sa vedem ce se intampla dar ma astept la tot ce e mai rau. Daca este cineva care a avut probleme similare va rog sa postati poate imi va fi de ajutor. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul lucrur pe care sa il faca dealerul - sa stearga erorile si sa incerce o readaptare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai mi-am facut si eu re-adaptarea cutiei dsg folosind vag-com, pot spune ca dupa aceasta adaptare cutia schimba mult mai lin, si cand up-shifteaza si cand down-shifteaza. Pana acum erau unele momente cand schimba la viteze f. mici se simtea, cu precadere cand mergeam in P in S nu se simtea nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva care se pricepe in a repara dsg-ul? Cei de la service nu se pricep, ei doar schimba cutiile in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma ce diagnostic ti-au pus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catageo, am un mecanic la focsani care a lucrat la VW in oras si mi-a desfacut si mie cutia si mi-a rezolvat nu stiu ce probleme. Daca vreodata esti in drum pe aici si ai timp, te pun in legatura cu omul si ii explici ce "te doare". E prieten de-al meu si e disponibil mai mereu.

Ne auzim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine imi schimba uleiul si filtrul de la cutie daca nu isi revine va trebui sa schimb mecatronicul, 57 de milioane. Stie cineva daca se poate repara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut unde ai gasit tu mecatronic la 57milioane la ce service si in ce oras deoarece mi se apre anormal de ieftin.

Modificat de xxnelu
Te rog sa nu mai dai QUOTE/REPLY la mesajul anterior. Foloseste Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la service au uitat sa-mi spuna ca este pretul fara tva.

Modificat de xxnelu
Te rog sa nu mai dai QUOTE/REPLY la mesajul anterior. Foloseste Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si fara TVA pentru unitatea mecatronic mi se pare un cost foarte mic, imi poti spune te rog la ce service?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr unii. La service-ul dealer-ului skoda MOBEL din ploiesti.

Modificat de xxnelu
Te rog sa nu mai dai QUOTE/REPLY la mesajul anterior. Foloseste Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa dai banii pe "mecatronic" mai bine cumperi o cutie intreaga. E 1200 pe Ebay la 20000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar asa nu ai de unde sa stii in ce stare sunt cutiile de pe Ebay ;) Si in plus pe langa aia 1200euro mai dau cel putin 300euro pe transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar chiar nu se poate repara Mecatronicul asta? Mie pe diagnoza mi-au aparut vreo 2 sensori care sunt cu semnul intrebarii dar cei de la service mi-au spus ca nu pot fi schimbati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte probabil sa nu poata fi schimbati totusi stiu ca am citit pe undeva ca unii se schimba, nu poti posta aici te rog erorile pe care le primesti si simptomele pe care le are masina?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am luat masina inapoi, se pare ca nu a avut efect schimbul uleiului. Acum trebuie sa caut o cutie second hand pentru ca nu cred ca vinde careva mecatronicul separat, dar nu am bani deocamdata si nici nu stiu unde pot gasi una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are in bord aprox. 80600 km, real nu am idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu este sa te feresti de cutiile sh dsg :| Risti prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

este sfatul tau care doar ai citit si nu ai DSG pe masina ta ? Atunci pentru multi valoreaza zero acest sfat. Eu am DSG, e prima masina personala cu DSG , la 4.000km am ajuns cu probleme cu cutia la service si consider ca am fost ghinionist sa o patesc , acum ma apropii de 20000km si nu am mai avut absolut nici o problema. Voi mai alege DSG la urmatoarea mea masina (desi mai trec 1-2 ani pana atunci). Este extrem de placuta la condus, este sportiva si-si merita banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndiB are DSG. Nici nu era greu sa observi, este trecut in detaliile masinii sale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a inteles total gresit ce am dorit eu sa SPUN. Colegul a spus ca el cauta sa cumpere o CUTIE dsg SH nu o MASINA SH CU DSG. In continuare mentin acest SFAT sa te feresti sa cumperi o cutie SH provenita din dezmembrari. Cutia este mult mai "tehnic evoluata" decat o cutie conventionala automata si de aici poate aparea si rata de fault mai mare cu atat mai mult cu cat cutia a trecut printr=un accident.

Sfatul meu este: daca trebuie sa inlocuiesti unitatea electronica - schimb-o la dealer.

@Voinea: si eu am dsg si sunt foarte multumit de acest tip de cutie, consider ca intr-un regim de exploatare normal cutia este foarte OK iar rata de fault este foarte mica.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

da am inteles gresit si nici nu am remarcat ca A3ul e DSG. M-am gandit la A4 131CP de mai jos. Gresala mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!