Jump to content

Noutati VAG ( Volkswagen,Audi,Seat,Skoda,Porsche etc.)


razdan
 Share

Postare recomandată

uau ... au pus usita la suportul de pahare ?

Screenshot_20191111_203027.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa spun... tot Superb mi se pare ca are cel mai fluent design.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, zic sa fiu carcotasul de serviciu:

- grila de la Kia

- spate de la Volvo, atat la sedan cat si la break. Nu neg ca totusi berlina seamana si cu noul Focus

- volan copiat de la Mercedes S....bai baiatule

- bord de la Audi A4

- jante de la Audi A5

Toate astea fac o masina interesanta, cu mult peste G8 din punctul meu de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mi se pare interesant este faptul ca cei de la Skoda prefera inca sa treaca mare si citet in spate numele marcii, si numele modelului il pastreaza mai mic, in stanga. De ceva timp vedem trendul asta si la VW si la alti producatori, de a trece numele modelului pe tot capacul portbagajului/hayonului. Skoda in schimb isi trece numele, sa se vada ca e o Skoda, si elimina sigla in zona posterioara. O fi probabil mai ieftina varianta asta, cateva litere dau mai bine la buget decat costul unei sigle.

In alta ordine de idei, strict vorbind pe imagini si prezentarea celor de la Autogefuhl, Octavia mi se pare peste Golf 8. Cel putin reducerile de costuri nu sunt atata de la vedere ca in cazul Golf-ului. Si cum bine ati identificat si voi, rulou la zona de pahare, telescoape la capota, chedere inclusiv pe usi (ma refer la cel de-al doilea rand de chedere de jur imprejurul usilor, ce la Golf au disparut de la 6 in sus). Zona de schimbator/clapetica la DSG mult mai bine integrata si centrata in tot ansamblul consolei.

Am impresia ca noile permutari in cadrul grupului vor cam repozitiona brandurile. Se tot vorbeste de Seat sa devina mai sportiv decat este si sa fie redenumita marca in Cupra. Celor de la Skoda li se da se pare mana libera sa faca masini tot mai faine si mai bune, dotate si la pret decent, iar VW o arde la rece sincer cu modele in care reducerea costurilor este tot mai vizibila. Ma gandesc la faptul ca incearca sa dreaga busuiocul si sa isi pastreze vanzarile la nivel global prin scoaterea la inaintare a brandurilor Skoda si Seat (si astia au vanzari in draci), pentru ca lumea nu asociaza scandalul Dieselgate atata de mult cu Seat, Skoda si partial Audi, ci doar cu VW. Si atunci, poate de asta vedem modelele VW facute asa cum au ajuns sa fie facute.

Modificat de LUFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii au ramas impresionati pana la lacrimi!

Imediat ce a căzut cearșaful au apărut asemănările. Corespondențele. Asocierile. Toți fanii brandului și pasionații auto s-au grăbit să spună că modelul ceh seamănă cu o serie de modele deja existente în segmentul premium sau de volum. Să nu uităm de faptul că Octavia a primit în urmă cu trei ani cel mai controversat facelift din industria auto. Niște blocuri optice frontale duble, pe care toată lumea le-a asociat cu cele ale vechiului Mercedes Clasa E. Cu toate acestea, mașina a continuat să adune cam 400.000 de clienți pe an.

După ce am văzut mașina „în carne și oase”, pot să vă spun că blocurile optice frontale seamănă, într-adevăr, cu cele ale unor modele ca Audi TT și Volkswagen Arteon. Cel puțin dacă ne uităm la semnătura luminoasă diurnă cu LED. Este însă o evoluție a farurilor separate ale modelului actual. Posteriorul dispune de blocuri optice full LED și de o semnalizare dinamică. Și aici există unele asemănări, iar eu mă gândesc doar la Ford Focus sedan.

Dar noua Octavia nu se împiedică de aceste comentarii și opinii personale, pentru că are un atribut pe care ochiul liber nu îl poate intui: o aerodinamică exemplară. Sedanul are un coeficient aerodinamic 0.24, iar break-ul are 0.26. Ca să aveți o referință, vă spun doar că Mercedes-Benz Clasa A Sedan, cea mai aerodinamică mașină de producție din lume în acest moment, are o valoare declarată de 0.22. Așadar, dincolo de orice comentariu legat de design, Octavia este o mașină cu o aerodinamică de invidiat.

Parca plangea cineva dupa telescoape capota:

 

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e foarte buna optiunea, ai mei se chinuie in spate cu tot felul de pernute, alea gonflabile se sparg..un chin. Uite ceva standard foarte bun, bravo lor ca au prevazut !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva noutati/zvonuri despre viitorul Golf 8 R:

 

Si articolul:

https://www.autobild.de/artikel/vw-golf-8-r-2020-plus-motor-bilder-erscheinungsdatum-allrad-14691281.html

Se vorbeste despre 2 versiuni de 319 CP, respectiv 333 CP. Sincer, nu prea vad rostul variantelor dpdv al motorizarii, dar poate standard, versiunea mai puternica va veni cu frane mai bune, evacuare, etc.. 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Facelift pemtru VW e-UP 2020  (baterie mai mare la pret mai mic decat modelul anterior)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dacă am calculat bine, combi 1,5 tsi style, vreo 28 de mii de euro??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

proaspat luvrat GOLF8  si A fost deja tunat “worthersee style”

98E61BE2-D990-4ED3-B80E-363F40197D72.jpeg

BDF515E4-AA86-4D12-BD0A-DE3A400FAB1D.jpeg

FD18349B-B94F-45E7-9AE3-5C996FB22173.jpeg

C66CDAB7-5A2D-43C6-AEAA-BFC80715F934.jpeg

7D2FE8B2-D0A7-4E2C-A07B-E845A66B47E2.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • voinea changed the title to Noutati VAG ( Volkswagen,Audi,Seat,Skoda,Porsche etc.)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!