Jump to content

Montare cotiera Golf IV


bladerunner
 Share

Postare recomandată

eu am cumparat o cotiera pt golf 4 cu 230 lei noua cu tot cu taxe postale as posta situl aici dar imi este frica sa nu creada administratori k fac reclama pt ce i ce vor sa ia id de mess revers_gam3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva vreo schema de montaj sau poze pas-cu-pas cum se procedeaza ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,am si eu nevoie de ajutor,imi trebuie numai suportul de prindere pentru cotiera,am cotiera dar fara suport si nu am cum sa o prind,daca are cineva un suport de prindere in plus,pls PM,si pretul,multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in concluzie mai bine schimbi o cotiera o data la 2 ani, care defapt e un junghi si arata ca dracu si scartaie din toate incheieturile de fiecare data cand te lasi mai tare pe ea sau poate o si rupi de slab de e aluminiul ala decat sa gasesti una second, la care daca esti foarte mofturos cumperi capacul nou sau o duci la un pantofar si ii pui piele.

Acuma fiecare face cum crede.

Cum se desface capacul?.. ma refer la partea imbracata in material textil. Am scos mansonul de la schimbatorul de viteze (se crapase vinilinul in cateva locuri) l-am descusut si am croit altul din piele. Acum e la cusut. Mi-a mai ramas material (piele) si as vrea sa imbrac si capacul de la cotiera dar nu ma prind cum se desface. Ma gandeam sa tai materialul textil, sa dau buretele la o parte si apoi poate gasesc ceva lamele de plastic care tin rama tapiseriei pe capac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e originala cotiera, desfaci capacul fortand cu surubelnita dreapta pe care o bagi intre cele doua bucati care compun capacul. Sunt un fel de clipsuri acolo. Insista de jur-imprejur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E originala, si am incercat cu surubelnita lata (deja facusem asta pana sa citesc raspunsul). A iesit dar s-au rupt 3 clipsuri. Daca taiam materialul textil si il indepartam as fi avut acces la clipsuri - e o fanta la fiecare clips.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Fratilor am si eu o mica problema

De curand am achizitionat o cotiera SH pentru golfuletul meu dar din pacate nu este completa - imi lipseste suportul de prindere si masca de plastic de la acel suport......(stiu ca sunt niste componente importante dar am ales aceasta cotiera pentru ca arata si functioneaza bine si nu am vrut sa risc cu aceste cotiere AM si de ca sa nu recunosc am gasit-o la un pret ff bun)Asi vrea sa stiu daca aveti idee de unde asi putea sa achizitionez si restul pieselor pentru a ma putea bucura de o pozitie la condus mai comfortabila. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

separat nu gasesti nicaieri.. numai la dezmembrari, dar si acolo nu-ti vinde nimeni numai acel suport.. ca apoi ce sa mai faca cu restul ??

singura sansa e sa cumperi o cotiera aftermarket si sa iei suportul :)

asa ca mai bine cumparai din prima ceva aftermarket si o menajai... nu inteleg de ce ai cumparat pe aia sh fara suportul de prindere...

e ca si cum ai cumpara o masina fara motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit ca pana la urma tot o sa gasesc una SH care sa arate ff rau si de la care sa folosesc numai suportul care ma intereseaza . Am vrut sa cumpar una AM dar cand am pus mana pe ea si am vazut ca trosneste din toate incheieturile am preferat s-o cumpar pe asta (in ultima instanta o sa cumpar una AM numai pentru suport-si eu m-am gandit la asta). Am cautat in dezmembrari dar nu am gasit una care sa arate bine ca sa-si merite banii, in general cele pe care le-am gasit si aratau bine erau de culoare deschiasa(eu avand scaune negre)-ultima am gasit-o de pe OKAZII.......De aceea am sperat ca poate pe forum gasesc una in stare jalnica dar de la care sa pot folosi prinderea.......Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Se poate comanda la dealerul vw doar suportul de aluminiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca iei suportul de pe una AM tot o sa trosneasca, doar aia e probl celor AM... Deci, ce ai rezolvat? Imi imaginez ca ai si dat bani buni pe cotiera...

In schimb daca cumperi suportul nou te costa cat o cotiera second (cred, avand in vedere ce preturi au astia la Autoworld).

Modificat de Andrei_C10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La ce preturi ati gasit la SH?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru lamuriri.

Pana la urma am renuntat si o sa caut un set complet ca sa nu ma mai complic cu suport separat si nu mai stiu ce..... Cotiera fara suportul de aluminiu era la 60 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

se poate si mai ieftina.

pm daca sunt interesati.

Ia legatura cu A4quattro. Super afacere 3.000.000 lei buc noua, cea pentru golfIV si Passat.
Fratilor am si eu o mica problema

De curand am achizitionat o cotiera SH pentru golfuletul meu dar din pacate nu este completa - imi lipseste suportul de prindere si masca de plastic de la acel suport......(stiu ca sunt niste componente importante dar am ales aceasta cotiera pentru ca arata si functioneaza bine si nu am vrut sa risc cu aceste cotiere AM si de ca sa nu recunosc am gasit-o la un pret ff bun)Asi vrea sa stiu daca aveti idee de unde asi putea sa achizitionez si restul pieselor pentru a ma putea bucura de o pozitie la condus mai comfortabila. Va multumesc

poti sa-mi spui cu cat ai luat cotiera asta sh?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mie mi s-a rupt clema aceea ce tine capacul inchis :vaidecapulmeu: ma poate ajuta careva cu una ? sau unde pot gasi.

dsc00041dx.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu niste intrebari de usage la cotiera originala:

-butonul de reglare pozitie nu mai functioneaza - adica scapa clichetul pe care il are inauntru ... se poare repara in vreun fel cu niste costuri rezonabile?

-butonul de blocare capac nu functiona si in incercarea de a-l repara prin fortarea unui arc in interiorul lui i-am rupt unul dintre picioruse, se poate cumpara respectiva piesa si cam cat ar fi?

-capacul cotierei se poate scoate din balamalele din spate si daca da cum?

Pe mine m-ar bate gandul sa-i confectionez eu un mecanism de inchidere ca oricum ala OEM e prost proiectat chiar daca arata mai bine.

Puteti posta va rog codurile de reparatie pentru cotiera daca exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-mecanism blocare NU se gaseste de cumparat, ca piesa individuala - oricum, trebuie sa desfaci cotiera, sa vezi ce s-a stricat intai

-capacul cotierei se poate scoate din balamalele din spate, strangandu-le spre interior (cele doua balamale) - cu mana, sau poti baga o surubelnita intre peretele cotierei si balama. Uite aici http://i111.photobucket.com/albums/n142/jt.../100_0801-1.jpg

Ca sa ai acces la mecanismul clapei de deschidere, poti desface capacul, cu tehnica si dibacie. Bucata de plastic de sub capac, e prinsa in cleme si niste banuti de mastic, de partea superioara a capacului. Nu mai stiu daca are si ceva suruburi....

Am editat - clapa de deschidere a cotierei- cod 3B0 868 445

3B0 868 445 B41 - pe negru.

3B0 868 445 U71 - pe gri

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buton deschidere cotiera

Se pare ca exista...am intrebat la volksman si e 35 de ron...mi se pare un pret ok pentru a evita unele improvizatii stupide pe care voiam sa le fac eu.

Asa banuiam si eu ca se scoate capacul, pe mine ma batea un gand sa-i fac un buton dintr-un surub mai mic prins de capac cu o tablita iar surubul sa aiba un arc care sa-l faca sa functioneze ca un fel de buton blocant, dar nu stiu daca merita investitia.

Daca te refereai la butonul de reglare inaltime cotiera cred ca ai dreptate nu se gaseste de cumparat, aveti idee daca se poate repara mecanismul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a rupt clema aceea ce tine capacul inchis :icon_thumright: ma poate ajuta careva cu una ? sau unde pot gasi.

dsc00041dx.th.jpg

se gaseste la reprezentanta...22 RON,era pe stoc

Am cumparat-o sapt trecuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda

Modificat de marius_dorofti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

astazi mi-am luat si eu o cotiera de la un mag din vitan.pret 150ron,negru,imitatie piele facuta dupa oem cu prinderile din aluminiu.sper sa fie ok si la montare,arata super pentru pretul asta.mai era una pe stoc,doritorului sa ma contacteze me privat sa nu se ia ca reclama.am pus si doua poze si revin cu impresii dupa montaj

post-13080-1288018585_thumb.jpg

post-13080-1288018665_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!