Jump to content

Montare cotiera Golf IV


bladerunner
 Share

Postare recomandată

Sper sa nu fiu offtopic si vin cu o intrebare legat de cotiera.unde gasesc si eu clapeta inchidere cotiera pt skoda octavia tour.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

dragii mei , as vrea si eu o cotiera dar nu cred ca mai e cineva topicul asta .. cum as putea sa fac rost !?:D(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am achizitionat si eu o cotiera si nuprea reusesc sa o montez.Nu reusesc sub nici o forma sa introduc cele 2 suruburi de pe partea dreapta.Din ce am vazut prin tutorialele de pe net acele suruburi se introduc pe sub cele 2 flanse,lucru care cel putin la mine mi se pare fizic imposibil din cauza spatiului prea mic.Exista si alte variante de montare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e destul de simplu ..m-ai scurtezi un pic surubul si intra perfect :) eu am facut asa ... 5 min de munca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nuprea am ustensile pentru a scurta surubul.Am vazut insa pe net in unele poze ca cele 2 suruburi erau montate invers,orientate in jos.Am vazut ca in pachet sunt si 2 piulite inalte,ma gandesc poate sa incerc sa le introduc pe sub flanse si sa introdus suruburile pe sus in ele,insa nu stiu cum le voi strange.

Modificat de StefanV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai scule, stai cuminte si cauta pe cineva care are cu ce termina lucrarea, sau daca nu cunosti pe nimeni care te poate ajuta...poate se ofera cineva din zona ta sa te ajute...sau CERE SI TU AJUTOR.

Modificat de Marius
Quote inutil. Foloseste butonul ADDREPLY!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, sunt si eu de 3 luni posesor de Golf 4, 1.4 16 Valve si l-am achizitionat din pacate fara cotiera :blink:....am tot cautat si pe net si in dezmembrari si am gasit tot felul de cotiere....originale pe la 400e am gasit si aftermarket la 200ron, imi poate spune cineva o parere despre cele aftermarket ? sunt bune ? merita ? cam am auzit tot felul de pareri ca cele aftermarket scartatie si nu tin prea mult....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este buna si o cotiera after dar tre sa fi mult mai prudent cu ea... pentru ca este de o calitate mult mai slaba comparativ cu una originala eu am una pe masina de 6 luni si pot zice ca sunt chiar multumit de ea.Un sfat ar fi sa iti iei varianta din piele pentru ca materialul textil se va distruge ceva mai repede.Spor la montaj si multi km fara probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@StefanV- ustensile de scurtat ?!?! eu am folosit o lama de bonfaier de 25 mii si tot am rezolvat-o rapid ... scuza-ma dar eu zic ca nu ai avut destula vointa ... si inca ceva nu dati banii pe prostii de cotiere din bazar ..nu merita si strica si interiorul masini :)

Modificat de Mr VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ adytzuuu Am cotiera after market de 8 luni, e din material textil, si nu are semne de uzura, deci sunt la fel ca si rezistenta si calitate, chiar daca nu se compara cu cele originale.

Cat despre montatul lor, nu este foarte dificil daca ai putina rabdare, si niste inbusuri putin mai lungi cu care sa ai acces la suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

defense1, si la tine cotiera AM e mai aproape de scaunul soferului decat de cel al pasagerului? A mea e aproape lipita de scaunul meu, banuiesc ca cele originale sunt centrate. Dar oricum, sunt destul de bune calitativ si cele aftermarket (ma refer la cele OEM look-a-like, aprox 200RON)

Modificat de www_ionut_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La inceput statea descentrata, am strans-o tare, si dupa 1 luna s-a destrans singura si avea joc. M-am speriat ca nu e buna de nimic si am vrut sa o dau jos, dar am zis sa o strang mai bine si de data asta sa incerc sa o centrez cat mai bine posibil, si de atunci sta perfect, si nu s-a mai desfacut. Cat despre cat de centrata sta acuma, sta aproape drept, doar cineva cu ochiul foarte format isi da seama ca nu e 100% dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat cotiera pe la Craciun de aici de pe forum. Este AM dar se potriveste perfect. Montajul a necesitat ceva imbusuri si imaginatie, dar a meritat. Modul de montare l-am gasit pe acelasi topic unde era si anuntul cu vanzarea. Concluzia este ca pretul unei cotiere OEM este prea mare si cea AM isi face toti banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu celor spuse de silviu_70. Am cotiera de aprox. 6luni si chiar daca nu e 100% originala, pot sa spun ca isi merita banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei cu cotiere AM: discutam in vreo 4-5 ani nu in 8 luni. Diferenta intre cele doua cotiere consta in calitatea materialelor la care se adauga, desigur, adaosul comercial exagerat al producatorului. Cu toate acestea, calitatea difera destul de mult. Eu am vazut cotiere OEM din 2001 care arata lux. Nu pot sa spun acelasi lucru despre una AM fiindca inca nu am vazut asa veche... Oare de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am intrebat de pret la un dealer vw local si mi-a zis ceva de genul 170 euro

la banii astia iti poti lua linistit 3 cotiere aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ma bag si eu in discutie: eu am cotiera AM de un an de zile, iar dupa 6 luni a inceput sa se toceasca, nu mai spun ca stau sa o strang din 2 in 2 luni ca se slabeste si joaca in toate directiile.

Si acum o concluzie "inteligenta" : OEM nu se compara cu AM, dar din pacate, nu avem toti bani de OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

In primul si in primul rand, problema este data de CUM o montati. Pai daca pui o piulita de 2 lei, pe care nici macar nu te deranjezi sa o dai cu pasta de "Screw Lock", d-apoi sa ii mai pui o saiba, cum sa nu joace, ma intreb eu. 2 la mana, eu am cotiera de la Codatzel de mai bine de un an si arata ca in prima zi. Asta tine si de cum ai grija de masina si pentru ce folosesti cotiera aia (Este sa tii cotul pe ea, ATAT). Stransa un pic,unsa un pic, este chiar la fel cu cea OEM si, DA sta centrata si la mine si la alte 5 masini pe care am montat aceasta cotiera.

Voi gresiti undeva...mai cautati, poate ati scapat o saiba :P

Drive Safe!

:icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am montat acu cateva zile una neoriginala ...de aratat arata bine dar plasticul din care este facuta e cam slab si nu e turnat in tolerante stranse de asta am si un joc in articulatie ...initial aveam joc si la acea imbinare cu surubul cu cap imbus dar sa rezolvat rectificand fata in care se infileteaza acel surub (acei suporti din aluminiu sunt de asemenea turnati grosolan) ...de centrat nu pot sa spun ca este f centrata dar nu se atinge de nici un scaun e cam cu 3-4 mm mai spre pasager (se vede dupa locasul in care intra cotiera) ... imi da impresia ca daca o voi brusca mai tare vreodata o sa cedeze fie plasticul fie articulatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Deci in concluzie mai bine schimbi o cotiera o data la 2 ani, care defapt e un junghi si arata ca dracu si scartaie din toate incheieturile de fiecare data cand te lasi mai tare pe ea sau poate o si rupi de slab de e aluminiul ala decat sa gasesti una second, la care daca esti foarte mofturos cumperi capacul nou sau o duci la un pantofar si ii pui piele.

Acuma fiecare face cum crede.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul as fi luat oricand una SH, dar originala, daca nu s-ar fi vandut ca "painea calda", insa dupa cateva luni bune de cautare (nu foarte activa ce-i drept) am recurs la cumpararea uneia AM. In ceea ce priveste montajul ei, pot spune ca l-am facut aproape ca la carte, nu am folosit Screw Lock, dar am pusi saibe si apropo o piulita de 2 lei e destul de scumpa :icon_thumright: ; iar in ceea ce priveste utilizarea cotierei m-am decis sa tin decat cotul pe ea de acum incolo (nu o sa ma mai urc cu picioarele pe ea sub nicio forma :) ). Scuze de off topic, dar sfatul meu ramane sa va cumparati cotiere OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM is the way to go! Asta caut si eu de ceva timp. Si AM arata bine, exista chiar identice cu cele OEM dar, asa cum ziceau si colegii mai sus, materialele difera enorm. Intr-adevar conteaza si cat tii la masina, ce buget ai si cat timp pentru a cauta una OEM pe la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!