Jump to content

Montare cotiera Golf IV


bladerunner
 Share

Postare recomandată

exact, nu se imbina perfert, are un mic scartait si se nu asa fixa ca una OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BR 19 MRN, nu te supara pe mine ca-ti zic, dar cotiera aia e ... pffff! N-as vrea sa spun un cuvant prea urat, sa te jignesc, dar decat cu aia, mai bine ma lipsesc. Poate gandirile noastre sunt diferite, dar eu prefer sa pun in masina doar ceea ce este OEM si ce nu pare kitsch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin parerea colegului nitrogen. Daca nu as avea cotiera as cauta una pe la dezmembrari decat sa-mi pun asa ceva. Sorry de off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma gusturile nu se discuta... i-adevarat, nici mie nu-mi prea place :) , dar daca lui ii place, e masina lui si face ce vrea cu ea. :)

Eu o sa-mi caut una OEM pe la dezmembrari(cand voi face rost de bani :lol: ) sau una aftermarket, dar care sa imite pe cea originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Robotelu doar OEM sa-ti montezi pe masina, nu se compara d.p.d.v. calitativ cu celalalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre cotiera din spate, stie cineva cum se demonteaza?

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti sugerez sa cauti una originala la SH. Preturile se invart undeva la 150-250 de ron si crede-ma ca vei fi pe deplin multumit. Orice copie dupa original iti va crea probleme.

@DCC, cotiera spate nu se scoate chiar atat de usor precum cea din fata. Capacul trebuie sa-l tii semiridicat si-ai sa vezi ca in spate are 2 balamale corp comun cu capacul, introduse fortat pe 2 axuri, mai departe trebuie sa separi banchetele ca sa poti lucra, partea de jos este prinsa in laterale de spatar. Oricum, este o treaba destul de dificila, nu cred c-ai sa reusesti fara sa rupi clipsuri. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai perfecta dreptate Ingineru' eu am montat de octavia 1 luata sh, se potriveste destul de bine si la bora dar cu o mica adaptare la suportul din podea(la surubul de langa frana de mana trebuie pusa o piulita dubla sau o ''reductie'') si daca aveti si suport de pahare spate trebuie taiat din mecanismul de culisare o portiune de ~ 2cm care atingea in suportul cotierei din podea si nu permitea sa intre inapoi tot suportul de pahare, in rest e ok si nu se compara cu nimic aftermarket, aveti rabdare si cautati prin dezmembrari o cotiera oem :)

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Inginerul - multumesc pt raspuns. sistemul "clinc clanc" de blocare al cotierei s-a rupt, ma gandeam sa o demontez sa vad daca pot face ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. s-a gandit cineva, sau mai degraba, a incercat cineva sa monteze o consola centrala, cu tot cu cotiera de pe passat(an 2002), pe golf? bineinteles, cu modificarile care trebuie facute pt butonul de la deschiderea capacului rezervorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detalii, mi-am cumparat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Inginerul - multumesc pt raspuns. sistemul "clinc clanc" de blocare al cotierei s-a rupt, ma gandeam sa o demontez sa vad daca pot face ceva.

Da, poti face ceva in cazul in care mai ai bucatica rupta. Unui prieten i-am lipit la loc bucatica aia rupta si pe spate am lipit o intaritura din tabla otelita si smirgleluita cu hartie abraziva de 40 pe care am profilat-o in prealabil. Lipitura am facut-o cu picatura si tine si azi :blah:

Asta in cazul in care nu te referi cumva la sistemul de inchidere al capacului.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Inginerul - nu ma refer la capac.

intreaga cotiera se blocheaza cumva in momentul in care o scoti dintre banchete ca sa stai cu mana pe ea. \

s-a rupt un plastic, pe care il mai am, si ma gandeam sa-l lipesc dar pentru asta trebuie sa demontez cotiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cateva lucruri folositoare despre montarea cotierei pe masina :

Cotierele care sunt pe piata la pretul de apox 200 lei sunt replici ale cotierei originale . Acestea sunt mai multe tipuri : negre/gri material textil sau piele ecologica . Kitul de instalare este realizat din aluminiu sau ebonita . Din fotografiile pe care le gasiti pe internet cele cu kitul din metal lucios sunt din ebonita .

Eu personal recomand kitul din aluminiu cu toate ca sunt mai greu de gasit .

Modalitate de montaj :

* se demonteaza consola centrala care este prinsa in lateral cu 2 suruburi si sub scrumiera cu alte 2 suruburi.

* se fixeaza flansa metalica cu doua suruburi pe partea dreapta de clemele deja existente pe masina iar pe partea stanga se fixeaza pe surubul franei de mana . atentie : se desurubeaza piulita care sustine frana de mana iar in capatul surubului deja existent se infileteaza un surub inaltator pe care il gasiti in kitul de instalare . astfel flansa nu mai se misca sau sta stramba .

* suruburile se strang ''la simtul mainii'' nu prea tare deoarece exista riscul ca urechile flansei de sustinere sa plezneasca .

* se scoate vestitul sertaras de pe consola centala ... prin locul ramas va iesi flansa de sustinere a cotierei .

* se moteaza consola la locul ei .

* se monteaza piesa dreptunghiulara de centrare (existenta in kit) pe cotiera.

* se fixeaza cotiera de flansa cu un surub din lateral .

Atentie : Nu desfaceti capacele din lateral ale cotierei ... sub acele capace sunt montatele piesele pentru crichetul de rabatare pe care nu o sa mai reusiti sa le puneti la loc .

Puncte vulnerabile :

* butonul de deschidere al cotierei nu trebuie fortat foarte tare .

* suportul din ebonita sau aluminiu nu sustine foarte multe kg , oricum rezista mai bine decat cotierele armster spre exemplu (cotiera este facuta sa sustina cotul , bratul nu tot corpul )

Sper sa va fie de folos randurile scrise de mine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in completare cu cele spuse de leu, si fara nici o intentie publicitara, postez aici un link cu site-ul meu, de unde pot fi descarcate fisiere cu instructiuni de instalare a cotierelor inclusiv poze...

Instalare Cotiere Golf4, Bora, A4, Passat 3B

Sper sa fie de folos celor care doresc sa faca acest lucru acasa.

In acelasi timp, daca cineva vrea putin ajutor, sau sfaturi, (indiferent de unde ati luat cotiera) avand in vedere ca eu am montat cateva pana acum, va stau la dispozitit prin telefon sau mess.

Datele se afla in profilul meu de pe forum...

Spor la treaba.

Modificat de IoneLL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

a cumparat cineva cotiera de pe net ?

merita banii ?

de exemplu: link cotiere

mai sunt si alti ofertanti cu preturi de 250-300 lei

sau mai bine caut pe la dezmembrari ?

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Replicile au un plastic mai casant si sc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va spun eu de ce scartaie.... trebuie pusa o banda in jurul gaurii ce o lasa suportul de monede sau ce e ala de-l scoti afara sa pui cotiera. Eu asa am patit si acum e silentioasa. In schimb lasa de dorit materialul din care sunt facuti suportii. A trebuit sa-i dau un nou filet pentru ca s-a stricat. In rest sunt multumit de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. am tot citit pe aici de cotiere. as vrea sa imi pun si eu una pe golfuletul meu 4, dar nu vreau replicit, plastice si alte imitatii de crom. am vazut unele de cocalar imitatie de crom de-ti sta mintea-n loc. stiti vreun loc de unde pot lua una SH originala? voi de pe unde v-ati mai luat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca la dezmembrarile de pe Vacaresti, din zona statiei de metrou Mihai Bravu. Acolo ai cele mai mari sanse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu gasesc cotiera oem de bora/golf4 ! pe la dezmembrari in craiova nu cred ca am sanse prea mari :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!