Jump to content

Montare cotiera Golf IV


bladerunner
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Ce am gasit in SOTE :

- armrest (lower part) for vehicles with stowage comp satin black ::: 3B0 867 174 B41

- armrest (upper part) satin black/black ::: 3B0 867 173 GTX

- lining black ::: 1J0 864 279 A 2QL

- 1 set: securing parts for armrest ::: 1J0 898 079 (asta nu stiu daca e necesar)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, m-am uitat si eu putin prin SOTE dupa coduri ptr cotiera...

Conteaza si dupa care ani cauti. Prima data am cautat pentru an de fabricatie incepand cu 2002 si am gasit tot asa, cod ptr upper par si lower part.

Dar am cautat si la anii 1999-2001 si am gasit asa :

3B0 864 209 S - armrest with storage bin for cloth trim

10/97 -> 4/01 GLY - light beige

10/97 -> 4/00 GTV - flannel grey

3B0 864 209 S - armrest with storage bin for leather trim

5/99 -> 4/01 GPD - light beige

3B0 864 209 M - pentru cele care au si telefon...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda ... m-am uitat si eu pentru 2000-2001 (ce am scris e pt 2003) si part no. dat de tine e de fapt toata cotiera (compusa din lower si upper part care au aceleasi part nos. ca si cele din 2003). La modele 2003 nu este trecut part no. pentru toata cotiera ci numai pe componente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ca am vazut in poza din SOTE ca e usor de montat o cotiera parca ma incearca un gand si pe mine ca nu am dar stiu cat de confortabil era cand conduceam masini care aveau asemenea dotare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza si dupa care ani cauti. Prima data am cautat pentru an de fabricatie incepand cu 2002 [...]

Conteaza anul fabricatiei sau MY? Inclin sa cred ca MY e cel functie de care alegi piesele de schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cotiera e la fel (are aceleasi coduri) indiferent de an. Deci nu prea conteaza decat nici anul nici MY.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.

Si pe mine ma intereseaza o cotiera. In primul rand vreau sa stiu pretul si nu in ultimul rand vreau sa stiu de unde pot procura una cat mai urgent?

Va doresc numai bine si astept oferte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 Buc. Cotiera scaune fata gri pt model 311,86 euro- tva inclus

cu echipare tapiterie textil

ORIGINAL VW COMANDA GERMANIA 5-6 ZILE

Asta e oferta de augsburg....ca m-am interesat si ptr mine. destul de piperat...

Modificat de d_andrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cam scump la 311 EURO :P

Chiar este atat de necesara ? Daca da incercati una de la KAMEI. Se fac cu prindere pe fiecare masina in parte si costa 131euro cea finisata in stofa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi tot de la Augsburg o oferta de cotiera universala la 114 euro cu tva inclus, dar nu stiu daca se potriveste chiar asa bine sistemul de prindere pe consola Golfului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam scump la 311 EURO :lol:

Chiar este atat de necesara ? Daca da incercati una de la KAMEI. Se fac cu prindere pe fiecare masina in parte si costa 131euro cea finisata in stofa.

<{POST_SNAPBACK}>

Chiar asa m-am uitat la aceasta cotiera KAMEI https://p15156049.pureserver.info/shop/navi...2,0)&artbtext=4 si nu mi-se pare scump fata de cel original si cred ca si calitatea e acelasi ca la original VW.

Cineva poate sa aduca aceasta de afara?

Modificat de Golf4Ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voinea, stii cumva daca exista si pentru fabia ceva de genul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Sal

Am si eu o problema cu montatul cotierei, poate ma ajuta si pe mine cu un sfat cineva care a montat-o.

Cum se scoate partea din stanga a cotierei? Ca la mine nu vrea sa iasa de nici un fel si fara sa scot partea aia de plastic nu pot sa prind ultimu surub de consola, ca prin gaura aia de acolo nu merge, fiindca surubul are un anumit unghi cand se inusurubeaza si nu merge sa bag imbusu prin gaura . Asa ca din cate am vazut singura modalitate e sa-i scot partea din stanga, care in indicatiile de pe net nu zice nimic de cum se scoate.

Am vazut ca are cate 2 prinderi pe fiecare parte , alea le-am scos, dar nu vrea sa iasa partea aia rotunda, care e prinsa cumva in centtru pe dinauntru.

E vreo pozitie anume in care iese mai ushor, ca am fortat-o cu 2 surubelnite din ambele parti si tot nu vrea sa iasa.

Astept sugestii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vorba de cotiera de la Codatel, din cate am vazut atunci cand am montat-o pe a mea nu se poate scoate partea care te intereseaza. Trebuie sa aranjezi bine elementele de metal si cu siguranta va merge.

Daca e cotira originala era un link mai sus in care era explicata modalitatea de instalare.Aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm, cam ciudat, dc nu merge scoasa chestia aia, ca doar are facute si piciorusele alea de prindere , care banuiesc ca sunt facute in scopul de a putea fi desfacuta, iar ce zici tu cu potrivirea partilor de metal nu stiu cum as putea s-o fac, fiindca nu e decat o singura pozitie in care merg prinse suruburile alea negre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate faci o poza sa ne fie si noua mai clar ce nu merge... tot nu ai spus daca e vorba de o cotiera aftermarket sau una oem.

Oricum ar fi, aici suntem offtopic asa ca discutia se muta la topicul unde trebuia inceputa si anume "Montare cotiera Golf IV".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Fratilor...tocmai am achizitionat prin e-bay o cotiera de golf 4...vreau sa zic ca a fost doar 58 euro si se potriveste de minune in consola...nu am strans-o la maxim deoarece fiind aluminiu am inteles ca se cam rupe...montajul nu a fost unul greu...si am facut si o economie de 300 euro...cam 350 euro era o cotiera cu montaj la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

luai din romania cu 2mil maxim daca nu vrei capac de piele ;) cu toate accesoriile pentru prindere, din cate am inteles eu de la un prieten care si el nu a strans tare a inceput sa-i scartaie si sa joace ;) deci nu cred ca e ok sa nu o strangi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut si am toata stima pentru posesori de vw. Dar sa intru in subiect! Am cumparat o cotiera vw golf de 200 lei ron si am reusit prin forte propri sa o montez. Pot sa spun ca am strans cat am putut de tare cele 3 suruburi. Nu a fost usor dar a mers si sunt foarte fericit. Cine este interesat pot sa ii dau sfaturi. Spor la condus. :Driver: :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 200 lei e originala cotiera ? Eu am dat vreo 80 lei pe ea dar nu-i buna de nimic...o panarama...nu se poate monta sau nu stiu eu...dar parca nu vine bine acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea la 200 ron NU este OEM, dar o imita destul de bine pe cea originala. Sunt multi pe forum care au asa ceva montata pe masina, printe care si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!