Jump to content

Montare cotiera Golf IV


bladerunner
 Share

Postare recomandată

gata,azi am montat cotiera,prinderea este solida,sant super multumit de rezultat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am montat si eu o cotiera AM ca a lui "romeo01" luata din bazar Iasi cu 120lei.

Suportul este turnat grosolan dar cu rabdare am adus la planeitate fetele care aveau bavuri. Trebuie sa aveti un set de pile.

Cotiera nu este perfect centrata (fiind mai aproape de scaunul soferului).

Timp de montaj aprox. 1ora.

Pentru banii investiti sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in bazar iasi ? unde e anume ? partea superioara e din textil sau piele ecologica ?

vad ca au inceput sa apara preturi de criza la cotierele AM :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bazarul din Iasi se afla exact sub pasarela dintre Podu Ros si Nicolina (in partea dispre Podu Ros).

Partea superioara este din piele ecologica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) Ca o completare la postul lui enrico: baiatul din bazar aduce doar cotiere acoperite cu piele ecologica. L-am intrebat acum vreo 2 luni daca aduce si cu textil si mi-a raspuns negativ. Acum 2 luni era 150 ron, deci enrico ori a negociat bine cu tipul ori a mai scazut pretul intre timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

stie cineva modelul de cotiera de pe vw passat merge pusa pe vw bora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf pe bora stiam ca doar este acelasi tip,dar este prea frumoasa cea de pe passat si mai utila si ma gandeam daca se potriveste intr-un fel sau altul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cum imi dau seama de o cotiera ca este oem sau nu,pe suportul care se prinde in trei suruburi scrie germany si codul 1jo 864 273 c dar pe cotiera nu scrie nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cotiera replica, nu are aceelasi sistem de fixare ca modelul OEM. Deci, daca e fixata in suportul OEM, e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut baieti,

cand ai copii ai si "belele", de ce spun asta pt ca tocmai am o belea cu capacul cotierei.

baiatul cel mic stand in spate a fost curios sa vada ce este "ascuns" in cotiera si bineinteles ca sa poata vedea el a rabatat complet capacul acesteia pe spate pana cele doua tamburuse care tin loc de balamale s-au facut praf ( unul din ele mai fusese lipit).

am incercat sa le mai lipesc odata cu picatura, o data cu poxipol dar degeaba nu tine.

daca stiti careva daca exista doar capac sa poata fi cumparat separat sau daca stiti vreo improvizatie sa il pot prinde la loc pe cel vechi va rog spuneti-mi si mie!

mentionez : cotiera este cea de fabrica.

mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,sper sa nu fiu offtopic.Este cineva aici care a incercat sa traga cablu prin cotiera inainde de montaj?am achizitionat model AM si as vrea sa trag cablu pt mp3 pe care sa il tin inauntru. Vreun sansa sa defac una din capace , a mai incercat cineva? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa mai multe incercari de a achizitiona un alt capac care au esuat fie ca nu s-a potrivit, fie din cauza pretului ia uitati ce a iesit, idee proprie:

post-83562-0-18685000-1302757624_thumb.j

ce-am folosit?

trei bucatele de scai pe care le-am lipit cu "picatura" si o bucatica de cordelina de la un ghiozdan vechi

pt costurile practic nule eu zic ca a iesit bine si ma tine pana vand masina.

lasand gluma la oparte, la cat de des se deschide cotiera chiar este ok scaiul fixeaza foarte bine capacul.

eu cred ca este o solutie usoara si foarte practica care poate folosi si altora care au aceiasi problema - partea de "balamale" rupta.

numai bine!

Modificat de adu20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt mita_lw :

post-83562-0-09088200-1302759665_thumb.j

daca eu am avut aceasta problema am fost nevoit sa umblu la cotiera si am si demonmtat-o de pe masina si da poti sa tragi un cablu care sa ajunga in interiorul ei.

bagi cablul prin tunelul schimbatorului dinspre bord spre spate, apoi ca sa poti avea acces si sa poti ridica cablul spre cotiera scoti laterala de plastic (indicata in poza cu albastru) care mascheaza suportul de aluminiu al acesteia, cea de pe partea soferului, vezi ca are niste clipsuri de plastic sa nu le rupi.

ultimul lucru care trebuie sa-l faci acum este sa dai o gaura din interior in partea din spate a cotierei (marcat cu galben pe poza), dar sa ai grija sa o dai sa iasa intre interiorul cotierei si exteriorul acesteia deasupra axului care ajuta la rabatare, poti face usor lucrul acesta pt ca ai acces vizual acolo.

asta e tot.

sper ca iti va fi de folos!

spor la treaba si numai bine

Modificat de adu20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adu20 Multumesc frumos pentru info Am sa incerc sa fac cum cum zici tu si sper sa nu rup nimic:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai ce rupe. Trebuie doar consola centrala si evident cotiera. Sa ai grija sa desfaci toate suruburile. Postul #90 din acest topic explica foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am achizitionat de curand o cotiera OEM pe care as vrea sa o montez pe masina, dar am observat ca fata de cea AM , asta nu are orificiul de prindere de suport, cel de pe partea soferului.As vrea sa stiu care este modalitatea de prindere a acesteia de suport.

Multumesc anticipat tuturor celor care vin in sprijinul meu cu un sfat! (na ca are si rima! :blah: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai trebuie sa te asiguri ca e completa,adica,cotiera OEM este formata din doua piese,suportul de aluminiu ce intra in calul dintre scaune si cotiera propriuzisa,cele doua piese se prind printru n surub restul e simplu dupa ce desfaci plasticele o sa vezi cum se prinde,succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MakavelliRo

@max4ever De unde ai luat cotiera si cat ai dat pe ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cotiera este second, de la Targu-Mures,200Ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radu Adrian

Salutare! Un dezmembrari mai acecesibil de unde pot cumpara si eu o cotiera? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a rupt clema aceea ce tine capacul inchis :icon_thumright: ma poate ajuta careva cu una ? sau unde pot gasi.

dsc00041dx.th.jpg

se gaseste la reprezentanta...22 RON,era pe stoc

Am cumparat-o sapt trecuta.

"Salut ma intereseaza si pe mine de unde ai cumparat clapeta de inchidere a cotierei!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Cauta la Volksparts, de pe forum - user Volksman

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!