Jump to content

Cum facem cauciucurile sa arate negre?


Golf TDI
 Share

Postare recomandată

Da da, bagati bani in cola si pepsi sa vedeti prafu de doua degete si pe motor si pe cauciucuri,

Nu iti dai seama cat de bine se lipeste orice de respectivele suprafete?

Este doar un mit din popor, efectul e de moment, solutiile pentru cauciuc trebuie in primul rand sa hraneasca structura cauciucului, trebuie sa il faca sa arate mat sau luciuos dupa preferinta, mai ales trebuie sa respinga apa.

Dale cu cola si or sa crape in scurt timp.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cate solutii am cautat nu am gasit nici una sa faca anvelopa negru mat cum este cand e noua.Toate le confera o stralucire prea stridenta care face un contrast urat cu partea de rulare care mereu e plina de praf! :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca einszett tire and rubber protectant dupa ce il intinzi pe cauciuc acesta se absoarbe si lasa aspectul acela de nou pe care il cautam cu totii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
incearca einszett tire and rubber protectant dupa ce il intinzi pe cauciuc acesta se absoarbe si lasa aspectul acela de nou pe care il cautam cu totii

unde gasim asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dau cu Cola... merge de fiecare data! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor...Kiwi Pratico...e bestial, fara gluma...si chiar rezista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor...Kiwi Pratico...e bestial, fara gluma...si chiar rezista.

"Crema" sau burete cu silicon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat cu niste cola intr adevarat a iesit ok :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat ceva solutie cu pulverizator din Kaufland in flacon rosu dar nu prea face mare lucru asa ca am renuntat la ea si am apelat ca si bogdan.tuta, la crema de ghete (ieftina in cutie cu capac transparent cu aplicator cu burete) si iese chiar ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am spalat masina odata la OMV si cand l-am intrebat pe baiatul de acolo cu ce da pe cauciucuri....cica "coca-cola sefu"

oricum nu mi s-a parut asa de eficienta

Este evident ca aceste solutii 'minune' gen Cola,negru de fum,etc. vor atrage mai mult praf si nu vor aduce niciun beneficiu anvelopei.Nu neg ca efectul vizual pe moment este unul placut,dar acesta dispare destul de repede.O solutie special destinata tratarii anvelopelor nu este foarte scumpa(intre 15-25 ron),efectul se pastreaza mai multe zile,chiar de la o spalare la alta,ca sa nu mai vorbim de faptul ca 'hraneste' anvelopa,pastrand-o in stare buna mai mult timp.Recomand TW tyre dressing platinum,Nigrin reinen pflege,Einszett vinyl ruber.

post-20522-1277061447_thumb.jpg

post-20522-1277061452_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu zic ca solutiile speciale pt intretunerea anvelopelor nu sunt bune...

si eu am incercat foarte multe si de cateva am fost destul de multumit tinand cont ca nu suntem in Germania si ca praful predomina la noi in tara.

varianta incercata recent de mine....cea cu crema de ghete este una din variantele bune in lipsa costisitoarelor solutii...si chiar functioneaza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TW tyre dressing platinum,Nigrin reinen pflege,Einszett vinyl ruber.

unde gasim aceste solutii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practiker raionul auto, magazine de profil sau benzinarii mai rasarite :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc produsul acesta , dupa ce se da cu sprayul se sterge bine cu o carpa si suprafata ramane aproape mata (aspect placut de cauciuc nou ), costa cam 13 lei in Carrefour

post-19883-1277142165_thumb.jpg

post-19883-1277142178_thumb.jpg

post-19883-1277142186_thumb.jpg

Modificat de yvaygrec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i rau deloc, din pacate pe "praful" de la noi... tine cit stai in parcare ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yvaygrec uitasi sa ne zici cat tine minunata solutie :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de mizeria de pe strazi dar si cand se depune mai multa mizerie daca stergi cu ceva se simte cum scartaie cauciucul , si cei de la spalatorie ma intreaba mereu daca a-m dat cu ceva pe cauciucuri pentru ca se vede cum fuge apa imediat (sper ca le face bine anvelopelor , sprayul asta , in timp ma refer). Oricum cred ca la 13 lei nu poti sa ai pretentii sa tina o ''vesnicie'' , eu sunt multumit , il folosesc cam de un an si cred ca merita incercat.

Modificat de yvaygrec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde gasim aceste solutii ?

TW-ul il gasesti in Carrefour la aproximativ 23 ron,Nigrin in Practiker la 25 ron,Einszett la colegul colin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu l-am gasit in real la 20 ron :lol: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu Nigrin de la Practiker. 26RON. Mai sint vreo 2 de la Prevent si xxx la 20RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca s-a mentionat in topic: Stergeti cauciucurile cu o carpa imbibata in cola. Efectul e garantat. Pacat ca nu tine mult, desi in Romania nici celelalte solutii nu rezista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Efectul e garantat.

Care efect? Ala de imbatranire prematura a cauciucului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit asa ceva in austria la worthersee; sunt foarte multumit, tine 4-5 spalari si are un miros demential; nu stiu daca e acelasi lucru dar se gaseste si la noi in linkul de mai jos:

http://meguiars.store.ro/ENDURANCE-HIGH-GLOSS/G7516

exista si un burete aplicator tot la ei

post-41331-1277296534_thumb.jpg

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care efect? Ala de imbatranire prematura a cauciucului?

Pai ala da, si mai e si efectul zgarcitului, adica apelezi la solutii ieftine care te costa mai mult dupa aia.

Sau ca sa il citesc pe un coleg de aici(stie el cine) - " de ce sa dau banii sa imi ingrijesc chederele cand pot sa le schimb"

Fratilor revenind la o nota mai serioasa - treaba sta asa, cola si alte porcarii precum crema de pantofi sunt facute pentru baut respectiv pantofi. ATAT!. Daca vrei sa ai grija de cauciucuri foloseste solutii dedicate indiferent care sunt acelea.

Daca folosesti cola e ca si cum ti-ai da cu zahar pe cauciucuri, se pune praful instant si se imbacsesc, si imbatranesc. NUi chiar asa mare filozofie.

Daca dai cu crema de pantofi ei bine.........o sa aflati singuri efectele benefice :icon_thumright:

am gasit asa ceva in austria la worthersee; sunt foarte multumit, tine 4-5 spalari si are un miros demential; nu stiu daca e acelasi lucru dar se gaseste si la noi in linkul de mai jos:

http://meguiars.store.ro/ENDURANCE-HIGH-GLOSS/G7516

exista si un burete aplicator tot la ei

Mda, din pacate pretul este enorm. noi pe detailing-club.ro l-am testat in fel si chipuri e foarte buna solutia, printre preferatele noastre alaturi de sonus tire gel.

Insa va recomand sa il cumparati de la mag din UK. E mult mai ieftin chiar si cu transport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!