Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema.Vreu sa-mi schimb si eu volanul actual care este de plastic ,cu 4 spite ,cu unul de piele ,cu 3 spite cu sau fara comenzi .Problema este ca mai peste tot pe ebay ,cele care sunt la vanzare cu tot cu airbag sunt de golf 5 ,touran ,polo si de Passat.Asa cum am scris in postul 139 gasisem un volan care arata super dar vanzatorul vine ,imi desface airbagul de la mine si imi spune ca nu merge volanul lui ca este airbagul single stage si la mine este dual stage .

Deci pana la urma merge volanul de golf 5 la passat sau nu pt. ca am vazut pe VW vortex cum ca totusi ar merge (e un tutorial care arata cea se poate dar vreau sa fiu sigur ca sa nu cumpar volanul si dupa aia sa ma uit la el)

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TVS, in teorie, Passat B6 e pe aceiasi plaftorma tehnica cu Golf-ul 5 si Jetta MkV, asa ca ma indoiesc sa nu mearga "slip-rings"-urile de la actualul tau sistem de aribag pt cel nou

bine aici ai 3 variante:

1. Cumperi volanu' cu totu', dupa vezi cum faci adaptare la connectori mufei

2. Cumperi volanu' fara airbag si iei aribag-u' de-aici, asa esti sigur ca-i dual-stage

3. Cumperi un volan SPECIAL pt B6 ;)

P.S.: era un topic mai vechi, dar pt Golf3 care acum nu mai, e unde explica un pic procedura si mufele (aici) :D

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....este airbagul single stage si la mine este dual stage ...

si nu ti-a explicat ce inseamna asta? Nu de alta ,dar as fi tare curios sa aflu si eu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Air Bags

When a collision occurs, sensors in the vehicle determine whether the air bags should be deployed. In some vehicles

involved in only moderate collisions, only Stage One of a two-stage air bag will deploy. If a deployment is needed,

electric current passes through the initiator of the inflator module and deploys the air bag. Once an air bag is inflated, it

quickly deflates through the air bag vent holes and/or the air bag fabric.

Single-stage air bags have one initiator and a single charge of gas-generating material. Single-stage air bags have one

pair of wires that connects to the air bag module.

Two-stage air bags are generally found in vehicles from the 2000 model year or later. Having two initiators and two

charges of gas-generating material, two-stage air bags have two pairs of wires (total of four wires) that connect to the air

bag module."

Eu cred ca era logic ce inseamna si chiar asteptam un raspuns de la tine Criv :( pt.ca vad ca ai avut volan ca al meu si inteleg ca l-ai schimbat deci poti sa-mi spui cum e.

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ...interesanta explicatie...personal nu-mi prea dau seama cat de utila este faza asta cu 2 stadii la explozia airbagului, singura explicatie care imi vine in minte este aceea ca , la coliziuni usoare, airbagul two stage nu te loveste din fata cu putere...caci se desumfla si mai repede ...In final oricum trebuie inlocuit chiar si dupa o coliziune usoara....

Cu siguranta ca altii mult mai destepti ca mine au analizat aspectul asta si au apreciat ca e mai bun airbagul two stage fata de ce one stage...

Ma bucur insa ca am invatat acum sa le deosebesc...cel putin din explicatia prezentata inteleg asa:

-airbagul one stage are 2 fire (cabluri)adica o pereche

-airbagul two stage are 4 fire (adica 2 perechi)

TVS, nu retinusem de care volan aveai tu

Eu am avut volan de plastic cu 4 spite si recent l-am inlocuit cu volan de piele multifunctional tot cu 4 spite. Am folosit insa acelasi airbag.Pot sa-iti spun acum sigur ca la volanul cu 4 spite, airbagul are 2 perechi de cabluri (deci 4 cabluri in total) deci e two stage. Adevarul e ca abia ieri l-am montat pe masina si inca nu i-am inlocuit modulul de la coloana caci conostiintei mele care avea vagcomul i s-a ars interfata. Acum, momentan nu mai am unde recoda modulul coloanei...asa ca merg asa cu el dar din pacate nu mai am claxon.

Pana la urma cred ca, la schimbarea stricta volanului important este ca airbagul sa aive acelasi sistem de prindere (clemele) in volan si forma corespunzatoare (adica sa se completeze perfect cu volanul, sa se incadreze in volan). Atunci cand cumperi volan cu tot cu airbag....intr-adevar trebuie sa fi atent si la ce fel de airbag este...one sau two...

Treaba cu one sau two stage....nu prea are deloc legatura cu volanul propriu-zis ...cablurile acelea care vin de la airbag intra in mufa care se cupleaza la inelul cu panglica de pe coloana ( acel "splip-rings")...

Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta...dar imi pare bine ca am mai aflat si eu ceva...

Si foarte interesant, asa cum zicea Riddler, de ce n-a mers airbagul de golf V? ca sunt aproape identice masinile (B6 cu GolfV cu Touareg, cu Touran..)la chestii de astea...

Chiar si din explicatia ta ,ar reiesi ca modelele mai vechi de masini (pana in 2000) au airbag one stage ...iar golf V e ceva mai noua...

Ma rog...vanzatorul stia probabil mai bine si mai sigur...e de apreciat ca ti-a spus asta in loc sa ti-l bage pe gat si sa n-ai ce face cu el.

numai bine!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE la mesajul anterior. Practic dubleaza inutil postul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca postez la locul potrivit sau nu, dar am si eu o intrebare: de unde as putea cumpara niste huse de scaune care sa se potriveasca cat mai bine la Passatul B6 (adica sa aiba loc pentru centurile din spate, cotiera spate, comenzile electrice de la scaunele din fata, aibag-uri, etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce modificari presuspune(daca trebuie vreo modificare) montarea unei plafoniere W8...??? Din ce am vazut aici http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3633326 se pare ca nu ar trebui nimic modificat...

Modificat de Seby19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic nu-ti mai trebuie in plus, pur si simplu urmezi indiciatiile din cartea despre demontarea ei, deconectezi mufa care e prins cu o clema (ca majoritatea mufelor din masina asta), o connectezi pe cealalta and your done :sick: (mai pe romaneste, sistemul "Plug & Play")

La ce PRET ai gasit plafoniera tip W8 ?! :salut: (nu de alta dar la reprezentanta am impresia ca-i vreo ~200 RON)

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am gasit mai ieftin de atat...gasisem pe site-ul ala ceva cu oemparts dar nu mai stiiu exact siteul si era vreo 60 euro...mai caut poate gasesc mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre foliile protectoare, (precum cele din pozele de mai jos) aplicate pe praguri sau in dreptul portabajului, pe spoilerul spate? Si-a pus cineva asa ceva? Producatorul zice ca sunt rezistente si protejeaza impotriva zgaraieturilor,aproape invizibile, etc... dar... e cineva care poate sa spuna daca in timp se degradeaza., se uratesc? Are cineva experienta cu asa ceva?

criv, imi poti da un link sau adresa de mag. care vinde folii din astea? M-ar interesa daca nu-s exagerat de scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ebay.de am gasit eu foliile:

http://stores.ebay.de/Lackschutzshop_Volks...8QQftidZ2QQtZkm

gasesti ptr orice model de VW.

trebuie sa ai cont precum si tot sistemul de plata (paypal)

Nu sunt scumpe, ajunse in Ro costa in jur de 65 roni, setul de la praguri (4 buc) si portabagaj (1 buc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) gasisem pe site-ul ala ceva cu oemparts dar nu mai stiiu exact siteul si era vreo 60 euro...mai caut poate gasesc mai ieftin

Try this -> LED Ambient Dome Light - Need4Street.de

Pretul e o idee mai ieftin (include transportul din cate am citit) decat de pe http://www.oempl.us sau http://www.oemplus.ro dar tot in jurul a 200 RON ajunge, deci cam cat pretul de la reprezentanta :cheers:

Eu mai caut, daca gasesc ceva pun un link :D

:Driver: safe

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva mai demult v-am promis niste poze comparative cu trimuri carbon si trimuri aluminiu.

Ma tin acum de promisune si postez cateva poze, care includ nu numai schimbarea trimurilor , cat si alte imbunatatiri cum sunt volanul cu comenzi si pedaliera de podea (nu stiu cum se numeste exact). Primele poze sunt inainte de imbunatatiri , dupa care se vede clar...sunt dupa...

post-31774-1238245937_thumb.jpg

post-31774-1238245954_thumb.jpg

post-31774-1238245993_thumb.jpg

post-31774-1238246133_thumb.jpg

Modificat de criv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm...pana la urma o sa vad cand am timp daca nu se poate modifica in vreun fel plafoniera normala...adica sa ii pun ledurile alea 2...ca sa nu mai dau aiurea 200 de ron numai pt asta:D imediat ce aflu ceva sau rezolv ceva o sa postez aici... teoretic daca plafoniera w8 e plug&play...asta inseamna ca pe firele din mufa de la plafoniera ar trebui sa existe tensiunea in momentul in care se aprinde pozitia....ceea ce inseamna ca daca e asa se pot conecta 2 leduri la firele respective...

Daca are cineva posibilitatea sa verifice pe masina cu un aparat de masura teoria mea...chiar il rog pt ca eu sapt asta nu ajung pe acasa si nu apuc sa verific.

Modificat de Seby19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am gasit (in sfarsit) jaluzeaua pentru luneta pe care o cautam de tare mult timp. Am luat-o de la PBN cu 396 ron. In week-end o voi monta. Din instructiuni rezulta ca se monteaza cu usurinta.dsc01507.jpg

dsc01509.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noutati !!!Astazi am facut inca un pas in desavarsirea operei de arta.Mi-am montat jaluzea manuala la luneta si aparatori noroi la roti...toate pe origibal .Cost total inclusiv montaj 220 Euro.Urmeaza Voinea cu calutii!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ TIR: E manuala...nu electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa ma si miram de ce este asa ieftina... si mai spunei ca e si usor de instalat :) ca m-am uitat la mea de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este manuala. Pe cea electrica nu as fi dat banii pentru ca nu o voi da jos niciodata (doar cand voi aspira praful depus pe polita din spate). Sincer sa fiu mi se pare mult si 4 milioane (probabil ca as fi gasit turcisme pe la 4-5 sute de mii) dar am vrut sa iau ceva de calitate care sa se potriveasca exact pe masina. In Vest una costa intre 80 si 110 euro. Gasisem pe ebay cu 49 lire sterline dar imi cerea pe transport 80 lire... Asa ca m-am bucurat de pretul cu care am luat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca esti tu fericit si incantat de ea. E tot ce conteaza.

Totusi nu te-ai gandit ca de banii astia puneai folie pe toate geamurile, iar transparenta lunetei o alegeai apropiata de cea a jaluzelei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CT 10 VWP - Probabil ca ai dreptate, dar eu nu pot suferi folia... Nu-mi place deloc. Am o multime de motive pentru care nu am vrut-o. Printre aceste motive ar fi si ca prin folie nu se vede foarte bine stopul central. Iar cu decupaj in dreptul stopului arata urat rau de tot. Nu mai dezvolt subiectul ca nu as vrea sa fiu off-topic, sau sa generez o discutie purtata deja in alta parte, pro sau contra.

Aky - spune-mi te rog, aparatorile de noroi din ce material sunt facute (sunt mai moi?). Cat au costat si de unde le-ai luat? Nu exista pericolul sa le smulgi la urcarea ori coborarea bordurilor? Si inca o treaba - sa ne dai ceva amanunte dupa ce vei face chiptunningul - vreau sa-i adaug si eu vreo 30 de caluti.

Modificat de victor blackedition
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor - aparatorile si jaluzeaua le-am adus din Germania.Aparatorile au costa 70 Euro si sunt dintr-un material foarte elastic si din ce am citit in instructiunile de montaj se comporta foarte bine si la temperaturi scazute.Cat despre agatatul in borduri...este posibil sa se intample dar cred ca nu se vor rupe chiar asa usor.Eu am avut acest gen de aparatori si pe passatul cel vechi si nu am reusit sa le rup.Acuma cum iti este si norocul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand tuturor aparatorile de noroi ,le am pe masina din primavara lui 2006(si fata si spate).SUnt luate de la PBN,am dat atunci vreo 150ron pe set.Mi le-am montat deoarece aici la noi la Bucuresti ma exaspereaza astia vara cu spalatul strazilor si de fiecare data cand spalam masina se murdareau portierele fata si bara spate.

Victor,si eu ma jaluzea electrica si asculta-ma pe mine ,o mai inchid din cand in cand pt ca iarna ,toamna,cand e innorat nu prea vezi mai ales pana se dezabureste luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!