Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Pai, trim-urile noi (numai partea de sus) , costa in vest in jur de 250 euro. La noi pe la reprezentante, zicea un alt coleg forumist ca ar costa vreo 12 mil...Pe ebay gasesti sh la vreo 100-120 euro setul de sus, si vreo 180-200 ambele seturi ( si piesele de sus-din prima poza -,si cele care vin pe consola centrala ,de la rcd, climatronic, scrumiera si schimbator-pozele urmatoare) dar nu sunt noi, insa nici deteriorate.

Eu spre exemplu, am licitat si cumparat pe ebay chiar ieri, setul de sus (prima poza) , si cateva piese din setul de jos (cele 3 poze urmatoare din randul de sus ) cu 79,5 euro + 20 euro livrarea spre Romania. Pot sa spun chiar ca le-am prins iefine... Imi pare rau ca am pierdut scrumiera (scrumiera cu tot cu capac si bricheta, s-a vandut cu 13,0 euro) si setul acela de sertare din centrul bordului, impreuna cu butonul de avarie care s-a vandut cu 40,5 euro..(ultima poza de jos -asta a fost cam scump!) ..n-am fost destul de rapid la licitatie si mi le-au suflat altii...

Tot ce-am vorbit pana acum este pentru seturile de aluminiu sau metaldekor (precum cele din poze) ,cum zic nemtii..

ps: din prezentarea vanzatorului, trimurile sunt ca noi, masina de pe care le-a dat jos a avut doar 6100km..

Saptmana asta vreu sa prind si setul de sertarase, si scrumiera...ca au aparut din nou altele pe ebay, la acelasi vanzator...

Ps2: Dac vrei sa le iei de la reprezentante ...nu stiu exact cat costa da oricum te duci la 3-400 euro,de voie...

post-31774-1234774123_thumb.jpg

post-31774-1234774145_thumb.jpg

post-31774-1234774166_thumb.jpg

post-31774-1234774181_thumb.jpg

post-31774-1234774190_thumb.jpg

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cat costa setul de trim-uri cele de sus la reprezentanta?

daca dadeai 1 - 2 paginii mai in spate gaseai si codurile iar printr-o vizita la o reprezentanta aflai preturile :rolleyes:

Detaliile piesei respective sunt:

Nume: shelf/stowage compartment

Cod: 3C0 858 407 K 33N

iar pt restul pieselor ar fi urmatarele coduri:

Trim stanga avarie: 3C0 858 341 Q 20V

Trim contur avarie: 3C0 858 368 H 20V

Trim dreapta avarie: 3C0 858 342 Q 20V

Trim cd player: 3C0 858 069 Q 20V

Trim climatronic: 3C0 863 100 A 20V

Trim scrumiera: 3C0 857 351 A 20V

Trim schimbator: 3C0 864 263 A 20V

...oricum colegul criv zice bine, pretul e intre 1200-1500 RON fara manopera depinzand de reprezentanta si de adaosul lor comercial ;)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor! Am fost la reprezentanta si am intrebat: trim-ul de deasupra torpedou 187lei, trim-ul de deasupra sertaraselor 267 lei, iar cel de la ceasuri 670 lei. Fara montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin1[/b,], multumim de preturile exacte. Pacat ca banuielile noastre s-au cam apropiat de adevar...total 1124 ron adica cca 330 $ sau 260E . Iar setul complet (si partea de sus si trimurile de pe consola centrala) cred ca sare de 4-500 euro... Scump moftul asta cu schimbatul lor! Presupun ca si montajul e vreo 2-300 ron... nu de alta dar e mana "calificata" VAG caci dealtfel demontatul/montatul e f.simplu... Asta e tara in care traim!

Daca vrei mai iefin...analizeaza linkul asta:

http://cgi.ebay.de/VW-Passat-3C-Armaturenb...oQQcmdZViewItem

Licitatia se termina in 22.02.2009 orele19,40 si chiar daca acum costa 1 euro, atunci va ajunge probabil la 60-80 euro setul+ 20 euro transport.

Daca vrei, te pot ajuta pentru achizitia lor. Mai multe in PM.

Cand te gandesti ca kktisul ala de 25 cm de deasupra sertaraselor e 267 lei....jumate din salariul minim pe economie.... :) :D

Modificat de criv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand te gandesti ca kktisul ala de 25 cm de deasupra sertaraselor e 267 lei....jumate din salariul minim pe economie....

Sincer, nici eu nu inteleg de ce este asa scump si mai ales nu am inteles de ce este mai scump asta micu' de la sertarase decat cel lung de deasupra torpedoului. L-am intrebat si pe cel de la reprezentanta si a spus ca nici el nu stie.

Modificat de florin1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se poate monta jaluzea electrica spate la passat? Manuala am gasit dar de electrica nu am auzit nicaieri. Sa fie o optiune care se poate comanda doar din fabrica?

Thanks :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate imi aduc eu bine aminte, pe topic-ul Passat Black Edition (care e inchis din octombrie) a mai intrebat cineva de aceasta optiune :cool:

imi amintesc si ca a confirmat un coleg ca se poate monta si nici nu implica prea multa munca :Driver:

Codul jaluzelei electrice ar fi: 3C5 861 325 G 9B9

Codul jaluzelei manuale ar fi: 3C5 861 325 F 9B9

maine am drum pe la Tess sa aflu' o chestie, daca e ma interesez si de pretul jaluzelei electrice :D

:icon_thumright: safe

Riddler

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Tocmai am imbunatatit masinuta din semnatura cu o unitate multimedia dedicata cu navigatie si toate cele....pret 2900 Ron.Cam scump dar merita toti banii.Urmeaza inca un set de jante pentru cauciucurile de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aky ai ales cumva witson sau altceva? Cum se comporta? Ceva poze daca poti sa pui ar fi bine venite :icon_thumright:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin intrebarea lui darkmaster si adaug: Ce fel de jante vrei sa-ti iei si de unde?; doresc acelasi lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariovenera Uite ce jante am gasit eu pe Ebay. Daca te uiti in shop firma respectiva trimite in Ro pentru 49 euro. Jante pe 16'' de pe la 250e, 319e fiind Adelaide (cele de pe highline). Jantele nu sunt noi dar sunt sigur ca se pot reconditiona la un pret decent, de fapt am vazut si pe forum un diy cum sa reconditionezi jante. Tot acolo gasesti jante pe 17'' pe la 400e si pe 18'' la 550-600e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dark_master: interesant pretul, atractiv pt cine doreste sa aiba jante OEM

oricum destul de frumoase sunt si Jantele MONZA :cool:

1871123229.jpg

[url="http://cgi.ebay.de/4-Orig-VW-Monza-Felgen-Bridgestonereifen-3Mon-gefahren_W0QQitemZ120381100392QQcmdZViewItemQQptZAuto_Komplettr

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dark Master unitatea se comporta f bine toate functiile sunt in parametrii ca sa zic asa ...am cumparat-o de la Autogadget , detalii aici :http://www.autogadget.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=96&category_id=20&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1.

Jantele vor fi replica dupa Chicago pe 16' detalii aici : http://www.ejante.ro/?x=arata_produs&id_p=548

Am sa incerc sa pun si poze reale din masina in acest weekend.

Dar ce este cel mai important este resoftarea care se apropie cu pasi repezi by Voinea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

Codul jaluzelei electrice ar fi: 3C5 861 325 G 9B9

Codul jaluzelei manuale ar fi: 3C5 861 325 F 9B9

(...)

ca tot am zis ca aflu si preturile la ele, am fost azi pe la TESS si situatia sta in felul urmator:

Jaluzea electrica: 1200.66 RON

Jaluzea manuala: 690.82 RON

...preturile de mai sus contin TVA

daca se opteaza pt cea electrica mai trebuie ceva piese aditionale, precum motorasul, sinele, cablaraia, butonul si adaptarile

manopera e destul de piperata si ea, intre 250 si 500 RON (n-am putut afla exact) si implica vreo 2 ore bune lucru doar (nu mai scotimp si timpul aditionale pt pauze de tigara, etc.) ;)

in schimb la cea manuala nu prea trebuie multe piese aditionale, dar pretul manoperei nu cred sa fie prea ieftin nici el :blink:

deci....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti cumva de unde pot cumpara un set de covorase din material textil?sper ca o sa vina primavara odata si am nevoie de ele.in prezent le am pe cele de cauciuc.va astept cu sfaturi si pareri.multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Ca sfat eu zic sa le pastrezi pe cele de cauciuc. Protejeaza mai bine si daca sunt OEM au forma aia de "tava" si pastreaza apa si murdaria in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti cumva de unde pot cumpara un set de covorase din material textil?(...)

daca cautai un pic perin aria Vanzari, vedeai ca un coleg vinde astfel de covorase cu 250 RON -> Vand set covorase din material textil pentru Passat CC sau Passat B6 :icon_thumright:

oricum, dupa parerea mea, la ce jeg e pe la noi, NU merita sa pui astfel de covorase...

mai bine cele de cauciuc, le poti spala repede in caz ca se jegosesc si nu mai zic ca se usuca relativ rapid (10-15 minute vara afara, 20-30 minute iarna in casa) fata de cele textile care stai si faci plecaciuni sa se usuce :somnmare:

my 2 cents ;)

:Driver: safe

Riddler

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratele meu a avut stock la Jetta lui covorase textile si in momentul in care a ridicat masina de la dealer a cumparat si un set de covorase de cauciuc. Acum cele din textil sunt pe undeva prin debara (noi), iar cele din cauciuc sunt extrem de practice. Eu zic sa va mai ganditi la ideea de a cumpara covorase din material textil...desi dau bine, ce-i drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre foliile protectoare, (precum cele din pozele de mai jos) aplicate pe praguri sau in dreptul portabajului, pe spoilerul spate? Si-a pus cineva asa ceva? Producatorul zice ca sunt rezistente si protejeaza impotriva zgaraieturilor,aproape invizibile, etc... dar... e cineva care poate sa spuna daca in timp se degradeaza., se uratesc? Are cineva experienta cu asa ceva?

PS: Scuze daca chestiile astea nu sunt OEM ..dar am apreciat ca sunt mai mult imbunatatiri si mai putin tuning

post-31774-1235421321_thumb.jpg

post-31774-1235421344_thumb.jpg

Modificat de criv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@criv: daca vin doar pe o singura culoare (rosu, ca ce-a din poza) eu zic ca mai tare o sa deranjeze, ca-ti sar in ochi decat sa fie discrete si sa protejeze :D

vezi ca colegul TIR si-a pus pe passatul lui niste praguri protectoare la toate usile, care cei drept arata bine (avand inscriptia PASSAT pe ele), dar fiind OEM costa ceva...

cat despre cel de pe bara spate in dreptul haionulul, cred ca doar la variant am vazut o astfel de "protectie", dar din aluminiu...

totusi la ce pret ai gasit respectivele folii protectoare ?! si daca pot veni in culoarea caroseriei sau macar pe negru-mat :D

si ca tot veni vorba de modificari ulterioare achizitionarii masinii sa ma trec si eu pe lista cu o prima modificare... incepand de azi mi-am instalat in masina un nou HU: RCD310 :frigbaitata: iar ca prima impresie pot zice asa: CALITATEA SUNETULUI s-a imbunatatita simtitor :P

altadata dadeam volumu' pana la maxim 40-45% ca sa nu inceapa sa caraie boxele, iar acum pot sa-l dau chiar la 80% si calitatea sunetului ramane aceiasi :D

;) safe

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler, folia respectiva e transparenta! Faza cu "rositul" este un artificiu comercial facut de producator pentru a expune produsul (fiind transparent, nu s-ar fi vazut despre ce este vorba)

Iata cateva din calitatile si proprietatile foliei (adaptare traducere)

"Inalta transparenta -film translucid autoadeziv aproape invizibil

Protejeaza vopseaua la presiuni si muchii exterioare

Potrivire perfecta ptr modelul de masina

Instalare simpla

grosime 0,08 mm

temperatura intre -40+80 grade C

Dezinstalare usoara

Forta rupere 19MPa"

Sa nu va inchipuiti cumva ca le fac reclama, eu doar intreb daca mai are cineva, cum se comporta?

Acu', eu am intrebat pe aici pe forum dar n-am mai avut rabdare si mi-am comandat un set intreg... oi vedea ce-i cu ele, cum vin, si va informez.

Bineinteles exista si chestiile alea protectoare de aluminiu, atat la praguri cat si la portbagaj care sunt intr-adevar misto....nu asigura numai protectie ci ofera si un design frumos...Costa insa destul de mult ( de vreo 10 ori mai mult decat foliile astea- care sunt doar vreo 80 ron, cu tot cu transport)

Riddler, felicitari pentru noua achizitie...sa te bucuri sanatos de el..(ar fi bine de stiut ce alte diferente sunt intre 300 si 310-in afara de calitatea sunetului...)

Totusi, nu exagera cu volumul la 80 %.... :frigbaitata:

Modificat de criv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

Riddler, felicitari pentru noua achizitie...sa te bucuri sanatos de el..(ar fi bine de stiut ce alte diferente sunt intre 300 si 310-in afara de calitatea sunetului...)

Totusi, nu exagera cu volumul la 80 %.... :nono:

hehe, nu exagerez, am testat odata sa vad si eu diferenta si nu exagerez cand zic despre calitatea sunetului... de-afara aveai impresia ca am subwofer atasata la sistem :lol:

...oricum cu un asemenea volum nu pot merge in masina ca nu mai aud nimic in jur :D (lasand la o parte faptul ca pot surzi instantaneu :D)

eu unu apreciez urmatoarele lucrurii la acest RCD310:

1. calitatea sunetului (cum am zis mai sus, diferentele sunt destul de sesizabile, mai ales auditiv :blah_:)

2. design-ul mult mai placut (parca da o alta forma bordului/consolei centrale sau poate e doar impresia mea)

3. prezenta unor noi functii/setarii (AUTOSTORE posturi radio si cautarea unui post radio dupa cea mai buna frecventa)

4. prezenta butonul REPETE (le-o venit in sfarsit ideea sa puna un astfel de buton, care cateodata e foarte util)

5. trebuie subliniat ca in sfarsit pot asculta un cd cu MP3-uri :cool:

6. prezenta PDC-ului (Parking Distance Control, ...tot vreau sa-mi pun senzorii OEM pe spate, deci ii pot cupla la el si pot face afisajul pe display)

...bine unele chestii prezentate mai sus pot fii subiective, dar fiecare are "criteriilele" lui de apreciere/selectie :(

revenind la tema folii, coane criv, daca tot te-ai bagat si le-ai comandat, asteptam un FULL review cu impresii/critici despre ele :D (poate o sa mai convingi si alti colegi sa le cumpere)

:Driver: safe

Riddler

P.S.: nu in ultimu' rand, tin sa-i multumesc colegului Aky pt HU... merge BRICI :P

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Riddler - pune o poza cu jucaria! :icon_thumleft:

Este modelul de 2005 sau cel nou de 2009?

Si cat a costat?

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze o sa pun cu el abia peste 2 zile, ca masina mea zace de astazi si pana joi in service sa-mi schimbe aripa dreapta fata + vopsit bara fata

modelul e MY 2009 (RCD-ul provine de pe un Passat Black Edition cumparat anu' trecut)

de costat m-a costat ceva... nu mult, dar nici putin dar a meritat fiecare banut :P

oricum pretul unui HU RCD310 nou este undeva la 450-500 Euro la reprezentante si cam 300 - 400 Euro la alte magazine care importa piese/accesorii VAG :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler hai nu ne mai tine in suspans si zi-ne cat a fost :icon_redface: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!