Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Din cate stiu RCD 310 nu are display color...de 7" ...deci cum conectezi PDC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

afisajul se face pe ecranul LCD si e chiar foarte sugestiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dark_master: nu va tin in suspans, dar stiti si voi cum e... poate colegul Aky (de la care l-am cumparat) se supara daca zic cifre, asa ca prefer sa las la latitudinea lui ;) (pacat ca nu mai gasesc anuntul din aria Vanzari-Alte accesorii :))

@mariovenera: nu are afisat color, dar are monocrom iar PDC-ul pe RCD310 arata in felul urmator

02.jpg1..jpg

rcd310_214.jpg

...eu cred ca e indeajuns pt ce vreau eu sa fac, ca oricum pe fata nu-mi pun senzori, doar pe spate ca acolo e mai cu scepsis :D

Parca si RNS 300/RNS310 are afisaj monocrom, iar indicatiile navigatiiei se vad foarte ok pe modele respective :cool:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Riddler: sa inteleg ca pozele sunt facute pe masina ta sau...nu inca? pentru ca mie cei de la Cardinal Motors mi-au zis ca nu se poate adapta RCD310(pe care il posed) pentru senzori astfel incat sa beneficiezi si de afisaj. Mai tine-ne la curent daca ai detalii, te rog. As vrea sa dau peste nas unora care vand in magazine de masini pielea ursului din padure... :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler poti sa le spui colegilor pretul de achizitie nu am nimic impotriva doar suntem o comunitate ( sau cel putin asa vrem sa credem ) nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oki Aky ;)

deci (orice fraza inteligenta incepe cu "deci")

@dark_master & CT10VWP: Aky mi-a vandut RCD-ul de pe masina lui cu 151 Euro (sau 650 RON) :D

@obsess3d: pozele respective sunt spicuite de pe google, cum am zis si in postul #124 pozele cu aparatu' montat pe masina mea sper sa vina maine, daca nu cel tarziu vineri pt ca de ieri ea zace in service sa-mi schimbe aripa dreapta fata + vopsit aripa & bara fata

(...) pentru ca mie cei de la Cardinal Motors mi-au zis ca nu se poate adapta RCD310(pe care il posed) pentru senzori astfel incat sa beneficiezi si de afisaj. (...)

tocmai pe dos stiu eu, adica ca se poate adapta, dar o fie ceva de munca daca se vrea totul OEM (cum vreau eu spre exemplu)

pe langa faptul ca trebuie sa se dea gaurile in bara, ar mai trebui urmatoarele piese:

- senzori

- cablaraia

- modulul PDC

- butonul de langa schimbator

...si nu in ultimu' rand trebuie facuta configurarea/adaptarea RCD-ului cu modului si cu BC-ul ;)

Oricum, orice modificare o voi posta in acest topic, ca poate mai doresc si alti, numai ca aia o sa vina cam dupa intalnirea de primavara :P ...pana atunci am in plan alte cheltuieli cum ar fi un set de jante OEM "MONZA" + cauciucuri...

:blink: safe

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata si pozele promise cu noul gadget multimedia !!!!

post-1707-1235845695_thumb.jpg

post-1707-1235845706_thumb.jpg

post-1707-1235845720_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Riddler: sa inteleg ca pozele sunt facute pe masina ta sau...nu inca? pentru ca mie cei de la Cardinal Motors mi-au zis ca nu se poate adapta RCD310(pe care il posed) pentru senzori astfel incat sa beneficiezi si de afisaj. Mai tine-ne la curent daca ai detalii, te rog. As vrea sa dau peste nas unora care vand in magazine de masini pielea ursului din padure... :icon_thumright:

Spune-le celor de la Cardinal sa se recalifice in spalatori de parbrize (tot de VW!) daca afirma prostiile alea. Din fabrica cei care cumpara senzorii de parcare beneficiaza de afisaj direct pe ecranul RDC310 care in momentul in care pui masina in R sau apesi butonul de langa schimbator face MUTE la ceea ce ascultai si auzi numai semnalizarea acustica a senzorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aky Misto gadget. Cum se comporta dupa ceva timp de jucat cu el? Gps, radio, filme, muzica, bluetooth etc? (daca poti fa un mini review) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dark_master & aky - nu prea e locul potrivit pentru review, mai bine ii faci un maxi review in topicul dedicat masinii tale (daca ai unul, daca nu ai, fa-i ca merita!). :D

ONTOPIC: Ce parere aveti despre adaugarea led-urilor in stopurile suplimentare - cele de pe portbagaj/haion (pentru care exista topic separat aici) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler,adresa la care gasisem volanul este ce de jos

http://cgi.ebay.de/Passat-CC-Multifunktion...A1%7C240%3A1318

Asa cum se vede din anunt, oferta de vanzare e valabila pana 01.02.2009 orele 18,20.

Este fara airbag, si asa cum clar se vede din poze, nu se potrivesc airbag-urile de la 3C la CC. Ce pacat, ca-l cumparam imediat...120 euro cu tot cu trimis in Romania.Da' cine stie cat mai costa si airbag-ul in Ro!!! De vreo 3 ori cat volanul...probabil...Ca pe la nemti ,pe ebay vad ca nu prea se gasesc..!

Chiar, are cineva idee cat costa un airbag volan de CC?

Ca daca e numai 80-100 euro, m-as arunca sa cumpar volanul de CC!

uite aici licitatie cu tot cu airbag

http://cgi.ebay.de/VW-Golf-6-Passat-Multif...bayphotohosting

si e la un pret bunicel tinand cont la cat costa un airbag

Modificat de ady_ygy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler, sari cu oferta peste vanzator...ca stiu ca tu iti doresti un volan de asta...

Si eu imi doream ...dar daca am apucat sa iau altul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ady_ygy: mersi fain de informare, acu' ma bag pe el :D

@criv: te-ai scos, o sa fii UNICUL de-aici cu volanul respectiv :cool:

sa-l stanapesti sanatos si sa-l invarti cu placere :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi era sa-mi iau si eu volan de piele cu comenzi in 3 spite cu airbag de la cineva de pe forum dar ghinion airbagul era cu declansare single stage pe cand la noi la passat sistemul este dual stage .Era superb.Pacat.

@criv:ce fel de volan ti-ai luat?

Volanul era de Golf.

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volan multifunctional cu 4 spite. Model vechi,dar...foarte rar...echipare mai mult pentru versiunea de export SUA.

Ieri l-am comandat, astept sa soseasca, peste vreo saptamana..

post-31774-1236028163_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Riddler - pune o poza cu jucaria! :D

(...)

ca tot se vroia poze cu "jucaria" :P

iatale :Driver:

yf5h5fklgvkk2nmx1b1_thumb.jpg n2q5rky1gqb9wk75y8o7_thumb.jpg

P.S.: Scuzati intarzirea, dar m-am luat cu una alta :(

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe langa faptul ca trebuie sa se dea gaurile in bara, ar mai trebui urmatoarele piese:

- senzori

- cablaraia

-

Nu e vorba de gauri, asta ar fi simplu, la Passat "gaurile" sunt de fapt niste tuburi in care se introduc senzorii. Astfel senzorii intra din interior spre exterior in acele tuburi cu diametru mai mare decat gaura ce se vede de afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari la toata lumea.Stie cineva cat costa la dealeri setul de jante Macau pe 17?Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de nu intrebi la tine in brasov (tess)?

Modificat de dm76ro
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Foloseste ADD REPLY sau FAST REPLY. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bure: daca jantele MONZA pe 16" costa ~1400 RON/buc. , alea pe 17" se apropie de vreo 2000 RON/buc. :D

@DosarPenal: oricum eu imi voi schimba bara spate pe casco si iau una cu gauri venita direct din fabrica, dupa sa iau restu' de "jucarii" :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi la prima vedere nu par de o importanta prea mare ornamentele sunt intr-o masura destul de mare definitorii , cel putin pentru atmosfera creata in interiorul masinii...Desi pentru unii, acestea nu au nici o importanta (schimbarea lor poate parea chiar un "moft") personal apreciez ca, in functie de culoarea si modelul lor, se poate chiar exprima o parere despre personalitatea proprietarului...gresesc cumva?

Am cumparat masina cu ornamente carbon..setul de pe bord fiind o culoare mai inchisa iar cel de pe consola, ceva mult mai deschis (apropiat de aluminiu, dar totusi diferit). Citind pe aici pe forum si " frunzarind" diverse poze cu interioare de B6, mi-am dat seama ca in locul ornamentelor existente, mi-as dori altvceva...in cazul meu... din aluminiu..

Zilele trecute mi-am facut rost si mi-am montat in sfarsit ornamentele decor bord de aluminiu. Pot sa spun ca , asa cum zicea cineva, ornamentele astea de aluminiu dau un aer mai tineresc, si elegant chiar luxos in acelasi timp, interiorului masinii. Personal apreciez ca atmosfera sumbra si "stearsa" data de trimurile inchise de carbon de pana acum a fost schimbata cu ceva mai vesel si deosebit.... Dar bineinteles, in toata povestea asta poate fi vorba si de gusturi...

Setul de ornamente de care am facut rost este sh , dar puteai sa juri ca e nou! De asemenea , pot sa va spun ca robustetea celor de aluminiu este net superioara celor de carbon (probabil si din cauza asta sunt mai scumpe si mai cautate!) Desi nu au fost chiar ieftine (dar oricum mult mai ieftine fata de reprezentante) sunt foarte multumit de aspectul conferit de ornamentele astea de aluminiu...ce sa-i faci ,cateodata mai trebuie sa ne satisfacem si cate un moft...ca doar de-asta traim!

Din pacate, la vremea respectiva nu am putut cumpara toate piesele din setul de la consola, (imi lipsesc trimurile de la sertarase si cel de scrumiera) asa ca momentan am in masina un amestec de culori, deci nu va pot pune poze (pe care stiu sigur ca le-ati fi cerut!).

Saptamana viitoare voi primi si piesele care-mi lipsesc si voi reveni cu poze, chiar comparative..cu bordul cu ornamente vechi si cu acelasi bord dar cu ornamente de aluminiu...

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@criv, daca asta te multumeste, atunci nu ai gresit sau exagerat cu nimic. FOARTE BINE!

Insa gandeste-te ca vor fi mult mai greu de intretinut ornamentele din aluminiu, plus ca trebuie avuta mare grija la lipirea lor pe la colturi sa nu scape lipici, dar nici sa fie insugicient si sa se desfaca dupa o vreme! Oricum, bafta mult si pune pozele comparative. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ornamentele acelea trebuie lipite? Din cate am vazut pe diverse site-uri acestea au un sistem de prindere cu cleme, deci sincer nu cred ca trebuie lipici. E posibil totusi sa ma insel, mai bine ne-ar spune criv cum le-a schimbat si sa puna niste poze :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ornamentele nu trebuie lipite, doar daca vrei sa le faci "anti-greieri" precum colegu' obsess3d cu banda dublu-adeziva pe dedesupt si burete, atunci da, ai ce lipi (la banda m-am referit :))

oricum coane criv asteptam pozele sa ne faci invidiosi pe noi, astia care aveam ornamentele clasice :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ornamentele acelea trebuie lipite? Din cate am vazut pe diverse site-uri acestea au un sistem de prindere cu cleme, deci sincer nu cred ca trebuie lipici. E posibil totusi sa ma insel, mai bine ne-ar spune criv cum le-a schimbat si sa puna niste poze :rolleyes:.

Ornamentele au un sistem de prindere cu cleme metalice (cel de la ceasurile de bord) si cleme de plastic (cel de deasupra de torpedou) Cel de deasupra de torpedou mai poate avea pe dos si un sistem de fixare cu un holsurub (asa a fost la ornamentul carbon care-l aveam, dar la cel de aluminiu nou montat surubul respectiv este inlocuit de un alt sistem, un fel de clema)

Ele nu sunt lipite de bord, sunt doar montate in cleme. Cei care le lipesc ...probabil fac asta ca sa se asigure ca nu "zornaie"...(probabil a fost cazul)

Demontarea lor e relativ simpla...cel de la ceasurile de bord se demonteaza usor..prin tragerea din cleme, apoi cel de deasupra torpedoului putin mai greu ,caci a trebuit sa dau torpedoul jos sa desfac holsurubul de care va spuneam mai devreme. La fel si pentru bucata din mijloc, a trebuit sa demontez (2 suruburi) tot ansamblu cu sertarase.

Putina rabdare si atat...cca 20-30 min.

Dealtfel la inlocuirea cu un alt set ,veti vedea pe cel nou clemele...

Va pun niste poze cu clemele de pe dosul ornamentelor

Riddler: chiar vreau sa va ambitionez sa vi le schimbati si voi....n-o sa va para rau!

post-31774-1236638140_thumb.jpg

post-31774-1236638168_thumb.jpg

Modificat de criv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!