Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Salut.

Are cineva un model de contract de asigurare casco de la Porsche Asigurări? Sunt interesat de condițiile unui contract casco obligatoriu (credit auto la porsche bank).

 

Polița Casco standard are aceleași condiții la toți brockerii?

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipriantinu

Daca faci credit la porsche, acolo bei avea so asigurarea. Eu am avut putine batai de cap cu ei si dupa un an am facut cerere de schimbare a asiguratorului casco. Firma de Leasing a fost foarte promta si mi-a trimis o lista cu 5 asiguratori la care pot face... Bineinteles ca oferta lor este cea mai bună... Acum sunt in dubii daca sa îmi măresc prima de asigurare ( asta înseamnă ca in caz devdauna in strainatate, ai posibilitatea sa o repari in tara respectiva) cu 30%...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mă gândesc la un credit auto pe persoană fizică... în cazul ăsta mi se impune polița casco, cel mai probabil, tot la ei. O fi oare opțională alegerea asiguratorului... ce-i drept mi se pare cam scumpă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

Poti face imprumutul de la ING cu asigurare la Alliantz, diferenta 600E / an. Porsche bank are multe comisioane ascunse care odata ce masina va sosi in Curtici sau la dealer, vei afla despre ele sub imperiul timpului la dispozitie  si anularea comenzii. Sunt de o verocitate rar intalnita si de un tupeu ce iese cu mult din orice intalnit in asta viata. Desi am dat avans 75% din pretul final, imi impuneau sa fac un leasing pentru cei 25% ceea ce parea mai curand un credit auto. Am achitat integral cu un discount de 13% din pretul fara TVA Etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credit-ul mi se pare ok la ei ... au o dobandă rezonabilă... Polița casco nu am înțeles de ce e așa scumpă și eram curios de condinții și mai ales de cum funcționează exact :)

Mi se evaluează mașina sau se asigură la valoarea cu care o cumpăr pentru că e nouă? E mai mare casco la mașinile noi pentru că suma acoperită e mai mare sau e o poliță standard care acoperă o daună de un cuantum maxim indiferent de modelul și prețul mașinii?

 

Țin să precizez că va fi prima mea mașină și nu-s familiar cu detaliile casco :) am căutat detalii pe http://www.porschebroker.ro/dar nu prea le găsesc și mi-ar plăcea să citesc un contract sau un model de contract înainte de a pune întrebări ciudate dealerului (sau doar să fiu eu pregătit și împăcat cu ideea).

 

Nu știu cum e cu leasingul ... probabil acolo sunt taxe ascunse sau neexplicate la timpul potrivit. La credit mi s-a prezentat situația și spun ei că nu există alte lucruri de plătit decît un avans și rata creditului și bineînțeles obligativitatea unui CASCO. Cheltuielile rămase ar fi înmatricularea și RCA care oricum sunt treburile mele astea. Eventual mi-or zice să cumpăr preșuri (dacă nu are), un stingător și o trusă de prim ajutor :)) sper să nu mă trezesc cu vreo altă minune :D

Modificat de bogdany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa o luam din partea cealalta: care sunt avantajele pentru care ai face creditul la ei? Ce ofera ei si nu ofera altii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil... avantajul ar fi că îmi fac creditul direct la dealer...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil?

Eu zic sa faci efortul sa pui niste intrebari. Atat lor cat si tie. Altfel esti victima sigura si ai toate sansele sa ingrosi randurile celor care, ulterior, spumega de furie.

 

Sau poate nu esti genul si nu ai fi deranjat - sau poate nici nu ai observa - de eventuale aspecte neplacute, caz in care poti sa ii dai cu incredere inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi exact în ideea asta întreb.... Dacă eram foarte comod, mașina era comandată de săptămâna trecută fără să pun nici o întrebare...

 

Singura problemă ar fi faptul că e prima mea experiență în a cumpăra o mașină ... lucru care vine inevitabil cu o oarecare doză de entuziasm copilăresc. Eu sper să fiu suficient de atent și să nu mă grăbesc în a luat o decizie finală. Deocamdată varianta unui credit cu o rată fixă la ei mi se pare acceptabilă - cu mica nedumerire: dacă merită să dau vreo 500RON-700RON mai mult (pe an) pentru polița casco.

 

Dacă îmi poți da sfaturi sau dacă ai la îndemână link-uri către discuții ale oamenilor care au avut probleme cu finanțarea prin Porsche Bank îți sunt recunoscător.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un contract de leasing cu ei. La început am plătit avansul de 25% si acum plătesc ratele... Mi-au dat ai trusă si restu c mai vine in masina. Ce masina mai vine fără presuri? Mie si numerele rosii, tot ei le-au plătit. Daca vrei sa faci asigurarea casco( cu ei sau cu orice alta firma) si călătorești in strainatate cu ea, e bn sa le zici asta si sa iti faca o oferta sa poti repara masina unde esti. Adica, daca lovesti pe unu si masina nu mai e deplasabila, ce faci? Eu circul 90% din timp in strainatate si m-am lovit de chestia asta. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

 

Sub presiunea timpului, am facut si eu Casco la Allianz. Masina noua, valoare factura 20.000 E, fransiza 100 E + fransiza suplimentara de 200 de lei la elementele de sticla ale masinii (parbrize), plata integrala anticipata, client nou, am achitat 390 de Euro. M-am gandit ca nu apelez la Casco pentru probleme minore, ci sa ma asigur in cazul unui posibil accident cu daune mai importante.

 

Stiu ca e tardiv, dar totusi intreb: m-am pacalit rau ? Macar sa stiu la anul cum sa ma orientez.

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te-ai păcălit deloc. La o sumă asigurată de 20.000 €, chiar și cu francizele alea, o primă de asigurare de aproape 400 €.... este foarte bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte ok ,Allianz practica preturi foarte bune la masini noi. Ca idee, la golful meu, care are totusi 5 ani, la o valoare asigurata de 8000 de euro am primit prima anuala de 900 euro, e adevarat, fara fransiza. Asadar, oferta ta pare un chilipir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ne-ai spus vârsta si de câți ai permis. 390 suna prea bine. Ma gândesc ca nu ești pensionar. De obicei, firmele asigura Casco cu o valoare cuprinsă între 3,75-5% din valoarea de nou. Ce ai facut tu este sub 2% .

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu chiar pensionar  :D "doar" 49 de ani impliniti, dar e drept ca permis am din mileniul trecut :D  mai exact din 1998 si n-am avut nici un accident. Asta cu permisul nu m-a intrebat, dar in schimbat m-a intrebat daca am copii minori, nu este cazul. 


@TDR:   :))

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reuşit să înmatriculez tiguan ul şi mă gandeam la un casco.

Rog ceva recomandări ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care sunt criteriile pe baza cărora vrei sa alegi asiguratorul. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu ştiu,ultimul casco l am avut acum 11 ani.nu mai sunt la curent cu absolut nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Vik, eu la GroupAma imi fac. Sau la Generali, depinde cat costa. Platesc fara probleme daunele. Daca vrei oferta te pun in legatura cu agentul meu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

1000 lei rca pe an si 520 lei casco pe luna la generali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

760 lei casco si 225 lei casco pe luna la allianz la Superb 3 tdi 190 cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce valoare are masina?, casco se calculeaza in functie de valoarea masini.

Allianz stiu ca nu au casco fara franciza, am avut oferta si de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La valoarea din factura car e are incluse discounturile respectiv 27300 eur in echiv lei. Fransiza e de aprox 100 eur si se aplica ptr daune mici. Ideea mea de casco e sa ma protejez in caz de accidente nu zgarieturi usoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!