Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Salutare! Am si eu o problema cu switchul de la usa din dreapta fata la un leon 2007. Imi vede usa deschisa tot timpul. Luminile raman aprinse in masina. Portiera nu se inchide odata cu armarea din telecomanda (sunt nevoit sa o blochez manual din siguranta de langa broasca) as dori sa schimb switchul. Am mai avut problema asta la un golf 4 mai demult... Dar nu mai am nr de telefon al baiatului care mi.a rezolvat problema. Au trecut cativa ani buni de atunci...

LA modelul tau nu e din switch, e din calc de usa. DAR se remediaza si ala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul se aude. Functioneaza si pe inchis si pe deschis. Doar ca nu blocheaza yala. Iar in bord arata usa deschisa tot timpul...

post-135501-13978153920507_thumb.jpg

Modificat de Iulian Sin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am raspuns mai sus, problema ta e din calculatorul de usa, dar se remediaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@al bundy

Hai sa rezolvam problema!

Mugur (@tcm) a vb cu tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A vorbit, nu stiam ca de tine e vorba, imi spunea ceva de o usa care nu mai merge broasca, nu ca afiseaza tot timpul deschisa/

 

Miercuri si joi sunt disponibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.mi un pm cu nr de tel. Broasca se aude functionand dar nu mai blocheaza usa din inchidere. Trebuie sa o fac manual din siguranta. Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba cineva un switch de usa in Sibiu?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma poate ajuta si pe mine cu urmatoarea problema ? 

 

Usile  de pe dreapta (fata+spate ) au intrat in modul safe . cel mai probabil lipituri reci pe placa . 

 

Intrebarea mea este cum pot sa le scot din modul safe sa pot deschide usile sa refac lipiturile ? 

 

am dat jos fata de usa dar nu am gasit nici o modalitate sa scot broasca sau sa deschid usa ...

 

ceva idei ??? ms fain !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa dai jos si partea aceea de tabla pe care sunt prinse difuzoarele, motorasele pentru geamuri etc.. Dupa ce dai si partea aia jos, abia apoi ai acces la yala. Exista tutoriale. Cauta pe forum ca o sa gasesti sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si partea aceea am dat-o jos dar degeaba ca iala e inchisa si are prinderea din exterior , inaccesibila pt a o desface din interior ....

 

alta modalitate sa o scot din modul safe exista ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAi alimentare direct pe firele de la motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa lovesti usor cu pumnul in zona broastei si sa mai apesi pe butonul de deschidere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ andrei , i-am dat pumni de m-am saturat si nici un efect :))

 

 

@Al Bundy , motorasul primeste ceva curent ca se aude ca vrea sa deschida dar nu reuseste. sa invarta acea piesa elicoidala din interiorul mecanismului ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

explica si tu cum ai ajus sa ai 2 usi blocate? cam greu sa se strice 2 de-data. ca sa ne facem o idee de la ce poate fi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e la masina mea , e a unui prieten. a zis ca ii tot facea figuri de mai mult timp .

cand a mai patit acest blocaj al usilor pe partea dreapta a scos borna + de la masina si dupa ce  a pus-o la loc s-au deschis automat.

nu i-a dat importanta problemei si de 4 luni de zile sta cu usile pe dreapta blocate :)) mai multe informatii nu am nici eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma poate ajuta si pe mine cu urmatoarea problema ? 

 

Usile  de pe dreapta (fata+spate ) au intrat in modul safe . cel mai probabil lipituri reci pe placa . 

 

Intrebarea mea este cum pot sa le scot din modul safe sa pot deschide usile sa refac lipiturile ? 

 

am dat jos fata de usa dar nu am gasit nici o modalitate sa scot broasca sau sa deschid usa ...

 

ceva idei ??? ms fain !

 

daca deja ai incercat toate solutiile expuse de noi in timp.... atunci sfatul meu e sa il trimiti la cineva care s-a mai confruntat cu problema asta.... e mai mult de furca la ea, e posibil sa nu se poata rezolva fara stricaciuni... vedem.... mai rare aceste cazuri...

 

zilele trecute m-am chinuit un pic la un G5 care nu s-a mai deblocat usa la el de mai bine de un an.... pana la urma am reusit sa repar si yala buclucasa...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am patit eu dupa ce am shimbat swithcul, dupa ce am inchis usa, nu se mai deschidea, nici din interior desi norocul meu ca aveam geamul deschis :)

Al doilea noroc a venit de la butuc care din intamplare nu a fost prins cum trebuie cu surubul de pe marginea usii si am reusit cu chiu cu vai sa-l scot afara, apoi am tras de plasticul ala mic care vine bagat in canturile alea si s-a deschis usa.

 

Incearca sa fortezi butucul din exterior sa-l scoti afara, apoi ajungi usor la acel plastic cu canturi care e tinut de sarmulita aia otelita si elastica. Nu stiu cum ii zice, dar pun poza mai jos.

 

PS: Florine de cand s-au pus ploile de saptamana trecuta imi sta si mie becul aprins in portiera. Umezeala isi face efectul si e buna conducatoare de curent :P Off.... lipiurile astea :D

post-46865-0-61998500-1398275352_thumb.p

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ploua toata saptamana asta....deci, ai lumina... sau poate e de la Inviere.....  :lol:

 

revenim - hai ca se face frumos, da jos yala si du treaba pana la capat - refa lipiturile, curata si colectorul la motoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut iala broasa sa refac lipiturile si ceva nu am pus bine, nu stiu exact ce dar nu se mai incuie usa, adika nu mai sare batul ala suficient de sus. un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea electrica e conectata de cea mecanica printr-o limba. Posibil sa nu fi pus bine limba aia, ea trebuie sa intre intr-o locas special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

macar o poza informativa colegu ca asa...acuma masina ii in fata blocului deschisa... :(

pana maine nu am ce sa-i fac...nici macar din cheie nu se mai inchide...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza ai marcata limba aia. Ea intra in partea mecanica intr-un locas. Ai sa vezi la fata locului care e treaba.

 

Daca limba e pusa bine dar tot nu se inchide, nu ai pus bine ceva in partea electrica.

post-56805-0-29263300-1398749752_thumb.j

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar unde trebuie sa fie pusa bine?in interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Limba e atasata de partea electrica. Ea trebuie sa faca o cursa de aprox 1 cm fata-spate.

 

Daca separi cele doua subansambluri, o sa vezi pe partea mecanica un locas de aprox 5 mm unde trebuie sa intre limba. Daca nu e intrata, nu se incuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!