Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Buna ziua.

Va rog sa ma ajutati cu o problema am schimbat un swich la usa pasagerului (swich care arata ca usa pasagerului este deschisa si aprinde lumina la lampa portierei, toate bune si frumoase am schimbat montat am vazut ca se aprindea lampa in portiera arata in bord ca usa este deschisa am montat totul multumit ca am montat totul am inchis portiera si surpriza nu am mai reusit sa descui portiera nici pe interior nici pe exterior ca eroare imi arata:

01332 - Door Control Module; Passenger Side (J387)
            49-10 - No Communications - Intermitten

Va rog sa ma ajutati sa pot descuia usa.

Multumesc.


daca pot posta un nr de tel 0745093677.

Scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MRC-ce legatura are faptul ca nu a bagat mufa in broasca cu faptul ca usa nu se deschide? lipsa mufei se leaga paote de eroare insa nu de blocarea usii

@arrian- tine tras de manerul exterior si cu o surubelnita f subtire scoate cablul atasat manerului si lasa-l sa se traga in usa cat are el nevoie. Probabil ai tensionat prea mult cablul si de aici blocajul. Dupa ce intra cablul cat are el nevoie, da-i usor un pumn pe exteriro in dreptul broastei(sub maner) si vezi daca se deschide apoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca nu a bagat mufa in calc de usa. Geamul merge ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu cred... daca nu baga mufa la calculatorul de usa, mai ramanea blocata in safe ? Nu cred......plus ca trebuia sa nu se incuie.

 

mai mult ca sigur a tensionat unul dintre cabluri - cel mic, cea mai mare sansa - solutia ... detensionarea lui - a scris si kelu... ...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi cu ce a-ti desfacut motorasul?Am incercat cu o surubelnita mica in varf pt a inalta cele doua parti care sunt indoiate dar nu reusesc.Sunt tari si nu vreau sa fortez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu eu de eroare ziceam. Tu ziceai de blocarea usii. Niciuna dintre concluziile de mai sus nu incorporeaza ambele probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Era cablul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti. Am schimbat si eu switch-ul din broasca usii soferului la un Seat Ibiza din 2007 cu ajutorul lui Kelu si 2 luni nu am avut probleme. De cateva zile a inceput sa dea rateuri din nou. Plafoniera nu se mai aprinde, zgomotul de avertizare lumini a disparut...dar cateodata isi revine ! Merge cateva minute apoi iar nu mai merge.. Mai nou am observat ca nici inchiderea geamurilor cu cheia in usa nu imi functioneaza. Si inchiderea cu cheia in usa pare sa faca figuri..ba se deschid toate usile ba se deschide doar usa soferului.. Ce altceva ar putea fi in afara de switch care e nou ? Lipiturile de pe placa ?

Modificat de nastasedan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cerut si alte pareri si am ajuns la o concluzie. O sa refac lipiturile pe placa. Cu vag-com ce trebuie sa verific sau sa testez ? Ma poate ajuta cineva ? Am Vag-com 12.12.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai ce face cu VCDS. Doar sa vezi in blocurile de masura cum lucreaza switchurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poti ajuta cu 2-3 print-uri in privinta asta, te rog mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAnd o sa am o masina la diagnoza o sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa si refa lipiturile pe placa lasa abureala cu poze ca risti sa nu mai lucreze motorasul si sa nu se mai descuie usa si ai s-o deschizi cu toporul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are de ce.... la el lucreaza cu intermitente. Daca si plafoniera si buzer si etc... si nu sunt alte probleme - atunci trebuie refacute lipiturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult baieti. O sa refac lipiturile maine si revin cu rezultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu fiind din Sibiu, esti cel mai in masura sa ne spui asta..... altfel, da comanda si o sa ti-l trimita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

www.tme.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius, e bun link-ul postat de colegul nostru.... de la ei este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe, Mersi Florin, credeam ca gasesc in vreun magazin de piese...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa desfac ieri broasca, am scos partea electrica dar nu aveam nici o lipitura "rece". Pentru asta am fost la un electrician bun sa ma conving, mi-a testat si fiecare switch in parte impreuna cu traseul catre mufa, totul ok. Am montat totul inapoi si surpriza....acum merg luminile, buzzer, nu mai lucreaza intermitent. Cam ciudat, poate aveam ceva sarit pe acolo... Sa vedem cat tine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai verificat tot, ai refacut lipiturile, etc - o sa tina. Trebuia sa cureti si colectorul la motoras, daca tot o ai desfacuta.... si atunci sigur era ca noua.... oricum, e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!