Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

@MariusFR:Daca vrei sa o montezi in bord ca TRAIAN74 si ca subsemnatul :D poate vrei sa te orientezi catre una cu difuzor frontal...M150 sau M760.

Eu am M760..SQL automat am constatat ca nu e util daca vrei infotrafic.Daca vrei liniste in masina nu-ti lua statie cel mai bine e cand ai ocazia sa imprumuti una inainte sa cumperi sa vezi cum este...eu asa am facut.

SQL il tin pe manual la limita dintre "fasait" si "liniste".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Passat B6 si in bord nu prea am unde! Alte locatii pt statie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o statie din SUA care are doar AM, se poate face ceva la ea sa aiba si FM?

Nu se poate sa-i pui FM.

Pt. ca nu ai loc, ia-ti un Intek 100 (cred ca e cea mai micuta statie) sau o portabila Intek H-520

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum merge Intek M 100? Cam ce antena magnetica sa iau, am vazut ca mai toata lumea isi ia ML 145! Ceva mai mic nu merge? Nu imi intra in garaj cu stalpu' pe masina, eu ma gendeam la ceva pana in 1 m, gen 70-80cm! Multam pt sfaturi! Daca are cineva pusa in passat b6 statie as vrea sa stiu unde a indesat-o ca e o problema si nu prea vreau sa dau gauri in plastice!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o iei mai mica de 1 m, o sa dai banii degeaba. Vezi daca-ti place TS-9Mag, are 120 cm si cand bagi masina in garaj, poti s-o culci

cu ajutorul acelui fluture.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are cineva pusa in passat b6 statie as vrea sa stiu unde a indesat-o ca e o problema si nu prea vreau sa dau gauri in plastice!

Cu aceasta problema m-am confruntat si eu. Initial am cumparat o statie mobila dar am constatat ca nu am unde sa o asez in masina, fara riscul de a zgaria/lovi plasticele... A trebuit sa o vand si am cumparat o statie portabila INTEK H-520 plus. Aceasta statie are adaptor pentru alimentarea la bricheta masinii si pentru antena externa. Este la 1/3 din dimensiunea uneia mobile, usoara, din material plastic. Cand merg o tin pe picior sau in spatiul pentru pahare de sub cotiera. Merge excelent, ti-o recomand.

Ca antena eu am una cu spicul de 120 cm, Performer CBL-820, iar talpa magnetica de 16cm diametru. La baza magnetica a trebuit sa schimb firul (cablul) pentru a-l putea trage prin portbagaj - 5,8 metri.

Configuratia respectiva imi asigura comunicarea pe sosea dreapta intre 15 si 25 km.

Modificat de victor blackedition
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi-a venit statia, INTEK M-760. Asa, la scurta verificare , la receptie sunt multumit dar la emisie "colegii' au spus ca ma aud cam slabut . Mentionez ca verificarea a avut loc in Buzau , motiv pt care nu am montat-o inca in bord. O sa revin cu mai multe impresii dupa o perioada mai lunga de folosire si poze cind osa o montez pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor eu am testat o statie acum vreo 3 ani , galati - bucuresti si vreau sa va zic ca m-a zapacit rau de tot de cap, vorbeau tiristii in continuu si nu numai despre infotrafic. posibil sa nu fii stiut sa o folosesc prea bine atunci, insa acum cu tot furnicarul asta de radare ma bate gandu sa achizitionez si eu una . voi cum le folositi sa nu va termine durerea de cap pana ajungeti la destinatie ? :)

Modificat de Joe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi, azi am testat pe masina unui prieten un Maxon CM 70 cu o antena ML 145. Se auzea f bine si eram auziti f bine! El e foarte multumit de statie! problema e cu spatiul! Inca ma mai gandesc intre una portabila si una normala. Ce alte statii mai cunoasteti mai mici ca dimensiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prietenul cred ca le luase de la mine.. cred ca stiu despre cine vorbesti daca tipul e din Campina.

deci, daca vrei statie mica iti recomand TTI TCB-550 ... ai aici specificatiile si dimensiunile in comparatie cu CM70 -ul: http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1253982

iar daca ti-a placut antena Midland ML145 vezi ca ai oferte imbatabile mai jos, inclusiv la TTI TCB550 + Midland ML145.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm....miroase a reclama...TTI nu se bucura de cine stie ce respect din partea radioamatorilor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie de putin ajutor din partea celor cu mai multe cunostinte decat mine in domeniul cb.. Vreau sa iau 2 statii pt mine si cumnatul meu...sa fie mici si sa isi faca treaba

Ce recomandati dintre urmatoarele variante:

-Intek m100

-Intek m120

-Vr32

Antenele vor fi cel mai probabil ML 145 sirio

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MariusFR - renunta la ideea de a lua mobila (daca nu vrei sa dai gauri prin bord) si orienteaza-te spre portabila. :icon_thumright: Exista 3 portabile pe piata, cea pe care deja ti-am prezentat-o, mai este Midlan Alan 42 multi si INTEK H-512. Prima este 400 ron, Alan 550-650 ron iar ultima 350 ron. Alan mi se pare prea scumpa pentru ceea ce ofera...

Uite

o prezentare a Intek H-520.

Seby19 - fara discutie VR32plus. Este cea mai buna din gama la pretul de pana in 500 ron.

Modificat de victor blackedition
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M100 si M120 fac acelasi lucru, doar ca 120 e mai plata ci lumina portocalie, 100 este mai ingusta si lumina albastra. A... si butoane mai putine. Pentru info trafic ce iti trebuie? Totusi daca gasesti VR32plus la un pret bun, ia-o...

Modificat de Nea Vizanu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam pt sfaturi! Cred ca o sa iau totusi o portabila. M-am tot uitat azi prin masina si nu imi vine nici o idee sa pun o statie care sa nu ma incurce si sa fie in acelasi timp accesibila usor! Unde gasesc mai jos ca bani INTEK-ul 520?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intek H-520 nu gasesti nicaieri mai jos de 400 ron (noua si cu garantie). Are avantajul ca o poti utiliza si ca portabila (independent de masina), in drumetii, pe munte, la mare etc. Si-au mai cumparat cativa colegi de forum si sunt multumiti de performante. Vezi si aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi-am testat mai bine statia si sunt foarte multumit. M-a ajutat un coleg, eu am ramas in oras (Buzau) aproape la iesire spre Ploiesti si colegul s-a deplasat tot spre Ploiesti. Pina la 13 km(dat pe zero cind a plecat de linga mine) s-a auzit foarte bine, de la 14 km a inceput sa se auda cu mici intreruperi. O sa revin cu impresii dupa ce ma duc acasa Buzau-Severin. Si dupa cum am promis am pus si pozele. Scuze pt. calitate dar le-am facut cu telefonul.

post-20094-1270905749_thumb.jpg

Modificat de TRAIAN74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te-ai prins ;) de fapt aia era antena de la sistemul de teleghidare, era fara sofer :D

Da, asa este, sunt din ce in ce mai multe turisme cu statie, dar din pacate, marea majoritate

doar asculta, parca le e rusine sa vorbeasca la microfon. Chiar daca au vazut un radar, sau

ARR-ul, sau orice altceva, nu anunta. Dar asteapta de la camionagii sa-i anunte radarele.

De multe ori au si TIR-istii dreptate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M100 si M120 fac acelasi lucru, doar ca 120 e mai plata ci lumina portocalie, 100 este mai ingusta si lumina albastra. A... si butoane mai putine. Pentru info trafic ce iti trebuie? Totusi daca gasesti VR32plus la un pret bun, ia-o...

Cel mai ieftin am gasiot vr32 la 220 ron.. tot cam pe aici sunt si intek-urile m100 si m12o.. as prefera intek pt ca sunt mai micute...asta daca nu e mare diferenta de performanta intre ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de intek m100 in combinatie cu un Sirio 800S Turbo ? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care ar fi durata bateriei la INTEK - H-520...trebuie neaparat sa o tii si la priza masinii??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe acumulatori tine putin. Daca emiti cu 4W se descarca f.repede. Daca scazi puterea la 1W tine mai mult, dar cel mai bine este s-o folosesti la priza masinii.

Ce parere aveti de intek m100 in combinatie cu un Sirio 800S Turbo ? :cool:

Statia e OK, antena...incearca sa iei putin mai lunga, macar sa fie peste 1m.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai ieftin am gasiot vr32 la 220 ron..

Verifica daca o au pe stoc si daca pretul este cu tva. Toate statiile fac acelasi lucru. :cool: Doar ca unele o fac mai bine in gama lor de pret... Ia VR32 - este apreciata si pe forumurile de specialitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste antena asta http://www.mondoplast.ro/Antena-mobila-emi...Inox-pg_ft-2726 cu montura asta http://www.mondoplast.ro/Montura-magnetica...10PL-pg_ft-4045 Imi cer scuze ca pun atatea intrebari dar chiar nu ma pricep. Si in cazul in care o sa am nevoie de cablu mai lung, se poate schimba? sau prelungi?

Modificat de Seby19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!