Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

De statiile prezident stie cineva care sunt mai capabile? Ma bate gandul sa iau una avand in vedere radarele astea noi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca astea nu au? Pentru ca la una e specificat 0 iar la cealalta nu vad in specificatii dar din ce am gasit pe net ar fi 2 la super 9.

As fi vrut o antena de genul asta pentru a fi cu prindere fixa si nu cu baza magnetica.

Am mai gasit asta: http://www.mondoplast.ro/Antena-mobila-emi...00-PL-pg_ft-974

Dar nu stiu daca merge fixata pe suportul urmator: http://www.adelectrocom.ro/product_info.ph...ducts_id=113682

De asemenea daca iau o antena ml 145 fara montura se poate fixa pe acel suport?

Uite aici o antena super buna..si merge fixata pe suportul acela

http://www.mondoplast.ro/Antena-mobila-emi...00-PL-pg_ft-975

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este buna dar are 1,70 metri... Nu-i cam lunga? Unde o pui cand o demontezi de pe masina? In portbagaj nu prea are loc...

b-69-TAU - President sunt apreciate ca fiind cele mai bune statii dar si pretul este pe masura. Vezi paginile anterioare! Iti recomand VR32-plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa achizitonez si eu o statie + antena, dar nu stiu ce sa aleg, eu m-am gindit la urmatoarele: midland 220 sau albrecht ae 6690, diferenta de pret este de 40-50 ron sau la un buget mai mic INTEK M-760, antena va ML-145.

Daca cineva are vreo statie din aceste modele , il rog sa-mi dea si mie niste detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Respectand indicatia colegului Raptorul dar si indicatia lui victor prvind lungimea as merge pe urmatoarea:

http://www.mondoplast.ro/Antena-mobila-emi...00-PL-pg_ft-974

Are gain 5db si 145 lungime

Se pare ca e acelasi sitem de prindere ca la modelul 3000.

E ok? Scuze dar nu vreau sa fac alegeri aiurea si de asta tot continui cu intrebarile.

Statia ar fi vr 32. Am auzit numai de bine despre ea. Voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, faci o alegere buna pt inaltimea aia in primul rand prin prisma faptului ca are castig 5 db

in ce priveste bagatul in portbagaj, eu actualmente folosesc un ML145 de la Midland de 1.6 metri inaltime si cu talpa magnetica de 16 cm.. iar cand o bag in portbagaj pot sa fac sarma si colac si nu se intampla nimic, revine la pozitia initiala.. iar de pus bagaje peste ea nu mai zic, nu am protejat-o deloc

pt cine nu deranjeaza inaltimea antenei, recomand Sirio Performer 5000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Respectand indicatia colegului Raptorul dar si indicatia lui victor prvind lungimea as merge pe urmatoarea:

http://www.mondoplast.ro/Antena-mobila-emi...00-PL-pg_ft-974

Are gain 5db si 145 lungime

Se pare ca e acelasi sitem de prindere ca la modelul 3000.

E ok? Scuze dar nu vreau sa fac alegeri aiurea si de asta tot continui cu intrebarile.

Statia ar fi vr 32. Am auzit numai de bine despre ea. Voi ce spuneti?

Sunt proaspat posesor de VR32 si imi place , e simpla, mic-ul spunea tipu care a calibrato ca i se pare inferior ca si putere de receptie a vocii, ca s-ar auzi incet vocea, da eu pana acum mi-am facut treaba cu ea foarte bine nu s-a plans nimeni ca nu m-ar auzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat un Intek M100, cu antena Sirio Turbo Megawatt 4000, de 2000mm, cu talpa de 160 mm.

Antena este mare rau, dar isi face treaba foarte bine.

Statia este entry level, dar imi place ca este mica, ingusta, imi incape intre scaune.

Isi face excelent treaba, face toti banii.

Recomand cu caldura achizitionarea unei statii CB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De statiile prezident stie cineva care sunt mai capabile? Ma bate gandul sa iau una avand in vedere radarele astea noi :icon_thumright:

Statiile President sunt printre cele mai bune de pe piata.

Eu am avut mai multe, dar m-am oprit la President Walker de care sunt f. multumit.

M-a costat ~700 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... VR32 si imi place , e simpla, mic-ul spunea tipu care a calibrato ca i se pare inferior ca si putere de receptie a vocii, ca s-ar auzi incet vocea...

Poti achizitiona un alt microfon, cu amplificare si ecou... Desi treba cu "auzitul" este subiectiva, in functie de aparatura celui care te receptioneaza. Intreaba-i pe "colegi" cum te aud, sau fa o proba cu un coleg radioamator care-ti poate furniza date suplimentare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traian daca-ti iei M760 si ai loc in bord poti sa-ti iei rama adaptoare pt spatiu 1DIN...se vede f.bine si o montezi definitiv in bord.Intre scaune e aiurea si periculos pt ca trebuie sa umbli mereu la SQL si iti distrage atentia de la drum.Parerea mea.

Eu sunt multumit de statie.O sa pun mai tarziu niste poze sa vezi cum vine in bord.

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! vreau sa-mi achizitionez si eu o statie CB, dar nu vreau sa investesc o suma considerabila.

care oferta vi se pare mai buna? 1 sau 2?

multumesc!

LE: am vazut ca pe alte forumuri se recomanda si Intek m100 pentru cei care nu au foarte mari pretentii de la o statie.

Modificat de arboby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt la inceput si inca nu am comandat. Dar din ce am citit pana acum nimeni nu recomanda tti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arboby - din cele doua variante pe care le-ai propus eu as alege 2 (statia Danita). Totusi, incearca sa te gandesti la altceva, intrucat firma Artero din Bacau (cei cu varianta 2) a dat destule batai de cap pana acum... Citeste, cu rabdare, topicul prezent si sigur vei gasi raspunsul corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am axat pe un suport fix si am gresit partial.

Pentru ca pe partea superioara a haionului nu o pot monta.

Daca raman la prinderea fixa aceasta va trebui sa fie pe haion in zona inferioara, sub S-ul de unde se deschide portbagajul.

Daca comand si o prindere la 90 de grade oare are influenta faptul ca antena e situata jos?

Voi putea lua astfel si o antena mai lunga. Chiar 2 M. Sau trebuie sa recurg la montura magnetica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai mi-am luat un Intek M100 cu Sirio SuperCarbon de 1400mm cu montura fixa, pe bara longitudinala stanga. Merge super, ma aud din Unirii pana in Pantelimon perfect. Interesant ca antena nu a trebuit calibrata, a venit din fabrica cu 1.2:1. Statia este super ok, are lumina albastra, este simpla ca si utilizare, nu are butoane in exces (memorii si alte dracii). Acum astept prima iesire la drum lung, sa o testez cu adervarat. Problema este ca nu prea stiu unde sa o asez definitiv, esta provizoriu pusa intre scaun si usa, sa nu o vada dusmanii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai masurat-o ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, normal, altfel cum... Nu ma asteptam sa fie asa, sincer. Firma serioasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sirio cred ca este cel mai bun producator de antene.

Si un amanunt f. important, sunt facute in Italia, nu China.

Din pacate, mai nou au aparut si "facaturi" si este f. greu sa le deosebesti.

Deci atentie de unde cumparati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina la urma mi-am comandat si eu INTEK m-760, maine o sa vina, antena am cumparat-o deja midland ML-145 cu talpa de 140.

O sa o montez in bord , si o sa revin cu impresii si foto.

Modificat de TRAIAN74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai mi-am luat un Intek M100 cu Sirio SuperCarbon de 1400mm cu montura fixa, pe bara longitudinala stanga. Merge super, ma aud din Unirii pana in Pantelimon perfect. Interesant ca antena nu a trebuit calibrata, a venit din fabrica cu 1.2:1. Statia este super ok, are lumina albastra, este simpla ca si utilizare, nu are butoane in exces (memorii si alte dracii). Acum astept prima iesire la drum lung, sa o testez cu adervarat. Problema este ca nu prea stiu unde sa o asez definitiv, esta provizoriu pusa intre scaun si usa, sa nu o vada dusmanii...

Si eu am la fel decit ca antena are cam 200 cm..

Ca sfat, pune antena mai in spate si trage firul prin portbagaj, apoi printre perne(daca sunt rabatabile) si statia o tii intre scaunul pasagerului si pasajul cardanului(de mijloc).

Eu asa o tin si o scot oricand, plus ca ai acces oricand la squelch si volum.

Sunt foarte multumit de randament, pt.info nu ai nevoie de fite in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti achizitiona un alt microfon, cu amplificare si ecou... Desi treba cu "auzitul" este subiectiva, in functie de aparatura celui care te receptioneaza. Intreaba-i pe "colegi" cum te aud, sau fa o proba cu un coleg radioamator care-ti poate furniza date suplimentare...

Am facut probe Victor si nu sunt probleme, deja am cateva mii de km cu ea montata. Mic-urile cu ecou si chestii din alea nu stiu de ce da nu imi plac, mi se par deranjante la ureche. Din ce am mai citit pe aici inainte sa imi cumpar ,,scule,, multi colegi spuneau ca SQL-ul e destul de mult folosit, ce am observat eu si ma bucur ca in general in tara nu e nevoie, la mine in Ardeal de 2 saptamani de cand o am si folosita zilnic, nu mam atins de functie, doar azi cand am facut prima cursa de Buc , acolo intradevar e groaznic cate interferente exista, deci ca o concluzie ma bucur ca nu e nevoie sa fiu tot cu degetele pe SQL cum credeam din spusele altora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sirio cred ca este cel mai bun producator de antene.

Si un amanunt f. important, sunt facute in Italia, nu China.

Din pacate, mai nou au aparut si "facaturi" si este f. greu sa le deosebesti.

Deci atentie de unde cumparati.

Am povestit zilele trecute cu un prieten care este in Italia si l-am rugat sa se intereseze de o antena Sirio 5000, cand am auzit preturile de acolo nu mi-a venit sa cred (de la 150

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi iau si eu o statie CB. As vrea ceva detalii despre Intek M 100, sau despre M 760. Cine are si imi poate da ceva sfaturi!

Si apropo unde se poate amplasa statia intr-un Passat b6? merita o statie cu sql automat sau manual?

La o statie din SUA care are doar AM, se poate face ceva la ea sa aiba si FM?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!