Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

A folosit cineva MIDLAND 75-822 in Romania? Are sigur FM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ciprian D, eu am cumparat statia aceasta + ML 145 Sirio cu talpa de 160 si valoarea totala a fost de 510 lei. Le-am cumparat de aici. Baietii sunt foarte serviabili. Singurul minus,este modulatia,dar am inteles de la SSorin ca se poate regla tot de ei.

Mari "succesuri",drumuri bune si :icon_thumright: safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot topicul asta este plin de recomandari.

Daca citesti macar ultimile 2-3 pagini, ai sa poti sa iei o hotarare.

Crede-ma ca am citit topicul, dar parerile sunt impartite si eu sunt nehotarat :P Despre VR32plus sau Danita am o retinere, nu stiu de ce. Nu vreau nici statie de top (gen President) dar nici o ragalie sa ma enerveze si s-o arunc pe geam dupa jumate de ora :blah_: Despre Midland 100 Plus sau 121 multi ce parere aveti?

Multumesc pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Midland sunt putin cam "galagioase" si o parere de pe alt forum "sunt prea scumpe pt.ce stiu sa faca"

Danita asta, este o statie buna, e copie President Walker si se poate creste puterea la 8-10 W.

Unii lauda Cobra, astea care au aparut acu de catva timp si se gasesc pe la Dedeman si Selgros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am achizitionat de aprox. o luna o VR32plus+Midland ML145 si fiind sofer de meserie am folosito aproape zilnic de cand o am, nu am experienta anterioara cu alte modele da sunt multumit de calitatea ei fata de ce auzeam la altii in masini. Cand eram in cautare chiar vroiam sa fie ceva ce nu face zgomot excesiv si receptia sa fie de calitate, cel putin aici in ardeal e foarte ,,tacuta,,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandati-mi va rog un magazin online unde sa gasesc si cablu rg58 de calitate, si mufe ...eu am tot cautat..dar nu am gasit nicaieri la acelasi magazin si mufe si cablu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Midland sunt putin cam "galagioase" si o parere de pe alt forum "sunt prea scumpe pt.ce stiu sa faca"

Danita asta, este o statie buna, e copie President Walker si se poate creste puterea la 8-10 W.

Unii lauda Cobra, astea care au aparut acu de catva timp si se gasesc pe la Dedeman si Selgros.

vad ca faci f multe recomandari pe aici si nu pot sa ma abtin si sa nu comentez asupra catorva "formulari" luate din link-ul dat de tine:

"antena ML145 cu magnet puternic de 16 cm" ...pun si un link numai cu ea ca sa se vada "caracteristicile date de producator" mai bine

http://www.statiiradio-vox.ro/radio-statii...LS+145+Mag.html

- despre firma producatoare nici nu se aduce vorba ...important de ca se numeste "ML145" despre care stie toata lumea (deci pacaleala pe fata) ..pacat ca putini stiu ca pt a fi un ML145 veritabil trebuie sa scrie pe ea si denumirile magice de MIDLAND sau SIRIO.

- vai de capul magnetului ala de "16 cm" ca mai mult de 10-12 cm nu are iar de grosime nu mai zic.. greutatea de doar 270 grame totala a antenei spune totul despre el.. mi-e frica sa ma gandesc la viteza maxima suportata de talpa aia

- am incercat sa fac reflectata la antena aia (primita cadou ;) la cumpararea unei statii de cineva) si cu greu am reusit sa scot un SWR de 1.4 atat pe canalul 1 cat si pe 40 .... ei vorbind acolo de swr-uri de 1 - 1.1 la care poate doar viseaza!!

- cica suporta 500 wati... pai daca ii pun un amplificator de 500wati pe ea o topesc ca o lumanare

- castig 4dB (atentie, nici macar dBi, deci dB)... deci daca antena aia are castig de 4dB eu sunt ori aviator ori renul lui Mos Craciun. :ceuameni:

statia aia nu am probat-o si nu voi comenta mai nimic despre ea (oricum, 70% din treaba o face antena .. care in unele cazuri se ofera gratuit dupa cum am zis .. deci asta spune multe) dar banuiesc ca si statia e de pe aceeasi ramurica cu antena dar sunt convins ca si aia are ani lumina de strabatut pt a ajunge la performantele celei mai ieftine statii Midland

spicuind tot de prin caracteristici nu pot sa nu remarc:

- putere emisie 4watt - 8 watt la cerere !!!!!!!!!!!!!!!! asta e un fel de chip tuning .. e ca si cum marim puterea motorului de la 100 cai la 200 cai putere !!! :lol: ..iar cand se va arde tranzistorul final la statia aia iti vor spune ca au marit puterea "la cererea" ta !!

- functie PA ( pentru difuzor extern) ...de Public Address (adresare catre exterior) nu a auzit cel care a scris acolo.

as mai avea cate ceva de zis dar nu mai zic nimic pt ca dupa aia o sa spui ca sunt prea rau..

Recomandati-mi va rog un magazin online unde sa gasesc si cablu rg58 de calitate, si mufe ...eu am tot cautat..dar nu am gasit nicaieri la acelasi magazin si mufe si cablu

cauta sa cumperi cablu RG58 low loss, il gasesti pe la magazine gen Charma Conect http://www.charma.ro/produs.php?id_produs=1052

un cablu ff bun mai e cel de la Rom Telteks http://www.romtelteks.ro/ iar acolo sa ceri RG58 A/U si vei vedea ca sectiunea lui este total diferita ca si calitate fata de cea de la toate antenele pe care le-ai vazut pana acum

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

In primul rand multumes mult tuturor celor care au scris si care vor scrie aici, am gasit informatii foarte utile si raspunsuri la multe intrebari. Am citit tot ce s-a scris, ba chiar unele postari le-am citit de 2 ori.

Ma gandesc din ce in ce mai serios sa cumpar si eu o statie cb.

Va rog mult sa ma ajutati sa iau decizia finala, in acest moment, oricat de ciudat ar parea, oscilez intre Alan 42 cu antena sirio ML 145 sau promotia President Statie Radio Harry 3 ASC Cu Antena ML145.

Stiu ca cele 2 nu sunt foarte comparabile ( portabila/mobila ), dar mi-ar prinde bine daca as afla cele mai multe si mai mari dezavantaje de la fiecare.

Particularitati: sofez cca 4000 de km/luna, am si drumuri circulate si mai putin circulate ( de ex Barlad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca faci f multe recomandari pe aici si nu pot sa ma abtin si sa nu comentez asupra catorva "formulari" luate din link-ul dat de tine:

"antena ML145 cu magnet puternic de 16 cm" ...pun si un link numai cu ea ca sa se vada "caracteristicile date de producator" mai bine

http://www.statiiradio-vox.ro/radio-statii...LS+145+Mag.html

- despre firma producatoare nici nu se aduce vorba ...important de ca se numeste "ML145" despre care stie toata lumea (deci pacaleala pe fata) ..pacat ca putini stiu ca pt a fi un ML145 veritabil trebuie sa scrie pe ea si denumirile magice de MIDLAND sau SIRIO.

- vai de capul magnetului ala de "16 cm" ca mai mult de 10-12 cm nu are iar de grosime nu mai zic.. greutatea de doar 270 grame totala a antenei spune totul despre el.. mi-e frica sa ma gandesc la viteza maxima suportata de talpa aia

- am incercat sa fac reflectata la antena aia (primita cadou :wub: la cumpararea unei statii de cineva) si cu greu am reusit sa scot un SWR de 1.4 atat pe canalul 1 cat si pe 40 .... ei vorbind acolo de swr-uri de 1 - 1.1 la care poate doar viseaza!!

- cica suporta 500 wati... pai daca ii pun un amplificator de 500wati pe ea o topesc ca o lumanare

- castig 4dB (atentie, nici macar dBi, deci dB)... deci daca antena aia are castig de 4dB eu sunt ori aviator ori renul lui Mos Craciun. :lol:

statia aia nu am probat-o si nu voi comenta mai nimic despre ea (oricum, 70% din treaba o face antena .. care in unele cazuri se ofera gratuit dupa cum am zis .. deci asta spune multe) dar banuiesc ca si statia e de pe aceeasi ramurica cu antena dar sunt convins ca si aia are ani lumina de strabatut pt a ajunge la performantele celei mai ieftine statii Midland

spicuind tot de prin caracteristici nu pot sa nu remarc:

- putere emisie 4watt - 8 watt la cerere !!!!!!!!!!!!!!!! asta e un fel de chip tuning .. e ca si cum marim puterea motorului de la 100 cai la 200 cai putere !!! ;) ..iar cand se va arde tranzistorul final la statia aia iti vor spune ca au marit puterea "la cererea" ta !!

- functie PA ( pentru difuzor extern) ...de Public Address (adresare catre exterior) nu a auzit cel care a scris acolo.

as mai avea cate ceva de zis dar nu mai zic nimic pt ca dupa aia o sa spui ca sunt prea rau..

Imi cer scuze ca mi-am permis sa nu recomand statiile pe care le vinzi tu.

Nu am nici timp si nici chef sa intru in polemica aici, pe tema asta.

Daca-i intrebi pe cei de la vox despre ce vinzi tu, vor spune axact ce ai spus tu despre ei (produsele lor)

Pe alte forumuri, statiile Maxon si TTI sunt destul de contestate (de ce oare ?)

P.S. Nu este un mod tocmai elegant de a face reclama unor produse.

Vanzare buna iti doresc. :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde vezi tu ca fac reclama la ceva in ceea ce am postat eu? ...cu exceptia semnaturii (asta e)

nu trebuie sa faci reclama la produsele pe care le vand eu, le vand extraordinar de bine si fara recomandarea ta.

ceea ce m-a frapat pe mine a fost recomandarea ta (pt ca te vad pe aici ca le stii pe toate si pana acum chiar m-am abtinut sa nu ma leg de ceea ce spui pe aici) ... iar daca tu crezi ca e o recomandare buna char te rog sa o sustii in continuare cu argumente.

daca e sa ma apuc de comparat produse back to back iti arat ca antena aia "ML145" e o jucarie pe langa un Midland ML145 sau un Sirio ML145.

Pe unul sau doua forumuri, intr-adevar statiile Maxon si TTI sunt contestate deoarece cei care le contesta au avut grija sa traga totul in anumite directii, sper ca nu e si cazul tau!!

Maxon si TTI accept sa fie contestate doar in fata unor marci gen President sau Midland si cam atat (care sunt cele mai bune marci dar in acelasi timp si cele mai scumpe)... in rest totul e mai mult decat discutabil.

Nu au ce sa imi spuna mie cei de la VOX de ceea ce vand eu pt ca dupa ceea ce vad ca posteaza pe propriul lor site mi se par cel putin neprofesionalisti ca sa nu le spun altfel!!!

Nu vad decat niste numere de telefon pe site-ul ala si o adresa de email, nu tu adresa de sediu, nimic.. probabil ca sunt niste copii care si-au facut firma alaltaieri.

Imi cer scuze pt interventie dar nu am putut sa nu atrag atentia celor care citesc pe aici la recomandarile facute de tine pt ca unii sunt convins ca chiar tin cont de ele.. daca vrei putem discuta in continuare doar despre statiile Danita pe care le tot recomanzi casa nu zici ca imi fac reclama si despre antenele ML145 pe care le recomanzi, dar din pacate no name!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. EU nu am niciu fel de interes in vanzarea de statii / antene CB

2. Eu am statie si antena President si Intek H-520 Plus.

3. Daca citeai cu cateva posturi in urma, vedeai ca am recomandat (axact in ordinea asta) 1-ML-145 President, 2-ML-145 Sirio.

4. Postul de care te-ai legat tu, de fapt am recomandat statia Danita iar antena era la oferta.

5. Statia respectiva vine cu 4W, putere legala. Nu te obliga nimeni s-o maresti. Am spus doar ca exista posibilitatea sa faci asta.

Punct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa incheiem (on topic)... deci parerea mea este ca:

- ai facut o recomandare extrem de slaba, pt ca in "oferta" aia intra si pretul antenei, pret pe care cel care cumpara il plateste pt ceva extrem de slab (iar tu nu ai precizat asta - de fapt asta fiind si motivul interventiei mele) .. iar daca antena e slaba (ea fiind cea mai importanta componenta) se duce naibii totul = BILA NEAGRA

- precizarea cu posibilitatea maririi puterii statiei trebuia sa o faci ca pe un lucru negativ... oricum o marire de putere de la 4 la 8 wati e frectie la picior de lemn - dar nu ai zis asta pt ca probabil nici tu nu intelegi fenomenul (din nou zic ca putini stiu asta cu adevarat... ei vazand dublarea maririi puterii ca pe o dublare razei de acoperire = TOTAL GRESIT).. dar la capitolul fiabilitate in timp statia sigur va avea de suferit ducand in cele mai multe cazuri la arderea ei = ALTA BILA NEAGRA

PS (off topic - mai fac o paranteza si inchei): Nu ma mai compara pe mine cu cei de la VOX pt ca sincer ma deranjeaza .. e o diferenta mare .. firma RADCOM are 500 angajati (incluzand diviziile), firma VOX are cel mult 3-4 angajati

Eu personal vand statii radio de 10 ani (iar firma Radcom de 17 ani) si am ros o pereche de cauciucuri pe drumul dintre RADCOM si IGCTI (Inspectoratul General pentru Comunicatii si Tehnologia Informatiei) iar firma Vox stie cel mult sa vanda niste cutii (de cel mult cateva luni probabil).

Deci ideea e ca nu ai ce sa ii intrebi pe cei de la VOX despre ceea ce vand eu pt ca le vor trebui cel putin vreo 10 ani ca sa inteleaga numai ce fac eu in timpul liber, nu zic mai mult!

Hai, sa traiesti!!

@hipo5: da link cu cele doua oferte pls.

ca idee, ce pot sa-ti raspund repede:

1. Daca bara este metalica, da, e chiar mult mai bine sa faci plan de masa direct cu caroseria si vei obtine un SWR cel putin la fel de bun decat ce ai putea scoate de la o antena cu magnet

2. Personal eu nu am vazut, am vandut la viata mea vreo 20 de tipuri de antene mobile iar cele care aveau prinderea fixa la toate le puteai desface spicul si ramanea prinderea fixa pe caroseria masinii - ceea ce mi se pare un lucru firesc sa ai posibilitatea sa dai antena jos pt diverse situatii.

3. ASC e important dar nu vital ... daca se poate e bine sa il ai pe statie si daca vrei il folosesti, daca nu stai pe modul manual.

4. Isi pierde din eficienta dar nu semnificativ. Alta este problema pe care trebuie sa ti-o pui la o astfel de antena (in cazul in care este grea): "dintii" pe care ii are in locul unde se regleaza inclinatia se vor uza in timp, mai ales daca umbli des la ea sau daca mergi pe vand ff puternic. Daca se poate pune o antena care sta doar verticala (mai ales daca ea are 1.6 metri sau mai mult).

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am riscat ca sa spun asa si am luat 2 statii maxon cm10 de care sunt f multumit . La una din ele am o pocnitoare de antena de aia care cica e ml145 (tzeapa....a costat 110 ron cu tot cu talpa de 14-16)) pe care o am de la un prieten,...,,care si-a luat la randul lui teapa...asa ca si-a cumparat o sirio megawatt 4000 daca nu ma insel...asa ca mi-a dat mie petarda...ei...chiar si cu antena aia ma aud destul de bine si clar. la a doua statie am o antena ml145 MIDLAND originala care inca nu e calibrata bine si totusi in oras ma aud bine la 7-8 km lejer. Concluzia ar fi sa mai cautati date despre statii si review's despre ele si pe site-uri externe nu doar pe forumurile din romania. In concluzie..toate statiile fac acelasi lucru...unele mai bine altele mai putin bine...ca idee...nu ma ajuta cu nimic sa aud si sa fiu auzit la 30 de km... oricum cele mai importante inf le afli cu 3-5 km inainte sa intri intr-o localitate. Nu iau partea nimanui, nu fac reclama nimanui, dar stiti cum e...strugurii par acri cand sunt la 5 m deasupra ta. Bafta si drumuri bune sa aveti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru President ar fi:

http://www.realstore.ro/statii-emisie-rece...cu-antena-ml145

pentru Alan 42 ar fi:

http://www.phpmagazin.ro/articol/Statii_Ra...tabila-697.html

evident, la varianta de mai sus urmeaza sa caut la pretul pietei o antena ML 145 ( si din ce am citit pana acum cred ca prefer Sirio cu tlapa de 160mm )

poate ca nici http://www.phpmagazin.ro/articol/Statii_Ra...tabila-697.html nu ar fi o varianta rea pentru o antena alaturata la Alan 42

Ms!

scuze!

pt antena am gresit link-ul

acesta este corect:

http://www.statiiradio-vox.ro/radio-statii...er+TS9+MAG.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hipo..antena aia e productie china garantat... o antena ml145 originala e minim 110 ron... o talpa magnetica de 16cm... minim 120 ron.. nu mai vb de talpa de 19 pe care o dau cei de pe linkul pus de tine...concluziile le tragi singur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiind super incepator, practic nici nu am inceput inca, sunt doar la faza de adanca documentare, m-ar ajuta mult ceva link-uri serioase, unde se vinde marfa de calitate, referindu-ma in special la antene ML 145 Midland, Sirio si chiar TS9 mag

totusi va rog sa nu uitati nici de dilema mea, respectiv care ar fi cele mai mari si mai importante dezavantaje pentru statiile harry 3 asc si alan 42

ma gandesc ca e mai usor sa gasesc avantaje si laude, de aceea sunt interesat de o analiza obiectiva, in primul rand axata pe dezavantaje si lipsuri

ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

statiile sunt ok amandoua, trebuie doar sa te hotarasti ce vrei, fiind totusi oarecum diferite.. nu intru in amanunte, stii despre ce vorbesc.

la antene am de comentat:

specificatiile tehnice urmatoare de la antena President sunt bineinteles barba:

Castig: +6dBi

Putere Maxima: 600W PEP

Puterea maxima nu ne prea intereseaza in schimb castigul de +6dBi ne intereseaza f mult iar acesta e vrajeala curata... uite s-a mai discutat AICI despre un subiect similar. Nu trebuie sa intelegi tot ce se discuta acolo, trebuie doar sa te uiti la concluziile celor care isi spun parerea.

Magnetul nu-mi place, mi se pare prea mic in comparatie cu latimea talpii si banuiesc ca mai mult de 1 cm nu are grosime.

Iar de cea de-a doua antena nici nu ma obosesc sa discut!!

La fel si cu preturile ...la banii aia dupa cum spunea si Seby19, e mai mult decat evident ca sunt MADE IN CHINAAAAAAA !!! :)

Apropos, daca nu stiti sa alegeti o antena uitati-va doar la greutatea ei... o antena buna trebuie sa aiba minim 1 kg cu o talpa magnetica de 12 cm.

Daca le luati la kilogram, numarul de antene nu trebuie sa depaseasca numarul de kilograme :)

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De a doua sunt de acord ca e china. Dar faptul ca un midland ml 145 e mai bun decat ml 145 president mi se pare o chestie trasa de par.

Ambii sunt producatori de renume si nu cred ca isi permiteau sa arunce niste date aiurea in specificatii.

hipo eu am president harry despre care vorbesti. Mi se pare ok. Asc--ul face sa fie liniste in masina. Fara el stau si ma joc la squelch tot timpul si tot sunt paraziti.

Despre alan 42 nu stiu ce sa zic. Dar ambele cred ca sunt niste statii corecte pentru banii lor.

La tine alegerea cred ca se va face din alt punct de vedere. Mobila sau portabila.

harry 3 nu este mare dar nici portabila nu este.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la antene am de comentat:

Magnetul nu-mi place, mi se pare prea mic in comparatie cu latimea talpii si banuiesc ca mai mult de 1 cm nu are grosime.

Magnetul ala "mic si subtire" mi-a tinut antena pe plafon la 200/h.

Modificat de SSorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SSorin, spune-mi te rog ce diametru are magnetul ala al tau si ce greutate totala are antena.

@Sop: unde am spus eu ca un "Midland ML145 e mai bun decat un President ML145"? Nu am spus nicaieri. Dar bineinteles asta nu inseamna ca nu e mai bun :icon_cool:

Vezi ca am dat un link catre forumul reno unde sunt vreo doi baieti (unul e chiar administratorul forumului) care chiar se pricep si au avut de zis cate ceva pe acolo. Eu nu m-am legat decat de cei +6dBi si atat. Deci asta e vrajeala pe fata. O antena care sa aiba +6dBi trebuie sa aiba 2 metri si sa arate ASA

Asta e singura antena pe care nu o contest ca nu ar avea +6dBi

ps: apropos de ce ziceam mai sus, asta are 650 grame doar antena, fara baza :blah:

Revenind la Midland ML145 nu pot decat sa zic decat ca specificatiile scrise pe ea sunt cat se poate de reale: adica chiar are +3dBi iar pe caracteristicile tehnice din interorul ei scrie ca are +1.3 dB ...dar in schimb asta e o antena superflexibila (nu opune rezistenta mare la viteza) si e mai mica, are doar 1.6 metri.

Atentie la diferenta dintre dB si dBi .. daca cititi AICI poate o sa va mai lamuriti putin.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma ajuta si pe mine cineva cu o sugestie ,vreau sa montez antena un ML 145 pe suport fix, la haion sus, ce suport imi recomandati si de unde, avand in vedere ca am un golf 4 variant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun tabelul cu SWR loss desi e cu 1-2% toleranta.

In concluzie se poate recomanda un SWR de pina in 2,00 pentru a functiona ok.

Nu trebuie sa alergati dupa 1,10 caci nu e vorba de sute de wati. Idem faza cu cablul low-loss :blah_:

Iar la antene observ ca toti se "dau" cu 145-uri...deja e o fitza chestia asta...

Dar antenele de 0,7-1,2m ce au ? Eu folosesc antena din semnatura care a costat 80 de lei cu talpa magnetica si sunt f multumit de rezultate emisie-receptie. aaa...ca mai cistig 3-4 km in plus la emisie cu 145-ul...mare lucru :)

Imi sunt suficienti 15-20 km ca raza de emisie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antenele ML145 (de calitate - nu petarde), au, in opinia mea (si a multora as putea spune), cel mai bun raport lungime antena/performanta.

Antenele cu o lungime cuprinsa intre 0.8 si 1.2 metri sunt destul de slabe... iar ce e sub 0.8 abia daca se pot folosi.

Peste 1.2 metri mai vii de acasa..

Si sa fim seriosi, daca tu spui ca antena aia bate 15-20 km eu o mananc... imi pun masina in momentul asta la bataie cu statia si antena de pe ea sa facem probe.. mergem unde vrei tu. Doar cu un ML145 de la Midland sau de la Sirio vorbesti decent pe distanta asta ...iar de diferenta dintre ele de doar 3-4 kilometri nici nu mai comentez!!

Bineinteles ca fiecare o sa vina si o sa spuna "mie nu imi place sa stau cu undita pe masina" ... si atunci fiecare mai taie din lungimea ei si va cumpara o antena de lungimea pe care o considera, dupa nevoi si dupa cum crede de cuviinta.. dar la capitolul calitate va avea bineinteles de suferit.

Sunt destui (aproape 90% dintre utilizatori) care prefera catargul pe masina, in favoarea unei emisii/receptii foarte bune.. de altfel si cazul meu pot spune.

ps: va rog sa faceti abstarctie de semnatura mea si de faptul ca vand anumite echipamente .. vorbim punctual ca de la user la user si din experienta fiecaruia cu ele.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc atat antena ML 145 de la President cu o statie Intek 520 H , cat si o antena Sirio AS 100 cand nu vreau sa am catarg pe masina . Nu am observat diminuare semnificativa a emisiei/receptiei . Zilele acestea , dupa ce se va usca vopseaua de pe suportul de portbagaj Sirio , voi monta antena pe capota portbagajului ca sa nu tot umblu la talpa magnetica . Sunt curios ce reflectata voi avea cu antena montata pe noua locatie si cum va fi emisia/receptia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!