Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

AdCrys - statiile cu difuzor frontal sunt putin mai groase. Uita-te si la aceasta, dar care nu are afisaj verde.

Ca sa o montezi definitiv in locul respectiv iti trebuie una cu difuzor frontal sau o statie obisnuita, cu difuzor suplimentar (montat in alta parte).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic: Nici asta nu e o atitudine sanatoasa... Poate omul chiar se grabeste sa ajunga undeva nu o face sa te enerveze pe tine... Daca am aveau autostrazi ca afara ( nu capcanele care se numesc drumuri la noi) am merge si noi "mai" legal decat acum.

Off: Nu exista nicio scuza ca sa incalci regulile si legile in tara asta !

40% din accidentele grave sunt provocate de astfel de idioti cu sute de cai putere...

In anii 80 rar gaseai astfel de specimene pe aceleasi sosele de azi si care sa depaseasca 100km/h !!!

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru postul asta tocmai ai primit warning. Off topic si incitare la flame.

Va rog sa ramaneti on topic.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , as vrea sa achizitionez si eu o statie, mai exact mi-a dat un vecin un Albrecht AE 4200R si 2 antene sa-mi aleg una din ele, un Sirio ML 145 si un Midlan de vreo 50 cm,pretul e de 300 lei,ce ziceti,cat de bune sunt aceste statii mai ales ca o s-o montez pe masina din semnatura si care antena sa o aleg?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alege ML-145.

Statia, probeaz-o, vezi cum se comporta, intreaba-l daca a umblat in ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ML-urile astea 145 conteaza asa mult producatorul?Millenium e ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa aleg Sirio ML 145,zice ca e noua dar ca baietii sigur au umblat in ea de i-au marit watii de la 4 la 6 cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-Speedo@- Nu stiu nimic despre Millenium, trebuie incercata.

Cele mai bune sunt Sirio si President. Dar diferentele intre producatori sunt mici.

-Wertali@- alege ML-ul. Despre statie ce sa-ti zic...trebuie incercata.

Cat vrea pe ea ? Vezi poate e mai rentabil sa-ti cumperi una noua.

De obicei "baietii" umbla aiurea prin statii, le cam dau peste cap de nu le mai poate repara un meserias adevarat.

Fa proba cu alta statie si vezi cum se aude, vezi cati W scoate, etc.

Ideea este ca daca nu e un pret avantajos, mai bine ia-ti una noua.

Parerea mea. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul mi se pare ok, daca statia e in parametri, merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SA speram, azi vroiam s-o montez ,dar daca ploua,si mi-a zis vecinu ca o sa mi-o si calibreaze.

Modificat de wertali
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Observ ca numarul utilizatorilor de statii CB cu turisme creste rapid si propun crearea unei arii sau o sub-arie de "Info trafic si statii radio" exact cum este si pe alte forumuri.

Subiectele si temele chiar nu pot fi cuprinse intr-un singur topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAti Km trebuie sa bata o statie Albrecht cu antena Sirio Ml145?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca orice alta statie care emite cu 4W, o sa bata intre 10 si 20 km, depinde de f. multe conditii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi ,dar banuiesc ca cel putin 10Km ar trebuie sa bata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e "manarita" trebuie sa bata.

Nu-i da banii pana n-o incerci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...propun crearea unei arii sau o sub-arie de "Info trafic si statii radio" exact cum este si pe alte forumuri...

In topicul existent vorbim deja de statii... :blah_: Cu privire la "info trafic" - sincer sa fiu nu prea ii vad utilitatea. Postari de genul respectiv trebuie facute "la minut" pentru a fi de actualitate. Si nu stiu cati colegi l-ar accesa inainte de a pleca intr-o directie sau alta.

wertali - daca s-a umblat in statie, antena nu este calibrata, firul are pierderi nu-ti va "bate" nici macar 1 km, daramite 10... Nu-i da banii pana nu o probezi cu cativa "colegi" de trafic. Acestia iti vor comunica daca te aud bine si de unde anume te receptioneaza.

In anumite conditii meteo o statie de 4w poate bate si cateva sute de km. De pilda, pe Ssorin, duminica, l-a prins legendara "Natasa" de la Chisinau... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut pe masina statie Albrecht 4200R de care se vorbeste mai sus si antena ML 145 ( President ) . Am vorbit cam de la 15-16 km cu un coleg , ne auzeam bine de tot . Statia avea 4 W , a fost desfacuta si verificata , meseriasul a spus ca a reglat ceva ca sa se auda mult mai clar , si ca puterea este intre 5-6 W. Statia este noua , utilizata cam 1 ora pentru probe . garantez buna functionare .

Modificat de liv_sibiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei carora le e teama de desprinderea antenei la viteze ridicate..

Iar SWR-ul este 1,1 !

post-45987-1269893604_thumb.jpg

Se da jos in 15 secunde si se poate inclina astfel incat poti baga masina in garaj fara demontarea antenei.

Modificat de Raptorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti ajuta si pe mine va rog, cu o statie care sa intre in bord, deasupra casetofonului? Exista pe dimensiunile respective? ADICA AICI!!

AdCrys: tie iti trebuie o statie cu dimensiuni DIN (chiar asta e cuvantul magic dupa care trebuie sa cauti statia) gen Midland 220, TTI TCB-1100, etc, statii ce au in cutia lor atunci cand o cumperi inclusiv sina pentru montaj. Sistemul de culisare de la Midland 220 este destul de facil demontarii zilnice a statiei prin simpla departare a doua cleme.

TTI TCB-1100 are si ea sina numai ca se prinde pe fata cu doua surubele minuscule si e mai dificil de scos.

Mai exista statii gen Alan 48 Plus Multi care nu au in cutie sina de fixare ci se poate achizitiona separat... si aceasta tot dimensiuni DIN are si poate fi montata acolo.

Mai exista posibilitatea "adaptarii" la ceea ce ai deja in masina, cam asa:

post-10565-1269895727_thumb.jpg

sau a montarii cam asa:

post-10565-1269895862_thumb.jpgpost-10565-1269895857_thumb.jpg

Statiile DIN au intr-adevar difuzor frontal dar exista si statii care nu au difuzor frontal iar daca iti place vre-un model, poti achizitiona un difuzor extern (special pt statii)... statiile avand cam toate conector de difuzor extern / casti.

Daca vrei sa vezi si sa probezi mai multe chestii live, vezi ca ai tot ce iti trebuie inclusiv datele mele la "Anunturi non auto" ...ne vedem acolo ca sa nu se ia careva de mine ca fac reclama pe aici. :)

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viktor: Sunt mai multe subiecte pe aceasta tema posibila...vezi SP forum sau altele. Nu toti userii au conturi si acolo.

Raptorul: A avut cineva probleme cu vreo antena ( talpa magnetica ) care sa "zboare" la vitezele maxime legale ?

Chiar sunt curios...

Tare Natasa asta domne...:)) O avea inaltime sau kw buni la emisie...

E ca pe vremuri cind eram citiva in Bucuresti care faceam receptii DX-TV de la Iugoslavi...Acum ne miram ca la 100-200 de km de Bucuresti nu se receptioneaza PRO TV de ex...Diferenta e ca Iugoslavii aveau peste 1000 kw ERP iar pro-ul autohton cam 500 de wati ERP !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vitezele maxime legale nu cred ca zboara nici o antena magnetica, chiar daca are talpa de 80mm..dar trebuie luat in consideratie si vantul, care nu e de loc de neglijat, si eventualul impact cu o pasare, asa cum au avut destui utilizatori ( ma numar si eu printre ei ).

Nu cred ca te poti deplasa tot timpul in limita vitezelor legale..

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Raptorul: Poti sa ne spui si noua sau eventula sa-mi trimiti un PM, ma interesezeaza de unde ai luat suportul ala de antena pentru portbagaj. Mersi frumos. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am montat statia si functioneaza,am si "calibrato" cu reflectometru, de taiat, nu am taiat din antena problema e ca nu stiu exact cati km bate , 5-6 stiu sigur din cea ce am vb cu "colegii" ,sa speram ca va fi OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!