Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

In Bucuresti se verifica de mult puterea de emisie a statiilor radio, acum am citit aici ca lgal ar fi 4 W, eu la taxi am 25W iar la control a fost ok. Au clientii lor, la alte firme se lucreaza cu finalul la blana motorola duce cam 60W. nu trebuie sa va faceti probleme ptr 2-3W in plus. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca e cu totul altceva...

E alta frecventa, are alt statut. In 27 e banda libera pt.radioamatori.

Eu am statie cam din `95 si nu am auzit de controale pana in prezent in CB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal all, am si eu o intrebare ... Se poate adapta la o statie ( orice statie) o mufa jack la care sa ii pui niste casti pentru a nu se auzi in masina toate gogomaniile ??? Intreb ... Nu ma pricep ... NU dati cu pietre :P Ma gandesc ca nu ar fi un capat de tara o mica gaura in statie pentru mufa legata de firele difuzorului ...sau ... Daca e o prostie/aberatie ...nu va sfiiti sa imi spuneti.

As dori sa imi iau o statie pe masina dar faptul ca se vorbeste si neacademic ma face cam sceptic si asta din cauza fetelor.... nu as vrea sa auda chiar tot :lol:

Va pupa tata si :blink: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe statii au asa ceva din constructie.

Iti explic mai pe larg duminica la intalnire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca aproape toate statiile au mufa ptr. casca sau difuzor extern .

Deci .... nu ai ce modifica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu rugamintea de a va rezuma la discutii tehnice legate de titlul topicului. Va readuc in atentie ca este un topic tehnic, iar chat-ul nu are ce cauta aici!

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu info despre al mei jopix kingston,care a iesit la 4 dim din buc.sunt fff multumit,ma auzeam,cred,la 10 15 km,canalul 22 mult mai liber,doar info utile.

am pierdut mufa din capul antenei,de unde gasesc una?

De detector nu mai ai nevoie,devine inutil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal all, am si eu o intrebare ... Se poate adapta la o statie ( orice statie) o mufa jack la care sa ii pui niste casti pentru a nu se auzi in masina toate gogomaniile ??? Intreb ... Nu ma pricep ... NU dati cu pietre :P Ma gandesc ca nu ar fi un capat de tara o mica gaura in statie pentru mufa legata de firele difuzorului ...sau ... Daca e o prostie/aberatie ...nu va sfiiti sa imi spuneti.

As dori sa imi iau o statie pe masina dar faptul ca se vorbeste si neacademic ma face cam sceptic si asta din cauza fetelor.... nu as vrea sa auda chiar tot :(

Va pupa tata si :Driver: Safe

Sal !

Asta vreau sa fac si eu , insa nu am gasit o casca simpla cu prindere de ureche ! Statia are iesire pentru difuzor extern , singura conditie este ca impedanta difuzorului sa fie egala sau peste 8 ohmi . Castile , din cate am vazut , au toate peste 16 ohmi , asa ca nu vad nicio problema in folosirea lor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce statie cu modulatie buna gasesc pana in 300-350 lei?Nu vreau sa dau bani pe President sau Roadcom ca nu stiu sigur daca o sa-mi placa,deci investitie de inceput minima.Si renunt si la fitza cu potrivirea in bord.Doar sa aud clar,sa fiu auzit la fel si "purici" cat mai putini.Sugestii?Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai colegilor,nu cititi?tocmai va spun ce statie am,si cat sunt de multumit,si voi insistati pe prostia de danita.de ce oare?hai ca incerc sa pun poze cu ea diseara.e micuta si finuta!

Are ceva daca PUN NISTE IZOLIR band pe varful antenei,sa nu agate cand n o folosesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimic doar ca o sa arate ca naiba... Nu gasesti un varnis ceva? Sau mai bine izolatia de la un conductor (fir) electric. Ori ca sa nu agate/zgarie pur si simplu o pilesti.

Si Danita 440 este o statie buna. Doar ca nu are si banda AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit bumbul din capatul antenei, am comis alta;am "strans; nitel cablul antenei sub un capac din ala de portbagaj de break.destul de bine,au ramas urme pe el,dar nu se vede patruns plasticul exterior.

cum arata pe dinauntru cablul asta de antena,e ca ala de tv?e suficient de rezistent la un "traumatism" din asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca ala de TV arata cablul .

Nu cred ca ai patit nimic , stai linistit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine vrea sa plece in afara si vrea sa-si ia statia, e bine sa arunce un ochi aici

Modificat de SSorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal !

Asta vreau sa fac si eu , insa nu am gasit o casca simpla cu prindere de ureche ! Statia are iesire pentru difuzor extern , singura conditie este ca impedanta difuzorului sa fie egala sau peste 8 ohmi . Castile , din cate am vazut , au toate peste 16 ohmi , asa ca nu vad nicio problema in folosirea lor .

Azi am instalat un difuzor extern ( 8 ohmi /7w , de mici dimensiuni ) , deasupra spatiului de depozitare din partea stanga a bordului , pe interior, bordul avand si rolul cutiei de rezonanta , si o mufa jack-mama in partea superioara a stalpului de mijloc din partea stanga , unde pot cupla o casca . Comutatia intre cele doua sisteme se face printr-n comutator " nano" , ascuns tot in interiorul spatiului de depozitare de sub bord, avand in vedere ca trebuia sa mai trag un fir de sub bord pana la stalp si nici nu am gasit o mufa cu autodecuplare . In difuzor se aude super bine insa in casca se aude , zgomotul de fond , nu deranjant , dar se aude ! Oricum , voi folosi casca in situatia in care in masina sunt persoane care nu trebuie sa asculte " glumele soferesti " .

Statie Midland 278 , montata sub bord in spatiul destinat cartii tehnice , antena ML 145 montat cu baza magnetica de 160 pe capota de la portbagaj !

post-19362-1269036604_thumb.jpg

post-19362-1269036604_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o vei monta pe capota de sus vei obtine rezultate superioare. Apeleaza la un coleg sa masoare reflectata si-mi vei da dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si antena magnetica din semnatura. Sta foarte bine pe automobil la viteze legale maxime.

Cu un mic reglaj fara aparate de masura am scos urmatoarele rezultate:

- Receptie pe 22 de la Oltenita pina la Fundulea

- Receptie pe 9 de la bulgari

- Comunicatie de la Lehliu pina dincolo de Fundulea ( ~30 km )

- Comunicatie in Buc ( 3-4 km )

Concluzie: Sunt foarte multumit de echipament si va recomand sa-l cumparati. ( cei care nu au )

Dupa reglaje cu aparate voi scoate si distante mai mari de comunicatie.

Pe 39 chiar nu am auzit "inca" pe nimeni nici in oras, nici afara...

In Buc chiar nu poti comunica mai mult de 3-4 km pe 22 caci esti acoperit de altii...nr statiilor este mult prea mare pt un canal !

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena mea este Performer - CBL-820 Max Power 300W (continuous) 600W (short time), cu spicul de 120 cm. Talpa magnetica este Sirio de 15,5 cm, cu cablul schimbat (acum are 5,9 m) iar statia, o portabila, Intek H-520 plus. Costul intregii afaceri a fost de cca. 680 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am decis la statia asta pana la urma.As avea timp s-o iau si astazi cred.Ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul este bun, nu mai sta pe ganduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am decis la statia asta pana la urma.As avea timp s-o iau si astazi cred.Ce ziceti?

Super pretul, ai vorbit cu ei la tel? ca si eu am mai dat de promotii din astea, si cand am sunat nu mai era valabila promotia sau nu mai aveau pe stoc. Plus ca multi au zis sa ne ferim de compania aia, da din cate am inteles ai magazinu respectiv in orasul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la magazin personal.Mai au un site unde aceeasi promotie e cu 30 lei mai ieftina.AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link-ul l-am mai vazut pe undeva, e foarte interesant mai ales ca iti explica ce si cum legat de antene.

Am urmarit ce se discuta pe aici, colegul 120L a obtinut rezultate bune, totusi in conditii normale si facand o medie a km acoperiti acestia sunt undeva in jur de 15. Cam in jurul acestei valori se invart majoritatea antenelor decente+o statie decenta si legala.

Fiind un utilizator zilnic al CB-ului pot spune din proprie experienta ca aceasta distanta este mult mai mult decat suficienta. Degeaba poti vorbi din Cluj pana in Alba (100 km) si iti spune un coleg ca la intrare in Alba este un radar, in opinia mea nu te ajuta cu nimic, acel radar/control pana ajungi tu acolo poate fi de mult relocat.

L.E. vinerea viitoare ajung prin Bucuresti, poate la o spontana din seara respectiva vine cineva cu un reflectometru sa-mi verifice si mie calibrarea antenei :)

Bine asta daca va rog frumos!?

Modificat de Sookie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un articol interesant despre S-metru si antene : http://www.radioamator.ro/articole/view.php?id=508

Mda...Alex e un guru prin CB.

Sfaturile lui sunt foarte bune dar aplicate foarte rar...

O concluzie simpla este sa va cautati antene bune ceea ce sustin si eu. Nu este scris ceva in articolul lui Alex: odata cu inlocuirea antenei cu una mai performanta, creste si zgomotul in receptie care e amplificat idem. ASC-ul trebuie reglat mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!