Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

Salut.

Am schimbat rotile de vara cu cele de iarna: de la 225/45/R17 (stiu, 225 in loc de 235) Avingon la 205/55/R16 otel.

Doua intrebari:

- stiu ca s-a discutat dar parca nu s-a ajuns la o concluzie daca la trecerea de la R17 la R16 si invers trebuie facuta geometria. Masina merge drept, nu trage.

- volanul se misca iar foarte usor. inteleg ca e normal, din cauza latimii anvelopei, insa diferenta de efort necesar mi se pare destul de mare. E o placere sa conduci asa. Pentru motorul BMP, in lista de jante si anvelope ce pot fi montate, stiu ca exista doar 205/215 55 R16, nimic de 17. Este posibil servodirectia sa fie gandita doar pentru R16? Cei care aveti trecute in carte si jante pe 17 aveti acelasi comportament a servodirectiei? Ar fi interesant de aflat ce sa monitorizam in VCDS ca sa ne dam seama de aceasta diferenta de efort, ca sa vorbim pe niste date, nu impresii personale. De exemplu si la Golful 5 al tatalui meu s-a intarit directia fata de acum 1 an, cu roti de 15, si e clar mai grea fata de directia passatului cu roti pe 16. Golful are 4 ani si bateria originala, motiv pentru care la el suspectez bateria ca e pe terminate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dan: poti pune 205/55/17 pe Passat. In catalogul masinii dimensiunea asta e trecuta ca fiind anvelope "all season". Pentru latimea jantei trebuie sa te documentezi daca suporta anvelopa.

@Cosmin:

1. La faza cu geometria sunt pareri pro si contra. Eu trec saptamana viitoare la 16'' iarna si merg la geometrie - preventiv. Am pastrat si buletinul de geometrie facut cu rotile pe 17''. Daca voi constata diferente cu jantele puse la capitolul "cu 16'' montat" o sa scriu aici.

2.Volanul ti se misca usor din 2 cauze: dimensiunea si consistenta anvelopei. Guma de iarna e mult mai moale, mai flexibila, ca textura, iar flancul nu e atat de dur ca la guma de vara, compusul gumei de iarna este multilamelar in umarul anvelopei pentru aderenta crescuta si este moale se simte daca dai cu degetul peste profil. Din cauza asta DA, vei simti diferente. Cand vor fi -10 grade afara nu vei mai invarti chiar asa usor volanul, va trebui efort mai mare.

E normala diferenta asta, cu cat scade dimensiunea talonului mai mult intre guma iarna si vara, cu atat e mai mare diferenta.

Ex. de la dimensiunea talonului de: 55% din 205 (iarna) la 45% din 235 (vara) e o diferenta consistenta.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cosmin:

1. La faza cu geometria sunt pareri pro si contra. Eu trec saptamana viitoare la 16'' iarna si merg la geometrie - preventiv. Am pastrat si buletinul de geometrie facut cu rotile pe 17''. Daca voi constata diferente cu jantele puse la capitolul "cu 16'' montat" o sa scriu aici.

Super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75NOR, asteptam raspunsul tau. Un coleg de serviciu cu Juke a intrebat mai multi mecanici de la reprezentanta si raspunsul a fost ca nu trebuie refacuta geometria. Dar cel mai bine aflam de la tine, cu diferentele negru pe alb :)

Legat de usurinta cu care se misca volanul, inseamna ca la urma urmei ramane o alegere intre aspect si confort... O sa urmaresc topicul cu intalniri, si daca prind vreuna spontana in Piata Constitutiei, ma duc sa vad daca ma lasa careva sa-i invart volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu procedez in felul urmator:

1- te duci la geometrie cu rotile de 17''. Vezi valorile "inainte" si "dupa" reglare.

2- te duci la geometrie cu rotile de 16''. Te uiti pe buletin la "inainte" si compari cu valorile de la buletinul de "dupa" al masinii cu rotile de 17. Daca valorile sunt identice, nu trebuie facuta. Daca sunt diferente trebuie facuta. De mecanicii atotstiutori m-am saturat. Pe barba lor si a "las domne ca nu trebuie" mi-am tocit pronuntat gumele de vara de pe fata, pe interior in doar 20 000km !

Prefer sa dau 90 Ron ca sa stiu pe bune, nu pe vorbe...La cat costa anvelopele, 90 Ron sunt un mizilic.

Legat de "invartitul volanului" eu prefer varianta cu 17''. E mult mai responsiva directia, toata suspensia in general va fi mai "legata", veti fi surprinsi cat de bine si de "lipita" va sta pe viraje. Plus ca va arata mult mai bine masina.

Rotile de 16'' raman apanajul confortului.

Iarna e o alta discutie. Daca de la 17'' vara ai trece la 17'' de iarna diferenta la "invartit" ar fi mult mai mica si ar rezulta doar din diferenta de compozitie a gumei, nu si din diferenta talonului ca in cazul 16'' vs. 17''

Revin cu vesti, postez si buletinele pentru clarificare.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, ca experienta eu am avut geometria facuta cu rotile de iarna de 16, iar dupa 2 ani cu roti de 17 m-a gasit tot in marja de toleranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie in discutie doua lucruri total diferite: geometrie roti si unghi de fuga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu gresesc, in geometrie se masoara unghiul de fuga, unghiul de cadere si aliniamentul rotilor, corect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat cauciucurile de iarna la Passat schimbat cu tot cu jante de otel.....si parca suna foarte tare la rulare este normal???

Mentionez ca aceste cauciucuri nu sunt noi dar sunt bune au profil adanc si nu vibreaza volanul sau sa traga intr-o parte sau chstii de genul acesta;Michelin Alpine 205/55/16.....janta de aliaj cu cauciucurile de vara Pirelli aceasi dimensiune era mult mai silentioasa....sa fie de la cauciuc sau o fi si altceva????

:vwrullz:

Modificat de attyx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile de iarna sunt mai zgomotoase datorita profilului mai agresiv. Jantele nu conteza in cazul zgomotului la rulare. Eventual verifica daca ai presiunea corecta in anvelope. Ele sunt proiectate sa fie silentioase, sau nu prea, depinde la la cauciuc la cauciuc, la o presiune standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi mai bine si ce dot ai pe ele degeaba sunt bune la profil daca au mai mult de 3..5 ani.. cauciucul mai ales la astea de iarna trebuie sa fie moale si cu trecerea anilor isi pierde din calitati.eu personal am pus dunlop noi dot 2011 si nu aud nici un zgomot cu ele sau sa simt ca masina e rigida la denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa verific si anul de fabricatie dar nu cred sa fie foarte vechi pentru ca au fost tot pe passat de genul din 2008-2010 maxim...si nu sunt crapate sau uzate aiurea.,,,dar intr-adevar si profilul difera si poate fi si din cauza aceasta zgomotul mai mare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am pe un passat b6 jante pe 17 si cauciucuri 235/45/17 as putea oare sa pun 205/55/17 sau ce combinatii ar merge pe ele? jantele sunt 7.5J

Pentru Dan: poftim si confirmarea. Poti pune 205/50/17 dar cu jante de 6J latime.

Totusi, nu inteleg de ce ai vrea dimensiunea asta: guma e foarte scumpa pentru ca e rara, in plus, talonul e mai mic decat la 235/45/17. Adica 50% din 205 e mai putin decat 45% din 235, deci guma va fi mai sensibila, iar janta mai expusa la lovituri....

post-9928-0-93846200-1352190444_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa vand jantele de la passat, originale pe 17 si m.am gandit ce cauciucuri sa pun daca nu le vand deoarece nu sunt prea multumit de cele de 235 avand in vedere ca masina are motor de 1.9 si 105 cp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idee: de ce nu faci schimb cu cineva care are 16'' si vrea sa treaca la 17'' ? Sunt 2-3 anunturi pe tema asta, chiar cu 16'' Adelaide cele standard de pe Highline

Ce model de 17'' sunt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt modelul ce se pune si pe cc.. phoenix.. cautam schimb cu adelaide in special dar tot sh

Modificat de Dan.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@attyx in primul rand verifica dot-ul anvelopei.. daca este o anvelopa veche poate sa fie ovalizata sau cauciucul prea tare/crapat,, etc. si o sa ai un zgomot de zici ca mergi cu tractorul. Exact problema asta am avut-o si eu si m-am decis sa cumpar anvelope noi.. cum am mentionat si intr-un post anterior Tigar Winter 1 , pret foarte bun, zgomot foarte foarte mic, nici nu zici ca am cauciucuri de iarna pe masina. In cazul tau iti recomanda sa verifici anvelopele atent, in special anul de fabricatie,daca este ceva mai vechi de 5 ani este foarte prost mai ales daca nu a fost tinute in conditii favorabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tocmai am pus ieri 16'' Adelaide cu rotile de iarna.

Trecerea a fost de la 235/45/17 la 215/55/16.

Prima impresie: WOW, cat de usor merge volanul :) Asa cum ma asteptam efortul de invartit volanul a scazut semnificativ.

De scuturat, inca scutura pe piatra cubica, am rotile la 2.3 la fel ca cele de vara si cred ca e cam mult, desi 2.3 e presiunea recomandata indiferent ca rotile sunt 16'' sau 17''

Voi cobori la 2.2 fata spate sa vad ce se intampla.

Ca si zgomot in rulare, nu am, GoodYear UltraGrip Performance sunt foarte silentioase, dar sunt relativ noi, dot 2010.

Merg la o geometrie saptamana viitoare ca sa vedem daca se confirma sau nu teoria cu modificarea unghiurilor cu roti 16'' vs. 17''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe principiul ala cu iarna car si vara sanie, fara sa fac reclama, am gasit la Marso oferta speciala la Nokian NRZI:

de exemplu 235/45/17 doar 350Ron cu TVA !

http://www.marso.ro/...ioturisme-vara/

Poate mai intereseaza pe cineva. Cel putin la dimensiunea mea este cu cel putin 200Ron sub cel mai bun pret de pe piata pentru o anvelopa buna

post-9928-0-43150000-1354007951_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@NOR eu am presiunea 2.5 in roti si nu scutura deloc.. probabil conteaza si greutatea masinii.. la mine asa este recomandat pentru 2 persoane fara bagaj 2.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valy: eu am PDG si pe usita de la combustibil scrie 2.3 indiferent de dimensiunea rotii, la 2 persoane.

Daca le fac 2.5 imi sar fetele de usi din cleme la cum scutura.

Cele de iarna le-am facut 2.2, cele de vara am mers cu 2.3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR. Fii putin atent ca anvelopa la promotie Nokian nrzi este doar pe stanga disponibila (sunt cu dedicatie stanga sau dreapta), deci ori gasesti la alt dealer si cea pe dreapta ori ....(eram si eu interesat la dimensiunea 215/55/16 care e in aceeasi situatie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valy: eu am PDG si pe usita de la combustibil scrie 2.3 indiferent de dimensiunea rotii, la 2 persoane.

Daca le fac 2.5 imi sar fetele de usi din cleme la cum scutura.

Cele de iarna le-am facut 2.2, cele de vara am mers cu 2.3.

Depinde de masina, sincer - eu am 2,6 pentru 2 pax, respectiv 2,8 pentru 4 pax. Vara am mers cu 2,7 iar acum am pus 2.4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR. Fii putin atent ca anvelopa la promotie Nokian nrzi este doar pe stanga disponibila (sunt cu dedicatie stanga sau dreapta), deci ori gasesti la alt dealer si cea pe dreapta ori ....(eram si eu interesat la dimensiunea 215/55/16 care e in aceeasi situatie)

Dap, ai dreptate, am mai investigat. Plus ca e o guma aflata la sfarsitul vietii, e un model mai vechi, de asta e in destocaj. Deci...Nu ! :)

Depinde de masina, sincer - eu am 2,6 pentru 2 pax, respectiv 2,8 pentru 4 pax. Vara am mers cu 2,7 iar acum am pus 2.4.

Uite cum arata indicatorul de presiune de pe usita

post-9928-0-79022800-1354094282_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR - crede-ma, nu stiu ce relevanta are acea poza - cel putin pentru mine. Una asemanatoare am si eu pe masina si scrie ce am mentionat in post # 523. Daca te incalzeste cu ceva, o sa-i fac o poza sa te convingi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!