Jump to content

Instalare Navi MFD


premiumfaraplumb
 Share

Postare recomandată

Florin ai avut o masina foarte frumoasa, dar daca montez kenwood o sa mearga la fel de bine sunetul(muzica) fara sa stric sistemul original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mulllltttt mai bine..... plus ca citeste majoritatea formatelor, DVD, etc.... navigatie avea Garmin, etc.... mult peste cel MFD1, care in afara de radio si magazie de CD, nu stie mai nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti ceva informati? Ce stiti de marca asta? Si de ce Parrot Asteroid Smart si nu altceva. Merita investitia pentru ca 550€ sunt bani, mai bine imi put un kit de Koni FSD si cauciucuri noi.  :D  Glumesc. 

 

Ma puteti indruma spre ceva mai bun in momentul asta? Sa mai astept sa scada pretul, avand in vedere ca nu de mult o aparut pe pitata europeana.

 

P.S Florin la cine ai raspuns ? 

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot in genul ala poti sa te uiti si la AppRadio 2, de la Pioneer, care cred ca e si ceva mai ieftina.

 

Nu o sa primesti multe review-uri despre genul asta de aparate pe aici pentru ca nu prea sunt folosite. Majoritatea iau un CD player normal sau o replica chinezeasca.

Parrot facea kit-uri bluetooth pana acum, nici nu stiam ca a inceput sa fabrice si genul asta de aparate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti ceva informati? Ce stiti de marca asta? Si de ce Parrot Asteroid Smart si nu altceva. Merita investitia pentru ca 550€ sunt bani, mai bine imi put un kit de Koni FSD si cauciucuri noi.  :D  Glumesc. 

 

Ma puteti indruma spre ceva mai bun in momentul asta? Sa mai astept sa scada pretul, avand in vedere ca nu de mult o aparut pe pitata europeana.

 

P.S Florin la cine ai raspuns ? 

 

lui Arpi.... jucaria care ai pus tu link-ul, nu am avut ocazia sa ma joc cu ea.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

 

Va multumesc,

M-am  documentat putin despre aceasta marca, Parrot si este fondata in Franta, Paris in anul 1994 de catre un tanar diplomat si au debutat cu agende cu recunoastere vocala , dupa aceea cu hands-free si incet, incet s-au indreptat spre sunet. Sunet prin bluethoot, casti fara fir, convorbiri etc. Din surse secrete am aflat cu ca ar sonoriza si yahturile si avioanele private de lux. Cica calitatea sunetului s-ar apropia puternic de BOSE :dry:  nu as crede dar oricum par ambitiosi.

Din 2008 de cand au avut cifra de afacere a ajuns la 206,6 milioane de € , s-au gandit sa se axeze pe multimedia tipi, si in 2012 fac tablete si gps-uri. La sfarsitul anului au facut Aero Drone cu sistem de neavigare si video la inaltime importanta, si aceste faimoase 3 tablete numte Asteriod. Eee inainte au exersat pe cadruri numerice HD etc. Au testat inainte calitate si tehnologia pe alceva pana ce au ajuns la ASTERIOD Mini, Asterioid Tablet si Asterioid Smart.

 

Din surse nesigure am auzit ca ei ar face consola multimedia pe noile renaulturi si daci.

 

Oricum imi place sistemul si evolutia lor. Cred ca poate fi o marca buna avand in vedere preturile si mediurile in care se invart.

 

Problema ar fi ca mi-sa stricat sistemul de ridicare geam partea pasagerului, si acum caut o metoda mai ieftina de a o repara pentru ca acus 2 luni am schimbat pe partea soferului sistemu si macaraua etc la vw si m-a costat mai mult de jumatatea pretului a unu Aserioid smart (285€ ptr o macara stantata vw).

 

Deci se amana achizitia. Poate asa mai scade si pretul.

 

 

 

Rave am vazut si de AppRadio 2 ii interesant si cu vreo 200€ mai ieftin da ii mai dedicat iphonul si eu tocmai am facut gresala sa ma despart de appel ptr android :tuktuk:  . Dar nu ii rau nu stiu cum ii cu P.I.P si cu conectivitatea la internet.

 

 

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
passat 1.9 avf

Salut. Am o navigatie Mfd, montata deja pe masina, si mi-am cumparat o interfata dietz 1451. Cand conectez dvd-ul la ea, nu imi reda imaginea...se aude sunetul in boxe, dar fara imagine...Am probat si o camera pt marsarier, dar degeaba...tot nu afiseaza nimic. Am in meniul Mfd-ului, functia "aux"... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in manualul interfetei, ce zice ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o problema

anul trecut mi`am pus o navigatie MFD iar acum dupa ce am pus MAXIDOT nu imi pare nimic legat de melodii sau postul de radio pe display

navigatia pur si simplu am bagat`o in mufe, nu am codat nimic cu vcds...

 

ma poate ajuta cineva?

 

Multumtesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

navigatia si clusterul trebuie codat in consecinta, precum si trase 3 fire de la MFD la cluster - posteaza codul navigatiei ca sa vad daca va merge sau nu.... nu toate navigatiile lucreaza direct cu ceasurile.... sunt si MFD-uri care nu lucreaza cu Clock, Ena si Disp... ci pe CAN - si atunci o sa iti trebuiasca TMC Box... etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul navigatiei cand intru pe ea cu vcds este

 

3B0919887A

 

spune`mi te rog ca pot sa o fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer cred si sper ca merge..

din ceea ce am cercetat eu trebuie sa leg:

 

din MFD                la cluster mufa verde

clock                    pin30

data                      pin31

ena                       pin32

 

o sa`mi cumpar o mufa miniISO 

dar cum se codeaza?

 

am postat o poza cu pinoutul mfd-ului meu de pe capac

 

3u93.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am am gasit pe net o navigatie cu TMC inclus, m `am inteles cu proprietarul sa i`o dau pe a mea si o diferenta

 

cand am pus`o pe a lui la mine ..surpriza!...nu arata posturile de radio pe maxidot..desi pe golful lui arata

dupa care binenteles ca am pus`o pe a mea la el si din nou...surpriza...arata posturile radio pe maxidot

 

Ce sa fac?am nevoie de un sfat de la cineva care a reusit acest lucru

Modificat de CrackerX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, ce PN avea navigatia lui ?

 

Nu cumva avea el TMC pe masina ?

 

Daca a ta are TMC inclus - concluzie care ai tras-o tu, deoarece a ta merge pe masina lui... rezulta ca nu ai tras bine firele - lucru care ai garantat 100% pt el cand am mai vb noi... sau nu ai codat bine clusterul.

 

altfel, trebuia sa mearga..... ca nu e mare inginerie cu ea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in mod sigur nu avea tmc pe masina deoarece omu a spus doua lucruri:

 

1.am avut in trecut o navigatie care nu`mi arata pe BC iar asta este cu TMC in ea

2.la mufa mare cu 26 pini nu era conectat nimic

 

cele trei fire le`am tras in felul urmator:

 

din cluster mufa verde in navigatie:

in cluster    in navigatie

30               clock

31               data

32               ena

 

le`am verificat de "n" ori si sunt OK

 

dar pe diagnoza imi da "secudary display no communication"

 

si clusterul este codat bine deoarece imi apare "navigation" in meniul lui iar inainte sa`l codez nu aparea

Modificat de CrackerX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca te-am pierdut un pic.... deci el, cele 3 fire nu le avea conectate ? atunci e clar ca masina are TMC pe ea..... trebuia sa-ti notezi seria aparatului lui.....

 

pe forum, sunt o gramada de colegi cu MFD-uri.... si cu TMC si fara.... poti lua legatura cu ei, sa o probezi.

 

8, 9 si 10 in mufa unitatii, da ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

concluziile sunt unrmatoarele

1.L`am facut
2.sunt un dobitoc ca m`am uitat de 10 ori si tot prost le-am legat.clock si ena le pusesem in diagonala

De tinut minte ca navigatia mea 3b0035191 fara nici o litera dupa cod afiseaza in bord fara TMC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Daca a ta are TMC inclus - concluzie care ai tras-o tu, deoarece a ta merge pe masina lui... rezulta ca nu ai tras bine firele - lucru care ai garantat 100% pt el cand am mai vb noi...

 

eu doar ti-am zis sa le verifici bine......

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prea multe fire acolo iar daca nu iti iei un reper corect incurci partea de sus a mufei cu cea de jos

 

niciodata nu trebuie sa pui mufa cu pinii spre tine si te te uiti in acelasi timp pe desenul "pinout" pentru ca iese fix pe dos, sus in loc de jos  :D

 

am pus o poza clara pentru a nu se pacalii si altii ca mine

 

wvxc.jpg

Modificat de CrackerX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu imi aduc aminte - ca, mai mult ca sigur - pe mufa verde gasesti 8 si 10 scris.... oricum, asa cum ai zis, reperul cel sigur e cu mufa-n unitate - ca sa nu le incurcati.

 

Bine ca i-ai dat de cap..... nu mai stiam la ce sa-ti zic sa te uiti....deja eram in pana de idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat mufele , nu e nimic numerotat ! daca era ceva numerotata chiar ca eram "culmea" sa gresesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles.... nu ai avut mufele OEM... trebuia sa imi zici, am senzatia ca aveam eu prin instalatiile mele. Te ajutam cu mare placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,am si eu ointrebare,se poate shimba ecranul navigatiei,am gasit la cineva un MFD cu ecranul spart si vreau sa stiu daca se poate repara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

ai gasit navigatie mfd ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Am navigatie mcd (display-ul spart) la care radio si CD-ul au functionat pana zilele trecute. Am deconectat bateria, iar dupa ce am conectat-o nu a mai mers. Nu e prima data cand fac asta si pana acum functiona normal cand puneam bateria. Am verificat sigurantele din stanga bordului si sunt ok. Butoanele se aprind odata cu pozitia. Mai are vreo siguranta pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!