Jump to content

Instalare Navi MFD


premiumfaraplumb
 Share

Postare recomandată

Salutare,

poate cineva sa ma lamureasca care este diferenta intre MFD 1 si MFD 2 ?

 

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MFD1 este prima generatie de GPS cu ecran color care s-a pus pe VW cam pana in 2005, prima poza.

MFD 2 este  a doua generatie, mult mai performanta, s-a pus pe Passat B6, Golf 5 ... etc, poza  a 2-a.

post-77175-0-76199100-1361351513_thumb.jpost-77175-0-91001600-1361351522_thumb.j

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspuns. Astazi am vizualizat pe internet un anunt prin care cineva se ofera sa vanda harta europei pentru MFD, mai jos sunt toate caracteristicile. Ce ziceti, poate fi adevarat ?
Harta este versiunea EX-V (VX) DVD V10 2013!
Harta este compatibila cu toate modelele Vokswagen cu navigatie RNS MFD DVD, RNS MFD2 DVD si RN-S2 DVD.
Pachetul include 1 CD si 1 DVD:
  • CD: Deblocare soft (pentru a putea citi DVD-ul cu harta)
  • DVD: Harta 2012

Harta acopera toata Europa de Vest, Ungaria, Grecia, Cehia, Slovacia, Polonia la nivel de strada si numar + fosta Iugoslavie la nivel de drumuri principale. Fata de versiunile anterioare au mai fost adaugate Ungaria si tarile din fosta Iugoslavie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil... oricum, Romania nu este... din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, pentru mine harta Romaniei nu este relevanta. Este vorba de restul continentului. Este dubios faptul ca toate tarile expuse se afla pe un singur CD. Mai asteptam si parerile altor colegi care se pricep mai bine decat mine.

 

o zi buna,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de 4 cheite ca astea, care vin introduse... vezi in poze.

 

attachicon.gifimages.jpgattachicon.gif2010_08_21_10_25_41_mfd.jpg

 

Pentru curatarea lentilei, ai incercat ceva CD de curatat lentila.  Sper ca stii ca MFD nu citeste decat CD-urile de navigatie, cele Audio si MP3 nu le citeste, pentru astea ai nevoie de CD-changer (magazie de CD-uri).

Salut si multumesc pentru raspunsul dat. Eu nu stiam unde sa ma adresez cu intrebarea mea. De fapt, pe masina am montat navigatie MCD cu ecran mic non-color, insa cred ca acele cheite se folosesc pentru ambele aparate de navigatie. 

Stii cumva cum pot face rost de acele chei? 

Aparatul meu citeste cd-uri de toate felurile insa din cand in cand... Cand nu le citeste, cum ziceam si mai sus, folosesc radio. 

Inca o data merci pentru raspunsul tau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cheite gasesti la magazinele de electronice sau cauta pe net magazinul tme. Eu de acolo mi-am luat diverse, printre care si cheite, au fost ok ca pret. Nu am nici o treaba cu magazinul incat sa le fac reclama. Doar ajut colegu', atat.

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos pentru ajutor, mi-ai fost de mare folos. Eu incercam cu diferite lame de anumite marimi de cutter... si nu=mi placea mie cum se aude cand bag lama...

Si am incercat sa cer ajutor aici. Am facut comanda de 4 bucati si astept cu nerabdare sa vina. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca solutie de urgenta - daca nu aveti clemele dedicate - lopatele de cafea de la McDonald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Ciprian Labes

Salut! vinde cineva o navigatie MCD sau MFD? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cauta in aria dedicata Vanzarilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am si mfd si mcd. 0736508803

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua.As avea cateva intrebari. Am un passat b5.5 si as vrea sa schimb navigatia , asa arata acum http://postimg.org/image/sx3esuan7 si asta se poate monta?http://www.okazii.ro...mp3-a126577877

Si daca se poate monta va functiona totul? Si de ce mai am nevoie ca sa pot sa montez?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Exclus.... nu iti incape in 2Din-ul Passat-ului B5,5.

 

in privinta functiilor - cea prezentata de tine - RNS510 - nu se pupa cu instalatia si CAN-ul B5,5-ului...

 

cauta altceva - ori alte unitati, fabricate de Kenwood, Alpine, etc.... sau cele dedicate - China

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfat. Pai eu am vrut navigatie originala, si sa arata bine cum e cu touch am vazut si mai simple..Si ce este diferenta intre rns510 si Rcd510?Si nici Rns310 nu merge nu?

http://www.okazii.ro/aparate-gps/navigatie-originala-rns-310-vw-golf-passat-jetta-tiguan-touran-eos-slot-card-mp3-touchscreen-a124783512

Modificat de Arpi93
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu, deoarece nu iti incape in spatiul tau.... si nu ai ce sa-i faci si sa arate bine... si nici nu o sa lucreze cum trebuie - datorita diferentelor dintre cele doua generatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles multumesc. Atunci o las pe care o am acuma. Ca pe care o am acume a mers ok, dar de o vreme degeaba bag cd-ul , nu merge pur si simplu da o eroare si nu merge(audio cd)

Modificat de Arpi93
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Trebuie sters sau schimbat capul de citire. Daca nu ai cunostinte incearca la un electronist sau la un baiat priceput aici pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam care ar fi baiatul priceput de pe forum ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

sigur ca NU.

 

Original pe Passat B5 si B5,5 - nu a fost decat MFD1 si MCD.

 

In plus modelul asta - replica - nici macar nu-l poti monta la tine, nu se intregreaza in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna. Am revenit si am inteles ce a zis Florin si gata atunci ramane sa pun asta http://www.pieseauto.ro/navigatie/vw/passat/navigatie-si-magazie-mfd-1-vw-seat-audi-skoda-1264653484.html banuiesc ca se potriveste nu? si ce ar mai trebuii ca sa fie montata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, 

Vreau sa imi cumpar un 2DIN pentru passatul meu. 

 

Weekendul asta am cautat in trei magzine, initial cautam ceva OEM pe net dar am zis ca in 2013 B5.5 -ul meu merita ceva mai new. Avand in vedere ca 510RNS nu merge din cate am intales pe forum am cautat un Alpine cu GPS dupa care am zis ca imi iau un Clarion dar bughetul s-a restrans si un vanzator mi-a propus o bomba.  Parrot Asteriod Smart   http://www.gizmodo.fr/2012/09/19/parrot-voiture.html

 

Ii enorm, isi merita toti cei 549€. Inca nu era scos in magazine l-am butonat pe dupa "tijghea" m-a lasat sa il vad doar asa, pentru ca aici in franta acum a iesit si inca nu era expus.

 

Ce parere aveti? Singurul lucru care m-ar deranja este ca nu are nici un buton si nu stiu cum ar da in consola mea? Si nustiu daca face P-I-P.

 

In rest ii ok, mai ales avand in vedere ca am renuntat total la appel si m-am axat pe android, eu zic ca ii beton. Am internet ori prin wifi, ori prin bluthoot de pe telefon ori prin stick 3g. Aplicatile functioneaza toate, si multitouchul ii bestial, raspunde mai bine ca pe un telefon.

 

Acum astept pareri, linkuri si etc. Nu stiu ce sa fac, pretu ii destul de mare, m-am gandit sa il iau in 3 rate fara comision, asa mi-a oferit magazinul. Problema ii ca la ei ii montare 129€ pe passatul meu. Si as ajunge f scump. Cu conditia asta mi-l dau in rate fara comision si nu imi pierd garantia si au garantat ca imi functioneaza si comenzile de pe volan.

 

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!