Jump to content

Instalare Navi MFD


premiumfaraplumb
 Share

Postare recomandată

premiumfaraplumb

A venit NAVIGATIAAA

:banghead: acum stau si ma intreb, e cineva care chiar se pricepe sa umble cu cheitzele alea sa scoata clima si la legat firele pe-acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premiumfaraplumb

Din Germania, printr-un prieten. Mi-a fost furat mp3-ul si m-am gandit ca decat sa dau 12-15 milioane pe altul, mai bine investesc in navigatie sa imi creasca si valoarea masinii. A fost 17.500.000 + vama 3.700.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat enorm pe ea.Si de ce ai platit vama?De unde ai luat-o?Pretenul tau din Germania nu a gasit pe Ebay ptr ca de obicei se vand pe la 400eur acolo.Acum trebuie sa schimbi si rama din bord pentru ca nu se mai potriveste cu cea veche.Ai primit si antena de la sistem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premiumfaraplumb

Am cautat si pe eBay si am pandit cateva, da se gasesc pe la 400 euro dar spre sfarsit e unu intotdeauna care ti-o ia inainte si ti-o cumpara pentru ca si-o doreste mult si pluseaza 50E si ai ajuns la 450E (16.000.000) Bun. + 1.500.000 Transportul =17.500.000 + Vama, eu nu am avut pile la posta asa ca vamesul a luat cartea aia enorma si cu degetul a gasit la pagina 34.456 Ecran navigatie auto vama - 3.700.000

Ce sa fac? Asta este totusi sper sa fi iesit mai ieftin ca la porsche. Am antena de gps da si o groaza de cduri.

Mi-am pus alarma pe ea si astept sa se faca frumos sa ma duc sa o instalez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare. La passat daca pun un asemenea sistem incape fara sa afecteze locul pentru clima? Mi se pare destul de ingust locul sa incapa ditamai ecranul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

De curand mi-a adus un prieten o navigatie MFD Navi Plus.

Masina mea are instalat in bord, in partea de sus climatronic, mai jos cass BETA iar jos acel locas gol.

Intrebarea este daca se poate instala navigatia in partea de sus ( in loc de climatronic si BETA ) si jos unde este locasul gol sa mut climatroniclul.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca va trebui sa cumperi alt suport pentru a re-aranja elementele.. actualul suport are o parte transversala care despare unitatea Climatronic de Beta. Trebuie sa cauti un suport pentru 2DIN.

Modificat de @llex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar se poate schimba suportul ala fata sa trebuiasca sa inlocuiesti tot bordul ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie o chestie de genul asta:

post-5783-1189545912_thumb.jpg

..doar ca trebuie sa aiba alta dispunere a elementelor pt. ca sa poti instala MFD-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun deci stiu ca trebuie alta rama... ca cea din partea dreapta din imagine... dar pe langa asta nu mia trebuie nimic ? vine pur si simplu ? din cate am vazut eu nu imi intra in locasul ala ... cred ca mai trebuie luat si suportul din spate pentru versiunea double-din.

Please help ca ma stric de cap daca nu pot sa pun navigatia :rolleyes: :icon_thumright:

DSC00291%20(mindre).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, aia din dreapta iti trebuie.. nu cred ca mai ai nevoie de altceva. Eu unul nu stiu, poate confirma cineva care a facut transformarea. :icon_thumright:

Succes ! Apropos, la cat te-a dus MFD-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si eu vroiam sa fac aceasta tranformare, dar nu sa pun MFD, ci Gamma + CD Player.

Din cate am vazut pe net, din diverse forumuri, operatiunea se poate face, dar trebuie taiat din cutia de plastic in care intra masca. Asta pentru ca locasurile pentru butoanele de ESP, avarie etc sunt montate pe aceasta cutie pt masca de 1 DIN (pt casetofon + climatronic + locas), iar pt 2 DIN aceste locasuri sunt direct pe masca.

Uite aici diferentele :

  • Masca 2 DIN :
    e73e1xj8.jpg
  • Masca 1 DIN (se vad locasurile) :
    a7a31mv1.jpg

Daca nu vrei sa tai acea cutie singura optiune este sa cumperi alt bord (am cautat in toata ETKA sa caut cutia aia, dar nu am gasit cutia separat).

Ca si alte piese ai nevoie de :

  • "bara" de sustinere : 3B1 857 056 A (6 Euro)
  • Cleme de prindere : N 903 562 03 (0,4 Euro) 5 bucati
  • Suruburi : N 907 290 01 (0,1 Euro) 5 bucati
  • Masca 2 DIN : 3B0 858 069 AT 2AQ (40 Euro)

Poate mai sunt ceva cleme si suruburi de care ai nevoie, o sa mai caut.

Pe mine m-a cam desumflat treaba cu taiatul bordului si (pentru deocamdata) am abandonat acest MOD in favoarea altora.

:icon_thumright:

Vezi ca MFD nu ii "plug-and-play", trebuie sa iti pui antena GPS (daca o vrei pe cea originala pe langa faptul ca trebuie sa o cumperi, trebuie sa dai jos plafonul sa o montez, in cazul ca nu ai una aftermarket), trebuie sa legi un senzor ABS la navigatie (MFD foloseste si turatia rotii, data prin sensorul ABS, pentru a calcula distanta parcursa) si sa o programezi cu VAG-COM. Ii o operate destul de complicata, plus ca unele versiuni de MFD NU, repet, NU citesc CD-uri audio, deci iti trebuie si CD-Changer (in caz ca nu ai).

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am vb aici la reprezentanta si asa este. Navigatia nu se poate pune - trebuie bord 2din. Asa ca am scos-o la vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta ...am facut eu transformarea...e mai complicat dar se poate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur se poate pune navi si in bord 1din daca ai rama 2 din + suport

e adevarat ca trebuie taiat pe ici colo din bord dar se poate

mi-am pus si eu mfd, dupa care m-am plictisit si am trecut iar pe rc gamma fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul e ca deocamdata Navi este neutilizabil in Romania. Iar pana cand vor aparea CD-urile cu hartile din Romania (daca vor mai aparea pentru variantele cu CD), mai este.

Asa ca este doar un obiect interesant si colorat. Intr-adevar, punctul forte este ca are integrat tot ce inseamna sunet: radio, muzica, navigatie, car kit telefon mobil.

Pentru cei care circula in afara, insa, este bun si util. Exista CD-uri cu hartile si merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce va complicati cu MFD cand poti cumpara f simplu un GPS portabil cu harta Romaniei, touch-screen, mp3, bluetooth etc, si care iti arata si viteza reala si tot ce vrei? Lasi si bordul intreg si te costa poate si mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am navi deja cu igo pe romania. Eu am luat sa o pun pentru ca e foarte frumoasa si da bine in bord,

Mai.

Ideea e ca eu o pun dar trebuie sa stiu ce e de taiat. Rog pe cei care au facut modificarea daca ma pot ajuta cu niste poze.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce m-am mai gandit si documentat m-am hotarat sa trec la 2DIN. Nu sunt sigur, dar cred ca se poate face modificarea si fara a taia din bord, dar nu sunt sigur. Luni ma duc sa comand piesele si pe weekendu viitor o sa fac modificarea cu sau fara (preferabil) sa tai din bord...o sa-mi fie dor de sertarul ala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti pot spune din propria experienta ca nu trebuie taoat bordul sub nicio forma.doar rama3din cumparata si rabdare la montare.sal si bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista sa nu tai din bord. Cel mai valabil este sa se taie cele 4 urechi de prindere a climatronicului - pentru a putea introduce navigatia. Altfel nu intra pentru ca nu permit urechile alea de sus in care se prinde climatronicu.Apoi in loc sa se taie in continuare in partea de jos din bord - se taie din rama - ornament in zona butoanelor laterala si in partea de sus unde are niste ganci . eXtenZy - de unde comanzi piesele . Ma intereseaza si pe mine rama ornament 2din si prinderea din spate.Atases imaginepost-4416-1189893784_thumb.pngDeci eu ca procedeu vad urmatoarea varianta:1: Se taie cele 4 urechi de prindere din partea de sus a climatroniculuipost-4416-1189894092_thumb.jpg2: Din suportul 2DIN se taie partea inferioara de sub linia gri. post-4416-1189894249_thumb.png3: Se ataseaza cu suruburi partea taiata a carcasei de bord ( zona 31 ) in locul unde veneau suruburile care fixau ornamentul 1DIN ( partea de jos unde era cutia goala ). In acest fel am rezolvat prinderea climatronicului jos.4: Se decupeaza din ornamentul 2DIN zonele care sunt in plus - ma refer aici la ganci laterali si cei superiori. plus zonele butoanelor laterala - asta pentru a nu taia din bord. SI cam gata. Singura problema dar nu f mare este cumva de a se prinde in partea superioara de bord ornamentul . Dat se rezolva cu niste suruburi lateral cumva. Si gata avem 2DINAstept pareri pro - contra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masinile facute pt America este posibila schimbarea ramei 1 DIN cu una 2 DIN fara a se taia nimic...e altfel bordul.

Acum sa trecem la montarea 2DIN prin taiere: Din piesele care urmeaza sa se monteze NU SE TAIE NIMIC...taierea se face doar bordului de pe masina...trebue cumparate urmatoarele:

1. 3BO 857 056 A - bucata de metal care fixeaza rama interioara

2. 3BO 858 757 - rama interioara

3. 3BO 858 069 + codul de decor - rama principala 2DIN

4. rama climatronic trebuie sa fie special pentru 2Din ( de la Golf)

In pozele de mai jos se vede exact ce trebue taiat...

Spor la modificari.. :)

post-3755-1189964412_thumb.jpg

post-3755-1189964418_thumb.jpg

post-3755-1189964424_thumb.jpg

post-3755-1189964431_thumb.jpg

post-3755-1189964436_thumb.jpg

post-3755-1189964441_thumb.jpg

post-3755-1189964448_thumb.jpg

post-3755-1189964454_thumb.jpg

post-3755-1189964459_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mircea dudu: piesele le comand de la un service Skoda (sunt client fidel de altfel) pentru ca aici in Deva nu exista alta reprezentanta a grupului VAG, dar tu poti sa comanzi de la orice service VW, in Buc aveti destule... Intr-o zi cand ai timp scoate radio afara si sa vezi daca conducta de aerisire din spatele radio-ului este curbata sau dreapta. Daca este dreapta ii urat, ori intra navigatia fortat, ori trebuie schimbata conducta, ceea ce nu se poate face fara a demonta TOT bordul...

@Crista_Silviu: Codurile care le-ai postat nu sunt corecte, uite aici lista cu toate codurile necesare acestei modificari si aici lista cu ramele + codul de decor. Mersi de poze, fff ajutatoare :rolleyes:

Rama de 2 DIN se prinde cu suruburi de suportul de metal care trebuie cumparat, care fixeaza si acea cusca (piesa 12 din poza postata de mircea dudu, care eu nu credeam ca trebuie cumparata) in care intra radio/navi. Eventual ar putea fi taiata acea cusca, in loc sa se taie din bord (inca nu vreau sa accept aceasta idee, nu-mi plac improvizatiile, desi si asta e o improvizatie) ca sa intre in acel locas. Maine ma duc sa comand piesele, sper ca pe vineri sa ajunga si sa pot sa studiez practic problema.

Lista mea de cumparaturi :

  • 3B0 858,757 - cusca in care intra radio+cd/navi
  • 3B1 857 056 A - suport metal pentru cusca
  • N 906 988 01 - clema/piulita, 2 bucati
  • N 906 989 01 - clema/piulita, 4 bucati
  • N 906 986 03 - surub, 6 bucati
  • 1J0 857 725 B - distantor intre radio si CD, pt navi nu trebuie
  • 3B0 858 069 AT 2AQ - rama frontala, neagra
  • 1J0 907 047 M 01C - rama climatronic, neagra

Cost total aproximativ 67,79 Euro + TVA + cine stie ce taxe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eXtenZy: astept sa vad ce reusesti sa faci . Si dupa ma apuc si eu cred.

Vezi ca ai add pe messenger.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!