Jump to content

Instalare Navi MFD


premiumfaraplumb
 Share

Postare recomandată

Buna ziua. Am si eu o intrebare daca se poate... :P

As dori sa stiu si eu cum arata mufa de la antena pentru GPS la aceasta navigatie si daca stie cineva daca se potriveste pentru asa ceva? http://www.be-loud.ro/produse/DVD_-_TV_Auto/Kenwood/DNX7200/

Multumesc frumos. Eu am cautat pe internet si nu am gasit o poza exacta cu mufa de la ntena de GPS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua. Revin cu o alta problema acum daca se paote. :rolleyes:

Vreau sa dau jos navigatia mea ce e pe masina si nu stiu cum.. Am inteles ca trebuie niste sine care se baga in lateral pe ambele parti ale navigatiei. Problema este ca nu stiu de unde sa iau aceste sine si am inteles ca sunt pe diferite marimi.. Ma poate ajuta cineva cu o idee? Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie (in mod normal) 4 cheite. Merge si cu 2, dar te chinuiesti putin daca nu stii cum sa le folosesti. Detalii despre cheite aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am reusit sa dau jos in sfarsit navigatia... Am cautat pe aici pe forum si am vazut ca unii au reusit sa scoata cu o cartela taiata in 4 si am zis de ce sa nu incerc si eu :cool: acum fiindca am reusit sa o dau jos am o alta rugaminte la dvs daca se poate... Are cineva o poza cu spatele unei navigatii din aceasta MFD sa imi explice si mie ce si cum sunt cablurile pe acolo ca nu prea inteleg nimic :huh: Am inteles doar mufele pentru alimentare si cele petnru difuzoare si display pe bord, dar mai sunt 2 mufe pe acolo si nu stiu ce reprezinta... Eu intentionez sa imi montez un dvd in locul navigatiei si am vazut ca mufa pentru magazia de cd-uri nu se potriveste... Exista o alta solutie sa nu renunt si la magazie sau....? :rolleyes:

Modificat de Ballack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ! am un passat b5 din 2005 cu navi mare si va rog frumos cine stie cum se schimba limba la navigatie din germana in engleza sa-mi spuna si mie. Am fost cu masina si mi-a bagat laptopul pe ea si mi-a schimbat doar limba din computer. A zis ca la navigatie se schimba limba din meniul ei dar nu stia nici cel cu laptopul cum. Va rog ajutati-ma !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Trebuie sa ai CD-ul de navigatie in MFD pentru a putea face setarile dorite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un cd de germania. Ala nu e bun? si daca nu e bun asta de unde fac rost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

E ok atat timp cat este cel original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este cel original. Deci pana aici este ok. Daca stii cum, ajuta-ma te rog . Spune-mi cum schimb limba bineinteles daca ai timp si esti dispus sa ma ajuti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Vezi ca este topic cu manuale pentru navigatie.

Manuale navigatie

Aici gasesti in manualul pentru MFD,la pagina 52, 53 etc detalii si explicatii despre ce setari poti face din meniu.

mfd1.jpgmfd2.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

exista cd-uri pentru navigatie MFD 1 si pentru alte tari in afara de cel cu GERMANIA? Daca da, de unde as putea cumpara? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista. De gasit...cauta pe Google. Sunt pe la 30 lei per CD. Uite aici, spre exemplu http://cd-dvd-navigatie-romania.blogspot.com/2010/03/cd-navigatie-dx-volkswagen-audi.html

Nu am nicio legatura cu anuntul si rog un moderator sa il stearga, daca nu e voie

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut, hartile sunt aici pentru mfd :

http://navigation.teleatlas.com/en/shop/volkswagen/blaupunkt-travelpilot-dx

din nefericire pentru Romania nu exista. Am trimis un mail iar raspunsul lor a fost: nu exista un interes major pentru Romania. RO%20flag.gif

cineva la inceputul topicului a dat o gramada de bani pe o navigatie mfd :) sincer daca as avea ce sa pun in locul ei as fi scos-o si as fi aruncat-o cat colo. merge doar radio pt cd (track) este nevoie de magazie , pe care o si am oem. navigatia este aratoasa dar complet nefunctionala . am si cd de Franta la ea.

cei de la Romania digitala au incercat sa obtina " compilatoarele" :icon_redface: de la blaupunkt pentru a pune harta lor pe mfd nostru dar au fost refuzati.

si totusi parca ar incepe ceva speranta dar pana la final masinile noastre vor fi prea batrane pt a utiliza asa ceva.

http://www.dlh.ro/blog/2009/06/teleatlas-lanseaza-harta-cu-18000-km-pentru-romania.htm

aici am gasit asta http://www.filestube.com/9xJhQ72BATdfR0B4U62Ldu/Teleatlas-Major-Roads-of-Europe-20102011-Blaupunkt-TravelPilot-DX-200.html

nu stiu ce tara este nici daca merge. daca nu aveam voie sa pun link va rog stergeti-l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Sal. Am un dvd player de 1din cu ecran retractabil de 7" care ma incurca atat la ajustarea temperaturii cat si la afisajul climatonicului, stie careva daca pot muta climatronicul in locul dvd-ului si invers? nu vreau sa ma apuc sa desfac degeaba si ma gandesc ca poate a facut-o careva inaintea mea si stie. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge, ca nu ai urechi de prindere pentru climatronic..... doar sa pui rama 2Din, muti clima jos, dupa aia .. ce vrei tu si DVD-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cumpar rama 2 din nu trebuie si alte modificari? Ma gandeam ca poate a facut careva vreo modificare si a facut cumva din tabla indoita la 90° niste v-uri pe care sa le fi prins cumva in bord ca suport pt clima. ce zici nu cred ca strica sa incerc si daca nu merge cumpar o rama 2din

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ceva modificari, e posibil.

Si la montarea ramei 2din, ai ceva de munca.... e ceva de traforat la bord, ca sa o poti monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Laurentiu Utiu

zilele astea ma bate gandul sa-mi montez un MFD1(am facut rost de unul) si sincer nu stiu ce sa fac. Sa-l montez sau sa-l vand mai departe.

Asadar momentan am consola 1DIN cu Hu high end marca Kenwood KDC-BT6044 , difuzoare Eastech de 70 W rms legate la un amplificator extern Soundwave BO-830 si se aude excelent, puternic si clar(de parca as avea subwoofer). Radio-ul parca e mai pretentios la semnal.

Kenwood avantaje : bluetoth incorporat,are iesire subwoofer,foarte multe setari pentru sunet

dezavantaje: marimea 1DIN

Radio navigation system MFD1 avantaje: receptie foarte buna la radio, marime 2DIN, se integreaza perfect in consola, despre sunet nu stiu ce sa spun ca nu l-am auzit niciodata, si nu stiu daca radioul are RDS (nu am gasit nicaieri)

dezavantaje: nu reda nimic cu propriul cd-rom (doar navigatia), nu exista harta pentru Romania,setari putine pentru sunet, e destul de limitat la functii fara dispozitive externe (xcarlink,dietz, etc)

Voi ce spuneti? merita sa il montez? Cu sunetul cred ca as fii destul de multumit deorece ascult doar cd-uri cu piese la calitate flac, iar o magazie dedicata pentru discuri audio(fara mp3) reda o claritate foarte buna a pieselor flac. Pentru piese mp3 as folosi un emitator fm. E o idee mai buna decat o interfata multimedia? Desi parca ar fi fain sa vizionezi si niste videoclipuri.....mai ales pasagerii.

Deci navigatia as monta-o doar pentru aspect si calitatea audio prin cd-uri flac, plus receptie buna radio.In rest nu ma incanta deloc...

Gps-ul nu ar fi problema deoarece am unul dedicat Blaupunkt cu hartile la zi.

Ce ma sfatuiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MFD 1 are RDS, stiu sigur.

Daca vrei sa-l montezi doar pentru aspect si sa renunti la MP3 inseamna ca asculti mult radio. Dar sa renunti si la Bluetooth...

Treaba cu emitatorul am avut-o in Audi si nu mi-a placut, se aude tot timpul un sunet de fond, foarte deranjant. Am avut si Xcarlink, combinat cu MFD1 in Passat si combinat cu RNS-E in Audi.

Asta e parerea mea scrisa aici.

Eu am avut Xcarlink pe Gamma, pe MFD si apoi din nou pe Gamma. (Acelasi Gamma, aceeasi masina.)

Pe Gamma, cand mutam piesele inainte sarea tot timpul cu doua si cand dadeam piesele inapoi sarea doar cu una. Ascultam pisele impare si apoi piesele pare. Acelasi Xcarlink pe MFD nu mai sarea peste piese dar se bloca tot timpul.

Cu alt Xcarlink, in A6 cu RNS-D se bloca macar odata pe luna si trebuia sa iau contactul ca sa se reseteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este sa nu il montezi.

Daca ai consola 1 DIN nu merita sa modifici pentru MFD. Poate daca crei o navigatie compatibila (chinezarie) ar merita, dar citeste inainte de a o cumpara parerile celor care o au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

astazi am probat-o putin. Se aude frumos, radio prinde foarte bine (pe kenwood-ul meu prind mult mai slab), arata bine in bord.

Dar ca sunet nu se apropie deloc de Kenwood ,nici la putere nici la claritate. Probabil cu difuzoare OEM se aude mai bine....insa pe difuzoare AM de 70 w rms e cam slabut mfd-ul. Deocamdata nu o montez. Am pus-o la vanzare. Insa imi fuge gandul la displayul mare si cd-urile audio flac+ radio oriunde, mai ales aici la mine intre munti e cam slabut semnalul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau pentru o scula buna, 2Din... de la Kenwood, Alpine, etc.... eu am avut pe B5 - Kenwoond dnx 7220 - si rupea la functii, navi Garmin, tot ce vrei.

MFD1- da frumos in bord, receptie radio buna.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu inteleg cum unii pot sa dea o caruta de bani pe un MFD1 (pretul am vazut ca variaza intre 1000 si 1200 de lei) doar pentru aspect ca de utilitate nu poate fi vorba...

Chiar zilele trecute vazusem in piata pe cineva care se chinuia sa vand o navigatie MCD cu tot cu cod (estetic ok) la 300 de lei si nu se apropria nimeni de el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!