Jump to content

Instalare Navi MFD


premiumfaraplumb
 Share

Postare recomandată

Salut! Am si eu Radio Navigation System MCD pe Passat-ul meu, insa nu-mi citeste cd-urile. Cand am cumparat masina, fostul proprietar avea un cd cu ceva muzica in spaniola, insa i l-am inapoiat inainte sa aflu daca cd-ul este unul original si nu unul contrafacut cu Nero ;)

Am un cd TEST pentru curaterea lentilei pe care l-am bagat. Acesta contine un loop dintr-o melodie, iar la un moment dat se opreste, insa tot nu functioneaza cu cd-urile facute de mine, care au fost scrise cu Nero la 8x. Daca stie cineva care ar fi problema, sa-mi spuna. Raman dator.

Apropo, mesajul este CD Error. Please check CD

La 8x nu o sa citeasca in veci! Scrie la 4 sau chiar 2x si o sa iti mearga!

Nu am Nero care sa scrie la viteza mai mica de 8x un cd audio. In fine, oricum, intre timp mi-am luat un modulator FM si am plecat si din tara... Adica nu mai reprezinta ceva de interes acum... Masina o folosesc cand si cand la plimbari, nu la serviciu, deci... tot aia mi-e...

Probabil cand ma intorc acasa, in Romania, o sa incerc sa fac ceva in legatura cu asta... Pana atunci... Drumuri bune sa aveti toti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de cd-writer si cd-ul gol la ce viteza se poate scrie. Nu de nero...

Sent from my iPhone4S using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut, aveti careva idee navigatia de pe touareg model 2002-2003 se potriveste pe golf 4 model 2002??

va multumesc , o seara placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am tot citit pe forum despre MFD ; MCD

Am o navigatie pe care scrie vw radio navigation system pe care mi`a adus`o un prieten din germania (nu scrie MFD)

Prima chestie dubioasa este ca are led-urile verzi, nicidecum rosii ca la passat

A doua chestie dubioasa este ca nu citeste nici cd ul ei original de navigatie si nici un audio CD.

Intrebare este:

-trebuia sau nu sa citeasca cd-uri track?

-de ce are led-uri verzi?

dupa ce am taiat din bord..dupa ce mi am cumparat rama2din...dupa ce am dat comanda de laster OEM pentru blocul optic....am citit pe niste forumuri ca aceste navigatii nu citesc cd-uri

http://imageshack.us/photo/my-images/96/navif.jpg/

momentan o folosesc cu magazie de cd-uri si functioneaza excelent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are ledurile verzi sau pentru ca poate a fost modificata sa dea bine pe Skoda, sau pentru ca a facut parte din prima parte de passat B5 care a avut butoanele luminate verde, nu rosu. Sunt destul de rare.

De citit CD-uri audio... nici gand. Sunt foarte limitate aceste navigatii, inafara de Radio. Doar aspectul estetic merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta cd-uri Traxdata negre si fa cu nero track-urile.Le va citi cu siguranta,cel putin la mine a mers.Altceva decat Traxdata negru nu citea...nu pricep de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebarea mea este daca a fost proiectata sa citeasca cd-uri audio?

in acest moment navigatia are tot blocul optic dat jos pentru inlocuirea laserului cu unul nou care nu a venit inca...

ideea este ca atunci cand am cumparat-o nu citea nici cd-ul original de navigatie germania

speedo tu ai tot MFD dinasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut demult,l-am dat.Cd-uri audio originale cu siguranta a fost proiectata sa citeasca.

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai se zice pe forumuri ca MFD nu este proiectat sa citeasca nici un fel de cd-uri audio...doar cd navigatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu citeste CD audio. De aia i-au pus CD-changer...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MCD-ul citeste cd-uri audio si are si functie cd-changer. (am vazut personal chestia asta)

deci nu mi se pare o explicatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Da.Mcd-ul citeste audio. Confirm si eu. Mfd -ul insa deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun a venit vrema sa instalez o navigatie problema e ca nu stiu ce se potriveste pe mufele de b5 cel din descriere pe langa modificarile din bord mentionez ca am boxe si pe spate le vad in poriera dar am beta pe 2 iesiri oare sunt trase cablurile

ca si unitate am gasit asa cv http://www.okazii.ro/electronice-altele/navigatie-dedicata-dvd-vw-passat-b5-golf-4-bora-polo-t4-t5--a121875943 vreau sa stiu daca se potriveste si daca isi merita banii as vrea sa o cumpar cu tot cu camera de mers cu spatele si antena tv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Click - Navigatie replica Passat B5, Golf4, Bora

Daca nu se aude muzica in usile din spate inseamna ca nu ai difuzoare, ai doar niste capace montate in locul difuzoarelor. Cablurile pentru boxele din spate nu sunt trase, trebuie sa le tragi tu. Navigatia ce vrei sa o cumperi tu potriveste doar daca ai "2din". Pentru mai multe informatii citeste site-ul ce ti l-am pus mai sus...

PS. Incearca sa folosesti semnele de punctuatie... adica virgula, punctul si semnul intrebarii.

Dai durere de cap celor ce ar vrea sa descifreze ceea ce ai vrut tu sa scrii...

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"

Click - Navigatie replica Passat B5, Golf4, Bora

Daca nu se aude muzica in usile din spate inseamna ca nu ai difuzoare, ai doar niste capace montate in locul difuzoarelor. Cablurile pentru boxele din spate nu sunt trase, trebuie sa le tragi tu. Navigatia ce vrei sa o cumperi tu potriveste doar daca ai "2din". Pentru mai multe informatii citeste site-ul ce ti l-am pus mai sus...

PS. Incearca sa folosesti semnele de punctuatie... adica virgula, punctul si semnul intrebarii.

Dai durere de cap celor ce ar vrea sa descifreze ceea ce ai vrut tu sa scrii...

Difuzoare in portierle din spate sunt sigur cat priveste bordu stiu ce piese imi trebuie sa fac conversia in "2din", ms mult pentru informatii si scuze pentru scris.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablurile, daca sunt trase, vezi in conectorul maro din spatele cass-ului - daca ai 8 fire in el, atunci sunt trase. Daca ai doar 4, atunci nu sunt trase.

Conversie 2Din - necesar - rama 2Din, cusca metalica - plus traforatul bordului, in interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ai de traforat serios.initial ai sa observi ca nimic nu se potriveste oricat poxipol ai avea..totul este sa insisti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de traforat, da. Poxipol... nu are ce cauta acolo. Totul, in final, va merge direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cineva cauta un cd original. l-am incarcat http://ge.tt/9SNY34W/v/0?c. franta 2003

pe eticheta scrie asa:

RNS-MFD 01.2000 ->

RNS-MCD 11.200->

RN-S2 09.2002->

RNS-MFD2 08.2003->

7 612 110 056 M7

7QH

3B0 919 884 FF

sper sa fie de folos si sa ne dai un semn daca reusesti ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu original de germania daca`l vrea cineva am sa ii fac o imagine .iso

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

imi poate spune cineva cum pot scoate NAVI MCD din bord? Vreau sa curat lentila deoarece nu-mi citeste niciun cd. Calatoresc mult cu masina si in unele zone de deal sau mute nu am semnal bun pe radio FM si as vrea sa ascult cd-urile mele.

 

Daca cineva imi poate spune, rog sa o faca in cativa pasi care trebuie urmati. Am incercat singur, insa nu am vrut sa fortez nimic ca sa nu rup clips-uri sau alte minuni.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de 4 cheite ca astea, care vin introduse... vezi in poze.

 

post-77175-0-88995300-1360967927_thumb.jpost-77175-0-00776900-1360967909_thumb.j

 

Pentru curatarea lentilei, ai incercat ceva CD de curatat lentila.  Sper ca stii ca MFD nu citeste decat CD-urile de navigatie, cele Audio si MP3 nu le citeste, pentru astea ai nevoie de CD-changer (magazie de CD-uri).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!