Jump to content

Kusadasi


DoubleG
 Share

Postare recomandată

Eu voi pleca pe 20.07.2008 la Marmaris iar pentru traversarea Bulgariei voi folosi urmatorul traseu: Ruse -Razgrad- Sumen-Yambol-Elhovo-Lesovo-Hamzabeyli. :huh:

Azi m-am intors :lol: La ducere am folosit ruta de mai sus iar la intoarcere: Hamzabeyli-Lesovo-Elhovo-Yambol-Targoviste-Razgrad-Ruse. Traseul de intoarcere a fost mai bun d.p.d.v al starii drumului, dar cu politie mai multa. N-am luat nicio amenda in tot concediul cu toate ca nu prea am avut nicio legatura cu limitele legale de viteza. In vama turco-bulgara am stat la dus 15 min iar la intoarcere 30 min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • godoroja

    31

  • bogdan2

    19

  • DoubleG

    15

  • silviu66

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Eu plec pe 1 septembrie(luni) spre Kusadasi din Bucuresti. As vrea undeva pe la 3-4 noaptea sa plec din Bucuresti. Daca mai este cineva care merge in acea perioada am inteles ca este bine sa fim mai multi pentru tranzitarea Bulgariei.

Care este drumul cel mai indicat pentru traversarea ei? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si eu tot pe 1 sept plec din bucuresti suntem ceva masini.. daca vrei poti sa ni te alaturi.. mai bine mai multi ;)

drumul.. inca nu l-am hotarat.. vedem at mai aproape..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha super, pai atunci uite adresa mea de mail si mess: silviu_ciobanu85@yahoo.com. Vb acolo ce si cum. O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kusadasi n-are absolut nici o treaba cu zona antalya. Parerea mea e ca sunt ani distanta intre locatiile astea. Si normal ca 4 stele la ei sunt 3 la noi de asta intotdeauna am ales 5 stele AI sau UAI in zona Kemer-Antalya-Alanya. Zona kemer are pietricele pe plaja, zona antalya-alanya e nr.1 , in majoritatea cazurilor nisip. Recomand Belek si Lara Kundu, preturile sunt pe masura insa... iar astia-i bat pe toti din lume la turism la preturile astea. Totusi nu se compara cu zone scumpe din lume...:blink:

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

reactualizez si eu topicul si revin cu intrebarea:

Pleaca cineva la sfarsitul lunii in Kusadasi ? poate ne strangem mai multe masini.

Eu as vrea sa merg insa prin Istanbul - cateva zile - Kusadasi - 10 zile - Cannakkale -1 zi. Cam asta ar fi programul.

Plecare pe 22 august.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as merge peste vreo doua saptamani in Kushadasi,dar sa vad cand imi da concediu sefii.Am sa mai postez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, intrebare pt. @nick58!

merita sa mergi pe traseul folosit de tine: Ruse - Razgrad - Sumen - Yambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli

....sau tot prin Stara Zagora e cel mai ok

cei care au fost anul acesta spre Kusadasi poate ma pot ajuta si ei, pls. Poate chiar si cu recomandari de hoteluri, etc...precizez ca ma duc si cu o fetita de 2 ani.

merci

Modificat de LaurentiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se apropie data plecarii.

Poimaine e ultima zi. Plec in noapte dintre vineri si sambata si merg intai in Istanbul unde stau 5 zile si apoi de acolo in Kusadasi 10 zile.

Nu-mi iau la mine nenorocirea aia de traducere in turca ca nu am chef si sper sa ma descurc si fara ea. Nu vreau sa le dau la traducatori si notariat atatia bani. Asta e !

Deci mai pleaca cineva in noaptea aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu plec pe 06.09. Sa ne anunti cum a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai noi in vama la Giurgiu la ghiseul de plata(Romania) pentru "marele pod" se cere si rovigneta (inclusiv factura),nu stiu ce se intampla daca n-o ai . :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de specificatia asta, ca eu nu am mai luat demult rovinieta, mai exact din 2006, desi am mers mult si prin tara si pe afara cu masina.

Anul trecut cand am iesit de 1 mai in bulgaria nu mi-au cerut-o, insa de data asta o sa cumpar una pentru 30 zile.

O sa revin cu noutati dupa ce ma intorc, cu amanunte utile - sper - si pentru altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut din nou !

Am revenit din concediu.

Nu mi-au cerut nici la dus nici la intors rovinieta, insa cumparasem una pt 30 zile si era lipita pe geam pentru orice eventualitate, probabil existenta acesteia a fost evidenta.

Mi se par insa mari taxele pentru pod Giurgiu-Ruse: 6 euro + 6 euro, intrat si iesit. Aberante !

In afara de faptul ca mi s-au furat niste bani ( 150 euro) din camera de Hotel 4 stele ( Sude Konak Istanbul) totul a decurs ok, soselele in Bulgaria lasa mult de dorit, iar turcii ne depasesc pe toti, adevarata tara europeana - dupa parerea mea. Aveau ceva gen autostrada pe orice ruta alegeai. Bravo lor ! si inca prestau in multe zone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
ceva gen autostrada pe orice ruta alegeai.

Adica EXPRESS. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) turcii ne depasesc pe toti, adevarata tara europeana - dupa parerea mea. (...)

Asta e prima impresie care ti-o lasa statiunile de pe coasta de vest si in general toata coasta de vest a Turciei, dar ia aventureaza-ta 100 km spre centrul tarii, sa vezi acolo saracie si oameni inapoiati. Ca sa nu mai zic de primitivii din estul Turciei.

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut!

Merge cineva spre Kusadasi in data de 8 august,cu popas la Canakkale?Noi(eu cu familia)plecam din Bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut acum 2 ani acest traseu cu plecare, din C-ta. In cazul in care nu te grabesti, iti recomand traseul de coasta, pe malul marii Egee. Sunt peisaje superbe. Chiar daca ocolesti putin si mergi pe drumuri secundare (care oricum sunt mult mai bune decat cele autohtone), merita. Ca obiective turistice nu iti recomand Troia, nu e nimic spectaculos de vazut (nici locatia, nici cetatea in sine) si mai dai si 10 euro parca pe intrare. In schimb Efesul e magnific, cu totul altceva. Merita sa faci un mic ocol si prin Assos, e frumos, am stat o seara acolo.

In rest, ca parere personala, mizerie ca la noi, sosele bune (iar politia nu te vaneaza cu radarul ca in Romania), servicii mediocre, mancarea la fel etc.

Oricum merita experienta. Drum bun si fara peripetii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Salut!

Merge cineva spre Kusadasi in data de 8 august,cu popas la Canakkale?Noi(eu cu familia)plecam din Bucuresti

Salut.

Plec pe 7 dimineata din Bucuresti spre Kusadasi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bravo mister, si eu plec pe 7 dimineata cu inca 3 masini

aveti detector ? il folositi ? aveti statie ?

unde dormiti, la canakkale ?

am auzit ca politaii turci nu ar fi asa chitibusari, ca poti circula sensibil mai repede decat limitele de viteza afisate? oricum nu iti cauta nod in papura.

daca mai ai alte hinturi pt cineva care pleaca pt prima data cu masina in turcia te rog, nu te sfii, posteaza pe forum

cu multumiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pe la inceputul lui octombrie nu merge nimeni spre turcia?Eu pe 3 octombrie am reusit sa ma decid sa plec spre kusadasi.Din ce am citit pe aici va cer un sfat.Unde ar fi mai bine sa dorm in canakkale?pt ca plec cu masina cu sotia ,piciul si soacra.Totusi care ar fi cel mai bun traseu mai ales ca am multi km de facut(ceea ce nu e o problema pentru mine ci pentru piciul meu) de facut?cluj napoca-kusadasi cica sunt 1480 km.24 ore de mers.

Si totusi IGO 8 are ceva acoperire pe acest traseu da la folosit cineva cu succes

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!