Jump to content

Kusadasi


DoubleG
 Share

Postare recomandată

Baieti,

Am citit undeva ca in Bulgaria/Turcia, ar fi obligatoriu sa ai in masina si un set de becuri. Asta pe langa trusa/triunghi/stingator, care sunt obligatorii si la noi.

Poate spune cineva cu certitudine "lucrurile" obligatorii pe care trebuie sa la avem in masini la intrarea in aceste doua tari?

Poate mai sunt si altii care vor sa plece pentru prima data cu masina in tarile mentionate si nu stiu aceste lucruri.

Eu unul nu stiu. Daca s-a mai scris despre acest subiect, imi cer scuze si rog sa ma indrumati in directia potrivita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • godoroja

    31

  • bogdan2

    19

  • DoubleG

    15

  • silviu66

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

astept feedback de la kustur baieti :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Gata, aseara m-am intors de la Turchia si va pot spune ca am fost foarte multumit !!

Despre Kustur numai de bine, camerele cu AC, terasa, multa verdeata. Singura nemultumire a fost cu baia care era cam obosita si mai refula canalizarea(mirosea). Daca erai baiat destept si le impingeai ceva puteai primii o camera mai ptr ca aveau de 3 categ. Per total raportul pret calitate a fost fffff bun!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept si poze si alte detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,pentru un familist cu copii mici este absolut de nota 10.animatori care se ocupa de copii,securitate buna a complexului,doctor ,coafor magazin,fitness,aquagym ,internet,jocuri,amfiteatru cu spectacole in fiecare seara,quiet pool,animated pool si orice va trece prin cap.de mancare si bautura nu mai amintesc ......

camere f mari la nivel de 5 stele(a/c,minibar,balcon, 3 paturi si loc sa dansezi prin camera).intr-o seara la ora 23.00 revenind la camera nu aveam apa curenta deloc;am sunat la receptie si in 3 minute a aparut un mecanic pe bicicleta plin de scule,si inca dupa 2 minute (in care mecanicul turc a spus de 1000 de ori "excuse us") aveam apa curenta.

bile negre: multi romani (parcarea era plina 80% cu masini de bucuresti..restul de neamt, prahova si cativa turci).....in primele doua zile am ascultat la piscina jaga-jaga,dirlidinga printre alte nenumarate manele.. :D

in imagine quiet-pool

post-2001-1183355014_thumb.jpg

Modificat de silviu66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ silviu

La ce camera ai stat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interior complex

dsc05705wl9.th.jpg

complexul vazut de la restaurantul a-la-carte

dsc05724ee2.th.jpg

animated pool

dsc05727jf2.th.jpg

pool-bar

dsc05737bs5.th.jpg

clubul vazut de pe sosea

dsc05753ec4.th.jpg

amfiteatru

dsc05769il7.th.jpg

am stat la camera 339.

Modificat de silviu66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrarea in restaurant ,salonul de nediabetici !

dsc05701ez1.th.jpg

plaja si restaurantul a-la-carte

dsc05706as4.th.jpg

alte distractii...se tragea si cu pusca cu aer comprimat!

dsc05709sk9.th.jpg

complexul era plin de veverite jucause.in planul departat se vede complexul de magazine ,coafor,tatoo salon etc

post-2001-1183357049_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce vad aici, la anu` cred ca scrie kustur pe mine. Ia ziceti detalii de drum la dus. Cum fu, cat ati stat la ferry, viteze, politie, taxe pe autostrada, etc.... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca si recomandari daca mergeti la kushadasi a nu se rata:casa Fecioarei Maria de la Ephessus,Hierapolis (Pammukale;eu mi-am platit cu 90 de euro o excursie de 1 zi/3 perosane si a meritat),si Troia in drum spre Cannakale

a cazut imageshack asa ca o sa mai postez doua poze aici.

detalii de drum:

la romani 24 de ron taxa de pod (cred)

la bulgari 5 euro/vigneta /7 zile

la turci 10 euro/viza/persoana

ferryboat :1/ora la ora fixa (program 07-23) ,12 lire la dus 14 lire la intors... :D ,1 masina/3 persoane.in general daca ajungi la si jumate prinzi ferry-ul de fix....daca esti la fara un sfert ai sanse mari sa stai pana la urmatorul.

autostrada Izmir-Selcuk 2 lire

am luat o amenda inainte de Izmir (121 km/h in localitate :D ) 108 lire daca doream chitanta,dar am zis ca nu doresc si am scapat cu 50 de lire.....dupa aia am aflat ca a fost cam mult 50 si scapam si cu 30...dar aveam hartie de 50....

la bulgari e jale cu semnele...daca nu ai GPS esti mancat,harta nu te ajuta pentru ca stau f prost la capitolul semne.

in poze troia la 25 de km de Cannakale,si Pammukale.

post-2001-1183357259_thumb.jpg

post-2001-1183357424_thumb.jpg

Modificat de silviu66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul nostru a fost urmatorul:

- 5.30 plecarea din Giurgiu , trecut de vama romaneasca si la intrarea in BG un vames fff amuzant care ne-a intrebat: Carte Verde este, talon este, atentie ptr noi este???

Prin BG ne-am descurcat binisor, am furat chiar si un radar care ne-a costat 10$, care am bagat detectorul in functiune si am ajuns pe la 12 in vama Turceasca unde am stat cam o ora jumatate.

Am intrat in Turcia unde am i-am dat bice pana cand ne-a oprit POLIS care dupe ce ne-a masurat un pic ne-a sfatuit YAVAS-YAVAS (mai incet) si pe la ora 3 PM am ajuns la Feribot .

A 2a zi am plecat pe la 9 am din CAnakale cu directia Kusadasi un am intalnit niste peisaje superbe cu o oprire in Bergama la cetate, dupa care am avut un soc cand am vazut Izmirul care este imens, unde am avut ochii cat cepele sa nu pierdem intrarea pe Autostrada. La Kustur am ajuns pe lo ora 3 PM.

LA intoarcere ne-am intors pe Istanbul unde am stat 2 zile care au si ale de vis!!!

Viteza cu care am circulat a fost de 120-130 Km/h fara prea mari probleme, doar ca l-am pierdut pe Double G care nu a mai putut tine pasul cu noi!!

Motorina am bagat plinul la GR, dupa care am facut plinul intre vamile BG si TR unde pretul era de 0,74 E per litru. Urmatoarea alimentare a fost in Kusadasi unde motorina era cam 4 RON per litru, dupa care am alimentat intre vami unde aceeasi motorina era 0,9 E!!

Per total tot sejurul a fost Ok!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce ai platit intre vami in EURO sau leva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan2--Sal...ceva probleme cu masinile in leasing (procura in turca etc)? si motorina 4 RON/L???citisem pe undeva ca e mai scumpa la turci..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si am ajuns pe la 12 in vama Turceasca unde am stat cam o ora jumatate.

eu am stat 30 de minute si la dus si la intors cu tot cu cumparaturile de la duty-free....dar am plecat luni...si m-am intors sambata.

cand m-am intors era jale la vama pe sensul de intrare in turcia...numai masini de RO..cred ca aveau de stat cam 3-4 ore.

deci daca va propuneti traseu inspre turcia evitati week-endurile.

@valhalla

motorina la turci era intre 2,2 si 2,25 YTL. 1YTL=0,58 euro.mai grav era la benzina fara plumb care era 2,98-3 lire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ valhalla

Daca ai imputernicire tradusa in turca legalizata,apostilata si apoi supralegalizata de ambasada Turciei este Ok!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan2-multam de info...si intreaga nebunie...traducere, legalizare,apostilare......etc...cam cum se rezolva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunand la nr asta 0722277014

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati de un sejur in Kusadasi (si puncte de interes in Turcia), iata cateva poze de acum 3 ani. Facute cu mobilul ...

Autostrada, Efes, Kusadasi, Pamukale, unul din cele mai mari vapoare care acosteaza in fiecare an in Kusadasi: Star Princess.

post-4777-1183475651.jpeg

post-4777-1183475694.jpeg

post-4777-1183475706.jpeg

post-4777-1183475714.jpeg

post-4777-1183475745.jpeg

post-4777-1183475753.jpeg

post-4777-1183475765.jpeg

post-4777-1183475778.jpeg

post-4777-1183475784.jpeg

post-4777-1183475820.jpeg

Modificat de ciprianD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cine merge la Kusadasi in data de 12.08? Suntem 2 masini si cred ca o sa plecam duminica (12.08) dimineata, cu oprire la Canakale. Vreau si eu mai multe detalii despre hotelurile din Canakale unde pot ramane peste noapte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine ar fi sa-ti rezervi camerele de aici ptr ca sunt mai ieftine.Sa nu te astepti la mare lux ptr ca ei spun ca sunt de 3* dar de fapt sunt cam de 2* dar cu AC!!Eu am stat la Buyuk Truva care este in partea stg cum cobori de pe Ferry, oricum zona este plina de hoteluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce impresie ti-a lasat Buyuc? Citeam pe un alt forum ca nu prea ar fi indicat. Cel ce scria acolo, spunea ca au stat 2 persoane intr-o camera de 3, bineinteles cu un al treilea necunoscut. Asa ceva nu as putea accepta, insa nici nu am pretentii la cine stie ce, pana la urma este doar o noapte in care o sa fiu obosit si o sa vreau doar odihna. Te-ai mai duce la Buyuc. A fost cineva la Hotel Helen? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare cuplu cu camera lui!

Este un hotel de tranzit, asa ca nu te astepta la prea multe.Si eu m-am enervat cand am vazut cum arata, dar mi-am dat seama ca 3* turcesti sunt de fapt 2* romanesti si important a fost ca am avut unde sa pun capul jos(pe prosopul meu) si pot pleca la drum odihnit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut!

eu plec luni dimineata (03.09.2007) spre kusadasi. Am o mare dilema pe unde sa o iau, nu am mai fost niciodata cu masina prin bulgaria....care ar fi cea mai buna ruta??? sa ies pe la Giurgiu sau pe la Vama veche??

mai merge cineva..mi-ar face placere..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

eu plec luni dimineata (03.09.2007) spre kusadasi. Am o mare dilema pe unde sa o iau, nu am mai fost niciodata cu masina prin bulgaria....care ar fi cea mai buna ruta??? sa ies pe la Giurgiu sau pe la Vama veche??

mai merge cineva..mi-ar face placere..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ce bine ar fi daca ne-ai spune si de unde pleci ... :Driver:

Intra aici si configureaza traseul dorit.

LE: Completeaza profilul cu locatia ca sa stie lumea ce sfaturi iti da.

Modificat de razvancutitoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!