Jump to content

Traseu Transfagarasan


AndreiVL
 Share

Postare recomandată

in principiu da,ziceau ca e treaba de o ora.eu zic ca au trecut 2 zile,totusi trebuie sa fie ok.ideea este ca avem nevoie de feedback pt partea argeseana,cu descrieri si poze,in special in zona vidraru.inca este o nebuloasa drumul...ce zici,te incumeti?esti pionier!dau un suc la sibiu,cu proxima ocazie.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu o sa ma risc,mi-e mila de masina,mai vad cum dorm la anoapte.Daca o sa merg va spun cum este.

Multumesc de raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi urca din nou saptamana aceasta la Balea dinspre Sibiu si va voi tine la curent. Exista in permanenta pericolul de caderi de pietre, de aceea drumul nu e recomandabil cand ploua sau noaptea.

Modificat de dercos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva de tras la adapat calutii...si ai mei bineanteless!! :mop: o cabanuta ceva!? as baga o plimbare an acest wchiend.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vazi mai sus am postat si numere de telefon de la cabanele de pe Transfagarasan!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta inseamna ca de maine sunteti in ... legalitate!Cei care va incumetati!Si dati-ne si noua de veste cu informatii legate de starea drumului dinspre baraj spre Balea Lac! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A propos!In iulie mi-am rezervat o saptamana un apartament la Pastravaria Albota (Arpasu de Sus), de la Vama Cucului cum cobori spre Cartisoara, faci dreapta pe un drum forestier, foarte bun, si sunt 6 km pana la Albota.E de vis,am mai fost si anii trecuti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km sunt de la Curtea de Arges la Balea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta inseamna ca de maine sunteti in ... legalitate!

Si in legalitate si, in plus, in caz de incidente ai de cine sa te iei :( (pana la deschidere, cine se ducea o facea pe raspunderea lui din toate punctele de vedere)

Modificat de RoSonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cip12cip12: de la Curtea De Arges la Balea Lac nu stiu exact cati km sunt, insa de la Balea lac la Pitesti sunt 123 km confrm bornei de pe marginea drumului

PS: Borna e la 200 metrii mai jos de lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Vidraru la Balea Lac sunt 55 de km.Via Valea cu Pesti,Piscul negru, Capra si Balea Lac!Have a nice trip!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stam toti si ne intrebam unii pe altii, insa nu se incumenta nimeni sa urce;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si acum dati cu pietre dupa mine:voi acestia mai...zonali,nu puteti baga o recunoastere pe...bicicleta?vorbesc serios!cu masina pana unde se poate si dupa aia man power!

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ce sa urci cand ploua zilnic? ce se faci acolo? de 2 sapt ma chinui sa ma duc si ma uit la vreme si imi vine sa urlu. daca ploua nu pot urca pe munte cum trebuie (ma refer pe jos, dupa ce las masina), nici poze, plus ca nu ai nicio satisfactie. satisfactia e uriasa cand e frumos ca vezi departe si ramai in extaz. cand vad la 2m in fata nu am nicio satisfactie. e vremea asta nasoala, sa speram ca mai vine si vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refeream la nebuloasa privind partea de drum rau sau nu de pe partea argeseana.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica s-a dat drumul pina pe 31 august.

Interzis: mersul noaptea si pe ceata/ploaie parca, driftingul si liniutele :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar asa!Va mai veni oare si vara?!Ca de frumos este frumos si cand ploua la munte, da parca te scarbesti de atat moina!!Si mai mergi si cu frica sa nu-ti cada bolovani pe masina!Drumul ala nu-i de facut pe ploaie ptr ca esti mai mult stresat decat relaxat, cum de altfel, ar trebui sa fi cand pleci la munte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost acum 3 saptamani, sambata si am urcat pana la ultimul tunel care era inchis.

Treceau doar motociclistii si nu stiu exact pe unde ca pusesera 2 idioti sua 3 masinile in intrarea tunelului si nu am mai avut cum sa inaintez .

Drumul 80% era praf dar se lucra la el din loc in loc erau bucati taiate de asfalt si urmau sa toarne.

dscf8254.th.jpg dscf8240.th.jpg dscf8239t.th.jpg dscf8210.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumim de info.. nasol faza cu drumu...tara asta nu va fi niciodata altfel decat este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia uitati-va colegi ca mai exista si temerari pe acest forum!!Bravo dom'le!!Tineti stacheta sus!!

P.S. Praf a fost tot timpul Transfagarasanul intre Vidraru si Capra!!Asa ca nu va mai plangeti si dati gaz la bolizi intr-acolo!!Ne plangem ca babele, cand multi daca merg de ani buni pe-acolo stiu ca asfaltul in zona asta n-a fost niciodata de vis!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 3 saptamani erau maldarele alea de zapada?curios,eu am fost pana la balea cascada acum o luna si

nu era pic de zapada.iar la balea mai e zapada vreo 6 kile.am fost de 2 ori in decurs de o luna,e adevarat,pe partea sibiana.sa fie in arges zapada dura?no offence...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea dinspre Balea Cascada, adica dinspre Sibiu este mai insorita, iar cea dinspre Arges este mai mereu intunecoasa si fara soare.Cred ca de aceea este mai multa zapada pe partea cealalta a tunelului, spre baraj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea sibiana este mai rece si cu mai multa zapada.

Am fost din nou pe Transfagarasan ieri, dar din nou pe portiunea cartisoara- Balea Lac. Drumul a fost curatat de caderile de pietre, mai putin o mica portiune unde se circula pe un fir. S-au terminat lucrarile de asfaltare. Putine masini, pentru amatorii de zapada in parcarea de la lac zapada are inca cativa metri grosime.

Voi mai merge si saptamana viitoare inca de cateva ori.

Daca aveti o ora la dispozitie puteti urca de la Cabana Balea sus in Saua Caprei, privelistea este de vis.

Pentru vreme optima incercati sa ajungeti dimineata. Dupa amiaza si seara ploua de multe ori. Asta daca nu ploua toata ziua:) Daca ploua stati departe, nu vedeti nimic si e periculos.

Vineri vremea a fost de vis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost cineva pe partea argeseana zilele acestea?

Eu ma incumet maine sa urc pe Arges si cobor pe Sibiu. Sper sa fie totul OK si voi reveni cu poze si informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!