Jump to content

2008 .: R32 Deep Blue


voinea

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

"Uite doi romani fericiti ->post-1-1192518149_thumb.jpg ... cat mai este petrol la pret drecent :))"

Asa-i ........ 2 romani fericiti care au pozat in Autoshow, ultimul numar.

Felicitari si numai bine

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • Administrator

de azi am roti de iarna pe masina. BBS CV 17" cu gume Nokian WR (le-am purtat iarna trecuta pe plus anvelopele). Prima impresie (desi taota ziua au fost constant 4 grade in Bucuresti) este ca am inceput sa pot pleca cu scart (scurt) si pe un viraj luat mai tare am cam scartiit pe toate rotile... Pun 100% pe seama gumelor de iarna.

Un lucru inbucurator este confortul in masina .. a crescut trecand la 17" de la 18!!! Prevad ca merg toata iarna 4x4 :offtopic: (sau poate sunt norocos si dau PLUSul si doar cu R32 pot sa merg atunci :) )

Link către comentariu

Ai facut o alegere potrivita cu jantele de iarna de 17".Eu am jante de 18" dar deocamdata nu-mi permit sa iau un set de roti de iarna(am de platit taxa Tariceanu, inmatricularea si datoriile curente :) )La anul urmeaza sa fac "mutarea ta", pana atunci voi face iarna cu jantele sport de 18.

Dragos, ma ca obsedeaza ideea ca nu am respectat exact regimul de mers specific perioadei de rodaj(i-am mai dat reprize scurte si alerte, insa nu am depasit pana la 1500 de km 3000-3200 rpm, si am inteles ca nu e recomandat sa accelerezi brusc).Tu care esti un "guru" al motoarelor, te intreb care sunt consecintele nerespectarii rodajului? In cazul meu nu se poate spune ca am scos untul din motor.

Mi se pare ca am un consum de motorina cam mare, peste in jur de 2 litri in plus fata e de specificatii si asta la un mers linistit.

Link către comentariu
  • Administrator

un bum legat de consum am avut si eu la trecerea de la 1.9TDI golf IV la 2.0TDI golf V.. Mergand cu familia (adica 90-100kmh in afara satelor cu usoare varfuri de 120-130kmh) si 60-65kmh prin sate => la 2.0TDI un consum de 6.4l/100km.

Cu rodajul ce sa zic.. sunt pareri si pareri. A mea e ca trebuie menajat motorul cel putin prima mie. Dupa 1000 poti sa incepi sa ai "iesiri" . Acum la 2600rpm eu "o alerg" pana in 6500rpm cu motorul cald . E super si nu regret nici o clipa achizitia acestei masini.

PS: chiar vreau sa vand PLUSul !!! :)

Link către comentariu
mpa@tuninggarage
. Dupa 1000 poti sa incepi sa ai "iesiri" . Acum la 2600rpm eu "o alerg" pana in 6500rpm cu motorul cald . E super si nu regret nici o clipa achizitia acestei masini.

PS: chiar vreau sa vand PLUSul !!! :8:

2600km??

Link către comentariu

domnu "chiptuning" :exclaim: apropo...s-o stapanesti sanatos si fara incidente.

:Driver: Merge excelent masina!

Modificat de mirceaking
Link către comentariu
  • 1 month later...
  • Administrator

avem 4100km . A nins bine si 4motionul este bun . Nici o problema momentan :vaidecapulmeu:

Link către comentariu

coafura rezista. quattro e bun :vaidecapulmeu:

de acord cu tine. dar cam putini 4100 ! si pana ila primavara nu mai avem intalnire:(

Link către comentariu

Cum se descurca gumele Nokian WR pe vremea asta??? Mi-am pus si eu de vreo 3 zile dar nu am dat de zapada si gheata ca sa imi dau seama ce pot.

Cat mai multi km fara probleme :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

CRIMINALA MASINA!!!...sa ai parte de ea cat mai mult..te deranjez cu 2 intrebari: - scaune scoica stofa--ce stii ce pot monta si pe un Golf4 2001-dc da cam la ce pret sunt?, iar a 2-a intrebare: pana la urma proiectoarele alea stil audi merg montate si pe Golf4 sau sunt numai pt Golf5...

Respect total...

Link către comentariu
  • Administrator

cu siguranta nu poti pune usor scaune de golf 5 in golf 4. Exista scaune similare originale vw de R32 golf iv (doar piele , nu si stofa)

2) DRLurile sunt originale de Audi S6. Exista topic despre ele pe aria de tuning. Nu merg pe orice golf v. R32ul are avantaj cum este bara facuta (diferita de golf 5 normal, GTI, GT , Jetta etc).

PS: R32 rullz !! In curand am 5000km

Link către comentariu

felicitari de achizitii,

impresii dupa rodaj!!!

cum sta pe sosea virajata comparativ cu Plusul?

sistemul 4x4 si suspensia fac diferenta mare nu?

ca altfel "mergea "si un GTI

si cum te-ai obisnuit cu consumul? :(

Felicitari pentru masina si sa-ti traiasca copii

La multi ani

Link către comentariu
  • Administrator

ce sa zic ... din noiembrie am pus rotile de iarna si PLUSul nu a mai mers de atunci decat maxim 3-400m sa nu-i moara bateria. Raman pana in primavara 100% pe 4x4 :(

Link către comentariu
cum sta pe sosea virajata comparativ cu Plusul?

:lol: pai ce treaba are? Plusul nici macar nu era 4x4, parca..... si pana la urma ce treaba sa aibe o masina de familie cu un supercar 4x4? :P

Link către comentariu

Cum sa comportat sistemul 4x4 in aceasta iarna si care este consumul ? Sunt si eu interesta de un VW 4x4 ,dar Touaregul mi se pare prea mare, Golful nu are DSG pe TDI sau FSI, la Tiguan timpul de asteptare e prea mare.... Mai ramane Subaru,dar care consuma enorm. Asa ca vreau sa te intreb daca stii cam care este consumul,diferenta, intre R32 tau si in Impreza WRX ,Forester XT.

Scuze,poate sunt off-topic,dar trebuie neaparat sa dau avansul pentru o masina si nu stiu ce sa aleg. "FERICITI CEI SARACI CU DUHUL!"

Link către comentariu
  • Administrator

De la 1 ianuarie pana acum am mers maxim 40km . Pot doar sa sustin sus si tare ca sunt singurul din parcarea blocului meu care a iesit fara nici o problema prin zapada (de mentionat ca in februarie 2007 am fost in DE la un curs de mers sportiv cu R32ul si Phaeton in conditii de iarna - a se intelege aveam de facut circuit plin de zapada , portiune larga de jaloane cu zapada si gheata si ... o panta care in mod normal era si partie de sky ) . 4motionul de pe R32 este senzational de util cand este zapada .

Consumul mediu sper sa ramana tot in zona de 15-16l/100km . Am trecut si de 5000km zilele astea (fata de PLUS care abia a trecut de 30.000 si sta in garaj din noiembrie cand am pus gumele de iarna pe R32)

Link către comentariu

Merci pentru informatii. S-ar putea sa comand si eu unul. Scaune incalzite standard,trapa,cotiera,depozitare,lumini si vizililitate6,privacy-glass,rcd 500 sound,telecomanda garaj,volan multifunctional,2usi,DSG. Sunt nehotarat privind navigatia,am inteles ca este sistemul vechi si nu stiu daca merita, si la culoare ,cred ca o sa ramana negru simplu,nemetalizat.

Nu vreau albastru special R32,sa nu sara in ochi ca este un R.

Sper sa fie o masina potrivita de zi cu zi si sa ramana la un consum mediu de 15L.

Link către comentariu
  • Administrator

azi am mer s mai mult fata de zilele astea de sarbatori. 21l/100km a fost consumul de azi pe 35km

Pe golf V acum vine RNS510 daca o sa comanzi navi. E cu HDD si are si Romania inclusa. Vezi ca e topic despre asta pe aici prin forum.

Link către comentariu

21L in Bucuresti? Pe zapada? Deci sigur e HDD?! Ce zici Voinea merita sa platesc pentru ea sau nu? Dupa ce m-am uitat pe pozele tele nu mi se pare asa mare diferenta intre 2 si 4 usi ca la un Golf"normal",diferenta de aspect este mult mai mica la R32. Desi arata mai bine in 2 usi parca tot mai practice sunt 4. Ce parare ai? Mai am cam 15 ore sa ma razgandesc.

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

heheh ce ma bubur ca ai parasit plus`ul :icon_thumright: ca doar acum cat esti tanar sa te distrezi cu adevarata valoarea si placerea a lui 4x4 cand ai si putere :Driver:

Link către comentariu
  • Administrator

nadir> cat e de fun cu 4x4 cand ai multi cp :icon_thumright:

mefisto> vezi live masinile.. sincer e mai sport in 3 usi dar mult mai practic (pentru mine) in 5. Tine cont ca eu am R32 si scaune de bebe in spate. Daca tie ti se pare ok ca aspect in 5 usi mergi pe varianta asta. E mult mai vandabil un Golf SH cu 5 usi fata de unul in 3 (parerea mea)

Link către comentariu

Eu nu pot sa vad una live,dar amandoua! :) . Oricum maine platesc rezervarea. La R32 nu stiu daca se aplica chestia cu usile la revanzare. Ma gandesc ca cine va cumpara un SH compact de 250PS va dori ceva cu forma de coupe. Poate ma insel.... Si eu cand eram pustan ,ma uitam pe mobile la VR6 cu 2 usi.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!