Jump to content

Senzor ploaie/lumina la Octavia 2


rvacaru
 Share

Postare recomandată

Desi l-am primit de mai bine de o luna, l-am montat in urma cu 3 zile. Arata ca cel original, dar ce e mai important, masina il vede ca pe unul oem. Se pare ca functioneaza in parametri, dar e devreme sa trag concluzii.

A fost putin mai delicat la montaj, pana nu am pulberizat solutie de curatat geamuri si sa il montez asa umed, nu reuseam sa il fixez fara bule de aer. El nu sta lipit, ci este doar presat de clemele oglinzii retrovizoare. Trebuie lucrat fara urma de praf, cea mai mica particula de praf se vede, exact ca la folia de telefon.

acum mai am o dilema: modulul de confort de pe masina este 1K0959433BL. Poate sa imi spuna cineva daca il înlocuiesc cu unul 1K0959433AR voi avea functia rain closing? Din pacate modulul vechi nu are bit-ul in meniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca are 19 byte, ar trebuie sa mearga 

eu am cu BT , 19 byte, si merge rain closing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am un prieten care Octavia 2 FL cu senzor de ploaie dar fara switch de lumini cu functia auto. I-am montat switch-ul de la masina mea, doar ca ramane apris tot timpul pe functia AUTO, dupa ce i-am facut codarea cu vcds, iar la diagnoza da eroare pe switch. Din ce am citit mai sus, am inteles ca nu se poate monta orice switch ci merg montate doar unele cu anumite coduri. Mentionez ca am numarat firele care intra in switch si sunt toate, in numar de 10.

Ce switch ar trebui sa ii monteze sa aiba si functia senzorului de lumini activa? Ar vrea sa cumpere unul de pe aliexpress, 5LD 941 431 C sau 1Z0941431K, a mai incercat cineva?

 

Modificat de getodacu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai codat in cenntrala electrica ?

Orice switch cu functia auto este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
17 hours ago, KimDiesel said:

Desi l-am primit de mai bine de o luna, l-am montat in urma cu 3 zile. Arata ca cel original, dar ce e mai important, masina il vede ca pe unul oem. Se pare ca functioneaza in parametri, dar e devreme sa trag concluzii.

A fost putin mai delicat la montaj, pana nu am pulberizat solutie de curatat geamuri si sa il montez asa umed, nu reuseam sa il fixez fara bule de aer. El nu sta lipit, ci este doar presat de clemele oglinzii retrovizoare. Trebuie lucrat fara urma de praf, cea mai mica particula de praf se vede, exact ca la folia de telefon.

acum mai am o dilema: modulul de confort de pe masina este 1K0959433BL. Poate sa imi spuna cineva daca il înlocuiesc cu unul 1K0959433AR voi avea functia rain closing? Din pacate modulul vechi nu are bit-ul in meniu.

Saptamana trecuta am montat un senzor ca al tau, pe un Golf 5 - 2006 - modulul confort era cel original, avea bifa de rain closing - in teorie am zis ca nu o sa mearga functia - in practica, a mers.

8 hours ago, getodacu said:

Salutare, am un prieten care Octavia 2 FL cu senzor de ploaie dar fara switch de lumini cu functia auto. I-am montat switch-ul de la masina mea, doar ca ramane apris tot timpul pe functia AUTO, dupa ce i-am facut codarea cu vcds, iar la diagnoza da eroare pe switch. Din ce am citit mai sus, am inteles ca nu se poate monta orice switch ci merg montate doar unele cu anumite coduri. Mentionez ca am numarat firele care intra in switch si sunt toate, in numar de 10.

Ce switch ar trebui sa ii monteze sa aiba si functia senzorului de lumini activa? Ar vrea sa cumpere unul de pe aliexpress, 5LD 941 431 C sau 1Z0941431K, a mai incercat cineva?

 

firul de auto, este tras la centrala electrica/BCM ? verifica in mufa switch-ului de lumini. Daca nu e tras, trebuie sa il tragi tu, ca sa lucreze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine, senzorul are bifa de rain closing, si cel vechi avea, l-am bifat. Modulul de confort nu are, terminatia BL. De aceea intreb daca AR merge (din ce am citit e pe 19 bytes).

Sigur pe golful din 2006 avea un modul de confort mai nou. Pe cealalta masina am modul cu terminatia BT, probabil ca are functia, dar nu am senzor. Ma surprinde ca la FL modulul de confort e separat, credeam ca are BCM, integrat in centrala.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

am inteles... asta am zis si eu - G5-ul 2005 parca era, nu 2006 - avea bifa pe modulul confort original - o sa incerc sa caut in loguri, sa vedem exact codul acestuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea e 2004. Daca poti cauta logul, chiar te rog. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

sa imi aduci aminte mai tarziu - un PM - ca ma iau cu treba si uit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

49 minutes ago, KimDiesel said:

Ma surprinde ca la FL modulul de confort e separat, credeam ca are BCM, integrat in centrala.

la FL modulul de confort este integrat in BCM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut impresia ca masina ta e FL. La cealalta masina (my2008) am si eu modul cu BT la sfarsit, iar calculatoarele de usi pe spate sunt generatia 3 si am door warning lights legate direct in ele. La asta (my2005) calculatoarele de usi sunt generatia 1, pentru door warning lights trebuie trase fire in pana la modul confort. Care ar fi pinii pentru ele?

Am gasit in cele din urma ca modulul cu AR are functia rain closing byte 9, bitii 1 si 2, l-am si comandat. Degeaba senzorul este codat cu functia daca centrala nu stie de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Daca modulul confort nu stie. Centrala este 09- nu are treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

centrala (modulul) de confort, sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/4/2017 at 8:48 AM, F l o r i n said:

firul de auto, este tras la centrala electrica/BCM ? verifica in mufa switch-ului de lumini. Daca nu e tras, trebuie sa il tragi tu, ca sa lucreze.

Eu nu l-am tras, dar din ce am citit pe forum am inteles ca la Octavia 2 FL vine cu el tras, din fabrica. Am numarat firele care intra in switch si sunt toate 10 deja prinse in mufa.

La masina mea switch-ul functioneaza normal, fara erori, dar pe masina cealalta ramane lumina aprinsa tot timpul pe functia AUTO si imi da eroarea urmatoare:

 

   Address 09: Cent. Elect.       Labels: 1K0-937-08x-09.clb
Control Module Part Number: 1K0 937 087 R    HW: 1K0 937 087 R
  Component and/or Version: BCM PQ35  H+  110 0651
           Software Coding: 40000ABAE0050890400800801100012447E000AE527D81605C85EF040041
            Work Shop Code: WSC 73430 790 00083
                      VCID: 4089365BC301111ED43-8015
 

1 Fault Found:
01800 - Light Switch (E1)
            008 - Implausible Signal
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101000
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 240
                    Mileage: 177752 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2060.14.19
                    Time: 14:10:48

             Freeze Frame:
                        Term 15 On
                    Voltage: 11.70 V
                        ON
                        ON
                        Term 50 On
                        OFF
                        OFF

Am incercat sa codez la fel ca la mine, tinand cont de optiunile masinii lui, respectiv trapa electrica care nu se regaseste la mine si tot imi da eroare si ramane aprins.

Aceasta e codarea de pe masina mea, tot o Octavia 2 FL, fara trapa electrica:

Address 09: Cent. Elect. (J519)       Labels: 1K0-937-08x-09.clb
   Part No SW: 1K0 937 087 R    HW: 1K0 937 087 R
   Component: BCM PQ35  H+  110 0651  
   Revision: 00110 AC    
   Coding: 40000AB8E0050890C0080080110081F047F000AE427D8160D085E7240041
   Shop #: WSC 73430 790 00098
   VCID: 4089365BD301111ED43-8015

Modificat de getodacu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba switchuirile intre ele si mai vezi apoi.

Eu am reusit sa am functia rain closing prin înlocuirea modulului de confort. Am luat cu terminatia AR (care este tot pe 433 mhz). Am avut o mica nepotrivire la motorasul de la clapeta de combustibil, nu facea cursa completa, dar am rezolvat din codare dupa ce am gasit pe un site din afara aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e greu de spus doar dupa codare fara sa vedem si helpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si helpul unde il gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa zic fara sa vedem ce inseamna fiecare bit al fiecarui byte.

Deci, niste printuri din codare ar fi de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum. O sa revin cand am foto cu bifarile prin centrala. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
17 hours ago, getodacu said:

Eu nu l-am tras, dar din ce am citit pe forum am inteles ca la Octavia 2 FL vine cu el tras, din fabrica. Am numarat firele care intra in switch si sunt toate 10 deja prinse in mufa.

La masina mea switch-ul functioneaza normal, fara erori, dar pe masina cealalta ramane lumina aprinsa tot timpul pe functia AUTO si imi da eroarea urmatoare:

 

   Address 09: Cent. Elect.       Labels: 1K0-937-08x-09.clb
Control Module Part Number: 1K0 937 087 R    HW: 1K0 937 087 R
  Component and/or Version: BCM PQ35  H+  110 0651
           Software Coding: 40000ABAE0050890400800801100012447E000AE527D81605C85EF040041
            Work Shop Code: WSC 73430 790 00083
                      VCID: 4089365BC301111ED43-8015
 

1 Fault Found:
01800 - Light Switch (E1)
            008 - Implausible Signal
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101000
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 240
                    Mileage: 177752 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2060.14.19
                    Time: 14:10:48

             Freeze Frame:
                        Term 15 On
                    Voltage: 11.70 V
                        ON
                        ON
                        Term 50 On
                        OFF
                        OFF

Am incercat sa codez la fel ca la mine, tinand cont de optiunile masinii lui, respectiv trapa electrica care nu se regaseste la mine si tot imi da eroare si ramane aprins.

Aceasta e codarea de pe masina mea, tot o Octavia 2 FL, fara trapa electrica:

Address 09: Cent. Elect. (J519)       Labels: 1K0-937-08x-09.clb
   Part No SW: 1K0 937 087 R    HW: 1K0 937 087 R
   Component: BCM PQ35  H+  110 0651  
   Revision: 00110 AC    
   Coding: 40000AB8E0050890C0080080110081F047F000AE427D8160D085E7240041
   Shop #: WSC 73430 790 00098
   VCID: 4089365BD301111ED43-8015

totusi, sa verifici ce pini ai in mufa butonului - ce ai populat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt trase toate firele la switch la o2fl. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
1 hour ago, F l o r i n said:

Am numarat firele care intra in switch si sunt toate 10 deja prinse in mufa.

acum am vazut, ca a scris deja.... incearca cu alt switch de lumini, unul original - saptamana trecuta am facut retrofit la senzor de lumina si facea ca la tine - nicio eroare pe centrala, senzor... dar luminile erau permanent aprinse.

Totul era de la minunatul switch chinezesc.....am pus alt switch, a mers din prima, cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switcul folosit este unul original de pe masina mea, cel cu care a venit din fabrica, nu este chinezesc. Problema e ca atunci cand il montez pe masina colegului fara switch cu auto, imi da si eroarea de mai sus, in afara de faptul ca stau luminule aprinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era un bit pe undeva de bifat, nu-l stiu pe de rost, de aia ti-am spus sa pui printuri cu codarile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare!

Mi-am pus in sfarsit masina in service pentru a-i schimba parbrizul iar eu, in dulap, am oglinda heliomata si senzorul de ploaie.

Voi incerca sa fac poze la cum va decurge totul insa momentan am dat peste o problema. Am citit foarte mult inainte iar peste tot pe unde am citit, am gasit ca oglinda de golf se potriveste si pe octavia.

Cei de la skoda mi-au spus ca imi trebuie 1Z0 857 511 iar eu am 1K0 857 511F. Imi spune si mie careva diferentele? Eu am Octavia 2 2007 "sedan". Imi poate recomanda cineva un parbriz cu suportul oglinzii?

Modificat de 1991luk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!