Jump to content

Curatare admisie


hremus
 Share

Postare recomandată

Pai i-am dat foc,o lasam sa arda mocnit cam 20min,o lasam sa se raceasca,pe urma loveam galeria cu un ciocan de cauciuc,in felul asta cadeau bucatile de calamina pietrificate;am facut operati asta de vreo 3-4ori,in felul acesta reusind sa indepartez grosul mizeriei.Pe urma am facut o improvizatie dintr-o perie rotativa pusa pe bormasina am curatat restul mizeriei din galerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garniturile dintre elemante le-ati refolosit sau ati cumparat altele noi ?

Ma refer in special la cea de tabla de la galeria de admisie, dar cred ca si cea de clingherit (de la EGR ?) nu este de neglijat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garnitura de tabla ar trebui inlocuita dar cea de clingherit o poti refolosi, caci cingeritul se deformeaza suficient cat sa creeze o etansare buna, dar cele de tabla s-au presat si risti sa nu etanseze perfect.

Modificat de ady_mircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am pus pe aceleasi. Nu cred ca merita sa le schimbi daca nu sunt rupte. Acum fiecare face cum crede. Nu am observat vreo problema de etansare pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU am pus noi,ca-s ieftine,desi mai mergeau fara prob cele vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S eu la fel le-am lasat erau intr-o stare foarte buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are idee cineva unde e clapeta de opturare a admisiei de aer la mn...masina din semanatura...am desfacut valva egr si numai la capatu unde intra teava aia flexibila din galerie era ff obtrata de calamina ...si "teava" flexibila e aproatpe infndata...asa trebuie sa fie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tie ti se pare normal sa fie infundat? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presupun ca nu...intreb poate sa mai intalnit cineva cu asa ceva...am incerat sa o scot da are doua piulite pe galerie care cred ca sau sdat de la caldura...dar ce se intampla daca e infundata ... e posibil ca de aici sa imi dea limp mode??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta nu de la faptul ca "teava" EGR-ului e infundata iei tu limp.Eu am anulat EGR-ul cu saiba oarba. Ai folosit spray degripant? Crede-ma se simte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai sa vezi ce gasesti in galeria de admisie;inarmeaza-te cu:timp,spray degripant,rabdare si apuca-te de curatat egr-ul si galeria(gasesti info pe acest topic);personal am anulat egr-ul pur si simplu scotand furtunul de vaccum care vine in valva egr si infandandu-l cu un surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica daca curat admisia sau anulez Egr ul o sa simt o diferenenta dar nu scap de limp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cureti admisia si egr-ul e posibil sa nu mai intre sau sa nu fie asta ,poti curatat si elimini o posibila cauza..cu eliminatul egr-ului,parerile sunt impartite..o poti face si din ce stiu trage mai bine,dar nu cunosc efectele secundare.

..eu am curatat admisia si egr-ul si am scapat de problema

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce le-ai curatat ai simtit vreo deosebire ...sau daca ma apuc sa le curat o fac doar sa fie mai curate :frigbaitata:?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am simtit clar diferenta,dar galeria era colmatata in proportie de 50%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica tracea greu inainte ...dadeai sprituri si abea se ridica trometru la 1200-1300?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna 'spirt'? Cat apesi pedala?

Am condus si eu mai demult un 1P FR cu 2.0TDi 170cp, si prima deosebire remarcata fata de tractoru meu, a fost pedala de acceleratie [sa zicem] ...mai 'sensibila'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am observat si eu cand mi-am pus diuzele , cand dadeam scurt din pedala la liber ,urca mai vioi in turatie, nu ca si inainte, de parca avea un delay motorul fata de pedala(enervant zic eu). Acum cand ii dau "sprituri" seamana mai mult a benzinar la agresivitate si timp de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce duze e vorba?

Modificat de car lover
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

duze de injector (pentru AFN cum avem noi).

Modificat de ady_mircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) e vorba de diuzele din semnatura :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca ar trebui sa intreb cat costa si cu ce ajuta masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce le-ai curatat ai simtit vreo deosebire ...sau daca ma apuc sa le curat o fac doar sa fie mai curate :rolleyes:?

in iesirile din admisie mai era loc de un deget,in rest erau incarcatat cu depuneri ..s-a simtit diferenta din plin,eu zic ca merita,doar acuma pe vremea asta ,adica si mai frig decat acum cateva zile,merita sa o faci intr-un garaj :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!