Jump to content

Seat Cordoba


thunder
 Share

Postare recomandată

Da, cam asta e rolul ABS-ului, sa nu blocheze rotile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    33

  • s_sorin

    27

  • Cornel.B

    15

  • Diesel

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

Incet, incet am ajuns si la 60.000km.

Per total, in 44 de luni de cand am masina (3 ani si opt luni), am facut in medie 16.300km/an.

Pana in acest moment, nu am nimic de reprosat, sigur sunt niste maruntisuri care ma deranjeaza, insa per total masina se comporta excelent. :D

Singurul regret pe care il am, este ca ar fi trebuit sa iau 1.9TDI 100CP dar asta e, data viitoare. :lol:

post-10777-1264328358_thumb.jpg

post-10777-1264328371_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi inainte.

:P

Eu am 28000, rulati intr-un an si jumatate, la fel fara nici o problema.

Era bun un motor de 1,9tdi... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multi inainte.

:lol:

Eu am 28000, rulati intr-un an si jumatate, la fel fara nici o problema.

Era bun un motor de 1,9tdi... :)

Cam acelasi parcurs l-am avut si eu intr-un an jumate din aug '08 :cool: 28-29k km

Cornel la mai multi km de aici incolo fara probleme :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut am vazut ca topicul asta e putin mai general. Nu am gasit topic care sa raspunda la intrebarea mea. Asadar, vreau sa va intreb unde este mufa obd la un seat cordoba din 2008 ca eu sincer nu o gasesc nicicum?!? Am inteles ca e sub volan dar nu o gasesc...

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti sertarul din stanga volanului si acolo vei gasi mufu obd;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti sertarul din stanga volanului si acolo vei gasi mufu obd;)

Multumesc frumos pentru raspunsul promt! Ca de obicei pe acest forum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut. la un cordoba din 2002 cu 101 cp la viteza peste 100-120 e instabila ... parca spatele are tendinta sa-i fuga in special in curbe. asa instabile sunt toate? cum s-ar putea remedia treaba? o bara de rigidizare spate ar rezolva putin problema? mi se pare si putin inalta de spate ... ma gandeam chiar sa pun ceva arcuri de bora sa fie o idee mai jos? nu as vrea suspensie sport ca ar fi prea rigida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut. la un cordoba din 2002 cu 101 cp la viteza peste 100-120 e instabila ... parca spatele are tendinta sa-i fuga in special in curbe. asa instabile sunt toate? cum s-ar putea remedia treaba? o bara de rigidizare spate ar rezolva putin problema? mi se pare si putin inalta de spate ... ma gandeam chiar sa pun ceva arcuri de bora sa fie o idee mai jos? nu as vrea suspensie sport ca ar fi prea rigida.

Instabila in comparatie cu ce? Eu am si Golf si Cordoba si intr-adevar Golful este mult mai stabil. Dar, trebuie sa luam in vedere gabaritul fiecarei masini. Cordoba e pe platforma A0 (numita supermini) iar Golful si Bora pe platforma A (mai exact A4 in cazul Golfului IV). Desi inobservabil, ultimele sunt mai late. De aceea, arcurile de Bora nu cred ca ar fi o alegere buna. Eventual de Polo, care e pe aceeasi platforma. Dar nu cred ca ar imbunatati prea mult performantele masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut. la un cordoba din 2002 cu 101 cp la viteza peste 100-120 e instabila ... parca spatele are tendinta sa-i fuga in special in curbe. asa instabile sunt toate? cum s-ar putea remedia treaba? o bara de rigidizare spate ar rezolva putin problema? mi se pare si putin inalta de spate ... ma gandeam chiar sa pun ceva arcuri de bora sa fie o idee mai jos? nu as vrea suspensie sport ca ar fi prea rigida.

s-ar putea sa ai probleme cu suspensia spate, in general din cauza asta "fuge" spatele, din cauza articulatiilor spate.

personal pot spune ca nu mi se pare deloc instabila si crede-ma, n-am menajat-o deloc.

acum, daca intri cu 120 intr-o curba de 90 de grade singur in masina, da sunt situatii in care fuge spatele, insa eu am intrat in curbe dstul de line si cu 170km/h fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta vroiam si eu sa spun, mie Cordoba, ca si Ibiza, mi s-a parut destul de stabila in curbe. E drept, Golful cu care face comparatie cineva mai sus are suspensie semi-independenta pe spate, fata de punte rigida la Cordoba, fapt care o ajuta mult la filtrarea gropilor si denivelarilor si poate si creste stabilitatea in curbe, mai ales la limita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam impresia că suspensia cu punte rigidă (şi bare de torsiune in ea, poate greşesc) de la Cordoba / Ibiza e tot una cu cea semiindependentă de pe Golf / Bora / Octavia 1 (mai putin alea 4Motion, acelea au suspensie independenta pe spate). Ca principiu constructiv, nu vreau să spun că sunt interschimbabile. De interschimbabile, sunt cu cele de pe aceeaşi platformă, A04 (PQ24), Polo 9N/9N3 şi Fabia 1.

La problerma lui Raul, eu votez pentru bucşele punţii. Am schimbat puntea la Cordoba mea pe la 130K si ceva (acum am 155, mai e vreo Cordoba pe aici cu scoru' ăsta? :vaidecapulmeu: ) si desi nu batea nimic, bucşele erau obosite tare si cam avea aceleasi tendinte. Cu cea nouă, transplantată de pe o Ibiza 2008 cu 10K, nu am mai avut astfel de pb.

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, va multumesc mult pentru raspunsuri. masina e a unui prieten bun. o sa o ducem la doctor sa verificam/schimbam bucsele punctii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Seat Cordoba 1.4l, cumparat in noiembrie 2008, 17 000 km, schimbat doar carburant + ulei prima revizie + lichid de parbriz + cd-player sony pe garantie ( nu mai citea cd-uri )

per total, super multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea devine bolovanoasa in curbe cu viteza cand merg ca pe sine,se rigidizeaza directia,n-am dus-o la limita sa fuga decat la viteze mici si fuge neanuntat si rapid.

am si eu o problema recenta,se aude un batut,initial mi se parea ca e de la motor,ca bate ca atunci cand e rece,dar acum ma gandesc la rulmenti. e posibil ca de la sleaurile de gheata sa am probleme la rulmenti? am dat cu scut,sau poate chiar si brate cu partea stanga pe un sleau intr-o parcare,nu stiu cu ce o fi atins..de cateva ori.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Ma scuzati daca sunt off-topic dar cred ca aici este cel mai bun loc sa adresez cateva intrebari . Am intrat astazi pe site-ul de la Seat si am observat ca numai <exista> modelul Cordoba . Apoi am intrat pe informatiiauto.ro si am realizat ca Cordoba nu se mai fabrica . Imi poate da si mie cateva detalii in legatura cu scoatere din productie a Cordobei? Acum sunt in dubii, oare scot noul model? Dar normal stiu ca apare noul model apoi iese cel vechi din productie.orcum astept sfaturile si opiniile voastre.Va multumesc. P.S. Ma scuzati daca fost off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata nu exista informatii despre un nou model in 3 volume pe platforma actualului model Ibiza. Cel mai probabil, daca va exista un asemenea model, acesta va aparea anul viitor. Deocamdata, abia s-a lansat modelul variant, Ibiza ST.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am cautat si nu am gasit unde sa postez "baiul" meu, imi cer mii de scuze daca sunt off-topic dar chiar n-am gasit nimic pe subiectul ce ma intereseaza. Deci, vreau sa-mi achizitionez un Seat Cordoba din 2004, 1.4i si rog posesori de Cordoba sa ma indrume. Ce sa analizez la modelul acesta la achizitionare? Sfaturi? Astept sugestiile, si indrumariile voastra. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut,

Imi puteti spune, va rog, ce cauciucuri pe 15" merg puse pe un Seat Cordoba din 2007 ?

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

195/55/15 e dimensiunea standard, trecuta si in certificatul de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Am si eu o intrebare mai de incepator, dar as vrea sa imi curat maine pistonasele frana fata pt ca imi blocheaza partea dreapta si as vrea sa stiu daca se pot curata cu spray lubrifiant gen WD40...

Ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am descoperit sursa celor 3 beep-uri. Masina parintilor (Cordoba 1.9 SDI) a fost pocnita in spate, iar cei ce au reparat-o au uitat sa conecteze luminile de la placuta de imatriculare. Le-am conectat de atunci nu mai sunt probleme. Deci verificati daca nu aveti vreun bec ars sau ceva. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna, sper sa scriu unde trebuie. Am o cordoba din 2006, problema pe care o am este urmatoarea: Nu functioneaza stopul acela de pe portbagaj, acela subtire si lung care se aprinde la actioanarea franei. care ar putea fi prolema? ca ar costa si unde as putea gasi stopul respectiv? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!